Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-09-11, 02:55
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Καταλαβαινεις ομως οτι δε γινεται το ενα να εχει 265 αλογα και το αλλο 343 μουλαρια;;; οτι δε γινεται το 3.0 να ειναι καλυτερο απο το Μ;
Τελος παντων, επειδη το Σαββατο πηρα βολτα το Ζ4Μ ενος φιλου, προκειται για τρελο φουντωτικο μηχανημα που δε γινεται να περιγραφει. Αλλη αισθηση, ηχος (γαμ. sound generator), πατημα, στριψιμο, παντηλικια. Το πραμα ειναι ΑΛΛΟΥ.
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-09-11, 17:48
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Εγω οταν πηρα βολτα πρωτη φορα το Ζ4Μ,επειδη δεν εχω φραγκα να το παρω υποσχεθηκα στον εαυτο μου να πηγαινει το 28αρι μου ετσι!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-09-11, 10:08
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Και εγώ είχα το ίδιο δίλημμα όταν αγόρασα το δικό μου.

Τα χρήματα ήταν ίδια για ένα φορτωμένο με λίγα χλμ. 3.0si Roadster και για το Ζ4Μ Coupe με λιγότερο εξοπλισμό αλλά περισσότερα χλμ.

Αναμφισβήτητα το Μ είναι ταχύτερο, στρίβει καλύτερα και έχει και μπλοκέ!!!

Τελικά επέλεξα το si γιατί:

Φοβάμαι τον S54

Το κόστος συντήρησης έχει πολύ μεγάλη διαφορά

Ενώ το Ζ4 Coupe είναι το ομορφότερο αυτοκίνητο της BMW τα τελευταία χρόνια, το Roadster είναι άλλη φάση!!! και ειδικά με ένα hardtop δεν έχεις και θέματα τον χειμώνα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-09-11, 10:49
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Πάντως προ ετών, όταν είχε βγει η Ζ4Μ, γνωστός μου διευθυντής περιοδικού αυτοκινήτου, και τρομερή οδηγάρα (...και σίγουρα όχι Άγγλος ομοφυλόφυλος ) , μού είχε πει σε κατ΄ιδίαν συζήτηση, ότι η Ζ4Μ είναι νευρική πολύ, δεν έχει την ισορροπία μεταξύ διασκέδασης και αποτελεσματικότητος που έχουν-είχαν οι άλλες Μ!
Καλύτερη η 3.0 είχε καταλήξει

Να σημειώσω ότι έχει οδηγήσει κυριολεκτικά τα πάντα, και είχε-έχει κατα καιρούς στην κατοχή του αυτοκινητάρες

Το παραθέτω χωρίς να έχω ίδιαν άποψη, απλά για τη συζήτηση και την βοήθεια επιλογής προς τον χρήστη που έθεσε το δίλημμα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-09-11, 12:40
Το avatar του χρήστη akak
akak Ο χρήστης akak δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-09-2011
Μηνύματα: 9
akak is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρήματα ήταν ίδια για ένα φορτωμένο με λίγα χλμ. 3.0si Roadster και για το Ζ4Μ Coupe με λιγότερο εξοπλισμό αλλά περισσότερα χλμ.
Στην ίδια κατάσταση είμαι και εγώ. Η διαφορά είναι σχετικά μικρή.

Παράθεση:
Φοβάμαι τον S54
Δεν το έβαλα στην εξίσωση αυτό. Νόμιζα ότι τα προγενέστερα είχαν πρόβλημα μόνο.
Φοβόμουν όμως, και φοβάμαι ακόμα, το σαζμάν.


Παράθεση:
Το κόστος συντήρησης έχει πολύ μεγάλη διαφορά
very true!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως προ ετών, όταν είχε βγει η Ζ4Μ, γνωστός μου διευθυντής περιοδικού αυτοκινήτου, και τρομερή οδηγάρα (...και σίγουρα όχι Άγγλος ομοφυλόφυλος ) , μού είχε πει σε κατ΄ιδίαν συζήτηση, ότι η Ζ4Μ είναι νευρική πολύ, δεν έχει την ισορροπία μεταξύ διασκέδασης και αποτελεσματικότητος που έχουν-είχαν οι άλλες Μ!
Καλύτερη η 3.0 είχε καταλήξει
Έχω λιώσει στο ψάξιμο τις τελευταίες μέρες. Σε γενικές γραμμές αυτό που λες φαίνεται να συμμερίζονται αρκετοί οδηγοί. Και δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κανένας ο οποίος να μιλάει τόσο κολακευτικά για το Ζ4Μ όσο π.χ. για τη M3 η ακόμα και για το 3.0.


Όσον αφορά τα reviews, παρέθεσα τα δυο αυτά γιατί συμπίπτουν μεταξύ τους και είναι καλογραμμένα. Διάβασα και άλλα. Πολλά. Σε καμία περίπτωση δεν τα καταπίνω όπως είναι, όμως αρκετοί έχουν γράψει και για αυτοκίνητα που ξέρω καλά. Και τείνω να συμφωνήσω στις παρατηρήσεις τους και πιάνω το feeling που θέλουν να περάσουν.

Φυσικά και δεν θέτω θέμα για το αν το Z4M είναι καλό η κακό αμάξι.
Αν είχα την επιλογή μεταξύ των δυο για ένα μήνα έννοειται ότι θα επέλεγα το Μ χωρίς καμία αναστολή. Αλλά εδώ τίθεται και θέμα μεσο-μακροχρόνιας συμβίωσης με το αμάξι και δεν αναφέρομαι μόνο στο κόστος.

Άρα που καταλήγω? Ζ4m ? 3.0si? Και αν είναι να πάρω το τρίλιτρο δεν πάω να πάρω ενα χαρτί μποξτεράκι S με τα μισά λεφτά? Δε λέω προτιμώ το Ζ4 σε πολλά θέματα αλλα και το Boxster, ε, κακό δεν το λες!
Σκατά μπερδεύτικα πάλι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-09-11, 13:07
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Για να σε ξεμπερδέψω, ρώτα πόσο κάνει η αλλαγή δίσκο πλατό στο Porsche χαχα
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-11, 13:08
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
O s54 μετά από τον 06/2003 έχει τα νέα μέταλλα οπότε δεν χρειάζεται να τον φοβάσαι, είναι αρκετά σπάνιες οι περιπτώσεις αστοχίας με σωστή συντήρηση και χρήση.

Το z4 είναι πολύ λογικό να είναι πιο νευρικό στο όριο από τα m3 λόγω κοντού μεταξονίου. Αυτό για άλλους είναι κακό (το χαρακτηρίζουν πιο απόλυτο) για άλλους είναι καλό (πιο fun to drive).

Eάν βρεις καλό z4 m μην κάνεις το λάθος και δεν το πάρεις. Αυτό το μοντέλο το θεωρώ "επένδυση" σε ένα future classic, πράγμα που ούτε το boxster ούτε το si αποτελούν.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-09-11, 15:22
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
O s54 μετά από τον 06/2003 έχει τα νέα μέταλλα οπότε δεν χρειάζεται να τον φοβάσαι, είναι αρκετά σπάνιες οι περιπτώσεις αστοχίας με σωστή συντήρηση και χρήση.

Το z4 είναι πολύ λογικό να είναι πιο νευρικό στο όριο από τα m3 λόγω κοντού μεταξονίου. Αυτό για άλλους είναι κακό (το χαρακτηρίζουν πιο απόλυτο) για άλλους είναι καλό (πιο fun to drive).

Eάν βρεις καλό z4 m μην κάνεις το λάθος και δεν το πάρεις. Αυτό το μοντέλο το θεωρώ "επένδυση" σε ένα future classic, πράγμα που ούτε το boxster ούτε το si αποτελούν.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου.
Με κάλυψες πλήρως.Το αυτοκίνητο αυτό είναι ο διακαής μου πόθος περισσότερο από κάθε μοντέλο Μ και ναι πιστεύω ότι θα γίνει future classic.
Έχει τις τέλειες αναλογίες για σπορ αυτοκίνητο.Τι έρωτας θεέ μου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-12, 22:03
Το avatar του χρήστη akak
akak Ο χρήστης akak δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 06-09-2011
Μηνύματα: 9
akak is on a distinguished road
Τελικά πήρα ένα μαύρο coupe si με ελάχιστα χιλιόμετρα σε άψογη κατάσταση, και ερωτεύτηκα...
Έχω κάνει 4.000km στον ένα μήνα που το έχω και δεν το χορταίνω!

Next stop Quaife. Το μπλοκέ το χρειάζεται κατα τη γνώμη μου.
Επίσης τα φρένα του δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν. Μάλλον επειδή στο προηγούμενο αμάξι μου φόραγα Brembo. Θα ψαχτώ προς τα εκεί κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-01-12, 22:27
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Καλοριζικο και καλοταξιδο.
__________________
http://www.timeattack.com.cy/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.