Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #941  
Παλιά 20-06-13, 11:29
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
ειδα ενα θεμα που υπηρχε απο παλια στους ασσους ε8χ σχετικα με το κλαπετο στο ρεζερβουαρ που εκανε ενα θορυβο.ειναι προβλημα εκτος απο τον θορυβο που πρεπει να αντιμετωπιστει η' απλα ενας θορυβος?με ενα λαστιχακι στο κλαπετο ειχε λυθει.
ρωταω γιατι σε λιγο βγαινω απο την εγγυηση αλλα εαν ειναι μονο θεμα θορυβου και ειναι περιτο δεν με ενοχλει.
  #942  
Παλιά 20-06-13, 18:13
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδα ενα θεμα που υπηρχε απο παλια στους ασσους ε8χ σχετικα με το κλαπετο στο ρεζερβουαρ που εκανε ενα θορυβο.ειναι προβλημα εκτος απο τον θορυβο που πρεπει να αντιμετωπιστει η' απλα ενας θορυβος?με ενα λαστιχακι στο κλαπετο ειχε λυθει.
ρωταω γιατι σε λιγο βγαινω απο την εγγυηση αλλα εαν ειναι μονο θεμα θορυβου και ειναι περιτο δεν με ενοχλει.
Είναι καθαρά μόνο θέμα θορύβου.Αν δεν θές να το ακούς να έχεις πάντα το ρεζερβουάρ στα 3/4 και πάνω.
  #943  
Παλιά 21-06-13, 15:57
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
ευχαριστω
  #944  
Παλιά 24-06-13, 16:11
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη δεν ξαναγινεται εκκινηση του κινητηρα.απλα αναβει το πρασινο φωτακι στην πορτα του οδηγου διπλα στους διακοπτες παραθυρων και το φωτακι του σταρτ-στοπ αλλα χωρις να εκκινει τον κινητηρα.και το κανει με ενα θορυβο παρομοιο με αυτον που κλειδωνει αλλα χωρις να επηρεαζει το κλειδωμα του αυτοκινητου.
στην οδηγια που στελνει η γερμανια αναφερεται και ενα αλλο συμπτωμα ,να αναβει εν κινησει το φως του σαλονιου αλλα σε εμενα δεν συνεβη αυτο.απλως μια φορα δεν αναβε στο φως του σαλονιου το δεξι μερος οταν ανοιγα τις δεξιες πορτες(εμπρος-πισω).αυτο συνεβη μια φορα.
υπαρχει οδηγια απο γερμανια σαν πιστοποιημενο προβλημα αλλα οχι λυση.
ελπιζω να μην ειναι αυτο που εγραψες-εγκεφαλος - γιατι και εμενα εκει παει ο νους μου!
τελικα αλλαχθηκε μοναδα-εγκεφαλος που ειχε σχεση με τα ηλεκτρικα της καμπινας...κοστος περιπου 500 ευρω αλλα ευτυχως ολα μεσα στην εγγυηση.

μεχρι στιγμης ολα καλα
  #945  
Παλιά 07-07-13, 21:33
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κι εκει που ελεγα οτι εχω ξενοιαζει επιτελους απο προβληματα και τελευταια μονο τα σερβισακια του και βενζινη χτες Σαββατιατικο βραδυ 'χτυπησε' παλι το ρημαδι! Ειχε καιρο και 'χτυπησε' καλα!

Τι εγινε:

Ξεκιναω μετα απο περιπου 1 μερα ακινησια, το ακουω κι η μιζα σα να μην ηταν τοσο προθυμη, λεω θα ναι ιδεα μου, εχει να παρει και καμια μερα, δε δινω σημασια φευγω, σταματαω παρακατω περιπου στα 200 μετρα σε atm να βγαλω λεφτα, σβηνω, κλειδωνω, ξαναμπαινω παω να βαλω μπρος και... 'πετσα'! Βγαζω κλειδι, ξαναβαζω, τα ιδια...
Συμπτωματα:Το αμαξι ξεκλειδωνε (και κλειδωνε) κανονικοτατα και ο συναγερμος, το κλειδι εμπαινε κανονικα, ξεκλειδωνε το τιμονι, τα ηλεκτρονικα ενεργοποιουνταν ολα κανονικα, καμια ενδειξη σφαλματος, τσεκ στο μπι σι ολα ΟΚ, απλα οταν παταγα συμπλεκτη και μπουτον να παρει απλα δε μιζαρε ουτε λιγο, νεκρο τελειως...Δεν εστρεφε το μοτερ καθολου ουτε ακουγοταν τιποτα απ τη μιζα.

Βγαζω πολο απο μπαταρια, τ αφηνω κανα πενταλεπτο, ξαναβαζω, τα ιδια, γυρναω σπιτι, παιρνω το 2ο κλειδι, ξανα προσπαθεια ενω ειχα αφησει εν τω μεταξυ τον πολο εκτος μεχρι να παω σπιτι και να ξαναγυρισω στ αμαξι, παλι τα ιδια, οποτε ουτε το κλειδι εφταιγε και λογικα ουτε κατι ηλεκτρονικο, immobiliser, εγκεφαλος ή κατι τετοιο ενω δεν ειχα καμια ενδειξη σφαλματος σε ολη τη διαδικασια προσπαθειας εκκινησης. Βενζινη ειχα 1/4 περιπου...

Τελος παντων παιρνω οδικη, με φορτωνει, το παω στο συνεργειο, εχω βρει εν τω μεταξυ και τον ηλεκτρολογο μου στο τηλεφωνο, το δε λιγο σημερα ο ανθρωπος να ναι καλα Κυριακατικο, ολα δειχνουν κολλημενη μιζα, απο αυριο θ ανεβει στη ραμπα και θ αρχισουνε τα ξηλωματα να δουμε πως και τι...

Πριν γινουν ολα αυτα ηθελα να σημειωσω πως ειχα τελευταια εναν εντονο θορυβο απ το μοτερ, οπως το ακουγα χαμηλα και κατω προς την καμπινα ή προς το αριστερο μπροστα φτερο καπου εκει το ακουγα, ισως να με ξεγελαγαν και τ αυτια μου δεν ξερω...Ο θορυβος ηταν οπως κανει ενα ηλεκτρικο μοτερ αν εχει ακουσει καποιος, ενα συνεχομενο 'σφυριγμα' που ακολουθουσε τις στροφες του μοτερ ειτε ειχα ταχυτητα ειτε οχι ειτε ειχα εντος το κλιμα ειτε οχι... Μεχρι τωρα ειχα ηδη αλλαξει τον τεντωτηρα του ιμαντα και με το ελευθερο-'τρελο' ραουλακι καθως και το δυναμο με σχεδον καινουριο απο αλλο τρακαρισμενο, ειχε μονο 9000χλμ ενω το δικο μου ειχε 230.000χλμ και ηταν καλουτερα νομιζω αφου το βρηκα να το βαλω απ το να δωσω το δικο μου για ανακατασκευη. Ο θορυβος συνεχιζε ομως παρα αυτες τις αλλαγες, υπηρχαν κι αλλοι θορυβοι απο αυτα τα ραουλακια-τροχαλιες-φθαρμενα ρουλεμαν που απλα τον καλυπταν και που τωρα 'ησυχασαν' αυτα, ακουγοταν πεντακαθαρα.
Επισης καποιες φορες με ζεστο μοτερ οταν εσβηνα και ξαναναβα ακουγοταν στο μιζαρισμα σαν ενα σφυριγμα που δεν τον ειχα ξανακουσει αυτο το θορυβο, εκανε καπως σαν 'σβιιιιν' και επαιρνε, ενω μεχρι τωρα απλα ακουγοταν μονο το μοτερ που ξεκιναγε... Για ολα αυτα ειχε παει το μυαλο μου στη μιζα κι ηθελα να το παω κι ολο το αφηνα μεχρι που τελικα με αφησε...

Ηθελα να ρωτησω τωρα και μετα απο ολο αυτο το σεντονι, υπαρχει πιθανοτητα να χε κολλησει εστω και λιγο το ελατηριο επαναφορας της μιζας και να στροφαρε μαζι με το μοτερ και γι αυτο ακουγοταν αυτο το σφυριγμα?! Αν ναι υπαρχει πιθανοτητα βλαβης στο μοτερ?.. Η μιζα οπως βλεπω παει γι αλλαγη, της εχω ηδη κανει ενα 'σερβις' αλλα πριν 100.000χλμ και παλι ειχα θορυβο αλλα μονο σε ορισμενες εκκινησεις την ακουγα και γρατζουναγε, σα να κολλαγε το γραναζακι της και δεν αποσυνεπλεκε σωστα κι οταν επρεπε.

Να σας ευχαριστησω προκαταβολικα μονο και μονο αν διαβασετε ολο αυτο το κατεβατο, ποσο δε αν παραθεσετε και γνωμες-αποψεις-λυσεις...
  #946  
Παλιά 08-07-13, 11:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μιλησα σημερα με συνεργειο η μιζα ηταν εντελως κολλημενη, παει για ολικη ανακατασκευη, μια καινουρια κανει περι τα 400 ευρω, δυστυχως απ το τρακαρισμενο που ειχε εκει εχει φυγει το μοτερ για να βαζαμε τη μιζα του πανω που να πω την αληθεια το προτιμουσα. Εκτιμώμενο κοστος περιπου 200 ευρω θα μου παει τωρα.
  #947  
Παλιά 08-07-13, 11:45
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Και ανακατασκευή μια χαρά είναι Γιάννη.. Έχω κάνει σε άλλο αμάξι και πετάει.. Είχα δώσει 50Ευρώ και καινούρια έπαιζε 400+ για επώνυμη..

Αφού την πήγες για ανακατασκευή πες να αλλάξουν και προληπτικά πράματα που μπορεί να χτυπήσουν μελλοντικά..
  #948  
Παλιά 08-07-13, 12:49
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ανακατασκευή μια χαρά είναι Γιάννη.. Έχω κάνει σε άλλο αμάξι και πετάει.. Είχα δώσει 50Ευρώ και καινούρια έπαιζε 400+ για επώνυμη..

Αφού την πήγες για ανακατασκευή πες να αλλάξουν και προληπτικά πράματα που μπορεί να χτυπήσουν μελλοντικά..
Θα αλλαχτουν ολα οτι αλλαζονται αφου πηγε ηδη στο ηλεκτρολογειο. Φοβαμαι μηπως θελει κι επαναπεριελιξη αφου δεν εστρεφε καν κι εκει ειναι ενα σημειο που ειμαι αρκετα σκεπτικος οτι ειναι και χρονοβορο αλλα παιζει να μου παει και σχεδον οσο μια καινουρια αντε κατι λιγοτερο, θα δουμε, αργοτερα θα εχω νεα απ την εγχειριση.

Να σημειωσω πως εκει που την εχουν θαψει οχι απλα δεν εχεις προσβαση οπως στα παλιοτερα αυτοκινητα και με κανα χτυπημα ισως να ξεκολλαγε αλλα και για να βγει και να ξαναμπει θελει ξηλωμα κι η πολλαπλη εισαγωγης, αλλες εργατωρες απο κει!
  #949  
Παλιά 08-07-13, 13:24
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Στα αυτοκίνητα όπως τα Ε9Χ που δεν έχουν κλειδί και παίρνουν μπρος με κουμπί, πως καταλαβαίνει κάποιος αν τα'χει παίξει η μίζα?
Απλά μπαίνει μέσα η "κάρτα" και δεν κάνει τίποτα?
Πάντα το είχα απορία αυτό.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
  #950  
Παλιά 08-07-13, 13:29
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα αυτοκίνητα όπως τα Ε9Χ που δεν έχουν κλειδί και παίρνουν μπρος με κουμπί, πως καταλαβαίνει κάποιος αν τα'χει παίξει η μίζα?
Απλά μπαίνει μέσα η "κάρτα" και δεν κάνει τίποτα?
Πάντα το είχα απορία αυτό.
Οπως και στα Ε8Χ, διαβασε λιγο πιο προσεκτικα πιο πανω το ποστ σεντονι που εγραψα που παραθετω ολα τα συμπτωματα τι εγινε κλπ και θα καταλαβεις...
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.