Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-10, 00:46
farsala Ο χρήστης farsala δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-11-2009
Μηνύματα: 1
farsala is on a distinguished road
Z4 2.5 si λάδια???

καλή χρονιά σε όλους. είμαι νέος στο site και θα ηθελα την βοηθεια σας. Πρόσφατα αγορασα μια Ζ4 2.5 si με 39.000 χλμ. Τώρα το αυτοκινητο εχει 42.000 περιπου. Παρατήρησα ότι η στάθμη του λαδιού έχει μειωθεί. Σημείωση όταν το πήρα μου αναψε λαμπάκι και σημπλήρωσα περίπου 900ml λαδι βάσει manual. Παρατηρώ όμως ότι όταν κάνω kick down (το αυτοκινητο ειναι αυτόματο/σειριακό) καπνίζει.....Το πήγα στην BMW (το αυτοκινητο είναι ακόμα σε εγγυηση και μου λένε να την ανανεώσω) και δεν βρήκαν τίποτε.Η΄καίει λάδια ή χρειάζεται ένα γερό ξεκάπνισμα (το αυτοκινητο δουλεύει 6-8 μήνες σε θερμοκρασιες μέχρι 55 βαθμούς - Ηνωμενα Αραβικά Εμιράτα μεεσα στην πόλη). Μπορεί κανείς να βοηθήσει??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-10, 17:03
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Καλή χρονιά.Καλώς όρισες.
Προφανώς το αυτοκίνητο καίει-πίνει λάδια.Επιμήκηνε την εγγύηση για να είσαι ποιο ήσυχος.
Οι μηχανικοί δεν μπορούν να βρούν κάτι,εσύ διαπιστώνεις το κάψιμο ελέγχοντας τον δείκτη.Μπορεί να σου πει μηχανικός γιατι καίει ανοίγοντας το μοτέρ,εκεί πάει αλλού το θέμα.Κρατάς το αυτοκίνητο εάν το πήρες καλή τιμή και πας μάλλον για αλλαγή εάν θέλεις να κοιμάσε ήσυχος στους 55 C'.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-10, 17:22
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Όλα τα 6κύλινδρα θέλουν συμπλήρωμα κάθε 1500-2000 χλμ.....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-10, 19:05
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα 6κύλινδρα θέλουν συμπλήρωμα κάθε 1500-2000 χλμ.....
Aπό που βγήκε πάλι αυτό; Σαφώς και δεν ισχύει. Ξέρω 2 τρίλιτρα Si φίλων (coupe και τα 2) που καίνε ελάχιστο λάδι και δεν θέλουν καθόλου συμπλήρωμα από αλλαγή σε αλλαγή, και το Ε39 520i που έχουμε, έχει κάνει 260.000km και ακόμα λάδι δεν καίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-01-10, 19:20
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπό που βγήκε πάλι αυτό; Σαφώς και δεν ισχύει. Ξέρω 2 τρίλιτρα Si φίλων (coupe και τα 2) που καίνε ελάχιστο λάδι και δεν θέλουν καθόλου συμπλήρωμα από αλλαγή σε αλλαγή, και το Ε39 520i που έχουμε, έχει κάνει 260.000km και ακόμα λάδι δεν καίνει.
Επιβεβαιωνω και γω αυτο που λεει ο Νικος.Και το 46αρι μου αλλα και το Χ5 μας απο αλλαγη σε αλλαγη δεν θελουν συμπληρωμα.εκτος αν αφησουμε να περασουν πολλα χλμ μεχρι την επομενη αλλαγη θελει περιπου 0.2λτ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-01-10, 19:47
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπό που βγήκε πάλι αυτό; Σαφώς και δεν ισχύει. Ξέρω 2 τρίλιτρα Si φίλων (coupe και τα 2) που καίνε ελάχιστο λάδι και δεν θέλουν καθόλου συμπλήρωμα από αλλαγή σε αλλαγή, και το Ε39 520i που έχουμε, έχει κάνει 260.000km και ακόμα λάδι δεν καίνει.
OK εσείς ξέρετε!
Εγώ έγραψα ότι θέλουν συμπλήρωμα , το πόσο συμπλήρωμα δεν το ανέφερα
Εγώ πάλι ξέρω στο δικό μου που θέλει, σε 3,0i Μ54 που θέλει, σε Χ5 Ε53 που θέλει, σε Ζ4 Ε86 3,0 Si που θέλει....
Να συνεχίσω...?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-01-10, 19:56
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
OK εσείς ξέρετε!
Εγώ έγραψα ότι θέλουν συμπλήρωμα , το πόσο συμπλήρωμα δεν το ανέφερα
Εγώ πάλι ξέρω στο δικό μου που θέλει, σε 3,0i Μ54 που θέλει, σε Χ5 Ε53 που θέλει, σε Ζ4 Ε86 3,0 Si που θέλει....
Να συνεχίσω...?
Να σε βοηθήσω λίγο, δεν υπάρχει το πόσο, συμπληρώνεις λάδι ΜΟΝΟ όταν η ένδειξη στον δείκτη φτάσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ πάνω από το ελάχιστο, και δεν το λέω εγώ αυτό, αλλά η BMW στα εγχειρίδια. Οπότε το πόσο είναι άτοπο, στους δείκτες ελάχιστη με μέγιστη στάθμη είναι 1 λίτρο, και τόσο θα χρειαστεί ΑΝ χρειαστεί, γιατί σε άλλη περίπτωση ΔΕΝ συμπληρώνεις λάδι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-01-10, 20:04
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Μάλλον δεν τα ξέρεις καλα τα πράγματα!
Στο Ζ4 2.5 Si δεν έχει καν δείκτη λαδιών, απλά μέσα στο Board Computer σου δείχνει ότι τα λάδια είναι ΟΚ, ότι θές συμπλήρωμα +0.5 l ή θες συμπλήρωμα +1 l....
Οπότε μην προτρέχεις αν δεν ξέρεις
Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις συμπληρώνεις ανάλογα την περίπτωση...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-10, 20:37
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road

κλασικο... μην ανησυχεις φιλε με το si...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα 6κύλινδρα θέλουν συμπλήρωμα κάθε 1500-2000 χλμ.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-01-10, 21:15
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Βαγγέλη δεν ανησυχώ καθόλου!
Απλά το αναφέρω επειδή άλλοι ανησύχησαν..
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.