Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-05, 13:33
bmw4ever Ο χρήστης bmw4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-11-2005
Μηνύματα: 22
bmw4ever is on a distinguished road
Question ΠΕΡΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΑΠΟΡΙΕΣ

Εχω και'γω ένα 316 και θέλω να κάνω την μετατροπή που λέει ο φίλος ο skoteinos21 (3.18is) αλλα επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο δέν ξέρω
1. αν αξίζει τον κόπο
2.τι κόστος έχει αυτη η μετατροπή
3.ποιά η διαφορά με το 2λιτρο (επιδόσεις,τιμή)
4.τι παίζει με φορολογίες και τέτοια...
PLEASE HELP...
__________________
''Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται''
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-05, 13:51
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Τα παρακάτω τα είχα γράψει όταν έψαχνα κι εγώ να βρω τι ισχύει. Από τη Δ/νση Μεταφορών την ίδια άκρη δεν έβγαλα και σταμάτησα σε ένα από τα γραφεία που αναλαμβάνουν τέτοιου είδους ιστορίες. Μου είπε τα κάτωθι:

Μπορείς αλλαγή μέχρι 25% (προς τα πάνω ή κάτω) στα κυβικά. Αν θες περισσότερο πρέπει να έχεις βεβαίωση από την αντιπροσωπεία ότι μπορεί το αμάξι να λειτουργήσει με αυτό το μοτέρ. (Οπότε no problem εδώ).
Χρειάζεται τιμολόγιο είτε από την αγορά του μοτέρ είτε από το συνεργείο! Όχι και από τα 2.
Ραντεβού να περάσεις από το ΚΤΕΟ Ελληνικού (μόνο εκεί) για να ελεγχθεί ότι όλα δουλεύουν οκ στο αμάξι μετά τη μετατροπή.
Βεβαίωση μηχανολόγου (στη δίνει αυτός ο ίδιος, μηχανολόγοι τα έχουν ετούτα τα γραφεία τελικά) ότι όλα είναι οκ (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Κόστος? Αν η μετατροπή έχει ξαναγίνει από οποιονδήποτε στην Ελλάδα, υπάρχει στα αρχεία στο ΚΤΕΟ Ελληνικού και τότε πληρώνεις περίπου 150 ευρώ. Αν είσαι ο πιονέρος της εποχής σου και κανείς δεν έχει ξαναδηλώσει τέτοια μετατροπή, το κόστος φτάνει κοντά στα 400 ευρώ!!
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-05, 14:07
VasAudi Ο χρήστης VasAudi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-12-2005
Μηνύματα: 15
VasAudi is on a distinguished road
εεε αμα ειναι να κανεις μετατροπη καλυτερα να εισαι ο πρωτος και χαλαλι τα 400!!!!Εκει θα κολλησεις!???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-05, 14:12
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutraklas
Τα παρακάτω τα είχα γράψει όταν έψαχνα κι εγώ να βρω τι ισχύει. Από τη Δ/νση Μεταφορών την ίδια άκρη δεν έβγαλα και σταμάτησα σε ένα από τα γραφεία που αναλαμβάνουν τέτοιου είδους ιστορίες. Μου είπε τα κάτωθι:

Μπορείς αλλαγή μέχρι 25% (προς τα πάνω ή κάτω) στα κυβικά. Αν θες περισσότερο πρέπει να έχεις βεβαίωση από την αντιπροσωπεία ότι μπορεί το αμάξι να λειτουργήσει με αυτό το μοτέρ. (Οπότε no problem εδώ).
Χρειάζεται τιμολόγιο είτε από την αγορά του μοτέρ είτε από το συνεργείο! Όχι και από τα 2.
Ραντεβού να περάσεις από το ΚΤΕΟ Ελληνικού (μόνο εκεί) για να ελεγχθεί ότι όλα δουλεύουν οκ στο αμάξι μετά τη μετατροπή.
Βεβαίωση μηχανολόγου (στη δίνει αυτός ο ίδιος, μηχανολόγοι τα έχουν ετούτα τα γραφεία τελικά) ότι όλα είναι οκ (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Κόστος? Αν η μετατροπή έχει ξαναγίνει από οποιονδήποτε στην Ελλάδα, υπάρχει στα αρχεία στο ΚΤΕΟ Ελληνικού και τότε πληρώνεις περίπου 150 ευρώ. Αν είσαι ο πιονέρος της εποχής σου και κανείς δεν έχει ξαναδηλώσει τέτοια μετατροπή, το κόστος φτάνει κοντά στα 400 ευρώ!!
H BMW δίνει βεβαίωση ότι μπορεί το αμάξι να λειτουργήσει με μεγαλύτερο μοτερ ??? και αν ναι μέχρι ποιού βαθμού? Βεβαιώνει δηλ μετατροπή και από 2.0Lt στα 3.0 ή 4 ??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-05, 14:27
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS
H BMW δίνει βεβαίωση ότι μπορεί το αμάξι να λειτουργήσει με μεγαλύτερο μοτερ ??? και αν ναι μέχρι ποιού βαθμού? Βεβαιώνει δηλ μετατροπή και από 2.0Lt στα 3.0 ή 4 ??
Ναι και μεχρι τον βαθμο που εβγαινε η συγκεκριμενη καροτσα με τον μεγαλυτερο κινητηρα.Δηλαδη σε ενα 316 Ε36,μπορεις να βαλεις Μ3 3.2 μοτερ.5 λιτρο μοτερ παραδειγμα δεν μπορεις
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-05, 15:05
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Ναι και μεχρι τον βαθμο που εβγαινε η συγκεκριμενη καροτσα με τον μεγαλυτερο κινητηρα.Δηλαδη σε ενα 316 Ε36,μπορεις να βαλεις Μ3 3.2 μοτερ.5 λιτρο μοτερ παραδειγμα δεν μπορεις
exactement!
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-05, 16:39
bmw4ever Ο χρήστης bmw4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-11-2005
Μηνύματα: 22
bmw4ever is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutraklas
Τα παρακάτω τα είχα γράψει όταν έψαχνα κι εγώ να βρω τι ισχύει. Από τη Δ/νση Μεταφορών την ίδια άκρη δεν έβγαλα και σταμάτησα σε ένα από τα γραφεία που αναλαμβάνουν τέτοιου είδους ιστορίες. Μου είπε τα κάτωθι:

Μπορείς αλλαγή μέχρι 25% (προς τα πάνω ή κάτω) στα κυβικά. Αν θες περισσότερο πρέπει να έχεις βεβαίωση από την αντιπροσωπεία ότι μπορεί το αμάξι να λειτουργήσει με αυτό το μοτέρ. (Οπότε no problem εδώ).
Χρειάζεται τιμολόγιο είτε από την αγορά του μοτέρ είτε από το συνεργείο! Όχι και από τα 2.
Ραντεβού να περάσεις από το ΚΤΕΟ Ελληνικού (μόνο εκεί) για να ελεγχθεί ότι όλα δουλεύουν οκ στο αμάξι μετά τη μετατροπή.
Βεβαίωση μηχανολόγου (στη δίνει αυτός ο ίδιος, μηχανολόγοι τα έχουν ετούτα τα γραφεία τελικά) ότι όλα είναι οκ (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).
Κόστος? Αν η μετατροπή έχει ξαναγίνει από οποιονδήποτε στην Ελλάδα, υπάρχει στα αρχεία στο ΚΤΕΟ Ελληνικού και τότε πληρώνεις περίπου 150 ευρώ. Αν είσαι ο πιονέρος της εποχής σου και κανείς δεν έχει ξαναδηλώσει τέτοια μετατροπή, το κόστος φτάνει κοντά στα 400 ευρώ!!
Thanks για τα νομικά! Μηπως ξέρεις ποσο κοστίζει ενα μοτέρ 318 is μεταχειρισμένο; Ποιές οι διαφορές σε επιδόσεις -Τιμή με ένα 2λιτρο;
__________________
''Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται''
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-05, 00:17
Το avatar του χρήστη GEOBMW
GEOBMW Ο χρήστης GEOBMW δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-12-2004
Μηνύματα: 42
GEOBMW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutraklas
Ραντεβού να περάσεις από το ΚΤΕΟ Ελληνικού (μόνο εκεί) για να ελεγχθεί ότι όλα δουλεύουν οκ στο αμάξι μετά τη μετατροπή.
Οταν λες μονο εκει ανεξαρτητα απο ποιο μερος της Ελλαδας εισαι??????
__________________
E36 316i coupe
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-05, 12:11
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
[QUOTE=GEOBMW]Οταν λες μονο εκει ανεξαρτητα απο ποιο μερος της Ελλαδας εισαι??????[/QUOT
Χμμμ... αυτό δεν το διευκρίνησα να σου πω... Σίγουρα για Αττική, τώρα αν έιναι και τόσο γκάου και έχουν μόνο το Ελληνικό για όλη την Ελλάδα...
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.