Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 03-10-13, 00:30
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πάμε στα facts :
Συγνώμη Νίκο, αλλά όταν μου λένε για facts και μου δείχνουν κείμενα από το internet, πόσο μάλλον reviews (15 χρόνια τώρα ασχολούμαι με reviews και ξέρω πως δουλεύει), εγώ προσωπικά ξεραίνομαι στα γέλια...

ΥΓ. Βάλε και την πηγή.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-13, 00:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Και λέω εγώ τώρα.... βγάζει η Elf ενισχυτικό απάτη, τη στιγμή που βγάζει και αγωνιστικά καύσιμα; .........................
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-10-13, 00:33
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λέω εγώ τώρα.... βγάζει η Elf ενισχυτικό απάτη, τη στιγμή που βγάζει και αγωνιστικά καύσιμα; .........................
Όλοι βγάζουν ενισχυτικά απάτη. Άλλοι βγάζουν και αντιτριβικά, άλλοι βγάζουν και καθαριστικά βαλβίδων, άλλοι και αρωματικά κινητήρα. Το λένε αγορά, όσο υπάρχει ζήτηση θα πουλάνε και ξυλάκια βουτηγμένα στον Ιορδάνη ως αγιασμένες οδοντογλυφίδες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-10-13, 00:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι βγάζουν ενισχυτικά απάτη. Άλλοι βγάζουν και αντιτριβικά, άλλοι βγάζουν και καθαριστικά βαλβίδων, άλλοι και αρωματικά κινητήρα. Το λένε αγορά, όσο υπάρχει ζήτηση θα πουλάνε και ξυλάκια βουτηγμένα στον Ιορδάνη ως αγιασμένες οδοντογλυφίδες...
Τα αποτελέσματα του τεστ ας πούμε, ταέβγαλαν από το κεφάλι τους δηλαδή
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-10-13, 00:36
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα είναι πως εγώ έχω και πτυχία να τις συνοδεύουν.
Βασικα τα πτυχία και η θεωρία εχουν μεγάλη διαφορα με την πράξη η με το επι το έργον ..!!!
Και αλλοι εχουν πτυχία και γνώσεις...αλλα ξερουν πολυ καλα τον άνωθεν κανόνα..


Εγω βάζω ΤΟΡΚΟ...δεν εχω μετρήσει με αυτο σε dyno κλπ...απλα με αυτό γυρναω ολο το χαρτη του αβανς...με 100αρα γυρναω 19 μοιρες...και με τορκο 26....Μερα με την νυχτα στο δρομο....

Yπαρχουν και αλλα ματζουνια....αλλα ο God θα σκισει τα πτυχια του αν τα γραψω...οποτε καλο βραδυ..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-13, 00:38
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εγώ με απλή 24 μοίρες κόφτη, +3 με torco... αν βάλω τον άγριο χάρτη με απλή αμόλυβδη πάει το retard σύνεφο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα τα πτυχία και η θεωρία εχουν μεγάλη διαφορα με την πράξη η με το επι το έργον ..!!!
Και αλλοι εχουν πτυχία και γνώσεις...αλλα ξερουν πολυ καλα τον άνωθεν κανόνα..
Γι'αυτο και δεν τα επικαλούμαστε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 03-10-13 στις 00:42
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-10-13, 00:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αποτελέσματα του τεστ ας πούμε, ταέβγαλαν από το κεφάλι τους δηλαδή
20 λίτρα τολουόλης στα 100 λίτρα (121 βαθμός οκτανίου) ανεβάζει τον βαθμό οκτανίου κοινής 95 οκτανίων βενζίνης κατά 2.5 βαθμούς, ενώ το Nulon Pro Strength Octane Booster ανεβάζει με 500ml τα 60 λίτρα κατά 2.8 βαθμούς. Άρα, αναλογικά έχει αυτό βαθμό οκτανίου περίπου 460. Στην ίδια σελίδα, στο ίδιο κείμενο, αναγράφει αυτό το πράγμα (τώρα θα μου πεις, αυτό με πείραξε, εδώ σε άλλο λέει πως "δεν δίνει οκτάνια αλλά ανεβάζει άλογα!!!!"). Και μάλιστα τα έστειλαν στην Intertek, η οποία εταιρία αξίας πολλών εκατομμυρίων, ασχολήθηκε να κάνει δοκιμές για μία ιστοσελιδούλα με μηδαμινή κυκλοφορία και που έχει να ποστάρει υλικό από το 2008. Κάνοντας δοκιμές χωρίς να αναγράφει το παραμικρό για τις χημικές συστάσεις των προσθέτων, αναλογίες, βαθμό ανάμιξης, αλλαγή χημικών χαρακτηριστικών, κτλ - μόνο μέτρησε οκτάνια, χωρίς να ξέρουν τι είναι αυτό που μετράνε, κι απάντησε σε 20 γραμμές κείμενο, για την δοκιμή μιάς ντουζίνας προϊόντων, και με αποτέλεσμα ένα κι μοναδικό νούμερο για κάθε προϊόν. Με σύνδεσμο σε link που πουλάει "το νικητήριο προϊόν" στο τέλος του άρθρου κιόλας. Mε την ίδια, σοβαρότατη εταιρία, να φαίνεται πως έχει κάνει τις ίδιες δοκιμές για άλλη ιστοσελίδα της πλάκας και να έχει βγάλει εντελώς διαφορετικά νούμερα. Και θέλετε να μου πείτε πως εσείς αυτό το περιεχόμενο το δέχεστε σαν ευαγγέλιο, δίχως να περνάει από το μυαλό σας καν πως κάτι δεν πάει καλά;

100% κουραφέξαλα, μπαρούφες και λοιπά χαρακτηριστικά. Δεν μπορώ να εκφραστώ και ελεύθερα με γραπτό λόγο. Είναι λυπηρό, μην πω τραγικό, όχι που το διαβάζει κάποιος αυτό το πράγμα και το δέχεται, αλλά που το επικαλείται και σαν πηγή σοβαρών πληροφοριών. Τα συγγράμματα του Γεωργιάδη είναι κλάσεις ανώτερα.

http://www.fueltechexperts.com/2008/...which-is-best/

Α, ναι, μην ξεχαστώ, όπως ΟΛΕΣ οι παρόμοιες εταιρίες:

Παράθεση:
Intertek provides business-to-business gasoline testing and does not test gasoline for individuals.
http://www.intertek.com/petroleum/testing/gasoline/

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα τα πτυχία και η θεωρία εχουν μεγάλη διαφορα με την πράξη η με το επι το έργον ..!!!
Και αλλοι εχουν πτυχία και γνώσεις...αλλα ξερουν πολυ καλα τον άνωθεν κανόνα..
Δυστυχώς αυτά τα λένε όσοι είναι ημιμαθείς ή αμαθείς, ως δικαιολογία. Ή οι άσχετοι, προς αυτούς που γνωρίζουν, όταν δεν μπορούν να παρουσιάσουν συγκεκριμένα και επιστημονικά επαληθευόμενα επιχειρήματα, όπως εσύ μόλις έκανες. Αν ξέρεις σωστά την θεωρία, ξέρεις και την πράξη. Αν δεν ξέρεις τίποτα ή νομίζεις πως ξέρεις και δεν ξέρεις τι σου γίνεται, τα κάνεις μαντάρα στην πράξη και μετά λες "α, είχε διαφορά η θεωρία". Άσε που πιστεύεις ό,τι μπαρούφα διαβάζεις στο internet, χωρίς καν να μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι σοβαρή πληροφορία ή όχι, ακόμα κι αν κάνει "κρα". Αν γνωρίζεις εσύ την θεωρία καλύτερα από εμένα, τότε εξηγήστε μου πως ακριβώς βελτιώνεται η αναλογία οκτανίου, ειδικά πέρα του 100. Πες μου χημικές αντιδράσεις, συστάσεις, φαινόμενα, κάτι βρε παιδί μου. Όλα τα άκουσα, αλλά έναν να δικαιολογήσει ακριβώς πως ανεβαίνει ο αριθμός οκτανίων, πως γίνεται να περνάει το 100 όταν εκεί επέρχεται πλήρης κορεσμός στην κοινή βενζίνη, πως αναμιγνύεται πλήρως και ισομερώς με το καύσιμο, πως δεν του αλλάζει το ιξώδες και πως προσαρμόζεται μόνο του το αυτοκίνητο στην αλλαγή, δεν είδα. Γιατί το να αρχίζουμε να ποστάρουμε κειμενάκια από το internet, να λέμε πόσες μοίρες advance πήραμε με ένα ματζούνι και άλλα τέτοια χαριτωμένα, εγώ προσωπικά τα θεωρώ κουβεντούλα του καφέ. Μεταξύ γυμνασιόπαιδων, κι εγώ είμαι πολύ γέρος πια για τέτοια...

Πέρα από αυτά, βάλτε όσα ματζούνια θέλετε και πάρτε 600 άλογα με βενζίνη 108% περιεκτικότητας σε οκτάνια. Εκτός πως είναι χάσιμο χρόνου, είναι και κουραστικό να προσπαθείς να εξηγήσεις βασικότατα πράγματα όταν ο άλλος δεν θέλει να σε ακούσει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 03-10-13 στις 01:57
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-10-13, 01:16
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Με ενισχυτικό κι εγώ δεν είδα ποτέ διαφορά..

Είδα όμως σε σμαρτ με προγραμμα και 100άρα.. Ήταν ενα κλικ πιο γρηγορο απο απλή και δεν ήταν placebo.. Το πήρε άλλος το αμάξι μου, το βάζει 100άρα χωρίς να το ξέρω και το κατάλαβα αμέσως...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-10-13, 01:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ενισχυτικό κι εγώ δεν είδα ποτέ διαφορά..

Είδα όμως σε σμαρτ με προγραμμα και 100άρα.. Ήταν ενα κλικ πιο γρηγορο απο απλή και δεν ήταν placebo.. Το πήρε άλλος το αμάξι μου, το βάζει 100άρα χωρίς να το ξέρω και το κατάλαβα αμέσως...
Αυτό είναι λογικό. Αν φοράει πρόγραμμα με πολύ προχωρημένα advance, λογικό είναι με απλή βενζίνη να "κόβει" από τον αισθητήρα, ενώ η 100άρα να το αφήνει να δουλέψει με μικρότερες μοίρες πριν το ΑΝΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-10-13, 01:50
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
20 λίτρα τολουόλης στα 100 λίτρα (121 βαθμός οκτανίου) ανεβάζει τον βαθμό οκτανίου κοινής 95 οκτανίων βενζίνης κατά 2.5 βαθμούς, ενώ το Nulon Pro Strength Octane Booster ανεβάζει με 500ml τα 60 λίτρα κατά 2.8 βαθμούς. Άρα, αναλογικά έχει αυτό βαθμό οκτανίου περίπου 460. Στην ίδια σελίδα, στο ίδιο κείμενο, αναγράφει αυτό το πράγμα. Και μάλιστα τα έστειλαν στην Intertek, η οποία εταιρία αξίας πολλών εκατομμυρίων, ασχολήθηκε να κάνει δοκιμές για μία ιστοσελιδούλα με μηδαμινή κυκλοφορία και που έχει να ποστάρει υλικό από το 2008. Με σύνδεσμο σε link που πουλάει "το νικητήριο προϊόν" στο τέλος του άρθρου κιόλας. Και θέλετε να μου πείτε πως εσείς αυτό το περιεχόμενο το δέχεστε σαν ευαγγέλιο, δίχως να περνάει από το μυαλό σας καν πως κάτι δεν πάει καλά;

100% κουραφέξαλα, μπαρούφες και λοιπά χαρακτηριστικά. Δεν μπορώ να εκφραστώ και ελεύθερα με γραπτό λόγο. Είναι λυπηρό, μην πω τραγικό, όχι που το διαβάζει κάποιος αυτό το πράγμα και το δέχεται, αλλά που το επικαλείται και σαν πηγή σοβαρών πληροφοριών. Τα συγγράμματα του Γεωργιάδη είναι κλάσεις ανώτερα.

http://www.fueltechexperts.com/2008/...which-is-best/



Δυστυχώς αυτά τα λένε όσοι είναι ημιμαθείς ή αμαθείς, ως δικαιολογία. Ή οι άσχετοι, προς αυτούς που γνωρίζουν, όταν δεν μπορούν να παρουσιάσουν συγκεκριμένα και επιστημονικά επαληθευόμενα επιχειρήματα, όπως εσύ μόλις έκανες. Αν ξέρεις σωστά την θεωρία, ξέρεις και την πράξη. Αν δεν ξέρεις τίποτα ή νομίζεις πως ξέρεις και δεν ξέρεις τι σου γίνεται, τα κάνεις μαντάρα στην πράξη και μετά λες "α, είχε διαφορά η θεωρία". Αν γνωρίζεις εσύ την θεωρία καλύτερα από εμένα, τότε εξηγήστε μου πως ακριβώς βελτιώνεται η αναλογία οκτανίου, ειδικά πέρα του 100. Πες μου χημικές αντιδράσεις, συστάσεις, φαινόμενα, κάτι βρε παιδί μου. Όλα τα άκουσα, αλλά έναν να δικαιολογήσει ακριβώς πως ανεβαίνει ο αριθμός οκτανίων, πως γίνεται να περνάει το 100 όταν εκεί επέρχεται πλήρης κορεσμός στην κοινή βενζίνη, πως αναμιγνύεται πλήρως και ισομερώς με το καύσιμο, πως δεν του αλλάζει το ιξώδες και πως προσαρμόζεται μόνο του το αυτοκίνητο στην αλλαγή, δεν είδα. Γιατί το να αρχίζουμε να ποστάρουμε κειμενάκια από το internet, να λέμε πόσες μοίρες advance πήραμε με ένα ματζούνι και άλλα τέτοια χαριτωμένα, εγώ προσωπικά τα θεωρώ κουβεντούλα του καφέ. Μεταξύ γυμνασιόπαιδων, κι εγώ είμαι πολύ γέρος πια για τέτοια...

Πέρα από αυτά, βάλτε όσα ματζούνια θέλετε και πάρτε 600 άλογα με βενζίνη 108% περιεκτικότητας σε οκτάνια. Εκτός πως είναι χάσιμο χρόνου, είναι και κουραστικό να προσπαθείς να εξηγήσεις βασικότατα πράγματα όταν ο άλλος δεν θέλει να σε ακούσει...

Aυριο θα κλείσω ραντεβου..για να μου βάλουν μαλλιά...μου πέσαν και οι τελευταίες τρίχες αποψε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.