Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-02-12, 21:22
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά υποθέτεις δεν είναι κινητήρας που σηκώνει βελτίωση...και αν τη σηκώσει αυτή θα είναι ανούσια...δεν κερδίζεις σε τπτ...Με Φ.Π.Ε. δηλαδή φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση θα κερδίσεις τουλάχιστον 20 άλογα,λίγα κιλά ροπής και πολλά ευρώ για na δουλέψει όλο αυτό....

Ναι το φίλτρο μοιάζει με κωνικό σχήμα και είναι τοποθετημένο μέσα στο φιλτροκούτι...
Με το ελεύθερο φίλτρο απλά να έχεις καλύτερη αναπνοή στο μοτέρ...μην περιμένεις να δεις βελτίωση και τα υποσχόμενα άλογα που αναγράφουν στα κουτιά τους +5...
Βάλς ένα Κ&Ν φίλτρο στα 70 ευρώ αν θυμάμαι καλα και θα είσαι κομπλέ....

Τέλος το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το αναλύσαμε σε προηγούμενο thread...Εσύ το πήρες εν τέλη....http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=29635
Βασίλη το έίχα τσεκάρει το θρεντ, σκέφτηκα ότι το θέμα του κινητήρα θα έπρεπε να ανοίξει στα τεχνικά θέματα για να μη χαλάσει το άλλο θέμα της αγοράς του άλλου χρήστη.

σε περίπτωση τοποθέτησης kn ο ήχος περνάει στην καμπίνα ? έχει ευχάριστη χροια ?
μπαίνει εύκολα ?
καταιγισμός ερωτήσεων ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-12, 21:48
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEECO Εμφάνιση μηνυμάτων
100% σωστός και συμφωνω μαζί σου.
αλλά προέχει ζάντα μικρότερη 18άρα, ελαστικα, , αμορτισερ ελατήρια , διότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης φοράει τα εργοστασιακά αμορτισερ με ελατήρια χαμηλα άγνωστης προέλευσης, και το όλο πακέτο μου φάνηκε ποιο άκυρο από τους καθρέπτες.
Ελαστικά αν δεν έχεις φρόντισε διότι είναι υψίστης σημασίας!Δεν είναι ανάγκη να βάλεις κάτι επώνυμο απαραίτητα(michelin,bridgestone,pirelli) στις 18ρες μιας κ το κόστος στα επώνυμα ελαστικά είναι απλησίαστο!Εγώ ας πούμε εβαλα matador(θυγατρική της continental, μαλακό ωραίο-αθόρυβο+made in france!)225-40-18 σε όλους τους τροχους με συνολικο κοστος 450 ευρω!Οι ζάντες εσου (18ρες) είναι όμορφες κατα την άποψη μου κ δεν θα τις άλλαζα!Τα μανισια αμορτισερ δεν υπάρχει θεμα αν τα συνδυασεις με aftermarket ελατήρια...έτσι τόχω κ εγώ....κ το αποτελεσμα ειναι ναχεις άνετη κύλιση χωρις οι ανωμαλίες των δρομων να περνουν στην πλάτη σου κ χωρις να ταλαιπωρεις το αμαξωμα με καταπονησεις-στρεβλώσεις στα σημεία ελέω χαμηλοπροφιλων ελαστικών!Αν χρειαζονται αλλαγη τα αμορτισερ θα προτεινα τα μαλακά bodge!
Για τους καθρεπτες έτσι πως σκεπτηκες ίσως κ ναχεις δίκιο.....άλλα πράματα προέχουν κ πολύ ορθά σκέπτεσαι......

Υ.Γ πάντως κ με 150ps το αυτοκινητο μια χαρα παέι.....που ανεφερες....είναι κ πιο οικονομικό...απο αντιστοιχα 2,5ρια 3λιτρα 6κύλινδρα σύνολα.....γιατί το αυτοκινητο όταν το παιρνουμε πρεπει να το χαιρομαστε....ΝΑ μη φοβουμαστε να γραφουμε χλμ....για να μην μας καιει μεγαλες ποσοτητες βενζινης....
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 24-02-12 στις 21:50
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-12, 21:58
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελαστικά αν δεν έχεις φρόντισε διότι είναι υψίστης σημασίας!Δεν είναι ανάγκη να βάλεις κάτι επώνυμο απαραίτητα(michelin,bridgestone,pirelli) στις 18ρες μιας κ το κόστος στα επώνυμα ελαστικά είναι απλησίαστο!Εγώ ας πούμε εβαλα matador(θυγατρική της continental, μαλακό ωραίο-αθόρυβο+made in france!)225-40-18 σε όλους τους τροχους με συνολικο κοστος 450 ευρω!Οι ζάντες εσου (18ρες) είναι όμορφες κατα την άποψη μου κ δεν θα τις άλλαζα!Τα μανισια αμορτισερ δεν υπάρχει θεμα αν τα συνδυασεις με aftermarket ελατήρια...έτσι τόχω κ εγώ....κ το αποτελεσμα ειναι ναχεις άνετη κύλιση χωρις οι ανωμαλίες των δρομων να περνουν στην πλάτη σου κ χωρις να ταλαιπωρεις το αμαξωμα με καταπονησεις-στρεβλώσεις στα σημεία ελέω χαμηλοπροφιλων ελαστικών!Αν χρειαζονται αλλαγη τα αμορτισερ θα προτεινα τα μαλακά bodge!
Για τους καθρεπτες έτσι πως σκεπτηκες ίσως κ ναχεις δίκιο.....άλλα πράματα προέχουν κ πολύ ορθά σκέπτεσαι......

Υ.Γ πάντως κ με 150ps το αυτοκινητο μια χαρα παέι.....που ανεφερες....είναι κ πιο οικονομικό...απο αντιστοιχα 2,5ρια 3λιτρα 6κύλινδρα σύνολα.....γιατί το αυτοκινητο όταν το παιρνουμε πρεπει να το χαιρομαστε....ΝΑ μη φοβουμαστε να γραφουμε χλμ....για να μην μας καιει μεγαλες ποσοτητες βενζινης....
makos δε κατάλαβες... φοράει 19ρες με ακυρη ανάρτηση....κουτσουρο
πρεπει να παω σε 18αρες...
σωστό το σχόλιό σου πρέπει αν τις χαιρόμαστε τις μπεμπες μας
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-12, 22:18
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEECO Εμφάνιση μηνυμάτων
makos δε κατάλαβες... φοράει 19ρες με ακυρη ανάρτηση....κουτσουρο
πρεπει να παω σε 18αρες...
σωστό το σχόλιό σου πρέπει αν τις χαιρόμαστε τις μπεμπες μας
Νόμιζα 18ρια φορούσε!Τα 19ρια όντως too much είναι κ σε διαμετρο κ ιδιως αν συνδυαζονται με κανενα 245-255 πίσω πέλμα κ με επιβαρυντικο 30ρι προφιλ!Στη πλειοψηφία κ με μαμα αμορτισερ αλλα πολύ χαμηλοπροφιλα λαστιχα πάλι κούτσουρο το αισθανεσαι!Βαλε 18ρια κ παντού 225-40-18 τότε!Ειναι σωστη, κινησιμη κ οικονομικη διασταση!Αμορτισερ βαλε καινουργια μαλακά να μην κοπαναει κ ελατηρια ή τα ίδια(συνηθως δεν χαλανε!) ή καινουργια, ας είναι κ χαμηλά να τονίζεται η ομορφιά, ειδάλλως θαναι πολύ "ψηλό" το αυτοκίνητο!Δεν υπάρχει θεμα αν τα ελατηρια ειναι πιο χαμηλά...κ εγω ετσι τοχω 3,5ποντα ελατηρια στα mama αμορτισερ........κ δεν έχω θέμα
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 24-02-12 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-12, 22:37
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νόμιζα 18ρια φορούσε!Τα 19ρια όντως too much είναι κ σε διαμετρο κ ιδιως αν συνδυαζονται με κανενα 245-255 πίσω πέλμα κ με επιβαρυντικο 30ρι προφιλ!Στη πλειοψηφία κ με μαμα αμορτισερ αλλα πολύ χαμηλοπροφιλα λαστιχα πάλι κούτσουρο το αισθανεσαι!Βαλε 18ρια κ παντού 225-40-18 τότε!Ειναι σωστη, κινησιμη κ οικονομικη διασταση!Αμορτισερ βαλε καινουργια μαλακά να μην κοπαναει κ ελατηρια ή τα ίδια(συνηθως δεν χαλανε!) ή καινουργια, ας είναι κ χαμηλά να τονίζεται η ομορφιά, ειδάλλως θαναι πολύ "ψηλό" το αυτοκίνητο!Δεν υπάρχει θεμα αν τα ελατηρια ειναι πιο χαμηλά...κ εγω ετσι τοχω 3,5ποντα ελατηρια στα mama αμορτισερ........κ δεν έχω θέμα
θα ξεκινήσω με 18αρες και bilstein sprint με ελατηρια μαλλον hr.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-02-12, 22:44
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Eτοιμάσου για ακόμα σκληρότερο αυτοκίνητο με τα σπριντ λοιπον ... Η αλλαγή σε 18 άρες δεν θα αντισταθμίσει την διαφορά από μαμα σε σπριντ .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-02-12, 09:13
GEECO Ο χρήστης GEECO δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 134
GEECO is on a distinguished road
χμμμμ στο Ε36 με sprint k HR σινεμπλοκ απο Μ3 είχα ένα ψιλο καλό στήσιμο, χωρίς το όχημα να είναι πτώμα... ή να κοπανάει κλπ
κάτσε να το κυκλοφορήσω από τρίτη λίγο καλύτερα και βλέπουμε....
πάντως αυτή τη στιγμη οι ελληνικοί δρόμοι δεν είναι γαι 19άρες με τόσο χαμηλά προφίλ και υπεραπόλυτο σκληρό στήσιμο. Είναι παρατημένοι και εκτός από τους κρατήρες και τα μπαλώματα δεν υπάρχει γκριπ πουθενά πλην της Α.Ο. και των γνωστών κομματιών που έχουν παραδωθεί στην επαρχία.
έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα κινητήρα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-12, 16:26
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEECO Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ξεκινήσω με 18αρες και bilstein sprint με ελατηρια μαλλον hr.
Αυτόν τον συνδιασμό έχω κι εγώ 18αρες Μ6 με Βilstein Sprint και H&R 3.5 και είμαι μούρλια.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-02-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Έχω τον Ν46Β20 στην Ε90 μου και ύστερα από 50 κάτι χιλιάδες χλμ που έχω κάνει είναι υποδειγματικός χωρίς κανένα πρόβλημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-12, 20:47
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Νωρις ειναι ακομη...στο στρωσιμο εισαι...πες μας παλι μετα απο 50000χλμ...
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.