Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-05, 16:56
Lodar Ο χρήστης Lodar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Μηνύματα: 12
Lodar is on a distinguished road
Wink E34 M5 guide

Καλή η Ε28 520i που έχω αλλά εδς και πολύ καιρό τώρα με ψήνει ένας φίλος για μια M5 E34 με 160.000km. Τα λεφτά δεν είναι πολλά και το σκέφτομαι σοβαρά.
Αξίζει με τόσα χιλιόμετρα να το πάρω και ας είναι σε καλή κατάσταση το αυτοκίνητο; Και εν τέλη πόσα χιλιόμετρα είναι πολλά χιλιόμετρα;
Αν έχει κανείς η γνωρίζει κανείς ας κάνει το κόπο να μου πει τι να προσέξω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συνεισφορά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-05, 17:10
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Ειδικά δεν ξέρω να σου πώ, αλλά γενικά ξέρω τα εξής:

1. Είναι η 3.6 ή η 3.8? Είχα ακούσει για κάποια προβλήματα της 3.6.

2. 160.000χλμ δεν είναι ιδιαίτερα πολλά αν το αυτοκίνητο έχει συντηρηθεί σωστά. Άν όχι και θέλουν αλλαγή τα μισά εξαρτήματα του κινητήρα, τότε να υπολογίζεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό. Τί χρονολογίας είναι?

3. Είναι μετατροπή ή Original? Αν είναι μετατροπή, έχει γίνει σωστά? Είναι δηλωμένο?

4. Σίγουρα κάποια μέλη εδώ (έχουμε και ιδιοκτήτες Μ5 Ε34) ξέρουν πολύ περισσότερα να σου πούν και να σε βοηθήσουν. Επίσης, στο Internet ενα ψάξιμο θα βρείς τα διάφορα προβλήματα που είχε το αυτοκίνητο και τυχόν ανακλήσεις που έχουν γίνει.

Για την τιμή, δεν ξέρω πόσο στο δίνει...ένα μέλος εδώ πουλάει μια 3.6, μετατροπή, €13.000.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-05, 17:16
Το avatar του χρήστη thanasis_e36
thanasis_e36 Ο χρήστης thanasis_e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-03-2005
Μηνύματα: 54
thanasis_e36 is on a distinguished road
φιλε εγω δεν νομιζω να ειναι πολλα εγω εχω 316 e36 κ εχει κανει 352000km χορισ προβλημα . ποσο μαλλον για το Μ5 . να προσεξεισ αν εχει κανει το μεγαλο service στα 120000km
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-05, 17:34
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
lodar αν εχει ηλιοροφή η 520 σου και σκεφτεσαι να την πουλήσεις, let me know. Αρκεί να είναι κατασκευή 1984 και μετά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-05, 17:58
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Thumbs up M5 E34

Αχχχχ τι μου θυμισες τωρα....ειχαμε 14 χρονια ενα 518ι Ε34,αλλο πραγμα το Μ5 βεβαια. Λοιπον καλε μου φιλε πρεπει πρωτα να βεβαιωσεις οτι ειναι πραγματικα 160000χλμ και υπαρχει τροπος μεσω του ψηφιακου καντραν του Μ5 αν δεν κανω λαθος.Αν ειναι 3.6 σε βλεπω χλωμο για 160000χλμ,αν ειναι 3.8 ειναι πιθανουτσικο....Προσεξε τι καροτσα ειναι το Ε34,συνηθως στις μετατροπες αγοραζουνε παλια και φθηνη καροτσα και χτυπημενη ελαφρως καμια φορα και κουμπωνουνε πανω το τροπετο-αν ειναι μετατροπη-ενω αν ειναι γνησιο εισαι οκ.Πουλανε ενα γνησιο σε μια εκθεση εδω στην Αθηνα αλλα πουλανε και δυο ανακατασκευασμενα Μ5 μετατροπη-το ενα το ειχε ενα μελος εδω μεσα-τα οποια πρεπει να τα προσεξεις αρκετα.Αν θες πες μου που το ειδες αν ειναι σε εκθεση για να σου πω οτι πληροφοριες εχω για αυτο.Το νου σου για την ηλεκτρικα ρυθμιζομενη αναρτηση του 3.8 αν την εχει ακομα,κοστιζει ο κουκος αηδονι!!!Εχε κατα νου σου οτι το καλο Μ5 αποκλειεται να ειναι φθηνο και ετοιμασου για μεγαλα service bills ετσι και την πατησεις.....6000EURO rebuild για μοτερ Μ5!!!!Καλες αγορες ευχομαι ολοψυχα!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-05, 09:40
Το avatar του χρήστη thomas
thomas Ο χρήστης thomas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 79
thomas is on a distinguished road
Το Μ5 είναι ένα ακριβό αυτοκίνητο.

Και αν δεν το έπιασες όσο πιο φτηνό φαίνεται αρχικά τόσο πιο ακριβό τελικά είναι. Φυσικά υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις, αλλά θέλει προσοχή...

Η τιμή για ένα πολύ καλό αυτοκίνητο 3,8 τελευταίο είναι πάνω από 20-23 χιλιάρικα. Το καλοσυντηρημένο και καλό αυτοκίνητο πρέπει να πληρωθεί.

Αν κάποιο είναι παραμελημένο τότε αν το θές για να κάνεις πάντες για κανά χρόνο τότε πάρτο, και μετά πούλα το. Αν βγάλει ζημιά τότε την πάτησες. Υπάρχουν στο κλαμπ μέλη πολύ πικραμένα από Μ5, αλλα και άλλα πολύ ευχαριστημένα.

Αν θές το αυτοκίνητο για 1ο και με οικογένεια τότε σκέψου το σοβαρά. Ψάξε για κάτι καλό, ή αλλιώς για κάτι πιο γήινο...
__________________
Driving Academy
Η απόλυτη σχολή ασφαλούς και τεχνικής οδήγησης

Η πιο διασκεδαστική και ωφέλιμη εμπειρία πίσω από το τιμόνι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-05, 14:55
Lodar Ο χρήστης Lodar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Μηνύματα: 12
Lodar is on a distinguished road
Το αυτοκίνητοτο που έχει ο φίλος είναι στην Γερμανία και είναι γνήσιο και συντηρημένο με όλα τα service του. Είναι 4ος του 1994 και έχει φυσικά το 3.8lt κινητήρα και το 5αρι το κιβώτιο. Η ηλεκτρονικά ελεγχόμενη ανάρτηση (το περιβοήτο Nürburgringfahrwerk) δεν του έχει βγάλει προβλήματα και είναι ατρακάριστο. Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-05, 15:54
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Μ5 Ε34

Φίλε μου έτυχε να έχω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο στην έκδωση 3,6 παλιότερα. Το αμάξι είναι αλλού από όλες τις απόψεις όπως και η συντήρησή του. Μιλάμε για τρελλά καύσιμα και αρκετά ακριβό servis. Όμως για μένα αν το γουστάρεις πραγματικά πάρτο και θα καταλάβεις. Πρέπει να προσέξεις πολύ σε τι κατάσταση είναι γιατί όπως γράφει παραπάνω και ο thomas μπορεί στην τελική να σου βγεί πανάκριβο. Τέλος θέλω να σου πώ για παθητική ασφάλεια ότι καρφόθηκα με 180 km/h σε κοωνάκια και μετά σε ανάχωμα και ενώ το αμαξι έγινε για πέταμα βγήκα χωρίς γρατσουνιά . Το γεγονός μπορεί να το απαληθεύσει ο MPOWER.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ !!!!
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-05, 16:15
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lodar
Το αυτοκίνητοτο που έχει ο φίλος είναι στην Γερμανία και είναι γνήσιο και συντηρημένο με όλα τα service του. Είναι 4ος του 1994 και έχει φυσικά το 3.8lt κινητήρα και το 5αρι το κιβώτιο. Η ηλεκτρονικά ελεγχόμενη ανάρτηση (το περιβοήτο Nürburgringfahrwerk) δεν του έχει βγάλει προβλήματα και είναι ατρακάριστο. Αυτά.

Όλ καλά αλλά αν το κάνεις εισαγώγή στην Ελλάδα με Ελληνικές πινακίδες θα πληρώσεις πάρα πολλά στο τελωνείο (αν θυμάμαι καλά έχει 234% φόρο!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-05, 12:28
Lodar Ο χρήστης Lodar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Μηνύματα: 12
Lodar is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν τελικά με συμφέρει, γιατί πράγματι το θέλω για 1ο αυτοκίνητο. Γνωρίζω ότι θα έχει μεγάλη κατανάλωση και ακριβά service (αν έχεις κανείς καμία ένδειξη ας μου στείλει πόσο και που) και ακριβό εκτελωνισμό (το ψάχνω και περιμένω απάντηση από τον εκτελωνιστή) οπότε μόλις τα μαζέψω όλα θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.