Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-04-10, 10:37
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν επειδή βλέπω μία σύγχηση...... Ο υπολογιστής λέει κάθε περίπου 25.000 χλμ να κάνεις σέρβις...
  • Oil Service
  • Inspection 1
  • Inspection 2
και φτού και απ'την αρχή....Φυσικά σε όλα αυτά γίνεται και η αλλαγή λαδιών!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Κάθε φορά που σου αλλάζουν λάδι σου κρεμάνε ένα χαρτάκι με λίγο σύρμα μέσα στο χώρο στης μηχανής κάπου(εμένα συνήθως δίπλα στο φιλτροκούτι) που σου λέει ότι η επόμενη αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνει σε 10.000 χλμ.... Γράφει χιλιόμετρα αλλαγής και χιλιόμετρα επόμενης αλλαγής ποθ άμα τα αφαιρέσεις είναι 10.000 χλμ........ π.χ. αν αλλάξεις λάδια στα 67,500 θα σου λέει ότι επόμενη αλλαγή λαδιών πρέπει να είναι στα 77.500 ή νωρίτερα!!!!


  • Από εκεί και πέρα οι απόψεις ποικίλουν.....Άλλοι λένε ότι ειδικά αν το τρέχεις πέρα από το συχνώ κοίταγμα για πιθανή έλλειψη, αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε 5-6.000 χλμ.... Άλλοι μιλάνε για 15.000 και άλλοι σε κάθε σέρβις που στις περισσότερες εταιρίες είναι κάθε 20.000 χλμ ή κάθε χρόνο!!!

Επικρατέστερη άποψη όμως είναι ότι κάθε 10.000 χλμ είναι και η καλύτερη μέση προσέγγιση για να έχεις πάντα καλό λάδι μέσα στον κινητήρα σου!!!

Και μάντεψε, ΟΛΟΙ αυτοί ξέρουν ΚΑΛΥΤΕΡΑ από την ίδια την κατασκευάστρια BMW, ΜΑ ΟΛΟΙ λέμε!!!!

Η BMW απλά ξόδεψε κάτι εκατομύρια για να βγάλει ΑΠΛΑ ένα μετρητή που να μετράει ανάποδα από τα 25000 χλμ.

Σε πληροφορώ ότι η λογική σου (και γενικά η λογική του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ συνεργείου) ΑΠΛΑ ΔΕΝ υπάρχει.-

Το CBS και οι εγκέφαλοι μετράνε ένα πλήθος παραγόντων και δεν κρίνουν την ποιότητα του λαδιού βάσει του ενσωματωμένου στο νύχι του μάστορα μετρητή.

Αν θέλετε να ξοδεύεται τα λεφτά σας για άσκοπες αλλαγές λαδιών κάντε το, αλλά να ξέρετε ότι στα 5000 και στα 10000 χλμ πετάτε ένα ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ λάδι.

Ναι θα είναι καλύτερα για το μοτέρ, αλλά ΑΛΛΟ το να ξέρουμε γιατί κάνουμε αυτό που κάνουμε (πρόωρη - άσκοπη αλλαγή) και άλλο να λέμε ότι δεν κρατάει το λάδι και ο τάδε μάστορας μου είπε αυτό και η εμπειρία μου λέει το ένα και το άλλο.

Ποια εμπειρία ρε μεγάλε;; ΛΟΛ ΠΟΙΑ εμπειρία; Έχεις εξοπλισμό μέτρησης ιξώδους, ποιότητας και καθαρότητας λαδιών;;;;;;;;;;;

ΛΟΛ, μη σας πιάνουν κώτσους, Αλλάζετε το λάδι ΟΠΟΤΕ θέλετε αλλά μην αγοράζετε το παραμύθι των 5000 και 10000 χλμ. Αυτά ίσχυαν ΠΑΛΙΑ στο τέξας(και από ότι φαίνεται και σήμερα στο Ελλάδα), με την αρχαία τεχνολογία και κινητήρων και λαδιών.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-10, 11:00
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Καλά όλα αυτά που λές......Αλλά στη δική μου περίπτωση νομίζω ότι μιλάς τελείως λάθος!!!

Ο υπολογιστής σου δείχνει μόνο πότε έχεις σέρβις και δεν βλέπει αν έχεις καλό λάδι.... Υπάρχει μόνο αισθητήρας για αν έχεις λίγο λάδι όπου εκεί όμως σου ανάβει για λίγο μόλις σβήσεις το αυτοκίνητο, πορτοκάλι το λαμπάκι των λαδιών!!!

Επειδή αλλαγή λαδιών δεν κάνω συνήθως στην bmw αλλά σε φίλους με συνεργεία οι οποίοι δεν με χρεώνουν καν εργασία, και τα λάδια τα παίρνω μόνος μου..... Πάντα στα 10.000 χλμ το λάδι είναι κατάμαυρο και μου λένε πάντα ότι όντως ήθελε αλλαγή!!!!

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ο υπολογιστής που έχει το αυτοκίνητο σου αναφέρεται στο πότε θέλεις λάδια νομίζω πως κάνεις λάθος.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-10, 11:22
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά όλα αυτά που λές......Αλλά στη δική μου περίπτωση νομίζω ότι μιλάς τελείως λάθος!!!

Ο υπολογιστής σου δείχνει μόνο πότε έχεις σέρβις και δεν βλέπει αν έχεις καλό λάδι.... Υπάρχει μόνο αισθητήρας για αν έχεις λίγο λάδι όπου εκεί όμως σου ανάβει για λίγο μόλις σβήσεις το αυτοκίνητο, πορτοκάλι το λαμπάκι των λαδιών!!!

Επειδή αλλαγή λαδιών δεν κάνω συνήθως στην bmw αλλά σε φίλους με συνεργεία οι οποίοι δεν με χρεώνουν καν εργασία, και τα λάδια τα παίρνω μόνος μου..... Πάντα στα 10.000 χλμ το λάδι είναι κατάμαυρο και μου λένε πάντα ότι όντως ήθελε αλλαγή!!!!

Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ο υπολογιστής που έχει το αυτοκίνητο σου αναφέρεται στο πότε θέλεις λάδια νομίζω πως κάνεις λάθος.....
Δηλαδή οι φίλοι σου που δε σου παίρνουν εργατικά ΞΕΡΟΥΝ και είναι 100% σίγουροι ότι το λάδι ήθελε αλλαγή και η BMW ΔΕΝ γνωρίζει ότι το μοτέρ που η ίδια σχεδίασε κατασκεύασε και πούλησε μπορεί να χρησιμοποιεί για 25000 χλμ το ίδιο λάδι.

Οκ πάσο. Πες στους φίλους σου να στείλουν ένα βιογραφικό στην Mobil γιατί λογικά πρέπει να χαραμίζονται εδώ, αφού μπορούν και ΞΕΡΟΥΝ πότε ένα λάδι χρειάζεται αλλαγή.

Το CBS μπορεί να μη μετράει ιξώδες και ποιότητα λαδιού, μετράει όμως το πως και με τι συνθήκες λειτουργεί το μοτέρ, και βάσει αυτών των συνθηκών και έχοντας υπόψη τις ανοχές του λαδιού ΔΕΙΧΝΕΙ σε πόσα χλμ χρειάζεται αλλαγή.

Δεν είναι ΠΑΝΤΑ στις 25000 χλμ.

Αυτό είναι το λάθος, ότι η BMW Μιλάει σωστά ΓΕΝΙΚΑ και ΠΟΤΕ στη δική μας περίπτωση.

Λες και έφτιαξε για εμάς τα μοτέρ.

Δεν είναι έτσι φίλε μου, το τι θα κάνεις με το μοτέρ σου και ΚΥΡΙΩΣ με την τσέπη σου είναι δικό σου θέμα. Το λάδι όμως ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή, γιατί η ίδια η BMW και η Castrol ΔΟΥΛΕΨΑΝ και ξόδεψαν ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ για την εξέλιξη ΚΑΙ των λαδιών ΑΛΛΑ και των συστημάτων που λες ότι απλά δουλεύουν αντίστροφα (μιλάω για το CBS και τα εκάστοτε Board Computer).

Το χρώμα ΔΕΝ είναι ΟΥΤΕ ποιοτικό ΟΥΤΕ ποσοτικό μέτρο μέτρησης της ποιότητας του, ΟΥΤΕ της λιπαντικής του ικανότητας. Είναι ΑΠΛΑ το χρώμα του.-

Και ένα λάδι μαυρίζει από τα 500 πρώτα χλμ, τι σημαίνει δλδ ότι θέλει αλλαγή;

Και βάζω ΚΑΙ εσένα και ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ στοίχημα, ότι αν αλλάξω λάδι στα 500 χλμ και αν αλλάξω λάδι στα χλμ που λέει το CBS ΚΑΝΕΙΣ δεν θα πάρει πρέφα αν όντως το λάδι ήθελε αλλαγή.- Δλδ δεν θα ξέρει ποιο είναι αυτό που έχει κάνει περισσότερα χλμ.


Δε σου τη λέω, αλλά δε μπορώ να βλέπω να πιανόμαστε εν έτει 2010 ακόμα μ@λ@κ@ς του κάθε μπαρμπα μήτσου που έγινε συνεργειατζής επειδή δεν έβγαλε ούτε ΤΕΙ ιχθυοκομίας.

Υπάρχουν και άλλοι που ξέρουν καλύτερα από εμάς.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-10, 11:34
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Αντίστροφα ναι.......Σημασία έχει αυτό που βλέπεις εσύ ως χρήστης....Δλδ έστω ότι εγώ αφήσω το ίδιο λάδι, και συμπληρώνω απλά για να έχει πάντα σωστή ποσότητα, για 50.000 χλμ ή για 60-70.000 χλμ..... Μου λές ότι ο υπολογιστής θα μου δείξει ενδοιάμεσα ότι θέλει αλλαγή λαδιών??? Δε μιλάω για τα σέρβις(στα σέρβις δεν θα κάνω αλλαγή λαδιών)....

Ε λοιπόν ο υπολογιστής δεν θα δείξει τίποτα απολύτως!!!!!!!! ΤΙΠΟΤΑ..........

Απλώς θα συνεχίζει να δείχνει κάθε πότε είναι το επόμενο σέρβις!!! Τώρα αν ανάψει το λαμπάκι, αυτό είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από την αντίστροφη μέτρηση των χλμ που βλέπουμε εμείς....

Επίσης το λαμπάκι δεν ξέρω αν ανάβει για κακή ποιότητα λαδιού ή μόνο για έλλειψη, και αν ανάβει για ποιότητα, τότε σε ποιό όριο ανάβει??? Στο κατώτερο??? Αν απλά μπορείς ακόμα να κάνεις χλμ αλλά κλό είναι να τα αλλάξεις???

Αν και δεν το πιστεύω γιατί μέχρι τα 50.000 χλμ άλλαζα και εγώ λάδια κάθε σέρβις και πιστεύω ότι μια φορά θα είχε ανάψει έστω για προειδοποίηση!!!

Φυσικά μην το πάρεις σαν να στη λέω προσωπικά εσένα...Κουβέντα κάνουμε για να μάθουμε όλοι από αυτό!!! Οι φίλοι μου δεν είναι απαραίτητο ότι ξέρουν απλά σε αυτούς δεν ισχύει το επιχείρημα "θέλουν να μας φάνε τα λεφτά μας"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-10, 11:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντίστροφα ναι.......Σημασία έχει αυτό που βλέπεις εσύ ως χρήστης....Δλδ έστω ότι εγώ αφήσω το ίδιο λάδι, και συμπληρώνω απλά για να έχει πάντα σωστή ποσότητα, για 50.000 χλμ ή για 60-70.000 χλμ..... Μου λές ότι ο υπολογιστής θα μου δείξει ενδοιάμεσα ότι θέλει αλλαγή λαδιών??? Δε μιλάω για τα σέρβις(στα σέρβις δεν θα κάνω αλλαγή λαδιών)....

Ε λοιπόν ο υπολογιστής δεν θα δείξει τίποτα απολύτως!!!!!!!! ΤΙΠΟΤΑ..........

Απλώς θα συνεχίζει να δείχνει κάθε πότε είναι το επόμενο σέρβις!!! Τώρα αν ανάψει το λαμπάκι, αυτό είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από την αντίστροφη μέτρηση των χλμ που βλέπουμε εμείς....

Επίσης το λαμπάκι δεν ξέρω αν ανάβει για κακή ποιότητα λαδιού ή μόνο για έλλειψη, και αν ανάβει για ποιότητα, τότε σε ποιό όριο ανάβει??? Στο κατώτερο??? Αν απλά μπορείς ακόμα να κάνεις χλμ αλλά κλό είναι να τα αλλάξεις???

Αν και δεν το πιστεύω γιατί μέχρι τα 50.000 χλμ άλλαζα και εγώ λάδια κάθε σέρβις και πιστεύω ότι μια φορά θα είχε ανάψει έστω για προειδοποίηση!!!

Φυσικά μην το πάρεις σαν να στη λέω προσωπικά εσένα...Κουβέντα κάνουμε για να μάθουμε όλοι από αυτό!!! Οι φίλοι μου δεν είναι απαραίτητο ότι ξέρουν απλά σε αυτούς δεν ισχύει το επιχείρημα "θέλουν να μας φάνε τα λεφτά μας"

Κατανοητο ρε συ για τους φιλους σου, και εγω αστειευομενος το ειπα.

Μα ρε συ αν συμπληρωνεις θα συμπληρωσεις βια βια 1 αντε 2 λιτρα στα 25000 χλμ, και σαφως το οριο χλμ θα πεφτει συνεχεια, μεχρι να μηδενισεις τον μετρητη.

Στο δικο μου (120d) οταν συμπληρωσα 700 γραμμαρια στις 10500 χλμ απο το σερβις δεν αλλαξε καθολου το διαστημα, δλδ δεν αυξηθηκαν τα χλμ.

Το κιτρινο λαμπακι αναβει οταν εχει χαμηλη ενδειξη και το κοκκινο οταν δεν εχει πιεση το κυκλωμα.

Κοιταξε τα χλμ βγαινουν βασει του προτυπου που θεωρητικα βαζεις στο μοτερ σου (LL04 πχ), to cbs ξερει οτι βαζεις αυτο, ξερει απο τον αλγοριθμο οτι αν περασει τοση ωρα σε ταδε θερμοκρασια τοσες φορες κτλκτλ, θα βγει αχρηστο μετα απο τοσα χλμ.

Καπως έτσι χοντρα χοντρα.

Θεωρητικα αναβει για την ποιοτητα ΟΧΙ ομως βασει καποιου αποτελεσματος που εχει μετρησει, αλλα βασει αυτων που σου ειπα, προσεγγιστικα δλδ. Δλδ παραδειγμα ρε παιδι μου εχεις ενα φακο με μπαταριες,οκ; Βλεπεις οτι δε φωτιζει καλα ΑΡΑ υποθετεις οτι οι μπαταριες εχουν πεσει, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙ την ταση των μπαταριων ομως.

Απλα ο αλγοριθμος στην περιπτωση σου ειναι η φωτεινοτητα της λαμπας και στου οχηματος οι ωρες λειτουργιας και σιγουρα καποιες αλλοι παραμετροι.

Γιαυτο αν κανεις ΟΛΑ τα χλμ στην εθνικη δε θα σου βγαλει τα ιδια χλμ με το αν κανεις ΟΛΑ τα χλμ στην πολη.

Κοιτα καταρχας εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι ειναι κακο να αλλαζεις το λαδι σου.

ΚΑΚΟ ειναι να πιανομαστε μ@λ@κ@ς!!! Σαφως και ειναι καλο να το αλλαζεις συχνα ΑΛΛΑ να ξερεις οτι το αλλαζεις συχνα γιατι ΕΣΥ θες οχι γιατι χρειαζεται.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-10, 12:10
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Ο μετρητής που έχει τουλάχιστον στο 46αρι, με το μηδενισμό του όντως δείχνει 25000 χλμ είτε για oil, είτε για inspection I II. Όμως ανάλογα με τις συνθήκες οδήγησης, τελικά αυτό το νούμερο δεν είναι ποτέ 25000 αλλά λιγότερο. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν κινείσαι στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες και στάσεις όπου δουλεύει ο κινητήρας, ο εγκέφαλος μειώνει ανάλογα το όριο αυτό των 25000 χλμ.
Εγώ πάντως πηγαίνω συνεργείο για αλλαγή λαδιών ή inspection μόνο όταν με ενημερώνει ο μετρητής αυτός. Σημειώνω πως όταν πας το αυτοκίνητο για σερβις πρέπει μαζί να αλλάζεις και τα λάδια. Υπαρχουν συγκεκριμένες εργασίες που γίνονται σε κάθε inspection...
Με την ίδια λογική, θα πρέπει να αλλάζεις και φίλτρο νωρίτερα, να τσεκάρεις και ρυθμίζεις βαλβίδες νωρίτερα και ούτω καθεξής, διότι η BMW δεν έχει υπολογίσει σωστά τους συντελεστές τριβής ή τους ρυθμούς απορύθμισης και τα συνεργεία ξέρουν καλύτερα...
Λάδι λοιπόν μόνο όταν στο ζητάει...
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-04-10, 12:12
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Καμία σχέση. Δε μετράει απλά αντίστροφα!!! Υπολογίζει και άλλους παράγοντες. Διαφορετικά δε χρειαζότανε καν να υπάρχει. Πήγαινες κάθε πχ 15000όπως στα παλιά χρόνια! Ο μετρητής αλλάζει ακόμα και αν το ΙΧ είναι ακινητοποιημένο. Πάντως όταν είχα BMW και πήγα νωρίτερα για λάδια (όπως κάνουν πολλοί), και μάλιστα στην αντιπροσωπεία, απλά με διώξανε!!! (λέτε κι εκεί να μή θέλανε να τα πάρουν?).
Το ίδιο έγινε και όταν πήγα άλλης μάρκας ΙΧ (πάλι σε αντιπροσωπεία). ΜΗΠΩΣ ο μάστορας, εξουσιοδοτημένος απο BMW δε λέω, κοιτάει και τη τσέπη του? Φυσικά και ΝΑΙ! Κάντε ότι λέει το βιβλίο και δε θα χάσετε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-04-10, 12:58
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
το συστημα μετρησης που εφαρμοζει η bmw στα οχηματα της δεν ειναι απλα ενα gadgetaki της πλακας.Αυτο το συστημα τα τελαυταια χρονια εφαρμοζουν κ αλλες εταιριες ,αρα σημαινει πως ειναι σημαντικο κ δεν υπαρχει λογος αμφισβητησης ή απορριψης απ τον οποιοδηποτε μηχανικος που εχει βγαλει το πολυ μια σχολη του οεαδ.Το αν για ψυχολογικους λογους πιστευουμε οτι κανει καλο στο κινητηρα η πιο γρηγορη αλλαγη του λαδιου αυτο δεν σημαινει κ πως αν εφαρμοσεις τα εργοστασιακα διαστηματα αλλαγων θα κανεις κακο στο κινητηρα σου.Αλλωστε απο πολυκαιρισμενα λαδια δεν εχει καει μοτερ,αλλα μονο απο ελλειψη λαδιου.Και κατι τελευταιο ,τα λαδια τωρα ειναι πληρως συνθετικα κ εχουν μεγαλυτερες αντοχες σε χρονο κ καταπονηση.Τα συμπερασματα δικας οπως κ τα λεφτα προς χρηση....
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-04-10, 12:58
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα καταρχας εγω δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι ειναι κακο να αλλαζεις το λαδι σου.

ΚΑΚΟ ειναι να πιανομαστε μ@λ@κ@ς!!! Σαφως και ειναι καλο να το αλλαζεις συχνα ΑΛΛΑ να ξερεις οτι το αλλαζεις συχνα γιατι ΕΣΥ θες οχι γιατι χρειαζεται.
Καλά αυτό εννοείται!!! Και φυσικά τα αλλάζω με γνώση μου, αλλά το κάνω για 2 λόγους! Πρώτον γιατί σίγουρα κακό δεν θα κάνει, μάλλον καλό θα είναι(και δεν μου κοστίζει τίποτα) και δεύτερον γιατί έτσι έχω ακούσει και διαβάσει από sites, forums, συνεργεία, μάστορες, ξερόλες, φίλους, γνωστούς, αγνώστους κ.α. ότι ένα καλό νούμερο για αλλαγή είναι τα 10.000 χλμ όπως έχω διαβάσει-ακούσει για τη αλλαγή λαδιών αμέσως μετά το στρώσιμο του καινούριου αυτοκινήτου! Αλήθεια ή μύθος δεν το γνωρίζω

Τώρα αν πιάνομαι μ@λ@κ@ς........Δεν γνωρίζω!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fast-enough Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μετρητής που έχει τουλάχιστον στο 46αρι, με το μηδενισμό του όντως δείχνει 25000 χλμ είτε για oil, είτε για inspection I II. Όμως ανάλογα με τις συνθήκες οδήγησης, τελικά αυτό το νούμερο δεν είναι ποτέ 25000 αλλά λιγότερο. Αυτό συμβαίνει γιατί όταν κινείσαι στην πόλη με χαμηλές ταχύτητες και στάσεις όπου δουλεύει ο κινητήρας, ο εγκέφαλος μειώνει ανάλογα το όριο αυτό των 25000 χλμ.
Εγώ έκανα σέρβις πάντως στα 116800 και έχω 127000 και μου δείχνει 15000 χλμ για σέρβις!!! Και βασικά δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάποια αλλαγή που να αυξάνεται ή να μειώνεται δυσανάλογα με τη κίνηση του αυτοκινήτου!

Τώρα για να το λέτε 2 προφάνως κάτι παρπάνω από εμένα ξέρετε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη djkostas20 : 08-04-10 στις 13:01
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-10, 19:20
DKZ4 Ο χρήστης DKZ4 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-03-2009
Μηνύματα: 4
DKZ4 is on a distinguished road
File an theleis mporeis na ta alazeis pio noris alla tha to kaneis epidi to goustareis esy.
Se kanena oxima then kanei kako i noriteri allagi ladion alla to thema einai pos niotheis esy gia to amaksi sou.Ego prosopika pao symfona me ta service giati exo apoliti empistosini stin bmw kai oxi se ola ayta pou akouo sta "kafenia".An pali niotheis oti etsi dimiourgeis fthores stin mixani alaze ta noritera.Elpizo na praxeis to sosto.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.