Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-03-12, 20:42
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λάδια μπορεί να προκύψουν οποιαδήποτε στιγμή..
Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν τα είδαν..
Αλλά και πάλι, αν τα είδαν, και είναι απο σημείο που βγαίνουν σε όλα τα αυτοκίνητα,
είναι λογικό να μην έκαναν κάτι, σε περίπτωση που κρίνουν οτι η ποσότητα είναι μικρή
και δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας..
Τα 400 ευρώ τα έδωσες υποθέτω για συγκεκριμένα υλικά και την εργασία τοποθέτησης
τους.. Και υποθέτω, οτι δεν έχεις ανακαλύψει κάποια παρατυπία επι αυτών, αλλά άλλες
παρατυπίες εκτός αυτών..
Τακάκια δεν αλλάξανε, αλλά υποθέτων ούτε και τα χρεώσανε..
Την τσιμούχα στο καπάκι βαλβίδων δεν την αλλάξανε αλλά υποθέτω πως δεν την χρεώσανε.
Την τάπα εξαέρωσης δεν την αλλάξανε, αλλά υποθέτω ούτε και αυτή τη χρεώσανε..
Το ρουλεμάν του τρελού δεν το αλλάξανε, υποθέτω δεν το χρεώσανε..
Υποθέτω πάρα πολλά θα βρείς ψάχνοντας..
Κατανοώ οτι θύμωσες επειδή θεωρείς αυτονόητο να σε ενημερώσουν για αυτά που βλέπουν.
Αλλά ο τρόπος που περιγράφεις την κατάσταση, νομίζω οτι δεν είναι αντικειμενικός..
Rapid διαβάζω με ενδιαφέρον όσα κατά καιρούς γράφεις...το κατέχεις, δεν χωράει αμφιβολία...και αν έρθω κάποτε σε κάποια συνάντηση, είσαι μαζί με το gianni ένα από τα παιδιά που θα ήθελα να γνωρίσω απο κοντά...γιατί θα έχω να μάθω και να κερδίσω κάτι από την κουβέντας μας...και δεν αναφέρομαι μόνο σε γνώσεις....

Ερχόμενος όμως στο συγκεκριμένο... είναι καποιες φορές προτιμότερο να πούμε ένα λόγο συμπαράστασης σε κάποιον που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα, παρά να τον 'στριμώξουμε'...μπορούμε φυσικά με ένα διακριτικό τρόπο να κάνουμε και την παρατήρησή μας....έτσι μάλλον θα μας ακούσει και εκείνος, και τελικά θα είμαστε και πιο αποτελεσματικοί και χρήσιμοι....γνώμη μου βέβαια πάντα...

Ο φίλος μας εδώ μας μεταφέρει το παράπονο/πρόβλημά του....τι μας είπε (σε δική μου απόδοση)...ότι 'βρε παιδί μου, 400 ευρώ τους άφησα (σημ: για μία δουλειά που όπως μας την περιγράφει, μάλλον δεν άξιζε τόσα), θέλω να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο...πολλά ζητάώ;...

Σε αυτό το εύλογο παράπονό του, ας δώσουμε την κατανόησή μας και τη συμβουλή μας...και ίσως διακριτικά να πούμε και το κάτι παραπάνω χωρίς να τον 'στριμώξουμε', μένοντας στο τυπικό και παραθέτοντας τη λίστα όλων όσων δεν έκαναν, και φυσικά δεν χρέωσαν, στην αντιπροσωπεία...αρκει ίσως μία εύλογη παρατήρηση μας μετά την έκφραση της κατανόησής μας για το παράπονό του...
θα το πιάσει το υπονοούμενο ο φίλος...
ευχαριστώ.
κ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 22-03-12 στις 20:52
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-03-12, 20:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Rapid διαβάζω με ενδιαφέρον όσα κατά καιρούς γράφεις..
Τότε έχεις καταλάβει οτι δεν παρηγορώ τον κόσμο, είμαι ωμός!!!
Πάρε παράδειγμα το τρελο..
Το ξέρεις, το ακούς, το επισημαίνεις, σου απαντούν μια απαράδεκτη απάντηση οτι
είναι παλιό το αυτοκίνητο και για αυτό ακούγεται..
Εκείνη την ώρα έχεις 3 επιλογές..
1) Ρίχνεις σπρέι γράσο, και φεύγει ο θόρυβος για 1-2 μήνες..
2) Δίνεις εντολή επισκευής και σκάς πενηντάρικο..
3) Κάνεις τουμπεκί ψιλοκομμένο και φεύγεις..
Όταν κάνεις όμως το 3, μην περιμένεις να σου αλλάξουν φλάτζα καθρέπτη για τη διαρροή
του λαδιού, γιατί έχει 250 κοστολόγιο..
Ετσι δεν είναι??

Βάζω υστερόγραφο, για να μην παρεξηγηθώ..
Οι μέρες είναι δύσκολες, και ο κόσμος έχει μεγάλες οικονομικές δυσκολίες..
Κυκλοφορούν αυτοκίνητα χωρίς τακάκια γιατί ο κόσμος δεν έχει 20 ευρώ να τα αλλάξει..
Αυτό έχει επηρεάσει την προηγούμενη φειδωλή συμπεριφορά των αντιπροσωπειών που άλλαζαν το παραμικρό γιατί ήξεραν οτι λεφτά υπάρχουν.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 22-03-12 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-03-12, 23:56
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
εγω τους ειχα πει οτι το αμαξι για 2 χρονια κινιοταν πολυ λιγο και ειχε να κανει σερβις βασει καντραν πολυ καιρο βλεπανε και τις ημερομηνιες των παλαιοτερων εργασιων

το οτι αλλαξανε λαδια εναμιση ετους και 5.000 χλμ τι μας λεει οτι κανουν οικονομια ? απλα ηταν κατι ευκολο να γινει

τους ειπα θελω γερο σερβις ας πληρςνα και 500 και 600 αλλα να ηξερα να γινεται και να μην τρεχω απο συνεργειο σε συνεργειο

ασε δεν αναφερομαι στο κοστολογιο που εινια φουσκωμενο
για την τσιμουχα στο ψευτοκαπακο ζηταγανε 100 ευρω και 120 εργασια
και εγω το βρηκα το ανταλλακτικο αυθεντικο 60 ευρω και 10 η εργασια που ηταν υποθεση 10 λεπτων ακομα και γω αν μου διναν τωρα που το χω δει μαι τσιμουχα την τοποθετουσα

δηλαδη πηγα απο ψυχικο - λαυριοu το αφησα ξαναπηγα σε δυο μερες για να μου πουν να το παω σε κανα μηνα για την τσιμουχα και μην δινω σημασια στο θορυβο του τρελου ? αν στο μελλον αποφασισω το αλλαζουνε ? δλδ τι στο μελλον τα ιδια λεφτα δεν θα δωσω ? ή μηπως γινω πλουσιοτερος και θα κανω πιο ανετα επισκευες ? μηπως επειδη ειχαν 30% εκπτωση εκεινη την περιοδο και δε τους συνεφερε να μου τα αλλαξουν ολα τοτε ?

αυτη τη δουλεια θα κανουμε καθε μηνα ? εγω εχω συνηθισει να κανω κατι σωστα οχι πασαλειμματα ... και αν δεν βγιαναμε οικονομικα θα το χαμε πουλησει το αυτοκινητο αυτο οχι σαν κατι τυπους ελληναρες που κυκλοφορουν με ακριβα αυτοκνιητα και αν πας σπιτι τους δν αναβουν καλοριφερ
__________________
press to the limits

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street-runner : 23-03-12 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-03-12, 23:59
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε έχεις καταλάβει οτι δεν παρηγορώ τον κόσμο, είμαι ωμός!!!
Χωρίς να θέλω να κάνω το "συμβουλάτορα" θα έλεγα ότι επειδή ακριβώς η γραφή σου είναι ενδιαφέρουσα, καυστική και με χιούμορ, αν ήσουν λιγότερο ωμός, θα ήσουν και περισσότερο αποτελεσματικός...

Και ξέρεις το λιγότερο ωμός δεν σημαίνει ο rapid να σταματήσει να είναι ο rapid...θα συνέχιζες στο ίδιο στυλ, απλά με λίγή περισσότερη συμπάθεια για το 'θύμα'...

Έλα, αφού το ξέρεις, μπορείς...ασε δε, που πιθαναλογώ ότι θα στα έχουν επισημάνει και άλλοι τα παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-12, 00:13
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
δε πειραζει ρε αστο παιδι
σημερα το πλυνα απο κατω και αυριο θα το παω να δουμε τελικα απο που χανει και ποσο ...

δεν εχω κανενα βιτσιο να χαλαω λεφτα για επισκευες χωρις λογο αλλα θελω να ξερω τι οδηγω αν ειναι τοσο παλιο οπως λενε στην αντιπροσωπεια να ξερω γτ μπορει να ειναι 11 χρονων αλλα το κοιτανε στο δρομο πιο πολυ απο κατι καινουργια tsi
ειδικα με αυτες τις ζαντες που βαλα θα με ματιαξουν χαχα (τρεμει αλλωστε ) :P
__________________
press to the limits
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-12, 08:56
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Χωρίς να θέλω να γίνω ''δικηγόρος'' απλά 2 παρατηρησούλες.

1) Τα λάδια 1.5 χρόνο πρέπει να αλλαχτούν και 10χλμ να έχεις κάνει (από το συνεργείο στο σπίτι και πίσω στο συνεργείο να πήγες μόνο)
2) Η εργασία που χρεώνουν είναι σύμφωνα με τον κατάλογο της BMW και τηρείται στα εξουσιοδοτημένα και αντιπροσωπείες κατά γράμμα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.