Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-10-13, 16:13
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Ευχαριστω για την απαντηση. Σιγουρα δεν εχω αποψη γι αυτα που γραφεις, δεν το εχω ψαξει. Θα το παω για ρυθμιση στον εγκαταστατη και θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-10-13, 20:59
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Το 46-άρι του κολλητού φίλου George 1974 που έχει το ίδιο σύστημα με εσένα, έχει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τέλειες προσαρμογές στους λ και πηγαίνει στο 110% () της απόδοσής του (λέμε τώρα... )!!!! Η κατανάλωσή είναι απόλυτα φυσιολογική! Θα μας τα πει καλύτερα ο ίδιος...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-10-13, 22:06
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για την απαντηση. Σιγουρα δεν εχω αποψη γι αυτα που γραφεις, δεν το εχω ψαξει. Θα το παω για ρυθμιση στον εγκαταστατη και θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε...
Φίλε μου θα σου πω αυτό .
Α) Με 45 λίτρα αέριο μικτα χλμ εντός και εκτός κάνω απο 430 χλμ έως 460 χλμ ..
Β) Εκτός πάω στα Γιάννενα με 34 λιτρα αέριο ( Είναι 430 χλμ απο Αθήνα ) ,στην Διαδρομη έως Πατρα πάω απο 120 χλμ έως 150 χλμ , αυτές είναι οι ταχύτητες που χρησιμο-ποιω στα ταξίδια !

Το δικό σου το αμάξι νόμιζω ότι είναι ποιό βαρύ αλλα και στήν βενζίνη δέν νομίζω
να είναι και πάρα πολυ οικονομικό ..
Πές μας όμως , ποσα χιλιόμετρα κάνεις εντός μέχρι να σου αδειάσει τελείως το αέριο και
να σε γυρίσει σε βενζίνη !!
Πάντα θα το μετράς όταν αδείσει τελείως το αέριο ...
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-10-13, 20:39
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Ας πω κι εγω αναφορικα τις εντυπωσεις μου!Εχω βαλει υγραεριο εδω και 1,5 χρονο σε ενα punto nova sprorting της autogas italia, εχω κανει 25000 απροβληματιστα τελειως χλμ. και καταναλωση 32 ευρω στα 480-500 χλμ (κυριως εθνικη). Επισης δεν εχω δει καμια διαφορα στην αποδοση μεταξυ βενζινης-αεριου(εξρταται παντα αν ειναι καθαρο το αεριο ή οχι)
Παιζει μεγαλο ρολο ποιος θα κανει την εγκατασταση!Οτι πληρωσεις παιρνεις θα πω εγω!
Εκτος απο τα σερβις του φροντιζω οταν θελω να πατησω τερμα γκαζι για ωρα να το γυρναω παντα μα παντα βενζινη!
Κατι που εχω παρατηρησει εγω--->οταν το αεριο δεν εχει νοθευτει, ο δεικτης (λαμπακια) σταθμη αεριου δειχνει ολοσωστα! Την νοθεια την καταλαβαινω διοτι αισθανομαι απωλεια στην αποδοση.Αυτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ : 11-10-13 στις 20:42
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-10-13, 08:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πω κι εγω αναφορικα τις εντυπωσεις μου!Εχω βαλει υγραεριο εδω και 1,5 χρονο σε ενα punto nova sprorting της autogas italia, εχω κανει 25000 απροβληματιστα τελειως χλμ. και καταναλωση 32 ευρω στα 480-500 χλμ (κυριως εθνικη). Επισης δεν εχω δει καμια διαφορα στην αποδοση μεταξυ βενζινης-αεριου(εξρταται παντα αν ειναι καθαρο το αεριο ή οχι)
Παιζει μεγαλο ρολο ποιος θα κανει την εγκατασταση!Οτι πληρωσεις παιρνεις θα πω εγω!
Εκτος απο τα σερβις του φροντιζω οταν θελω να πατησω τερμα γκαζι για ωρα να το γυρναω παντα μα παντα βενζινη!
Κατι που εχω παρατηρησει εγω--->οταν το αεριο δεν εχει νοθευτει, ο δεικτης (λαμπακια) σταθμη αεριου δειχνει ολοσωστα! Την νοθεια την καταλαβαινω διοτι αισθανομαι απωλεια στην αποδοση.Αυτα.
Το μείγμα βουτανίου προπανίου αλλάζει απο τις ίδιες της εταιρίες, ανάλογα με τις θερμοκρασίες του περιβάλλοντος.
Θέλοντας και μη, η απόδοση είναι μεταβαλλόμενη ακόμα και χωρίς νοθεία.
Η διαφορά στην κατανάλωση έχει να κάνει συνεπώς και με το αυθεντικό μείγμα το οποίο
είναι μεταβλητό.
Αυτά έχω να πώ επί του θέματος..
Στην παρούσα, έχω ήδη κάνει με 42 λίτρα 460 χιλιόμετρα, και χθές μόνο μου άναψε το κόκκινο λαμπάκι. (έχω άλλα 80χλμ)
Στο ίδιο βενζινάδικο, στο προηγούμενο γέμισμα, στα 198 χιλιόμετρα ξόδεψα όλο το αέριο και γύρισε σε βενζίνη..
Αυτά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-10-13, 10:29
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Αρχικά να επαναλάβω οτι το συστημα που έχω ειναι το Prins και πιστευω έγινε καλή δουλειά στην εγκατάσταση από τον μηχανικό στην Αθήνα που έχει βάλει το σύστημα αυτό σε πολλά Χ3. από εκει και πέρα, θα το πάω για έλεγχο - ρύθμιση και θα δούμε τι θα δείξει. Μιλώντας με τον μηχανικό μου είπε ότι παιζει βασικό ρόλο η ώρα που βάζει κανείς το αέριο δηλ. η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Επηρηάζει το μείγμα και άρα την κατανάλωση ως και 5%. Συνεπώς εχουν λογική οι διαφορές στη κατανάλωση. Παντως στη περίπτωση μου και πάντα μετρώντας απο γέμισμα σε γέμισμα, σε συγκριση με τον υπολογιστή του αυτοκινήτου (τον οποίο πάντα μηδενίζω όταν βάζω αέριο), έχω δεί από +14% έως +26%.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-10-13, 14:15
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Aσε το κομπιουτερ τι λέει δέν Ισχύει στο αέριο , μέτρα με ένα γεμάτο τεποζιτο αερίου πόσα χιλιόμετρα βγάζεις , μέχρι να σε γυρίσει σε βενζίνα !!!!
Τι χωριτικότητα έχεις σε αέριο ??
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-10-13, 19:50
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aσε το κομπιουτερ τι λέει δέν Ισχύει στο αέριο , μέτρα με ένα γεμάτο τεποζιτο αερίου πόσα χιλιόμετρα βγάζεις , μέχρι να σε γυρίσει σε βενζίνα !!!!
Τι χωριτικότητα έχεις σε αέριο ??
Εννοειται οτι η μετρηση που κανω ειναι απο γεμισμα μεχρι να τελειωσει το αεριο και να γυρισει σε βενζινη, και βλεποντας τα διανυθεντα χλμ υπολογιζω την καταναλωση. Τον υπολογιστη του αυτοκινητου τον εχω για συγκριση αφου τον μηδενιζω στο γεμισμα με αεριο.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-10-13, 21:27
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται οτι η μετρηση που κανω ειναι απο γεμισμα μεχρι να τελειωσει το αεριο και να γυρισει σε βενζινη, και βλεποντας τα διανυθεντα χλμ υπολογιζω την καταναλωση. Τον υπολογιστη του αυτοκινητου τον εχω για συγκριση αφου τον μηδενιζω στο γεμισμα με αεριο.
Ωραία πόσα λίτρα αέριο χωράει η μπούκάλα αερίου και πόσα χιλιόμετρα βγάζει ???
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 15-10-13, 08:32
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Καημέρα στο forum. H μπουκάλα τύπου σαμπρέλας γεμίζει κατα μέσο όρο με 45-46 λτ. Τώρα ανάλογα τη χρήση με βγάζει απο 280-320 κμ στη πόλη (ΑΘήνα), δηλ 15 με 16 λτ στα 100 κμ. και 350-400 κμ στην εθνική οδό, δηλ. 11,5 με 13 λτ στα 100 κμ. Αντίστοιχα με βενζίνη ήθελα περίπου 13 λτ / 100 κμ στη πόλη και 10 λτ/100 κμ στην εθνική. Αν υπολογίσεις την αύξηση της κατανάλωσης βγαίνει περίπου +15 με 25%. Αυτά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.