Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-06-12, 18:31
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ax1ss Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν εχω καποιον αλλον που να θελει να ερθει μαζι μου οδικος και να μειραστούμε τα εξοδα, οπότε μονος μου δεν θελω να το κανω. Δεν σκοπεύω να γυρίσω πίσω μιας κ έχω ηδη μεταναστεύσει στο Λονδίνο. Δεν ειναι κρίμα να πάει στράφι το αμάξι? Κοινώς να το σκοτώσω στην Ελλάδα για να πάρω εδω τουλαχιστον το ίδιο κ δεν ξερω καν πόσα λεφτα θα κάνει (δεν έχω ψάξει ακόμα). Εχω φίλους που έχουν αριστεροτίμονο εδώ και λένε οτι τα καταφέρνουν μια χαρά
το βασικό σοθ θέμα ειναι η ασφάλιση σου λοιπον

χαρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-06-12, 19:06
ax1ss Ο χρήστης ax1ss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 43
ax1ss is on a distinguished road
θα ψαξω να ρωτήσω ποσο θα κάνει η ασφάλεια εδω στην αγγλία για european car. πάωτως ξέρω οτι γίνεται να κάνεις ασφάλεια με ελληνικο αριστεροτίμονο. Μπορώ να το εχω για 6 μήνες στην αγγλία με την ελληνική ασφάλεια. Εχω βγάλει πράσινη κάρτα εδω κ πολύ καιρο. Μπορώ επισης κάθε 6 μήνες να το περνάω στην γαλλία και να ξαναμπαίνω αγγλια και όλα καλά, αλλα δεν εχω βρει τρόπο να περνάω MOT (το αγγλικό κτεο) διαλέγοντας αυτον τον τρόπο. Σε ευχαριστώ παντως για όλο το κοστολόγιο που έκατσες κ έγραψες, αλλα ρε σύ δεν έχω παρέα και μόνος μου δεν με πολυ ψήνει
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-12, 19:12
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
6 μήνες στην αγγλία με την ελληνική ασφάλεια....νομίζω όχι...η πρασινη κάρτα ισχύει για πολυ πολυ λιγότερο...

κοίταξε το διεξοδικά με την ασφάλεια.
αυτό το έμπα έβγα...ίσως να το ψάξουν.
κάτι τέτοια κυνηγάνε οι ασφαλιστικές πίστεψε με...

όπως για παράδειγμα εάν είναι 6 μήνες το χρόνο, αφορούν 6 ημερολογιακούς μήνες συνεχόμενους. εάν εσύ πάρεις κλήση στην αγλία ( την οποία πρακτικά δεν θα πληρώσεις - θα καταχωρηθεί ότι τον Μάρτιο πήρες κλήση...) πως θα δικαιολογήσεις μετά το έμπα έβγα..

πρόσεξε το...

οσο για την παρέα..πες το σε κάνα 2-3 4 φίλους..εξήγησε τους τι θα κάνουν με τα 400€ και μετά έλα πες μου αν θέλουν ή όχι...!!!!!
επιπλέον με μια διανυκτέρευση ακόμα...+ €100 εισαι ακόμα πιο χαλαρός...
θυμάμαι τα τελευταία 2 αγγλια-ελλαδα αγγλια αντί για 3 μέρες σύνολο τα έκανα 6 την μια φορα και 12 την τελευταία....
πήγα ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!

χάρης

υ.γ πάντα να έχεις επίσης στο μυαλό σου ότι €700 πάνω κάτω θες για να το στείλεις....με νταλίκα!!!!!
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 04-06-12 στις 19:17
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-06-12, 19:36
ax1ss Ο χρήστης ax1ss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 43
ax1ss is on a distinguished road
καλα ναι.. δεν το πολυ σκεφτομαι για το μεσα εξω, οσο για μετα απο 6 μηνες να κάνω αγγλική ασφάλεια με αγγλικές πινακίδες. μόλις μαθω κατι παραπάνω για την ασφάλεια θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-06-12, 20:01
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
μπορείς πολύ εύκολα να βγάλεις όμως αγγλικές πινακίδες στο ελληνικό σου αυτοκίνητο!!!
το έχω κάνει σε ένα άλφα ρομεο που είχα όλα μου τα χρόνια των σπουδών στην αγγλία.

χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-12, 00:10
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Εμενα μου εφτασε 700 ευρώ Πατρα-Coventry, συμπεριλαμβανομένης καμπίνας στο Superfast, διοδίων, βενζινών, φαγητού, red bull (), διανυκτέρευση στην Aosta στα Ιταλογαλλικά σύνορα καθώς και εισητήριο για eurotunnel το οποιο το εκλεισα επιτόπου και ηταν 200 ευρώ. Στο internet αν το ειχα κλεισει νωριτερα ειχα δει και τιμες 20-25 λίρες. Αρα επεφτε και πολύ παραπάνω η τιμή, αλλα δεν ηξερα ποτε θα εφτανα για να εκλεινα απο νωρίτερα.

Το superfast είχε καθηστέριση και εκανε 24 ώρες, 5 το απόγευμα έδεσε Ancona, κατα τις 6 παρά βγήκα. 1-1μιση το βράδυ εφτασα Aosta. Το πρωί αναχώριση κατα τις 7-7μισι (δεν θυμαμαι ακριβως), και 6μισι το απογευμα ημουν Coventry με πολλή βροχή, κίνηση, έργα στον M25 λόγω Ολυμπιάδας. Γαλλια πήγαινα με τα όρια, Ιταλια συχνα 150 με 170.

Η πράσινη κάρτα ισχύει για 6 μήνες, έβγαλα τον Απρίλιο.


ax1ss μόνος σου, όντως δεν πολυλέει, και για θέμα ασφάλειας περισσότερο. Αν ξανανέβαινα (ή οταν ανεβηκα), ευχαριστως να το καναμε convoy!

Εδώ αλλο ενα παλικάρι σκέφτεται να ανεβεί. Δεν ξερω αν το εκανε ακομα, ρώτα τον

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
εάν θέλει 1000 ευρώ να πάει 1000 ευρώ να γυρίσει δηλ 2000 με τόσα μπορείς να αγοράσεις ένα αμάξι εκεί για να κανεισ τ δουλειά σου κ μετά να το φέρεις εδώ (εάν συμφέρει βέβαια) κ να το πουλήσεις για ανταλλακτικά :-)
Ναι. με 2000 αγοραζεις αμαξι, άλλα 1000+++ για ασφαλεια (1700 μου ζηταγαν εμενα για 1600άρι Honda λόγω κατοικιας, ενω οταν εκανα ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια αιτηση με μονη διαφορα την διεύθυνση, που εβαλα κατοικια ενος φιλου μου στα περιχωρα του York μας βγηκε 700 λιρες, 1000 κατω, αν εχουν το Θεο τους), και θες να το φερεις και κατω? Βαλε αλλα 700 να ερθει! Απλα δεν γινεται. Οι ασφαλειες ειναι το μεγαλυτερο προβλημα. Το Honda κόστιζε λιγοτερο απο οσα μου ζηταγαν για να το ασφαλισουν.

Βάλε και τα εισητιρια του αεροπλάνου που θα κλείσεις αν στο μεσοδιάστημα θες να κατεβεις Ελλάδα, με Ολυμπιακη / Aegean αν δεν κλεισεις νωρίς (νωρις = 4 μηνες νωριτερα lol, να μυρισεις τα νυχια σου δηλαδη ΑΝ και ΠΟΤΕ θα εισαι ελευθερος να κατεβεις) βλεπεις και χιλιάρικα για 2 ατομα μ'επιστροφή. Και με περιορισμένες βαλιτσες. (τώρα εβαλε η Ryanair Stansted- Άραξο και ξεκιναει απο 30 ευρω, αυτό ΝΑΙ, ειναι ευκαιριάρα)

Τα αμαξια τους ειναι φθηνά, αλλα τα ασφαλιστρά τους σε χτυπάνε γερά.

Μπέσα πράγματα, σκεφτομουν τον τελευταίο χρόνο (φετος) να αγορασω S13 silvia και να το εφερνα κάτω για αγωνιστικό ή ανταλλακτικά για δική μου χρήση. Το ολο τριπάκι των ασφαλειών και ΜΟΤ (ΚΤΕΟ) με απογοήτευσε. Βλεπεις αμαξια τουμπανα να τα δινουν για 1000 και 2000 λιρες, και κοστίζει 2μισι και 3 να τα ασφαλίσεις!
Οταν βλεπουν κατω των 25, student και (στην περίπτωσή μου) Coventry, κάνουν πάρτυ





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε τις μαλκιες Ρουλη! Απο Σεπτεμβριο, που ερχομαι, θα μπαξουμε μιτριο
Ειδα ενα 36αρι GT προχτές χαχα
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 05-06-12 στις 00:19
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-06-12, 07:20
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Οταν βλεπουν κατω των 25, student και (στην περίπτωσή μου) Coventry, κάνουν πάρτυ

σωστό!!!
θυμάμαι, (ως παιδί και εγώ...τότε 18...τώρα 34..ήθελα να αγοράσω ένα porsche 964 carrera 2) θυμάμαι ότι έκανε τότε 10.000 λίρες Αγγλίας...όταν τόλμησα να ρωτήσω για να το ασφαλίσω άκουσα το αστρονομικό ποσό των 19.870 λιρών αγγλίας τον χρόνο!!!!!

χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-06-12, 08:38
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Το 2002 (25 ετών) για ένα citroen zx 2λιτρο που αγόρασα 1000λίρες πλήρωνα ασφάλεια 800λίρες το χρόνο (είχα κάποια έκπτωση- τους είχε στείλει η εθνική ότι δεν είχα κάνει ατύχημα τα τελευταία 5 χρόνια... δες και εσύ μήπως με fax από την ασφαλιστική σου στην ελλάδα εξασφαλίσεις μειωμένη τιμή)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-06-12, 09:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πάτε σε μια σχολή οδηγών Ασθενοφόρων, συνοδών V.I.P.
ακουμπήστε 800 λίρες, πάρτε το θεωρητικό και το πρακτικό πτυχίο,
δώστε το στην ασφαλιστική και θα έχετε 70% μειωμένα ασφάλιστρα...
Ολα ο rapid θα σας τα μάθει??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-06-12, 12:07
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάτε σε μια σχολή οδηγών Ασθενοφόρων, συνοδών V.I.P.
ακουμπήστε 800 λίρες, πάρτε το θεωρητικό και το πρακτικό πτυχίο,
δώστε το στην ασφαλιστική και θα έχετε 70% μειωμένα ασφάλιστρα...
Ολα ο rapid θα σας τα μάθει??
μεγαλε υποκλινομαι!!!
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.