Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-04-10, 22:09
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
7.500 χιλ. το πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-04-10, 01:10
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
ειναι καλο να αλλαζεις το λαδι του κινητηρα πιο νωρις..απο φιλο μου μηχανικο της bmw το ακουω παντα..γιατι το ιδιο λαδι λιπαινει και τα vanos...που οπως ξερις βρισκονται στο ψηλοτερο σημειο του κινητηρα..!!!καθε 7500 ειναι καλα!!!λαδι 5w-40 για το κινητηρα σου ειναι οτι πρεπει λαμβανοντας υποψην και το κλιμα της ελλαδας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-04-10, 01:36
sciroccoR Ο χρήστης sciroccoR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Μηνύματα: 220
sciroccoR will become famous soon enough
τα λαδια πρεπει να αλλαζονται το πολυ καθε 10.000 χιλιομετρα...η μοδα με τα πολλα χιλιομετρα εγινε για λογους μαρκετιγκ...στην αμερικη ηδη εχει γινει ολοκληρο θεμα με μοτερ με μεγαλη φθορα μετα απο αλλαγες σε 25,000-30.000 χιλιομετρα(πορσε).....και αλλαχτηκαν προς τα κατω τα διαστηματα αλλαγης...αν θελετε να παρετε το μοτερ στο χερι αλλαχτε τα καθε 25,000 ...τοσο απλα....
και επειδη σιγουρα θα βγουν φωστηρες και θα λενε ξερει η βμμβε εσυ τι ξερεις....μην κανετε τον κοπο ...ξερω
και κατι αλλο οι προδιαγραφες ειναι ολες για να εχουμε να λεμε ....καμια σχεση ...καθε εταιρια τις ερμηνευει διαφορετικα ...τα λονγκ λαιφ ειναι απατη..
κιοσο για το λεπτο -χοντρο λαδι ειναι απλα τα πραγματα ακομα και το 5-30 στους 45 βαθμους της ελλαδας μας καλυπτει μια χαρα...εκτος κιαν φτανουμε πανω απο 120 βαθμους τα λαδια οποτε παμε λιγο πιο πανω....τα χοντρα λαδια ειναι για τερατα τουρμπινες κατσαρολες και μηχανες με 8.000 στροφες συνεχεια ...κτηνωδιες!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-10, 09:54
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Εγω πιστευω πως η "αληθεια και το σωστο" δεν ειναι απολυτες εννοιες.
Υπαρχουν πολλες διαφορετικες περιπτωσεις.
Η BMW ξερει οτι πρεπει να βρει μια χρυση τομη,μεταξυ εκεινων που ψαχουν ποσο θα τους κοστιζει η συντηρηση του αυτοκινητου που αγορασε και μεταξυ του οποιου προβληματος αξιοπιστιας παρουσιαστει απο λανθασμενη συντηρηση.
Τους απασχολει πιστευω τι διαστημα αλλαγης λαδιων δινει η mercedes η η audi.
Ειδικα τωρα,με τα οικονομικα ολων σε δυσκολη φαση νομιζω πως οι εταιρεις ψαχνουν το παραγοντα που θα τους δωσει το οποιο προβαδισμα.
Επισης η bmw αλλα και ολοι οι κατσκευαστες εχουν στοιχεια για το ποτε περιπου αλλαζουμε αυτοκινητο,ετσι δεν τρελλαινονται να μας φτιαξουν μοτερ που δεν χαλανε ποτε.
Τελικα πιστευω πως οποιος ακολουθει τις οδηγιες του κατασκευαστη δεν θα παθει τιποτα το αυτοκινητο του,αρκει να μην το κρατησει πανω απο 10-12 χρονια.
Αν τωρα δεν εισαι ο μεσος χρηστης και οδηγεις με κοφτες καθε λιγο και λιγακι τοτε ναι,αλλαξε πιο νωρις τα λαδακια σου.Οδηγεις συνεχεις μεσα σε μια πολη,σταματα-ξεκινα,τοτε ναι, παλι αλλαζεις πιο νωρις.
Αν εισαι μονο ταξιδι,ακολουθεις ανετα αυτα που λεει η bmw.
Εισαι φραγκατος,εισοδηματιας και κωλοβαρας?Αλλαζεις οποτε γουσταρεις.
Εισαι σφιγμενος,γιατι σε απελυσε ο μ......,εχεις προβλημα,και πας την αλλαγη πιο πισω γιατι προεχουν αλλα.
Οπως βλεπετε το πραγμα ειναι ελαφρως περιπλοκο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-04-10, 10:41
Το avatar του χρήστη GIO_KOTSIFAKIS
GIO_KOTSIFAKIS Ο χρήστης GIO_KOTSIFAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 27-10-2009
Μηνύματα: 16
GIO_KOTSIFAKIS is on a distinguished road
Χαίρομαι πάντως που βλέπω πως και άλλος κόσμος έχει τις ίδιες αμφιβολίες που είχα και γω ως προς τις αλλαγές λαδιών.. αν δηλαδή έχει δίκιο η επίσημη BMW που λέει κάθε περίπου 20.000 χλμ ή όλοι σχεδόν οι μηχανικοί (ακόμα και μέσα από τις ίδιες τις αντιπροσωπίες..) που λένε κάθε 7-8000 χλμ... ή 10000 το πολύ.
Να σημειώσω πως τα λάδια που μου βάλαν τελικά είναι 5w-40 και όχι όπως λανθασμένα έγραψα στην αρχή του post(10w-40).
Συγγνώμη για το λάθος.
Σημασία έχει ότι τα λάδια που μου βάλανε είναι σωστά για τον κινητήρα μου και όσον αφορά τις αλλαγές... μάλλον θα προτιμήσω τη μέση λύση των 10000 χλμ ώστε και να τα αλλάζω σχετικά συχνα αλλά και κάθε δύο αλλαγές να κάνω και γενικότερο service..βολεύει!
__________________
If we are what we eat...then im fast, cheap and easy!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-04-10, 10:49
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Ότι κανείς δεν ξέρει γιατί η εταιρεία επιλέγει τα 20.000 χλμ ή τα 30.000 χλμ ή τα 10.000 χλμ είναι αυτό που πολύ απλά δεν έχεις απάντηση εκτός και αν δουλεύεις μέσα στην αυτοκινητοβιομηχανία!!! Είναι marketing???? Είναι αλήθεια ότι δεν χρειάζεσαι αλλαγή πριν τα 25.000????? Ένας θεός ξέρει????
Και δεν θα μάθουμε και ποτέ! Και αυτό γιατί αν μιλάμε για καινούριο αμάξι που θα ξέρεις από την αρχή πότε κάνεις αλλαγές και τέτοια τότε νομίζω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό θα το κρατήσει 6-8 χρόνια το πολύ! Αν βάλεις σε αυτά μία λογική χρήση και από άποψη χλμ αλλά και από άποψη πίεσης του κινητήρα(βλ. κόφτες και σταμάτα-ξεκίνα), τότε εσύ ως πρώτος καταναλωτής δύσκολα θα προλάβεις να δείς τον κινητήρα σου να πεθαίνει!!!

Εγώ γενικά κάνω αλλαγή κάθε 9-12.000 χλμ απλώς γιατί έτσι νιώθω πιο ασφαλής....στο μυαλό μου είναι όλα και το ξέρω αλλά επειδή κανείς δεν μπορεί να μου δώσει μία σαφή και τεκμηριωμένη απάντηση στα γιατί τότε??? Αλλά με απάντηση του τύπου, δεν ξέρει ολόκληρη BMW??? ή ξέρει καλύτερα ο μηχανικός που θέλει τα λεφτά σου???

Ε για μένα αυτές οι απαντήσεις αντικρούονται και καταρίπτονται αυτόματα!!! Μια απάντηση πρέπει να έχει μέσα τεκμήρια που κανείς δεν μπορεί να αντικρούσει και να είναι απλά facts......Πώς λέμε ΑΞΙΩΜΑ στην γλώσσα των μαθηματικών αν δεν κάνω λάθος.... Τέλος! Ισχύει γιατί έτσι είναι.... Το μέτρο αποτελείται από 100 εκατοστά γιατί έτσι το ορίσαμε να είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-04-10, 14:04
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Αν ήταν θέμα μάρκετινγκ η BMW θα το διαφήμιζε,αφού δεν το κάνει άρα δεν είναι.Για τα έξοδα του αυτοκινήτου,ούτε και αυτό ευσταθεί διότι δώσαμε € 60000,00 και θα μας πειράξουν τα € 120,00 μιας επί πλέον αλλαγής κάθε 15000 χιλιόμετρα?Εδώ ένα σετ ζάντες κάνουν € 2500,00 τα 120 θα μας πικράνουν?
Τα πράγματα αλλάζουν,προχωράνε μπροστά,εξελίσονται.Εάν εμείς δεν μπορούμε να το χωνέψουμε αλλάζουμε λάδια κάθε 3000 χιλιόμετρα και τα συνεργεία κάνουν πάρτι.
Και πολλοί αναφέρουν το "δύσκολο"κλίμα της Ελλάδος......σιγά τα ωά!!!Έχουμε το ποιο ήπιο κλίμα του κόσμου και παρ΄ολα αυτά γκρινιάζουμε........Ξεκολλήστε ρε παιδιά!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-04-10, 17:47
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
κάθε 15000 είναι καλα....αν παει κ 20000 δεν έγινε τπτ.....αρκεί να έχεις το σωστό λάδι....όσο για τα 7500 για μένα είναι υπερβολή,αλλα ο καθένας κάνει ότι πιστεύει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-10, 10:53
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL VUZAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήταν θέμα μάρκετινγκ η BMW θα το διαφήμιζε,αφού δεν το κάνει άρα δεν είναι.Για τα έξοδα του αυτοκινήτου,ούτε και αυτό ευσταθεί διότι δώσαμε € 60000,00 και θα μας πειράξουν τα € 120,00 μιας επί πλέον αλλαγής κάθε 15000 χιλιόμετρα?Εδώ ένα σετ ζάντες κάνουν € 2500,00 τα 120 θα μας πικράνουν?
Τα πράγματα αλλάζουν,προχωράνε μπροστά,εξελίσονται.Εάν εμείς δεν μπορούμε να το χωνέψουμε αλλάζουμε λάδια κάθε 3000 χιλιόμετρα και τα συνεργεία κάνουν πάρτι.
Και πολλοί αναφέρουν το "δύσκολο"κλίμα της Ελλάδος......σιγά τα ωά!!!Έχουμε το ποιο ήπιο κλίμα του κόσμου και παρ΄ολα αυτά γκρινιάζουμε........Ξεκολλήστε ρε παιδιά!
Θέμα μάρκετινγκ μπορεί να είναι όχι απαραίτητα στις διαφημίσεις και σε αυτά! Αλλά όταν πας στην έκθεση να δείς και να πάρεις πληροφορίες να σου πουν, α και λάδια αλλάζεις κάθε 25.000 και όχι κάθε 5-10-15.000 χλμ....και δεν έχει να κάνει με τα λεφτά που γλιτώνεις πραγματικά αλλά με το πόσα νομίζεις....Για το μυαλό σου!! Όπως κάνουν με τη βενζίνη για παράδειγμα και βάζουν 1,399 και όχι ένα 1,40...Λές και εχει διαφορά! Ή με άλλα προϊόντα που σου λένε 99,99 και όχι 100€!
Είναι απλά για να σου τυφλώσουν το μυαλό!

Όσο για τα 60000 χιλιάρικα που δίνουμε εδώ κάνεις λάθος....Τότε γιατί κοιτάς καταναλώσεις κλπ.... Σε ενδιαφέρει πόσα θα δίνεις σε καθημερινή βάση και όχι πόσα σε κεφάλαιο!
Ε εγώ έχω να δώσω 150.000-200.000...Βρίσκω λοιπόν μία φερράρι μεταχειρισμένη με 120.000 και την παίρνω??? Άμα θέλει για σέρβις 3-4 χιλιάρικα και τρώει ένα γέμισμα κάθε 100 χλμ τότε τι να το κάνω!
Επειδή είχα να δώσω 60000 για να πάρω την μπέμπα δεν σημαίνει ότι δεν θα ήθελα να έχω όσο το δυνατόν λιγότερα έξοδα! 100€ είναι αυτά....200, 300, 1000??? Όσα τέλος πάντων!
Ας δώσω αυτά τα 100 ή όσα είναι αλλού!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-04-10, 12:08
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Επειδή είμαι της παλαιάς σχολής και έχω τις ανασφάλειές μου στο δικό μου Ζ4 θα κάνω την πρώτη αλλαγή στα 15000 (και όχι στα 32000 που μου βγάζει τώρα).Μετά όμως θα ακολουθώ κατά γράμμα τις ενδείξεις του αυτοκινήτου.Βέβαια φταίει και το γεγονός ότι το αυτοκίνητο κυριολεκτικά το 'χαιδεύουμε',το Ζ4 ζει στην εξοχή,κάνει συνεχώς Διακοπές,καλομαθημένο,καλοζωισμένο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.