Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-15, 22:34
Lapo Ο χρήστης Lapo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 5
Lapo is on a distinguished road
Z4 2,2

Καλησπέρα αγαπητοί.
Δύσκολοι καιροί για κυβικά αλλά είμαι σε αναζήτηση Ζ4 2,2 αποκλειστικά για τους εξής λόγους:
- Η 4κυλινδρη 2λιτρη μου είναι αδιάφορη (έχω συνοδηγήσει και οδηγήσει)
- 2,2 είναι το όριο (ψυχολογικό έστω) σε τέλη, τεκμήρια κλπ

Κατ' αρχάς θα παρακαλούσα να παραθέσετε βασικά σημεία που πρέπει -και μπορεί- να δει κάποιος που δεν είναι μηχανικός και δεν έχει φοβερές γνώσεις.
Επίσης επειδή παίζουν αρκετά αυτοκίνητα εισαγωγής αγνώστου πατρός, πώς μπορεί να διασφαλιστεί για το γνήσιο των χιλιομέτρων.

Από αγγελίες έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω με το πρώτο να είναι άπειρο καιρό σε αγγελία (και άρα ακινησία) και το δεύτερο να έχει λίγο παράξενη φθορά στο σαλόνι του που δεν μου κάνει για τα χλμ που αναφέρει.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3778707/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5686790/

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-15, 03:22
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lapo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα αγαπητοί.
Δύσκολοι καιροί για κυβικά αλλά είμαι σε αναζήτηση Ζ4 2,2 αποκλειστικά για τους εξής λόγους:
- Η 4κυλινδρη 2λιτρη μου είναι αδιάφορη (έχω συνοδηγήσει και οδηγήσει)
- 2,2 είναι το όριο (ψυχολογικό έστω) σε τέλη, τεκμήρια κλπ

Κατ' αρχάς θα παρακαλούσα να παραθέσετε βασικά σημεία που πρέπει -και μπορεί- να δει κάποιος που δεν είναι μηχανικός και δεν έχει φοβερές γνώσεις.
Επίσης επειδή παίζουν αρκετά αυτοκίνητα εισαγωγής αγνώστου πατρός, πώς μπορεί να διασφαλιστεί για το γνήσιο των χιλιομέτρων.

Από αγγελίες έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω με το πρώτο να είναι άπειρο καιρό σε αγγελία (και άρα ακινησία) και το δεύτερο να έχει λίγο παράξενη φθορά στο σαλόνι του που δεν μου κάνει για τα χλμ που αναφέρει.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3778707/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5686790/

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Με τετοια τιμη το πρωτο (θελει και 1300 ευρω επιπλεον για το hard top !) πως να μην μενει απουλητο?
Ο συγκεκριμενος εμπορος-συνεργειο απο τιμες βρισκεται σε δικο του πλανητη, οποτε δεν θα ασχολουμουν και ιδιαιτερα με το συγκεκριμενο.

Στο αλλο τις φθορες που τις ειδες?
Αν εννοεις το καθισμα του οδηγου, δεν ειναι αφυσικο, αν ο οδηγος ειναι λιγο τσαπατσουλης ή αν ειναι παρκαρισμενο σε σημειο οπου η πορτα δεν μπορει να ανοιξει τερμα κι ετσι ο οδηγος κανει μανουβρες για να μπει-βγει, να εχει τετοια φθορα.
Εγω καποιο αλλο προβλημα στο εσωτερικο δεν παρατηρησα στις 2-3 φωτογραφιες που εχει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-15, 10:08
Lapo Ο χρήστης Lapo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 5
Lapo is on a distinguished road
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Ίσως είμαι λίγο καλομαθημένος από τη δερματίνη του ΜΧ-5 που φαίνεται άφθαρτη (καμία σχέση με το σαλόνι της Ζ4 αλλά λέμε).

Αν είχες κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τα άλλα θέματα που ρωτάω θα βοηθούσες ιδιαίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-15, 16:10
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Για τα χιλιόμετρα, δεν ξέρω αν με το κλειδί στην αντιπροσωπεία μπορούν να σου πουν. Γα μοντέλα από την Ε9Χ και μετά όπου το κλειδί (δηλαδή η κάρτα) είναι ηλεκτρονικό γίνεται κανονικά, αλλά για την παλία Ζ4 δεν γνωρίζω αν γίνεται.

Επίσης, μια ιδέα μπορείς να πάρεις απ'το βιβλίο σέρβις, αν είναι σωστά ενημερωμένο με λογικά διαστήματα μεταξύ των σέρβις κλπ.
Μην αγοράσεις με τίποτα αυτοκίνητο χωρίς βιβλίο σέρβις.

Από εκεί και πέρα, οι 6κύλινδροι της bmw είναι αξιόπιστοι κινητήρες, οι οποιοι όμως έχουν την τάση από κάποια χλμ και μετά (συνήθως πάνω από 100κ) να καίνε παραπάνω λάδι και να χρειάζονται τσιμουχάκια βαλβίδων.
Άλλο θέμα με τον κινητήρα δεν νομίζω να'χεις.

Γενικά πάντως, δεν είναι πολλά αυτά που μπορείς να δεις μόνος σου, εκτός από καλό έλεγχο στο αμάξωμα να δεις αν έχει κακοβαμμένα μέρη ή σημεία που δεν εφαρμόζουν σωστά (προφυλακτήρες, φανάρια κλπ) και υποδεικνύουν τρακάρισμα, κι εκτός από ένα καλό test drive για να δεις αν τρίζει ή αν κοπανάει τίποτα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-15, 16:22
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Είναι πάρα πολλά που μπορεί να σου δημιουργήσουν κοστοβόρα πρόβλημα μετά, οπότε είναι αναγκαίο να ελεγχθεί οποιοδήποτε αυτοκίνητο εξονυχιστικά σε συνεργείο της εμπιστοσύνης σου.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-15, 19:15
Lapo Ο χρήστης Lapo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 5
Lapo is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Θα βγω οσονούπω στη γύρα για τα δέοντα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-15, 15:02
Lapo Ο χρήστης Lapo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 5
Lapo is on a distinguished road
Και μια τελευταία (προς το παρόν) ερώτηση.
Πόσο "χάλια" είναι το steptronic;

Χωρίς να έχω καμία εμπειρία σε αυτόματο κιβώτιο έχω διαβάσει απαγορευτικά σχόλια από περιοδικά και σχόλια από ιδιοκτήτες ότι "δεν είναι και τόσο χάλια".

Πέρα από το οδηγικό δεν ξέρω αν έχει και θέματα αξιοπιστίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-15, 15:21
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εξαρτάται για τι χρήση συζητάμε.

Στο 330 ήταν τραγικό γιατί ήθελα να κάνω μόνο κωλίδια, κόντρες και ότι μ@λ@%$ έκανα με το Μ3 αλλά το κιβώτιο δεν μπορούσε να ανταποκριθεί.

Στο Χ5 είναι τέλειο και μονόδρομος γιατί το manual είναι απλά λάθος.

Το steptronic ήταν και παραμένει το καλύτερο αυτόματο κιβώτιο που μπορείς να έχεις, αρκεί να θέλεις αυτόματο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-05-15, 16:09
Lapo Ο χρήστης Lapo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 5
Lapo is on a distinguished road
Επειδή όπως είπα δεν έχω καμία εμπειρία από αυτόματο, δεν έχω συγκεκριμένη εικόνα.
Σε γρήγορη οδήγηση (όχι ταρζανιές, υπερβολές) ανεβάζει μόνο του στον κόφτη ή κρατάει σχέση;

Επίσης -τελείως χαζή απορία- σε παρκάρισμα και ανηφόρες έχει θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-05-15, 16:27
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Ανεβάζει ταχύτητα πριν τον κόφτη και αυτό είναι ουσιαστικά το μεγαλύτερο αρνητικό του.

Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση πλην της ταρζανιάς είναι πολύ πιο βολικό το steptronic.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.