Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-05-10, 10:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αυτο με τη σιλικονη ισχυει. Εκανα κι εγω την εξυπναδα και περασα ολα τα λαστιχα με silicon oil και καταφερα να χαλασω αυτα που καθεται το καπω, και να κανω τις πορτες να τριζουν απο εκει που δεν ετριζαν! Ευτυχως στις πορτες δεν εβαλα πολυ, αλλα στου καπω που το παρακανα και με τις θερμοκρασιες που εχει εκει, με βλεπω σε λιγο καιρο να τ αλλαζω με νεα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-10, 14:34
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
παιδιά δεν παίζει αυτό... Το λάδι σιλικόνης το χρησιμοποιώ στο κάμπριό μου από το 2001 και είναι τέλειο!! διατηρεί τα λάστιχα καινουρια!! Τα κρατάει μαλακά και δεν έχουν ξεραθεί καθόλου.
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-10, 14:59
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dark_Niaou Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά δεν παίζει αυτό... Το λάδι σιλικόνης το χρησιμοποιώ στο κάμπριό μου από το 2001 και είναι τέλειο!! διατηρεί τα λάστιχα καινουρια!! Τα κρατάει μαλακά και δεν έχουν ξεραθεί καθόλου.
Συμφωνω!

Με την πρωτη ευκαιρια θα δωσω στο ΚΥΡΙΑΚΟ τον κωδικο του προιοντος της bmw.
Τα λαστιχα μενουν με μια λιπαρη ουσια που δεν φευγει!

Παιδια εγω διαφημιση της AUTOGLYM δεν θελω να κανω αλλα τοσα χρονια οτι γραφει το μπουκαλακι αυτο ακριβως κανει και το προιον τους.
Να προσθεσω ακομα πως ο πρωτος και βασικοτερος παραγοντας για την διατηρηση των λαστιχων ειναι να ειναι ΚΑΘΑΡΑ.Μετα απο καθε πλυσιμο του αυτοκινητου,με ενα υγρο δερμα περναμε τα λαστιχα και ειναι μια χαρα.
Για να το παω λιγο πιο μακρυα....οταν εχεις καμπριο ο χειροτερος εχθρος σου ειναι ο ηλιος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-10, 15:08
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dark_Niaou Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά δεν παίζει αυτό... Το λάδι σιλικόνης το χρησιμοποιώ στο κάμπριό μου από το 2001 και είναι τέλειο!! διατηρεί τα λάστιχα καινουρια!! Τα κρατάει μαλακά και δεν έχουν ξεραθεί καθόλου.
Καταρχήν το στεγαζεις σε Γκαράζ και γενικά αποφεύγεις την έκθεση του στο ήλιο?
Εγώ πιστεύω πως ναι.

Παιδιά μην μπερδεύουμε την σιλικόνη με τα λάστιχα καλής ποιότητας που χρησιμοποιούνται σε Cabrio κατασκευές.
Δεν έχει τέτοια ιδιότητα κανένα υλικό να <τρέφει> τα λάστιχα ούτε να τα προστατεύει από τον ήλιο.
Ένα προσωρινό στρώμα δημιουργούν μονό που κύριος έχει αντιστατικές και λιπαντικές ιδιότητες.

Αυτό που λέει ο performane να διατηρούνται καθαρά και να μην εγκλωβίζονται σκόνες και σωματίδια είναι πολύ σωστό γιατί έτσι κόβονται.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-10, 15:43
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί το κάνουν αυτό, αλλά είναι ΛΑΘΟΣ. Η bmw έχει δίκιο ότι η σιλικόνη σε βάθος χρόνου ξηραίνει τα λάστιχα-πλαστικά και τα κάνει να τρίζουν, παρότι προσωρινά φαίνεται ότι κάνει δουλειά. Συνεπώς σιλικόνη στα λάστιχα ποτέ ξανά!

Τώρα αυτά για τα ταλκ μου φαίνονται λίγο κωμικά (αν και ενδέχεται να κάνει δουλειά) από τη στιγμή που υπάρχουν ειδικά προϊόνται που τρέφουν και ενυδατώνουν τσιμούχες και ελαστικά. Ένα από αυτά είναι της Autoglym το vinyl and rubber care που αναφέρθηκε προηγουμένως, αλλά και το ακόμα πιο εξειδικευμένο meguiars M40 vinyl&rubber care. Κάνουν γύρω στα 15 ευρώ, αλλά περνιούνται κάθε 3-4 μήνες και η ποσότητά τους φτάνει άνετα για 2 ίσως και παραπάνω χρόνια, οπότε αξίζει σίγουρα η αγορά τους από το να χρησιμοποιούμε ταλκ κλπ. Το δεύτερο προϊόν είναι επίσης πολύ καλό και για κουκούλες κάμπριο.
Αναφέρθει το ταλκ διότι κατά πρώτον δεν κάνει ζημιά,χρησιμοποιούμενο για μωρά.
Πες μα από που μπορούμε να πάρουμε τα ποιο πάνω προτεινόμενα προιόντα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-10, 16:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL VUZAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφέρθει το ταλκ διότι κατά πρώτον δεν κάνει ζημιά,χρησιμοποιούμενο για μωρά.
Πες μα από που μπορούμε να πάρουμε τα ποιο πάνω προτεινόμενα προιόντα.
Φίλε μου απ'ό,τι βλέπω είσαι από Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω και πολλά. Για meguiars μπορείς να πας σίγουρα εδώ που θα'χεις και κάποια έκπτωση λογικά:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=16749. Για το άλλο προϊόν δεν ξέρω, πάντως καλύτερα πάρε το Μ40 που είναι πολύ πιο εξειδικευμένο.

Όσον αφορά την αντηλιακή προστασία, υπάρχουν προϊόντα που την προσφέρουν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό όπως το προαναφερθέν Μ40. Αντίθετα, η σιλικόνη (η σκέτη, όχι διάφορα γαλακτώματα που βασίζονται σ'αυτή) δεν έχει καμία τέτοια προστασία και είναι αποδεδειγμένο ότι σταδιακά οδηγεί στην ξήρανση των ελαστικών και των τσιμουχών. Το ότι σε μερικούς από εσάς δε συνέβη, είτε γιατί το αμάξι σας δεν το βλέπει ο ήλιος. είτε γιατί τα ελαστικά είναι καλής ποιότητας και δεν ξηραίνονται εύκολα κλπ κλπ δεν αναιρεί τον κανόνα που λέει να μη χρησιμοποιούμε σιλικόνη και προϊόντα που βασίζονται σ'αυτή για τα ελαστικά, τις τσιμούχες και το εσωτερικό του αυτοκινήτου.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-10, 19:05
djalma Ο χρήστης djalma δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 44
djalma is on a distinguished road
Αγαπητέ κ. Βασίλη, θα ήθελα να σας ρωτήσω... Έχουν εμφανιστεί καθόλου τριγμοί στην Ζέτα σας?? Είτε εσωτερικά (κυρίως) είτε όταν "βρίσκει" το τζάμι από το παράθυρο στην τσιμούχα...
__________________
5.20 Ε34---> Απλά δεν παίζεται...!
z4 s23i ---> Το E34 βρήκε αντίπαλο...!

Ζ4 και 5.20 από πιο κοντά...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-10, 12:10
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djalma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ κ. Βασίλη, θα ήθελα να σας ρωτήσω... Έχουν εμφανιστεί καθόλου τριγμοί στην Ζέτα σας?? Είτε εσωτερικά (κυρίως) είτε όταν "βρίσκει" το τζάμι από το παράθυρο στην τσιμούχα...
Παιδί μου djaima,
Οι μόνοι τριγμοί που εμφανίστηκαν προέρχονται από τα πισινά πλαστικά καπάκια χρώματος ασημί στα δύο καμπυλωτά ρολμπαρ πίσω από τις θέσεις.Και αυτό όταν κάνει ζέστη.Το πρωί δεν ακούς τίποτε πέρα από τα σκληρά κτυπήματα των ελαστικών στους απόλυτους Ελληνικούς δρόμους.Μόλις ανέβει η θερμοκρασία αρχίζουν τα ζιρτς-ζαρτς από τα καπάκια που προανέφερα.Ειναι τα μόνα πλαστικά σκληρά κομμάτια που υπάρχουν μέσα στο αυτοκίνητο,και αυτά βγάζουν τους θορύβους.Κανένα άλλο πρόβλημα.Σε επίσκεψή μου στην BMW μου είπαν να πάω ντάλα μεσημέρι για να το ακούσουν.Εάν δεν υπάρχει λύση θα τα βγάλω τελείως.Όσο για τις τσιμούχες και τα λάστιχα των παραθύρων πληροφοριακά ρώτησα,η ποιότητά τους είναι τόσο καλή που θα χρειαστεί να επέμβουμε μετά από χρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-10, 09:41
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL VUZAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδί μου djaima,
Οι μόνοι τριγμοί που εμφανίστηκαν προέρχονται από τα πισινά πλαστικά καπάκια χρώματος ασημί στα δύο καμπυλωτά ρολμπαρ πίσω από τις θέσεις.Και αυτό όταν κάνει ζέστη.Το πρωί δεν ακούς τίποτε πέρα από τα σκληρά κτυπήματα των ελαστικών στους απόλυτους Ελληνικούς δρόμους.Μόλις ανέβει η θερμοκρασία αρχίζουν τα ζιρτς-ζαρτς από τα καπάκια που προανέφερα.Ειναι τα μόνα πλαστικά σκληρά κομμάτια που υπάρχουν μέσα στο αυτοκίνητο,και αυτά βγάζουν τους θορύβους.Κανένα άλλο πρόβλημα.Σε επίσκεψή μου στην BMW μου είπαν να πάω ντάλα μεσημέρι για να το ακούσουν.Εάν δεν υπάρχει λύση θα τα βγάλω τελείως.Όσο για τις τσιμούχες και τα λάστιχα των παραθύρων πληροφοριακά ρώτησα,η ποιότητά τους είναι τόσο καλή που θα χρειαστεί να επέμβουμε μετά από χρόνια.
Επί τέλους ευρέθει λύση.Μετά από πολύ ψάξιμο και στεναχώρια για το ενοχλητικό τρίξιμο βρήκα τι φταίει.Σημειωτέον ότι πήγα και στην BMW αλλά παρ'ολες τις φιλότιμες προσπάθιες του τεχνικού δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε από που έρχεται ο ενοχλικός τριγμός.
Το πρωί δεν ακούγεται τίποτε,μόλις ανέβει η θερμοκρασία αρχίζει ένα ενοχλιτικότατο ζιρ-ζαρ πίσω από το προσκέφαλο του οδηγού.
Τελικά με δύο χαρτοταινίες το σιώπησα.....επιτέλους απολαμβάνω το Ζ4.
Αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-10, 10:14
BILL VUZAS Ο χρήστης BILL VUZAS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 371
BILL VUZAS will become famous soon enoughBILL VUZAS will become famous soon enough


Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.