Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-11, 18:40
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
116i διευκρινισεις-αποριες

Γεια σας παιδια.
Εχω ενα 116ι .το αγορασα 07/11.το αμαξι ειναι ομως παραγωγης 04/10,στοκ δλδ.
Εχω 4337 χιλ. Σημερα μολις ενεργοποιησα την αναφλεξη,αντι να μου βγαλει το αυτοκινητο κιτρινο, νομιζω ,και απο κατω ποσα χιλιομετρα απομενουν για σερβις,μου εβγαλε ενα κοκκινο αυτοκινητο.
Καθοτι ειναι ο πρωτος μου μπεμπης εριξα μια ματια στο βιβλιαρακι,το μανιουαλ και ειδα οτι πρεπει να μπω στο μενου για να δω την επεξηγηση του.μπηκα λοιπον και ειδα τα εξης -

Α) εχει ενα κοκκινο αυτοκινητο και απο πανω δυο S το ενα κατω απο το αλλο ...να πω? μηπως ειναι η λεξη ...SOS αλλα γραμμενη καθετα? καπως ετσι μου φανηκε και κατω απο αυτο αντι για τα χιλιομετρα του σερβις εχει ενα σαν ρολογακι και διπλα 11/ 2011 . τι ειναι αυτο?

Β) ειδα οτι για τα λαδια γραφει σερβις 04/12

Γ) εχει ενα αλλο ικονιδιο που ειναι ( ^^^ ) καπως ετσι κατω απο τις διακεκομενες ειναι σαν μισογεματο υγρο και γραφει επισης 04/12.

ΟΙ αποριες μου ειναι οι εξης -

Τι ειναι το Α)?

Τι ειναι το Γ)?

Το αυτοκινητο τον 04 του 12 θα εχει 2 χρονια παραγωγης αλλα 1 χρονο κυκλοφοριας.Κανονικα πρεπει η στα χιλ. που λεει ο υπολογιστης η' στα 2 χρονια.Στα 2 χρονια κυκλοφοριας η' στα 2 χρονια σαν διαστημα απο τοτε που παραχθηκε?

αν μου απαντησετε να παω για το Α) να το βαλουν σε μηχανημα εφοσον ειναι στην εγγυηση θα πληρωσω για την διαγνωση?αν ειναι υγρα φρενων -απο παρομοιο ποστ σε ψαξιμο- ωψρις δεν ειναι? θα πληρωσω εγω η' η εταιρεια?

συγγνωμη για το μεγαλο ποστ,ευχαριστω για τις απανησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-11, 21:32
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Το Α είναι κάρτα καυσαεριων, νομίζω

Το Γ ειναι μαλλον υγρα φρένων
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-11, 15:25
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
τελικα επικοινωνησα με διαφορες αντιπροσωπειες και μουπαν οτι το Α) ειναι λαθος ρυθμιση για κτεο και ηθελε αλλαγη,μουδωσαν οδηγιες απο τηλεφωνο και τοκανα.
παραπονο μονο για μια αντιπροσωπεια κοντα ηλιουπολη,που μου ζητησε να παω να το ελεγξουν και να πληρωσω και 40 ευρω!μεγαλο φαουλ.

τα αλλα ειναι αλλαγη λαδιων και φρενων καιμουπαν να ταλλαξω οποτε μου γραφει γιατι ειναι προγραμματισμενο να αλλαζουν ειτε στα χιλιομετρα που πρεπει η' ανα 2 χρονια ακομα και αν τον 1 χρονο δεν εχει κινηθει το αμαξι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-11, 21:33
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
εχω καποιες αποριες σχετικα με το αυτοκινητο.

α) απο τοτε που το πηρα οταν στριβω το τιμονι τερμα η' λιγο πριν το τερμα ακουγεται ενα "σκουξιμο" , σαν να τριζει λιγο.αυτον τον θορυβο τον ακουω απο μεσα.δεν δοκιμασα απεξω να ακουσω.οταν το ειπα στην αντιπροσωπεια μουπε, φερε να το βαλουμε μεσα να δουμε τι εχει.οταν ομως του περιεγραψα οτι το κανει οταν το στριβω τερμα μουπε ο αρχιμηχανικος οτι δεν κανει ετσι κιαλλιως να στριβουμε αυτα τα καινουρια τιμονια τερμα γιατι χαλανε.

αυτο που ειπε ο προισταμενος ισχυει?
ενω ειμαι στην εγγυηση οταν το αυτοκινητο μπαινει μεσα για ελεγχο οι διαγνωσεις γενικα ειναι δωρεαν η' επι πληρωμη?

β) το αυτοκινητο το αγορασα οπως εγραψα πιο πανω απο στοκ ενος χρονου.τωρα μου λεει οτι θελει σερβις μετα απο ενα χρονο κυκλοφοριας. δ.λ.δ βρισκοταν σε στοκ ενα χρονο ,το αγοραζω ,το κινω ενα χρονο και ζηταει το πρωτο σερβις.
ειναι γνωστο σε ολους σας οτι το 1ο σερβις γινεται η στα 24.000 η' σε 2 χρονια αν δεν πιασεις τα χιλιομ.ομως εγω τωρα θα πληρωσω στην αντιπροσωπεια το σερβις ενω το εχω κινησει ενα χρονο ενω τον προηγουμενο ηταν σαυτους χωρις να κινηθει?ειναι δικαιο αυτο να πληρωνω σερβις ενα αυτοκινητο που μετρησε τον πρωτο χρονο του απο τον σερβις μεσα στην αντιπροσωπεια?μπορω να αξιωσω καποια εκπτωση τουλαχιστον?

γ) ακουω συνεχεια για τους πολ/στες. υπαρχει οδηγια να αλλαχθουν δωρεαν αν χαλασουν μεσα στην εγγυηση?αν δεν μου βγαλουν προβλημα τωρα μεσα στην εγγυηση και μου βγαλουν ενα χρονο μετα την εγγυηση υπαρχει επισημη οδηγια να αλλαχθουν δωρεαν απο την αντιπ/πεια? η' τους πληρωνω εγω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-11, 22:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Λάθος αυτοκίνητο αγόρασες, δεν είναι για εσένα...
Στα πρώτα 1000 χλμ, έπρεπε να αλλάξεις τα λάδια και το φίλτρο..
Λάδια να αλλάζεις κάθε 8.000 χλμ, ή κάθε 6 μήνες αν μέσα στο διάστημα αυτό έχεις κάνει
έστω και 1 χιλιόμετρο..
Ολα τα υδραυλικά τιμόνια σκούζουν στα άκρα τους.. Δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζεις
στα άκρα, αλλά εκεί έχει στόπ, και δεν έχει λόγο να προκαλέσει βλάβη..
Αν όμως το φτάνεις στα άκρα, και μετά "κρεμιέσαι" πάνω στο τιμόνι, ναι θα κάνεις ζημιά..
Τη διάγνωση την πληρώνεις.. Αν αποδειχτεί υπαιτιότητα του εργοστασίου, δεν πληρώνεις
τίποτε, και τα ανταλλακτικά καλύπτονται μαζί με την εργασία τους για 2 έτη.
Να αξιώσεις το οτιδήποτε για έκπτωση επειδή αγόρασες στοκαρισμένο εν αγνοία σου, ναι
μπορείς απο εκεί που το αγόρασες..
Αν όμως το πήρες εις γνώση σου, με χαμηλότερη τιμή/προσφορά, δεν μπορείς να αξιώσεις τίποτα..
Για τους πολλαπλασιαστές και τα μπέκ, υπήρχε οδηγία ανάκλησης, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα,
πάντως σε καλύπτει η διετής εγγύηση απο την αγορά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-11, 01:14
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Καλορίζικο να είναι το αυτοκίνητό σου φίλε.... συμφωνώ με την πρωτη γραμμη της απαντησης του rapid
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-11, 01:48
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος αυτοκίνητο αγόρασες, δεν είναι για εσένα...
Στα πρώτα 1000 χλμ, έπρεπε να αλλάξεις τα λάδια και το φίλτρο..
Λάδια να αλλάζεις κάθε 8.000 χλμ, ή κάθε 6 μήνες αν μέσα στο διάστημα αυτό έχεις κάνει
έστω και 1 χιλιόμετρο..

Ολα τα υδραυλικά τιμόνια σκούζουν στα άκρα τους.. Δεν υπάρχει λόγος να το ζορίζεις
στα άκρα, αλλά εκεί έχει στόπ, και δεν έχει λόγο να προκαλέσει βλάβη..
Αν όμως το φτάνεις στα άκρα, και μετά "κρεμιέσαι" πάνω στο τιμόνι, ναι θα κάνεις ζημιά..
Τη διάγνωση την πληρώνεις.. Αν αποδειχτεί υπαιτιότητα του εργοστασίου, δεν πληρώνεις
τίποτε, και τα ανταλλακτικά καλύπτονται μαζί με την εργασία τους για 2 έτη.
Να αξιώσεις το οτιδήποτε για έκπτωση επειδή αγόρασες στοκαρισμένο εν αγνοία σου, ναι
μπορείς απο εκεί που το αγόρασες..
Αν όμως το πήρες εις γνώση σου, με χαμηλότερη τιμή/προσφορά, δεν μπορείς να αξιώσεις τίποτα..
Για τους πολλαπλασιαστές και τα μπέκ, υπήρχε οδηγία ανάκλησης, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα,
πάντως σε καλύπτει η διετής εγγύηση απο την αγορά..
Στα υπόλοιπα πάνω κάτω συμφωνώ, αλλά τα bold είναι πολύ υπερβολικά.

Αλλαγές κάθε 12 μήνες είναι μια χαρά ή ανα 10-12.000χλμ.
Τα σύγχρονα φουλ συνθετικα λάδια εχουν πολύ πιο αυξημένες αντοχές σε σχέση με τα ορυκτέλαια των περασμένων ετών και όταν ένα καθημερινό ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο (όχι τούρμπο ή Μ πχ) δεν βαράει κόφτες συχνά και γενικά δε ζορίζεται, τότε τα παραπάνω διαστήματα είναι μια χαρά και αρκετά ασφαλή.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-11, 11:03
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
Παράθεση:
Λάθος αυτοκίνητο αγόρασες, δεν είναι για εσένα...
τι εννοεις???

Παράθεση:
Για τους πολλαπλασιαστές και τα μπέκ, υπήρχε οδηγία ανάκλησης, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα,
πάντως σε καλύπτει η διετής εγγύηση απο την αγορά..
οταν λεμε ανακληση συνηθως εννουμε προληπτικη αντιμετωπιση.στις αντιπροσωπειες ομως για το συγκεκριμενο προβλημα λενε οτι για να αλλαξουν κατι απο αυτα τα δυο πρεπει να βγει το προβλημα ,να το διαγνωσει το μηχανημα γιατι ολα συνδεονται με γερμανια και αφου το διαπιστωσουν ,αυτοι μετα δινουν το ο.κ. για να γινει δωρεαν η αλλαγη
αν δεν υπαρξει προβλημα δεν γινεται αλλαγη προληπτικα.η οδηγια ισχυει αφου διαπιστωθει το προβλημα..λογια αντιπροσωπων μεταφερω.
η ερωτηση μου που δεν απαντηθηκε ακομα ειναι αν δεν βγει το προβλημα εντος εγγυησης αλλα αρκετα μετα στα 4 χρονια δλδ τοτε ισχυει η οδηγια για δωρεαν αλλαγη οπως ισχυει συνηθως σε ολες τις ανακλησεις η' οχι?

Παράθεση:
Αλλαγές κάθε 12 μήνες είναι μια χαρά ή ανα 10-12.000χλμ.
και εγω το ξερω αυτο και στα προηγουμενα αυτοκινητα μου αυτο εκανα.
απλα επειδη πρωτη φορα παιρνω αυτοκινητο με αυτη την νοοτροπια,με τοσο μεγαλο διαστημα αλλαγης απο την αρχη,
οι αντιπροσωποι λενε οτι αλλαζουμε λαδια κ.λ.π. συμφωνα με τις οδηγιες της εταιρειας και οτι δεν χρειαζεται για τον λογο που ανεφερες και εσυ πιο πανω (για την συσταση των λαδιων ) ,να αλλαξω λαδια φιλτρα κ.λπ. τοσο νωρις .
εγω ομως οπως και εσυ και πολλοι αλλοι εχουμε αλλη νοοτροπια ,πιο εμπειρικη,ενω εχω συναντησει και ατομα που κανανε την αλλαγη σε 2 χρονια συμφωνα με την οδηγια της εταιρειας και δεν ειχανε κανενα προβλημα( μεχρι εκεινη την στιγμη.)
αποτι βλεπω οι αποψεις διαφερουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-11, 12:47
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Talking

rapid: Λάθος αυτοκίνητο αγόρασες, δεν είναι για εσένα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις???

Να σου απαντήσω εγώ τι καταλαβαινω πως εννοεί... (rapid, μου επιτρέπεις ε? )


...εννοεί πως για σένα θα ήταν κάποιο άλλο αυτοκίνητο, σπορ και φινετσάτο.... το τογιοτα αουρις ας πούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-11, 14:18
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Βρες 2-3 χαλασμενους πολλαπλασιαστες ιδιους με τους δικους σου και βαλτους πανω. Πηγαινε να σου τους αλλαξουν και ετσι θα εχεις και καβατζα τους δικους σου καλους αμα μεινεις ποτε.

Σορρυ που προτεινω τετοια πλαγια μεθοδο αλλα η BMW εχει πιασει πατο στο θεμα πολλαπλασιαστες και δε λεει να διορθωθει. Κανονικα επρεπε να τους αλλαζουν χωρις "τι και πως" (οπως σου επιστρεφουν τα λεφτα στο carefour ακομα κι αν δεν παρεις ελλατωματικο προιον).
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.