Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-07-07, 20:27
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
Δε το λεω προς Θεου με ειρωνικο υφος αλλα γιατι οσοι εχουν μη καταλυτικο αμαξι δε το αλλαζουν? (η εστω να το κρατησουν αλλα να παρουν και καποιο καταλυτικο). Φανταζομαι οτι υπαρχουν καταλυτικα για ολα τα βαλαντια!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-07-07, 20:29
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Αμάξια υπάρχουν πολλά 2002 όμως κανένα
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-07-07, 20:37
dion999 Ο χρήστης dion999 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2004
Μηνύματα: 302
dion999 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s_goudis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμάξια υπάρχουν πολλά 2002 όμως κανένα
Δε διαφωνω φυσικα!!! και εγω ακομα εχω μια 1800 του 71 αλλα φυσικα αυτο δε σημαινει οτι εμεινα μονο με αυτη! (και οντως το θεμα της βενζινης ειναι ενα τρομερο πλεον προβλημα)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-07, 08:02
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
goudis δεν ενοουσα να το διαβασεις εσυ,αλλα οσοι δεν εχουν αποψη.ψαχνω αλλα δεν βρισκω το θρεντ.γιυτο σου ειπα να το ποσταρεις εσυ που μαλλον ξερεις που εχει χαθει,μιας και ασχοληθηκες περισοτερο.ποσταρε το .χρειαζετε.εχει σημαντικες ινφο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-07, 10:28
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Το μήλο της έριδος:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ED%E6%DF%ED%E7
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-07, 10:42
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Eξαρταται απο το μοτερ σου. Ο μολυβδος εινα λιπαντικο υλικο, και επαιζε ρολο στην λιπανση των βαλβιδων κλπ (κυριως στις εδρες των βαλβιδων υπαρχει προβλημα). Αν το μοτερ σου μπορει να καιει και αμολυβδη, τοτε δεν εχεις προβλημα. Πχ ειχα Lada του '83 και μπορουσε να καιει αμολυβδη. Μπορει το δικο σου μοτερ ομως να μην εχει τετοια δυνατητοτα και καποια στιγμη θα το παρεις στο χερι.

ΥΓ Επισης καιγοντας αμολυβδη χωρις καταλυτη παραγεις αρωματικους υδρογονανθρακες (=καρκινογονες ουσιες).

Αρωματικούς υδρογονάνθρακες έχει ΚΑΙ η αμόλυβδη (βενζόλιο ως αντικροτητικό πρόσθετο.

Το βενζόλιο είναι λιγότερο καρκινογόνο από τον μόλυβδο ΑΛΛΑ περισσότερο τοξικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3Convertible Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τον kacey.

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνουμε καύση αμόλυβδης βενζίνης χωρίς τη χρησιμοποίηση καταλύτη.
Κάνει πολύ μεγάλο κακό στην υγεία όλων μας!!!

Σε πολλά αυτοκίνητα συμβατικής τεχνολογίας υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί η κεφαλή του μοτέρ ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του. Μπορείς να ρωτήσεις το μηχανικό σου ή κάποιο καλό ρεκτιφιέ.
Φυσικά θα πρέπει να βάλεις και καταλύτη μετά.

Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να μην συμφέρει όλη αυτή η εργασία λόγο κόστους και η αλλαγή του μοτέρ με όλα τα παρελκόμενα να είναι μονόδρομος.

Σκέψου.
Δεν είναι θέμα να φτιαχτεί η κεφαλή, απλά σε BMW πριν του 1984 κατασκευής πρέπει να αλλαχτούν οι βαλβίδες με αυτές που προβλέπει η BMW για την καύση αμόλυβδης στο μοτέρ.Δλδ ούτε καπάκι δεν βγάζεις.

Επίσης καλό είναι λόγω
1)του διαφορετικού ειδικού βάρους των δυο καυσίμων
2)τα διαφορετικά οκτάνια
να μεταβάλλουμε και το αβανς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s_goudis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια έλεος και στο παρελθόν ειχα ανοίξει ενα σχετικό thread με αποτέλεσμα να "πλακωθούμε΄" εδώ μέσα!
Θέλω να δώσω καποιες πληροφορίες γιατί πιστεύω εχω ασχοληθεί πολύ με το σχετικό θέμα!Πρώτον σημερα ΔΕΝ κυκλοφορεί super βενζίνη! Αν πάτε σε κάποιο πρατήριο θα δείτε ότι η βενζίνη ονομάζεται LRP. Απλά συνιθήζεται να ονομάζεται super LRP για λόγους marketing!
Δεύτερον η LRP που κυκλοφορεί σήμερα παρασκευάζεται ως εξής εχει ως βάση την αμόλυβδη βενζίνη στην οποία προσθέτουν κάποια χημικά συστατικά που ως σκοπό έχουν την λίπανση των εδράνων βάσης των βαλβιδων εισαγωγής και εξαγωγής.
Τελος ειναι πιο φιλικο για το περιβάλλον να καίει ένα αυτοκίνητο αμόλυβδη βενζίνη χωρίς καταλύτη παρά βενζίνη με μόλυβδο χωρίς καταλύτη.
ναι και σαν συμπλήρωμα αυτού του θρεντ δείτε και εδώ την απάντηση μου :

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...3&postcount=17
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-13, 11:11
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Υποκατάστατο μολύβδου

Πλέον σε όλη την Αθήνα υπάρχουν λιγότερα από 10 βενζινάδικα που έχουν ακόμα την super LRP. Γνωρίζει κάποιος αν κάνουν δουλειά τα ενισχυτικά μολύβδου όπου μπαίνουν στην απλή αμόλυβδη βενζίνη, όπως πχ αυτό και αυτό;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-12-13, 11:02
Το avatar του χρήστη MAD-13
MAD-13 Ο χρήστης MAD-13 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Μηνύματα: 54
MAD-13 is on a distinguished road
Πλέον αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το παλιό αμάξι του πατέρα μου το οποίο φυσικά δεν πολυκινουμε αλλά 2000-3000 χμ. το χρόνο τα κάνει.. Ίσως και παραπάνω. Το αμάξι είναι μια παλιά Mercedes 123 του 1974
Το αγαπημένο μας κράτος από τη μια μας βάζει να πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα σε τέλη κυκλοφοριας και μας πιάνουν τα παράλογα τεκμηρια... Ναι είμαι το κοροιοδο που δεν θέλω να γίνω απατεώνας σαν τον Λιαπη, ούτε ανεύθυνος σαν αυτούς που βάλανε πινακίδες Αντικας αλλά τα μετακινούν κάθε μέρα ανασφαλιστο.
Την ίδια στιγμή το αγαπημένο μας κράτος για προστατέψει το λόμπι ΒαρδηνοΛατση νομοθετήσε την απαγόρευση χρήσης ακόμα και της LRP... προφανώς δεν συνέφερε οικονομικά τα διυλιστήρια να κάνουν εισαγωγές σε προϊόν μικρής ζήτησης...

Μετά απο αναζήτηση σε διάφορα φόρουμ κατέληξα να βάζω απλή αμόλυβδη με πρόσθετο... Τώρα κατα πόσο είναι 100% ΟΚ δεν ξέρω... Αλλά ούτε κι ο μηχανικός στο συνεργείο ήξερε... Τι να ξέρει άλλωστε κάποιος που έχει μάθει να φτιάχνει νέα μοντέλα και παίζει να ήταν μωρό όταν φτιάχτηκε το αμάξι..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-12-13, 13:01
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MAD-13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλέον αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το παλιό αμάξι του πατέρα μου το οποίο φυσικά δεν πολυκινουμε αλλά 2000-3000 χμ. το χρόνο τα κάνει.. Ίσως και παραπάνω. Το αμάξι είναι μια παλιά Mercedes 123 του 1974
Το αγαπημένο μας κράτος από τη μια μας βάζει να πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα σε τέλη κυκλοφοριας και μας πιάνουν τα παράλογα τεκμηρια... Ναι είμαι το κοροιοδο που δεν θέλω να γίνω απατεώνας σαν τον Λιαπη, ούτε ανεύθυνος σαν αυτούς που βάλανε πινακίδες Αντικας αλλά τα μετακινούν κάθε μέρα ανασφαλιστο.
Την ίδια στιγμή το αγαπημένο μας κράτος για προστατέψει το λόμπι ΒαρδηνοΛατση νομοθετήσε την απαγόρευση χρήσης ακόμα και της LRP... προφανώς δεν συνέφερε οικονομικά τα διυλιστήρια να κάνουν εισαγωγές σε προϊόν μικρής ζήτησης...

Μετά απο αναζήτηση σε διάφορα φόρουμ κατέληξα να βάζω απλή αμόλυβδη με πρόσθετο... Τώρα κατα πόσο είναι 100% ΟΚ δεν ξέρω... Αλλά ούτε κι ο μηχανικός στο συνεργείο ήξερε... Τι να ξέρει άλλωστε κάποιος που έχει μάθει να φτιάχνει νέα μοντέλα και παίζει να ήταν μωρό όταν φτιάχτηκε το αμάξι..
αν το αυτοκίνητο δεν έχει μαντεμένιες έδρες και οδηγούς βαλβίδων τότε μπορείς να καις άφοβα αμόλυβδη με μοναδική σοβαρή επίπτωση τη ρύπανση του περιβάλλοντος...Ναι,μας φταίνε τα τζάκια αλλά τα τόσα μη καταλυτικά οχήματα που καίνε αμόλυβδη δε μας ενοχλούν!!!!!Καλές γιορτές!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.