Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-02-12, 13:43
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw_soldier Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα μέσο κόστος που ορίζεται για μια τέτοια δουλειά ;
Το κοστος για την καθε τετοιου ειδους εργασια οπως εχω αναφερει και πραπανω φιλε μου εξαρταται απο πολλους παραγοντες!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-12, 22:59
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw_soldier Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα μέσο κόστος που ορίζεται για μια τέτοια δουλειά ;
Σαν ερασιτέχνης που αγαπάει το detailing και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως συμφέρον για κάποιο μαγαζί θα σου ελεγα αυτό που λέει κ ο Πλάτωνας
Πρέπει να δει το αμάξι σου και την κατάστασή του προκειμένου να βγει μια εκτίμηση
Μπορεί κάτι που εσύ λες απλό, να κρύβει κάτι άλλο ή μία ειδική επεξεργασία που με την πρώτη ματιά να μην φαίνεται.
Εξάλλου και εγώ μόνος μου που έχω γυαλίσει 2-3 φορές πριν κανα 2μηνο σε αμάξι φίλου μου πραγματικά δεινοπάθησα προκειμένου να το επαναφέρω (μιας και έχω και ερασιτεχνικά εργαλεία) για κάτι που αρχικά φαινόταν πανεύκολο
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-12, 23:17
Το avatar του χρήστη bmw_soldier
bmw_soldier Ο χρήστης bmw_soldier δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-01-2010
Μηνύματα: 57
bmw_soldier is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κοστος για την καθε τετοιου ειδους εργασια οπως εχω αναφερει και πραπανω φιλε μου εξαρταται απο πολλους παραγοντες!!
Γι'αυτό ρώτησα για μέσο κόστος. Αν για παράδειγμα οι τιμές παίζουν απο 150-500 ευρώ το μέσο κόστος είναι κάπου στα 300 ευρώ,χονδρικά.

Δεν νομίζω να ρώτησα κάτι παράλογο.Eυχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-12, 23:54
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Αν έχουμε ένα Ε30 με ελαφρώς καμένο χρώμα (μεταλλικό) και πιθανόν αν βάλεις λάμπα να έχει αράχνες και γρατζουνιές που μπορούν να φύγουν με αλοιφές εμπορίου ….. Οι υπηρεσίες που προσφέρεις μπορούν να του δώσουν μια ανανέωση – αναζωογόνηση στην όψη του χρώματος ή δεν γίνεται τίποτα με αποτέλεσμα η μόνη λύση να είναι η βαφή του αυτοκινήτου;

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να κάνεις εκτίμηση της ζημιάς αν δεν το έχεις μπροστά σου (προφανώς θα θέλεις να ελέγξεις το πάχος της βαφής που έχει μείνει και το βερνίκι) , απλά ρωτώ για το κόστος μιας τέτοιας εργασίας (εφόσον καλύπτεται) με βάση την εμπειρία σου και τις δυνατότητες που έχει αυτού του είδους η εργασία (τα όρια της με λίγα λόγια) , γιατί αν η ζημία είναι ανεπανόρθωτη πάμε σε βαφή όπως ανέφερα παραπάνω!

ΥΓ Με βαθιές γρατζουνιές π.χ. με κλειδί χαρακιά που δεν γίνεται τίποτα με τις αλοιφές μπορείς να κάνεις την κατάσταση κάπως καλύτερη ή πάμε και σε αυτή την περίπτωση σε βαφή;

Ευχαριστώ ……
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-02-12, 16:29
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw_soldier Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό ρώτησα για μέσο κόστος. Αν για παράδειγμα οι τιμές παίζουν απο 150-500 ευρώ το μέσο κόστος είναι κάπου στα 300 ευρώ,χονδρικά.

Δεν νομίζω να ρώτησα κάτι παράλογο.Eυχαριστώ.
Φιλε μου δεν ειπα οτι ρωτησες κατι παραλογο .....απλα σου ανεφερα πως βγαινει το κοστος για μια τετοια εργασια!!

Παντα παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση του αυτοκινητου και του προβληματος που εχουμε να αντιμετωπισουμε γι αυτο και το μεσο κοστος ειναι εντελως υποκειμενικο γιατι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες!

Για παραδειγμα ενα αυτοκινητοι μπορει να θελει ενα χερι αλοιφη,ενω ενα αλλο να θελει ολικη επαναφορα....και στα δυο το κοστος ΔΕΝ ειναι το ιδιο οπως και στις δυο εργασιες αυτες δεν υπαρχει μεσω κοστος!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχουμε ένα Ε30 με ελαφρώς καμένο χρώμα (μεταλλικό) και πιθανόν αν βάλεις λάμπα να έχει αράχνες και γρατζουνιές που μπορούν να φύγουν με αλοιφές εμπορίου ….. Οι υπηρεσίες που προσφέρεις μπορούν να του δώσουν μια ανανέωση – αναζωογόνηση στην όψη του χρώματος ή δεν γίνεται τίποτα με αποτέλεσμα η μόνη λύση να είναι η βαφή του αυτοκινήτου;

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να κάνεις εκτίμηση της ζημιάς αν δεν το έχεις μπροστά σου (προφανώς θα θέλεις να ελέγξεις το πάχος της βαφής που έχει μείνει και το βερνίκι) , απλά ρωτώ για το κόστος μιας τέτοιας εργασίας (εφόσον καλύπτεται) με βάση την εμπειρία σου και τις δυνατότητες που έχει αυτού του είδους η εργασία (τα όρια της με λίγα λόγια) , γιατί αν η ζημία είναι ανεπανόρθωτη πάμε σε βαφή όπως ανέφερα παραπάνω!

ΥΓ Με βαθιές γρατζουνιές π.χ. με κλειδί χαρακιά που δεν γίνεται τίποτα με τις αλοιφές μπορείς να κάνεις την κατάσταση κάπως καλύτερη ή πάμε και σε αυτή την περίπτωση σε βαφή;

Ευχαριστώ ……
Υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις που εχει διορθωθει χρωμα και εχει αποφυγει ο ιδιοκτητης του την ολικη βαφη με πολυ καλα-ικανοποιητικα αποτελεσματα και σε εμφανιση αλλα και σε διαρκεια με το κοστος μιας τετοιας εργασιας να ΜΗΝ εχει καμια σχεση με το κοστος της ολικης του βαφης!

Εγω αυτο μπορω να το προσφερω μεσα απο τις υπηρεσιες μου και για να φτασω στο συμπερασμα να πω οτι ΔΕΝ γινεται τιποτα θα πρεπει να εχω εξαντλησει ολες τις πιθανες λυσεις.

Για να κανω ομως εκτιμηση του προβληματος,οπως λες και εσυ πολυ σωστα φιλε μου,θα πρεπει να το δω,να το μετρησω,να κανω ενα demo και μετα να ξερω αν γινεται και ποσο θα στοιχισει.

Τελος για τις γρατζουνιες με κλειδια απο την στιγμη που φαινεται το ασταρι ή η λαμαρινα τοτε δυστυχως αλλα η μονη λυση ειναι η βαφη τους.

Σε ευχαριστω και παντοτε στη διαθεση σου για οτιδηποτε χρειαστεις και μπορω να βοηθησω!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-02-12, 19:10
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν ειπα οτι ρωτησες κατι παραλογο .....απλα σου ανεφερα πως βγαινει το κοστος για μια τετοια εργασια!!
Θα μπορούσες μήπως να μας πεις πόσο κόστισε η συγκεκριμένη εργασία την οποία μας παρέθεσες με φωτογραφίες 'πριν' και 'μετά'...και επειδή αρκετοί κάνουν το ίδιο (και καλά κάνουν γιατί μας αρέσει να βλέπουμε ωραίες περιποιήσεις), θα ήθελα να βλέπω και τις τιμές για την εργασία τους, με όσες διευκρινήσεις κρίνουν εκείνοι ότι είναι απαραίτητες...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-03-12, 14:33
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες μήπως να μας πεις πόσο κόστισε η συγκεκριμένη εργασία την οποία μας παρέθεσες με φωτογραφίες 'πριν' και 'μετά'...και επειδή αρκετοί κάνουν το ίδιο (και καλά κάνουν γιατί μας αρέσει να βλέπουμε ωραίες περιποιήσεις), θα ήθελα να βλέπω και τις τιμές για την εργασία τους, με όσες διευκρινήσεις κρίνουν εκείνοι ότι είναι απαραίτητες...
PS, κάποια απάντηση σχετικά με την ερώτηση του φίλου;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-03-12, 15:26
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
PS, κάποια απάντηση σχετικά με την ερώτηση του φίλου;
Στο συγκεκριμενο αυτοκινητο φιλε μου ΟΛΕΣ οι εργασιες που εγιναν κοστισαν 330€ τελικη τιμη συμπεριλανβανομενου Φ.Π.Α και χρειαστηκαν 2,1/2 μερες για να ολοκληρωθουν.

Οπως εχω πει ομως και παραπανω φιλε μου ΔΕΝ υπαρχει στανταρ τιμη σε τετοιου ειδους εργασιες αφου ΠΑΝΤΑ παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση του αυτοκινητου και η εργασια που θα χρειαστει να γινει.

Επισης παιζει μεγαλο ρολο ποσο το προσεχει ο ιδιοκτητης του και ποσο καλα το συντηρει.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-03-12, 17:43
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο συγκεκριμενο αυτοκινητο φιλε μου ΟΛΕΣ οι εργασιες που εγιναν κοστισαν 330€ τελικη τιμη συμπεριλανβανομενου Φ.Π.Α και χρειαστηκαν 2,1/2 μερες για να ολοκληρωθουν.

Οπως εχω πει ομως και παραπανω φιλε μου ΔΕΝ υπαρχει στανταρ τιμη σε τετοιου ειδους εργασιες αφου ΠΑΝΤΑ παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση του αυτοκινητου και η εργασια που θα χρειαστει να γινει.

Επισης παιζει μεγαλο ρολο ποσο το προσεχει ο ιδιοκτητης του και ποσο καλα το συντηρει.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Πάντως δεν θα έπρεπε κάποιος επαγγελματίας να 'διστάζει' να πει τις τιμές του. Για πολλά θέματα του φόρουμ είμαστε εδώ καιγια να ανταλάσουμε εμπειρίες σε θέματα τιμών π.χ. για ανταλλακτικά, κόστος συντήρησης κτλ

Αφού δέχεται ο επεγγελματίας detailer να μας δείξει τη δουλειά του και να βάλει φωτογραφίες 'πριν' και 'μετά', θα πρέπει να μας κοινοποιεί και το κόστος της εργασίας του, με όσες διευκρινήσεις κρίνει ότι είναι απαραίτητες.

Έτσι θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα - προφανώς με περιορισμούς αφού πρόκειται φωτογραφίες - τόσο περί της ποιότητας της δουλειάς που έγινε αλλά και του κόστους που τη συνοδεύει.

Ευχαριστώ.

ΚΠ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-03-12, 20:58
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Φιλε gupakο θεωρώ ότι κάπου σφάλεις
Πουθενά ανά τον κόσμο και σε κανένα σοβαρό detailing forum δεν ανακοινώνει ο κάθε επαγγελματίας το κόστος της εργασίας των δουλειών του και ο λόγος είναι απλούστατος..
Πάς εσύ στον Πλάτωνα και του λες γυάλισμα -κέρωμα , περιποίηση μέσα έξω πάνω κάτω...
Σου λέει ο Πλάτωνας πχ 1000 ευρώ
Την επόμενη βλέπεις εμένα μου το λες, πάω με το αμάξι μου το οποίο είναι 10 φορες πιο "κούτα" από το δικό σου και μου λέει ο Πλάτωνας (τον χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα τον άνθρωπο) για την ίδια δουλειά 350 ευρώ...
Την επόμενη εσύ θα παρεξηγηθείς ή όχι...?
Το ότι το δικό σου αμάξι χρειάστηκε 4 μέρες εργασία και το δικό μου μόλις 1 το λαμβάνεις υπόψη σου ή όχι...?
Επειδή ο Έλληνας μόνο το φτηνό θεωρεί καλό πολύ καλά κάνουν ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες και δεν ανακοινώνουν το κόστος της κάθε δουλειάς τους κατ εμέ!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα-κερωμα, auto-star.gr, αφαιρεση γρατζουνιων, swissvax, επαναφορα χρωματος


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.