Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-08-09, 15:55
konstantinosz4s23i Ο χρήστης konstantinosz4s23i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 146
konstantinosz4s23i is an unknown quantity at this point
δεν εχω σκοπο τωρα να το βελτιωσω..εξαλλου οπως εχω διαπιστωσει το αυτοκινητο εχει δυναμη αρκετη..δεν μπορω να πιστεψω οτι εχει μονο 204ps και εχει τετοια αποκριση απο χαμηλες στροφες..το δουλευω απο 1000-3000 το πολυ 3500 λογω στροσιματος και εχει πολυ ροπη στις χαμηλες κατι που δεν το περιμενα..νομιζα οτι θα βγαζει την δυναμη του στα ψηλα..εχω εντυπωσιαστει..ο πατερας μου εχει μια e200 kompressor 2λιτρη με 192ps και το z4 ειναι πυραυλος μπροστα του..γνωριζει κανεις τα πραγματικα ps της z4?? οσο για την βελτιωση θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχουν λυσεις ωστε οταν νοιωσω οτι θελω παραπανω δυναμη να μπορω να κανω κατι..το z435 ξεφευγε πολυ σε τιμη..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-08-09, 16:20
Το avatar του χρήστη michaelp900
michaelp900 Ο χρήστης michaelp900 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 534
michaelp900 is on a distinguished road
Γνωμη μου αν θες αλλαξε μια εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω ΑΛΛΑ να ειναι μαρκας οχι τιποτα Universal κτλ
Κοστος 1.000ευρω ολα μαζι.
__________________
ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-08-09, 16:29
konstantinosz4s23i Ο χρήστης konstantinosz4s23i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 146
konstantinosz4s23i is an unknown quantity at this point
ξερετε γιατι ολοι οι κινητηρες valvetronic γιατι δεν παιρνουν compressor kit??
θα προτιμουσα καλυτερα ενα προγραμματακι απο εξατμιση και αυτο πολυ αργοτερα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-08-09, 16:33
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
η εισαγωγη ενος κινητηρα valvetronic ειναι καπως περιεργη, και θα ειναι μεγαλο προβλημα να το προγραμματισεις, δεν ειναι τυχαιο που καμια μεγαλη βελτιωτικη εταιρια δεν εχει βγαλει αντιστοιχο κιτ
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-08-09, 16:59
Το avatar του χρήστη michaelp900
michaelp900 Ο χρήστης michaelp900 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-10-2007
Μηνύματα: 534
michaelp900 is on a distinguished road
Eγω απλα θα σου πω να μην μπλεξεις με προγραμματα και εγκεφαλους.Καπιοι εχουν πει οτι με προγραμμα που εβαλαν το ειδαν να πηγαινει χειροτερα.
Καλυτερη αποσβεση θα κανεις με το συστημα εξατμισης παρα με το προγραμμα.
__________________
ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-08-09, 17:03
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinosz4s23i Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερετε γιατι ολοι οι κινητηρες valvetronic γιατι δεν παιρνουν compressor kit??
θα προτιμουσα καλυτερα ενα προγραμματακι απο εξατμιση και αυτο πολυ αργοτερα..
Θα στο πω λιγο μπακαλικα για να γινει οσο το δυνατον πιο κατανοητο.
Το Valvetronic ειναι ενα συστημα συνεχους μεταβλητου χρονισμου των βαλβιδων εισαγωγης και εξαγωγης ,και ταυτοχρονα συνεχους μεταβλητου βυθισματος βαλβιδων εισαγωγης 0-10mm.
Δηλαδη μπορουμε να πουμε οτι το πενταλ του γκαζιου δεν ελεγχει την πεταλουδα αλλα την μοναδα valvetronic μιας και χοντρικα μπορουμε να πουμε οτι μετα την εκκινηση του κινητηρα η πεταλουδα μενει τερμα ανοιχτη σε αντιθεση με τα συμβατικα συστηματα μεταβλ. χρονισμου.
Αρα ο ελεγχος πληρωσης των θαλαμων καυσεως μεταφερεται, και αντι για την πεταλουδα το κανει το Valvetrain.Η πεταλουδα υπαρχει στην θεση της για απαραιτητες εργασιες οπως το να κλεισει για λιγο οταν πρωτοπαιρνει μπροστα ο κινητηρας (για να δημιουργησει κενο αερος ), αλλα και για να αναλαβει τον ελεγχο οταν το ωαλωετρονιψ αστοχησει ...μπαινει ο εγκεφαλος σε safe mode και λειτουργει συμβατικα με την πεταλουδα.
Δεν εχει καμια πολυπλοκοτητα σαν σχεδιαση η πολλαπλη εισαγωγης ειχει πολυπλοκοτητα το softaware και η λειτουργεια του valvetrain για να αναλαβει καποιος να επαναπρογραμματισει ,και μαλιστα να μπαινει παραπανω αερας (αυτο που κανει ο κομπρεσορας)...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-08-09, 17:51
konstantinosz4s23i Ο χρήστης konstantinosz4s23i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 146
konstantinosz4s23i is an unknown quantity at this point
λογω του valvetronic νομιζω οτι η αποκριση του κινητηρα ειναι γεματη απο τις 1000 στροφες?
εχω την αισθηση οτι δεν οδηγω ενα 2,5si straight-6 αλλα εναν 2λιτρο turbo..η εμπειρια οδηγησης ειναι απιστευτη..το μοτερ νομιζω οτι μου δινει ολη την ροπη απο τισ 1000 στροφες..και το οδηγαω στο normal μεχρι στιγμης..στο sport + θα εχει ακομη καλυτερη αποκριση..φιλος μου με την παλια z4 3.0i μου ειπε οτι αν οδηγησω bmw straight-6 θα γινω fun της bmw..και οντως εχω ερωτευθει το μοτερ και γενικα ολο το αυτοκινητο..ειδικα τιμονι-κιβωτιο ειναι απιστευτα..συγγνωμη για το κατεβατο αλλα ειμαι τρελλα ενθουσιασμενος με το z και γενικα την τεχνολογια της bmw καθως ημουν audaκιας λογω του a3 που ειχα..παιδες τα bmw ειναι ΠΟΛΥ ανωτερα!!!
οποτε η g-power ess kai schnitzer δεν εχουν βγαλει ποτε καποιο kit για valvetronic moter??(πληροφοριακα παντα)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-08-09, 18:02
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Ναι και κατ'επεκταση της γενικοτερα καλης χαρτογραφησης φανταζομαι.Δεν εχω οδηγησει το 2.5 εχω οδηγησει το 2.0 που εβγαζε στο 46αρι.
Προς το παρον δεν εχει βγει κατι (που να εχω δει εγω τουλαχιστον).
Απο ac schnitzer πιστευω ειναι λιγο δυσκολο να δουμε μιας και το πασχα που ειχα παει στα κεντρικα τις στο Aachen μου ειπαν οτι σταματουν τους κομπρεσορες και τα κιτ υπερκυβισμου λογω αυξημενου κοστους και κακου value for money. και οτι θα ασχολουνται με τα τουρμπακια μονο.
Θα δειξει...οτι μου ειπαν σου λεω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-08-09, 23:16
konstantinosz4s23i Ο χρήστης konstantinosz4s23i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-08-2009
Μηνύματα: 146
konstantinosz4s23i is an unknown quantity at this point
η g-power και η ess βγαζουν κατι προγραμματα μαζι με αντικοφτη αλλα δεν εχει βγαλει κατι ακομη για τον s23i..πιστευω οτι αυτη θα ειναι και η καλυτερη λυση και η πιο αξιοπιστη..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-08-09, 10:03
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinosz4s23i Εμφάνιση μηνυμάτων
η g-power και η ess βγαζουν κατι προγραμματα μαζι με αντικοφτη αλλα δεν εχει βγαλει κατι ακομη για τον s23i..πιστευω οτι αυτη θα ειναι και η καλυτερη λυση και η πιο αξιοπιστη..
Νομίζω είσαι σε λάθος σκέψεις.Το μπιμπελό σου είναι ακόμη με τα κεριά και 'συ φέρνεις την ψυχολογία σου σε αρνητική χροιά σχετικά με την δύναμη του Ζ4.Το αυτοκίνητο είναι μια χαρά,περίμενε κανά-δύο χρόνια και μετά βλέπουμε...Προς το παρόν γεύσου τις χαρές της οδήγησης αυτού του καταπληκτικου αυτοκινήτου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.