Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #511  
Παλιά 27-09-10, 19:55
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
φίλοι παναγιώτηδες,
η θερμοκρασία των καυσαερίων ανεβαίνει πραγματικά και από εκέι ξεκινάει ο χαβαλές.
έτσι ερμηνευεται ότι ότι έχει να κάνει με μέτρηση καυσαερίων βαράει διάλυση.
το ζητούμενο μας είναι τώρα, προκειμένου να βγάλουμε τελικά άκρη, είναι το γιατί η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από ότι πρέπει.
και εδω χρειαζόμαστε τις γνώσεις των πιο ειδικών...
μήπως ανοίγει ή κλείνει΄η βαλβίδα πιο νωρίς ή πιο μετά από ότι πρέπει με αποτέλεσμα τα αέρια που προκύπτουν από την ανάφλεξη του μίγματος δεν προλαβαίνουν να κρυώσουν και έτσι φεύγουν από τον κύλινδρο με μεγαλύτερη θερμοκρασία.
σε ποια περίπτωση που σχετίζεται με ανοιγοκλείσιμο βαλβίδων παρατηρείται αυτο?
χμ..
διαγώνισμα θερμοδυναμικής γ λυκείου 1992...
όσοι έχουν άποψη παρακαλώ βοηθήστε...
  #512  
Παλιά 27-09-10, 22:24
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
σου ειπα την γνωμη μου στα της σειρας 3 ρεταρει και δεν ξερουν να το φτιαξουν...γιατι σε εχω καταλαβει τι κανεις...ποσταρεις τα προβληματα της παλιοτριαρας σου στου ασσου τα μερη για να νομιζει ο κοσμος οτι ο ασσος ,αυτο το ΤΕΡΑΣ αξιοπιστιας, ειναι ζημιαρικος...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #513  
Παλιά 29-09-10, 17:16
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
σημερα εγινε αλλαγη του λ...του πρωτου ...οχι μετα τον καταλυτη...το αμαξι ειναι και παλι οκ....δεν ξερω ομως για ποσο ακομα?
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #514  
Παλιά 30-09-10, 01:02
Το avatar του χρήστη basimert
basimert Ο χρήστης basimert δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2010
Μηνύματα: 52
basimert is on a distinguished road
σε ζηλευω παναγιωτη εχω ταξιδι εγω ακομα τεραστιο μπροστα μου και πολλες μαχες να δωσω...
  #515  
Παλιά 30-09-10, 09:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μου εμφανισε παλι το φαινομενο αναμμα check engine και ρεταρισμα. Πανω απο 1500 στροφες δεν ανεβαζε και δεν τραβαγε καθολου, με το που το εσβησα και το ξαναναψα ολα οκ απο πλευρας λειτουργιας και εσβησε το check λιγα μετρα μετα. Ειμαι στο ψαξιμο για καινουριο εγκεφαλο απο Γερμανια..
  #516  
Παλιά 30-09-10, 10:50
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
μην με πολυζηλευεις γιαννη γιατι για ποσο θα δουλευει ακομα καλα....ααα σε κανα δυο μηνες παλι τσεκ εντζιν θα εχω
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #517  
Παλιά 12-10-10, 16:58
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Είναι το πρώτο μήνυμά μου στο forum και όχι για καλό, καταγράφω την περιπέτειά μου με πολλαπλασιαστές και μπεκ σε μια 120i ... Το πρόβλημά μου δεν είναι μόνον η βλάβη, αλλά ΚΥΡΙΩΣ, η αντιμετώπιση από την BMW Hellas...


Προ ημερών το αυτοκίνητό μου, μια BMW 120i μοντέλο 7/07, έχοντας αλλάξει ΗΔΗ τους πολλαπλασιαστές (εκτός εγγύησης και πληρωμένοι από εμένα...) με άφησε πάλι στο δρόμο και η διάγνωση ήταν μπεκ, από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο Κατσιούλης ΑΕ στα Ιωάννινα.
Μετά από παράπονά μου πως είναι δυνατόν ένα καινούριο αυτοκίνητο με λιγότερα από 50000 χιλιόμετρα να βγάζει τέτοια βλάβη και αν έχει παρουσιαστεί τέτοιο πρόβλημα και σε άλλα, μου επιβεβαίωσε πως είναι κοινό πρόβλημα και συνήθως αλλάζεται εντός εγγύησης. Εγώ βέβαια είχα την ατυχία να είμαι εκτός αυτής...
Ζητήθηκε από την BMW Hellas μέσω του συνεργείου να γίνει αντικατάσταση χωρίς χρέωση, αλλά δεν δεχτήκατε ούτε έκπτωση, ούτε τίποτε, με την δικαιολογία πως είναι εκτός εγγύησης...
Το θεωρείτε αυτό σωστή συμπεριφορά απέναντι στους πελάτες σας; Ενώ το πρόβλημα είναι γνωστό και αφορά ΑΡΚΕΤΑ αυτοκίνητα με τα μοτέρ 116 και 120 με άμεσο ψεκασμό, αντί να κάνετε μια ανάκληση ή έστω να κάνετε κάποια έκπτωση ή ΚΑΤΙ, εντούτοις ζητάτε από τους κατόχους να πληρώσουν αυτοί το μάρμαρο.
Θα περίμενα μια ειλικρινή απάντηση από μέρους σας, πριν αρχίσω να δημοσιεύω τα γεγονότα όπου αυτό είναι δυνατόν, ώστε να πληροφορηθούν κάποιοι για την συμπεριφορά που τους επιφυλάσσεται.

Σας ευχαριστώ.


Η απάντηση που έλαβα από την κα. Στρίγκα της BMW Hellas:

Αξιότιμε κε ... HighFidelity ,

Ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία.

Σχετικά με τη βλάβη που μας αναφέρετε στο e-mail σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δυστυχώς, η επισκευή δεν μπορεί να καλυφθεί στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης του οχήματος, εφόσον έχει παρέλθει η περίοδος της διετούς ισχύος της.

Σε κάθε περίπτωση, θα θέλαμε να εκφράσουμε τη λύπη μας για την αναστάτωση και το χρόνο που σπαταλήσατε για το θέμα αυτό. Σας διαβεβαιώνουμε ότι η ικανοποίηση των πελατών από τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσφέρει η BMW, έχει μεγάλη σημασία για εμάς.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Μαριλένα Στρίγκα
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
BMW Hellas


Και η απάντησή μου προς αυτήν:

Ευχαριστώ για το εξαιρετικά τυπικό σας email.

Με χαρά θα σας πληροφορήσω κι εγώ με την σειρά μου, σαν μέλος αρκετών φορουμ BMW στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, πως το παραπάνω γεγονός θα γίνει ευρέως γνωστό και προσωπικά θα στείλω μερικές δεκάδες κατόχους 116/316 120/320 (κοινώς με τα μοτέρ που ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΜΠΕΚ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ) για προληπτική αντικατάσταση. Αυτοί θα είναι ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, και προφανώς ΔΕΝ θα μπορείτε να τους πείτε τις ηλιθιότητες που είπατε σε εμένα.

Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί και δύσκολοι, δεν περισσεύουν σε ΚΑΝΕΝΑΝ τα 1000 € που μου έχει κοστίσει το αυτοκίνητο, που θυμίζω είναι μόλις 3 ετών και με μόλις 50.000 χλμ.

Τα περί εγγύησης κλπ είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Προφανώς γνωρίζετε το πρόβλημα εξαιρετικά καλά, αλλά φαντάζομαι και λόγω θέσης γνωρίζετε πως η αρνητική διαφήμιση δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Περαστικά σε όλους μας λοιπόν. Την επόμενη φορά, θα έχω καλύτερη γνώμη για το τι σημαίνει εξυπηρέτηση πελατών για την BMW Hellas: όσο πληρώνουμε είμαστε καλά κορόιδα φαίνεται. Μετά, καθαρίζετε με ένα email.

Εξαιρετικά.

Φαντάζομαι, μιας και είστε καλυμμένοι πίσω από τα περί εγγύησης, τα ίδια θα απαντήσετε όταν η επιστολή θα δημοσιευτεί. Δεν με πειράζει, στην τελική, κακό δικό σας κάνετε, εγώ τα πλήρωσα αυτή τη φορά, την επόμενη, θα εισπράξει άλλη εταιρεία.

Για να μην ψάχνετε άνευ λόγου, το περιστατικό θα δημοσιευτεί στα παρακάτω (είδατε, είμαι εξαιρετικά ευγενικός και καλός μαζί σας και σας βγάζω κι από τον κόπο να ψάχνετε...):
http://www.4tforum.gr (το μεγαλύτερο ελληνικό φορουμ για αυτοκίνητα και στην πρώτη δεκάδα επισκεψιμότητας για όλες τις ελληνικές σελίδες)

Περιοδικό 4 Τροχοί, Drive, TopGear, Evo

http://www.bmwforum.gr
http://www.bmw-motorsport.gr

Υπάρχουν ακόμη καμιά 10αριά σχεδόν που δεν τα έχω πρόχειρα , καθώς δουλεύω αυτή την στιγμή (για να πληρώνω τα 1000άρικα που μου κοστίζει το αυτοκίνητο...) και δεν τα θυμάμαι... Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε μόνη σας, αν θελήσετε ν' απαντήσετε (που αμφιβάλλω, αλλά δεν πειράζει...). Και να μην απαντήσετε, τουλάχιστον θ' απολαύσω το 1000άρικό μου: και ΕΝΑΝ πελάτη να χάσετε, ή 5 να έρθουν για προληπτική αλλαγή, χαμένοι θα είστε.

Την καλησπέρα μου, γεια σας κι αέρα στα πανιά σας. Φαίνεται πως ο Μανιατόπουλος σας έχει αφήσει σημαντική κληρονομιά πάνω στην εξυπηρέτηση.

Μετά τιμής

HighFidelity



Το ηθικό δίδαγμα: ΌΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΑΜΕΣΟ ΨΕΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΠΑΡΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Η ΚΑΤΙ ΠΩΣ ΤΑ ****-ΜΠΕΚ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΑΤΟ-ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ!




Εγώ το ...καθήκον μου το έκανα μια φορά...

Περιττό να πω, πως αν ξανακούσω τίποτε για γερμανική αξιοπιστία και τέτοιες @@ριες, θα γελάω μέχρι αύριο. Γι' ακόμη μια φορά επιβεβαιώνεται πως η ΜΟΝΗ διαφορά, είναι στην συναρμολόγηση (που ποτέ δεν θα σου βγαλει πρόβλημα, άντε το πολύ να τρίξει...) και ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού. Τα υπόλοιπα, είναι θέμα after sales... Κοινώς, και τα περισσότερα Toyota σήμερα, είναι εξίσου μπ :lipsealed: υρδέλα με τα υπόλοιπα, αλλά η αντιπροσωπεία θα στο φτιάξει και θα σε εξυπηρετήσει και ΔΕΝ θα σε γράψει στα @@ της...
:roll:

Και όσον αφορά τα ιταλικά: για την Lancia στα 4+ χρόνια που την έχω, έχω πληρώσει πολύ λιγότερα για τις διάφορες βλάβες που έχει βγάλει απ' όσα πλήρωσα στην BMW σε λιγότερο από ένα χρόνο...
:roll:

Είπατε κάτι;

Όσοι πάντως έχετε μοτέρ με σβησίματα , τρέμουλο και περίεργη συμπεριφορά, ετοιμαστείτε... Ειδικά οι....άμεσα ψεκαστοί!






To παραπάνω μήνυμα έχει δημοσιευτεί σχεδόν αυτούσιο και στο 4tforum.gr , ενώ θα προσπαθήσω να το δημοσιεύσω κι αλλού, για να βοηθήσω όσους μπορώ (και να δυσφημίσω όσο μπορώ φυσικά την BMW Hellas και την συμπεριφορά της προς τους πελάτες της...). Θα έπρεπε να έχει γίνει προ πολλού ανάκληση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 13-10-10 στις 11:11
  #518  
Παλιά 12-10-10, 17:25
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Πολύ καλά έκανες φίλε high fidelity.

Η bmw έχει κάνει τραγικά λάθη με τους e.d. κινητήρες και αρνείται να κάνει το παραμικρό για να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων μιας premium εταιρείας.
Τραγική και η αντιμετώπιση από την bmw hellas που δεν έκανε έστω μια γενναιόδωρη έκπτωση στα ανταλλακτικά.

Εν κατακλείδι, οι e.d. παίζει να είναι οι πλέον προβληματικοί κινητήρες της αγοράς αφού ένα αξιοσέβαστο ποσοστό βγάζει επανειλημμένες βλάβες οι οποίες συχνά είναι τόσο δυσεπίλυτες που φαίνεται πως ούτε η ίδια η εταιρεία δεν ξέρει πως να αντιμετωπίσει μια και καλή.

Πραγματικά ντροπή.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
  #519  
Παλιά 12-10-10, 17:37
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
τα ειπες εσυ???ξερεις ποσες φορες τους εχω κραξει εγω???αλλα οταν τους κραζεις δημοσια βαζουν και κατι πληρωμενους να κραζουν κι εσενα...μεχρι καποιος εγραψε κατω απο το κραξημο μου οτι τα μπε εμ βε εχουν αλεργεια σε ασχετους οδηγους,....και οταν τον ρωτησα αν πρεπει να ειμαι επιστημονας για να οδηγω μπε εμ βε και τι κολπο κανει εκεινος ο σχετικος και δεν καιεει πολλαπλασιαστες και μπεκ και λ και κνοξ και δεν ρεταρει και δεν πεφτουν οιν στροφες του(τα παρασα ολα αυτα)δεν απαντησε...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
  #520  
Παλιά 12-10-10, 18:33
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Προφανώς και δεν φταίνε οι οδηγοί, φταίνε τα ανταλλακτικά τους προφανώς που χαλάνε συνέχεια, και θα μπορούσα να το ανεχτώ, ΑΝ αναλάμβαναν το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί: άμεση και δωρεάν αντικατάσταση σε όσους βγάζει πρόβλημα...

Αλλά ΔΕΝ θέλουν να το κάνουν...

Μ' αρέσει που κάποιοι κράζουν τους άλλους, Ιταλούς, Γάλλους κλπ κλπ, όταν τελικά οι Γερμανοί είναι πολύ χειρότεροι...
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.