Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 11-07-13, 14:35
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
http://www.troxodromio.gr/info.php?cid=49

βρηκα αυτο δημητρη,αν και δεν λεει τιποτα διαφορετικο αποτι ξερεις-σου εχουν πει...

σορυ που λοξευω λιγο το τοπικ σου αλλα μιας και ειμαστε στις ασφαλειες και το δικο σου θεμα μαλλον απαντηθηκε ηθελα να ρωτησω...

ειναι η πρωτη φορα που κανω ονλαιν ασφαλεια...και το συμβολαιο εκτυπωνεται απο εμενα...αυτο ειναι και το νοημα της ονλαιν ασφαλειας...σε περιπτωση ελεγχου ομως (αν και ποτε,1 φορα μου ετυχε στα 20 τοσο χρονια) ειναι πιθανο να να μην δεχτουν σαν επισημο εγγραφο την εγχρωμη εκτυπωση απο υπολογιστη και να μου την πουν?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-13, 14:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.troxodromio.gr/info.php?cid=49

βρηκα αυτο δημητρη,αν και δεν λεει τιποτα διαφορετικο αποτι ξερεις-σου εχουν πει...

σορυ που λοξευω λιγο το τοπικ σου αλλα μιας και ειμαστε στις ασφαλειες και το δικο σου θεμα μαλλον απαντηθηκε ηθελα να ρωτησω...

ειναι η πρωτη φορα που κανω ονλαιν ασφαλεια...και το συμβολαιο εκτυπωνεται απο εμενα...αυτο ειναι και το νοημα της ονλαιν ασφαλειας...σε περιπτωση ελεγχου ομως (αν και ποτε,1 φορα μου ετυχε στα 20 τοσο χρονια) ειναι πιθανο να να μην δεχτουν σαν επισημο εγγραφο την εγχρωμη εκτυπωση απο υπολογιστη και να μου την πουν?
Όχι, το ελέγχουν με το κέντρο αμέσως αν θέλουν τα όργανα (και θα το κάνουν, μαζί με την άδεια και την ταυτότητά σου). Έτσι κι αλλιώς, το επίσημο έγγραφο κι αυτό ένα εκτυπωμένο χαρτί είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 11-07-13 στις 14:53
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-13, 15:11
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
σευχαριστω για την απαντηση σου...

ναι δικιο εχεις και το επισημο ειναι ενα χαρτι εκτυπωμενο αλλα με σφραγιδα ''φρεσκια'' οχι εκτυπωμενη..και να πω γιατι ρωτησα...εχω αδεια κυκλοφοριας ενα προχειρο χαρτι εκτυπωμενο με σφραγιδα ''φρεσκια''.δεν ειχαν τοτε οταν την εβγαλα πρασινο χαρτι στο κρατος και μου εδωσαν αυτο για χρηση.τωρα βεβαια ηρθε χαρτι και θα παω να την αλλαξω...
ομως σε εναν ελεγχο που μου ετυχε ενας της υπηρεσιας που μαλλον ηθελε να δειξει υπερβαλλοντα ζηλο η' κατι αλλο, μου εκανε παρατηρηση οτι δεν θα αναγνωριζε σαν επισημο εγγραφο γιατι ηταν εκτυπωση.!!!

και του ειπα οτι εγω το πηρα απο το κρατος με το οποιο συνεργαζεστε,πως μπορει το ενα κρατος να μην αναγνωριζει το αλλο?αν θες να γραψεις καποιον γραψε το υπουργειο μεταφορων που δινει τετοια χαρτια,εγω τι φταιω?

γιαυτο εκανα την συγκριση και με το ασφαλιστηριο γιατι ποτε δεν ξερεις ποιος θα σου τυχει...δεν γνωριζουν οτι η μιση ελλαδα ειναι ονλαιν και ειναι νομιμο?...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-13, 18:28
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmerm Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν γνωριζουν οτι η μιση ελλαδα ειναι ονλαιν και ειναι νομιμο?...
Φυσικά και το γνωρίζουν. Μόλις φτάσει το 75%, θα φορολογήσουν και το internet.

Δεν μπορεί κανείς να σου πει σε έλεγχο πως έχεις το αντίγραφο της αδείας και όχι την άδεια. Το αντίγραφο έχει την ίδια ακριβώς νομική ισχύ μέσα στα πλαίσια του κράτους (στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζεται). Αν σε γράψει κανείς και έχεις το αντίγραφο στο χέρι, του τραβάς και μία ωραιότατη καταγγελία στην υπηρεσία του και του κόβεται ο βήχας. Η κλήση εννοείται πως θα σβηστεί εντός δευτερολέπτων. Με το αντίγραφο είμαι πάνω από 1 χρόνο τώρα και με έχουν σταματήσει σε τουλάχιστον 20 ελέγχους. Μόνο μία φορά, που μου ξεσκόνισαν το αυτοκίνητο (προφανώς κάτι έψαχναν), ένας είπε "μας συγχωρείτε λίγο για την καθηστέρηση, να το ελένξουμε" και, μετά από 2 λεπτά, "ορίστε, καληνύχτα σας".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 11-07-13 στις 18:32
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-13, 23:15
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
στο επιστρεφουν το ποσο
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-08-13, 12:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ξεχάστηκα. Update λοιπόν.

Μετά από τις απαντήσεις εδώ μέσα, απαίτησα την επιστροφή των χρημάτων μέσω της ασφαλίστριας.

Λίγες μέρες μετά μου εστάλη η επιστολή και επικοινώνησα τηλεφωνικά με την εταιρεία και μου επέστρεψαν τα χρήματα με εισπράκτορα. (κανονικά όσο αναλογούσε από το υπόλοιπο).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-08-13, 13:49
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Αγαπητέ είδες πως πρέπει να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ για να βρείς το δίκιο σου, αυτά που ορίζει ο νόμος από τις ασφαλιστικές εταιρίες ???
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-13, 13:34
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Ρε τα καθικια...αν ηταν καμια κοπελιτσα η κανενας που δεν το εψαχνε θα τα τσεπωναν...

Δημητρη τωρα No BMW???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-13, 18:33
Το avatar του χρήστη bmw5argolida
bmw5argolida Ο χρήστης bmw5argolida δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 147
bmw5argolida is on a distinguished road
μου ετυχε ακριβως το ιδιο με την διαφορα οτι το παλιο φορτηγακι δωθηκε ως ανταλλαγη και το αυτοκινητο βρισκεται στην εκθεση προς πωληση, χωρις να εχει γινει μεταβιβαση ή καταθεση των πινακίδων-η οποια θα γινει αν δεν πουληθει αμεσα το αμαξι. Εντουτοις παρα την απαιτηση μου για επιστροφη χρηματων για το υπολοιπο χρονικο διαστημα μια ασφαλιστρια μου ειπε πως δεν γινεται παροτι αρχικα συμπληρωσα μια αιτηση που της την εδωσα επικυρωμενη να την αποστειλει στην ασφαλιστικη. Ενας αλλος ασφαλιστης μου ειπε οτι κανονικα γινεται και να μιλησω ο ιδιος με την ασφαλιστικη (ERGO). Τι μου προτεινετε να κανω;
__________________
Θυληκά και μηχανές έχουν πίκρες και χαρές
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-13, 18:38
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw5argolida Εμφάνιση μηνυμάτων
μου ετυχε ακριβως το ιδιο με την διαφορα οτι το παλιο φορτηγακι δωθηκε ως ανταλλαγη και το αυτοκινητο βρισκεται στην εκθεση προς πωληση, χωρις να εχει γινει μεταβιβαση ή καταθεση των πινακίδων-η οποια θα γινει αν δεν πουληθει αμεσα το αμαξι. Εντουτοις παρα την απαιτηση μου για επιστροφη χρηματων για το υπολοιπο χρονικο διαστημα μια ασφαλιστρια μου ειπε πως δεν γινεται παροτι αρχικα συμπληρωσα μια αιτηση που της την εδωσα επικυρωμενη να την αποστειλει στην ασφαλιστικη. Ενας αλλος ασφαλιστης μου ειπε οτι κανονικα γινεται και να μιλησω ο ιδιος με την ασφαλιστικη (ERGO). Τι μου προτεινετε να κανω;
Έχει δεν έχει γίνει μεταβίβαση, επικοινωνείς με την ασφαλιστική και ζητάς διακοπή του συμβολαίου και επιστροφή του ποσού που σου αναλογεί. Μόνο να διευκρινήσεις να σου επιστραφεί σε εσένα, διότι ειδάλλως θα επιστραφεί στον πράκτορα (ασφαλιστή σου). Δεν έχει σημασία αν το μεταβίβασες το αυτοκίνητο ή όχι, μπορεί εσύ να θέλεις να το ασφαλίσεις αλλού, δεν μπορούν σε καμία περίπτωση και με κανένα τρόπο να σε εξαναγκάσουν να μείνεις. Το συμβόλαιο αναγράφει ξεκάθαρα πως το ποσό επιστρέφεται αναλογικά από την ημερομηνία διακοπής και ως την λήξη του συμβολαίου.

Μόνο να ξέρεις πως για όσο το αυτοκίνητο είναι στο όνομά σου, αν διακόψεις την ασφάλεια και γίνει το παραμικρό, θα έχεις μπλεξίματα. Ακόμα κι αν φύγει ένας από τον δρόμο κι πέσει μέσα στην έκθεση και πάνω στο αυτοκίνητό σου, εσύ θα πληρώσεις την νύφη! Κι εννοείται πως φθορές, κλοπές κτλ δεν αποζημιώνονται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 18-08-13 στις 18:40
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.