Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-07, 17:51
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Ξεκίνημα Κινητήρα - Σβήσιμο

Γειά σας,

Είμαι κάταχος ενός e46 318i Μ43 και μου παρουσιάζει το εξής.

Όταν πατάω το κλειδί στη μίζα για να πάρει μπροστά αυτό κατα 95% παίρνει.
Υπάρχουν όμως και κάποιες περιπτώσεις που μόλις πάρει μπροστά μπουκώνει και σβήνει. Το πότε το κάνει αυτό είναι ακαθόριστο.

Δεν του είχα δώσει εδώ και καιρό σημασία αλλά τώρα τελευταία με έχει νευριάσει.

Να σε με την κοπελιά στο αμάξι να ξεκινήσεις και να σου σβήνει είναι μεγάλη ξενέρα. Φαντάζεστε να μου τύχει και μπροστά σε κόσμο. Μεγαλύτερη ξεφτίλα δεν υπάρχει.

Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Παιδιά SOS
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-07, 18:05
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
αν σου σβήνει επειδή δεν έμαθες τον συμπλέκτη τότε μπορείς απλά να κάνεις εξάσκηση!!! (πλάκα κάνω φυσικά!)
να φανταστώ ότι πολλές φορές δεν κρατάει και ρελαντί κ πρέπει να το μαρσάρεις; ή θέλει γκάζι για να πάρει μπρος;
είναι ένα γνωστό πρόβλημα που το προκαλλούν οι κακής ποιότητας βενζίνες και θέλει καθαρισμα ή αλλαγή το λουφτ ή μαφ;;; (ποτέ δεν έμαθα πως λέγεται!!)
κ κάνε κ μια αναζήτηση να βρεις λεπτομέρειες,έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φορουμ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-07, 18:10
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Πρεπει να θελει καθαρισμα η βαλβιδα του ρελαντι σου, η καποιο σωληνακι υποπιεσης αλλαγμα. Δεν ειναι τιποτα αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-07, 18:15
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Όχι στο ρελαντί δεν μου έχει σβήσει ποτέ.
Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση. Στο επόμενο service θα τους το αναφέρω.

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-07, 22:08
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να θελει καθαρισμα η βαλβιδα του ρελαντι σου, η καποιο σωληνακι υποπιεσης αλλαγμα. Δεν ειναι τιποτα αυτο.
+1000 ....Προσφατα εκανα ενα ΚΑΛΟ καθαρισμο στην βαλβιδα του ρελαντι και οντως σταθεροποιησα το ρελαντι κατα την εκκινηση του κινητηρα......
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-07, 22:11
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από percis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι στο ρελαντί δεν μου έχει σβήσει ποτέ.
Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση. Στο επόμενο service θα τους το αναφέρω.

Και πάλι ευχαριστώ!
Φιλε μου αυτο που προαναφερες ειναι πως ο κινητηρας σου κατα την εκκινηση του παρουσιαζει δειγμα "μπουκοματος" με αποτελεσμα ασταθειας ρελαντι και κατ' επεκταση να σβηνει και ο κινητηρας........Δοκιμασε αυτο που αναφερε ο God .....ειναι η πιο απλη διαδικασια....και πιστευω θα εχεις αποτελεσματα.
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-07, 13:51
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από str2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου αυτο που προαναφερες ειναι πως ο κινητηρας σου κατα την εκκινηση του παρουσιαζει δειγμα "μπουκοματος" με αποτελεσμα ασταθειας ρελαντι και κατ' επεκταση να σβηνει και ο κινητηρας........Δοκιμασε αυτο που αναφερε ο God .....ειναι η πιο απλη διαδικασια....και πιστευω θα εχεις αποτελεσματα.
Αν κατάλαβα καλά εννοείτε ότι μπορώ να το κάνω και μόνος μου; Αν ναι πώς; Είναι εύκολο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-07, 14:02
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από percis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας,

Είμαι κάταχος ενός e46 318i Μ43 και μου παρουσιάζει το εξής.

Όταν πατάω το κλειδί στη μίζα για να πάρει μπροστά αυτό κατα 95% παίρνει.
Υπάρχουν όμως και κάποιες περιπτώσεις που μόλις πάρει μπροστά μπουκώνει και σβήνει. Το πότε το κάνει αυτό είναι ακαθόριστο.

Δεν του είχα δώσει εδώ και καιρό σημασία αλλά τώρα τελευταία με έχει νευριάσει.

Να σε με την κοπελιά στο αμάξι να ξεκινήσεις και να σου σβήνει είναι μεγάλη ξενέρα. Φαντάζεστε να μου τύχει και μπροστά σε κόσμο. Μεγαλύτερη ξεφτίλα δεν υπάρχει.

Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Παιδιά SOS
Κάτι παίζει με τους Μ43 γενικά. Εμένα καμιά φορά όταν είναι ήδη ζεστό και το βάλω εμπρός, παίρνει αλλά δεν πάει στις 800 ρελαντί, πέφτει κάτω από 500 και κάνει να σβήσει, πατάω λίγο γκάζι και είναι ok. Δεν έχω ψάξει ποτέ τι είναι ούτε πρόκειται
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-07, 14:45
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από percis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά εννοείτε ότι μπορώ να το κάνω και μόνος μου; Αν ναι πώς; Είναι εύκολο;
Για την βαλβιδα του ρελαντι, εξαρταται που την εχεις και ποσο πιανουν τα χερια σου. Αμα ειναι φατσα καρτα οπως στο δικο μου, 2 σωληνες και μια πριζα λυνεις, την καθαριζεις και το ξαναβαζεις.

Για τα σωληνακια υποπιεσης μπορεις απλα να δεις αμα κανενα σωληνακι σου 'παιζει' η ειναι σκασμενο, αλλα αυτα ολα καλυτερα να τα ελενξει μηχανικος. Δεν ειναι τιποτα ομως, και να τα αλλαξεις ολα κανενα 30αρι παει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-07, 15:07
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι παίζει με τους Μ43 γενικά. Εμένα καμιά φορά όταν είναι ήδη ζεστό και το βάλω εμπρός, παίρνει αλλά δεν πάει στις 800 ρελαντί, πέφτει κάτω από 500 και κάνει να σβήσει, πατάω λίγο γκάζι και είναι ok. Δεν έχω ψάξει ποτέ τι είναι ούτε πρόκειται
Έτσι... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι το έχουν παρατηρήσει και κανείς δεν το έχει εντοπίσει. Προσωπικά έχω κυριολεκτικά ΠΕΤΑΞΕΙ ένα σκασμο χρήματα και έχω αλλάξει τα κέρατά μου, μέχρι και ΟΛΑ τα σωληνάκια αλλά τζίφος. Όποτε θυμάται, μία στο τόσο, κάνει σαν ψαρότρατα και κανένα διαγνωστικό δεν βγάζει ποτέ τίποτα.
Κάποιος να ανακαλύψει τι διάβολο είναι, είμαι σίγουρος ότι θα είναι κάτι γελοίο και μικρό. Δεν γίνεται να το κάνουν που και που όλα τα Μ43 και κανείς να μην ξέρει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.