Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-14, 12:36
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
E46 πρόβλημα με τις κλειδαριές

Το E46 μου ξαναχτύπησε... και όπως ο νόμος του Μέρφρυ ορίζει, αυτό φυσικά έγινε μέσα στην Μεγάλη Εβδομάδα!

Λοιπόν για να μην πολυλογώ, το αυτοκίνητο δεν ξεκλειδώνει... Δηλαδή ξεκλειδώνει, αλλά μόνο την πόρτα του οδηγού, ανεξάρτητα από το αν χρησιμοποιώ το κλειδί ή το χειριστήριο του κλειδιού. Επίσης, όταν από μέσα πατήσεις το κουμπί του ξεκλειδώματος ακούγεται ένας ελαφρύ κλικ (σαν ρελέ), αλλά τίποτα δεν γίνεται! Όταν είναι ξεκλείδωτο (έστω μόνο η πόρτα του οδηγού) και πατηθεί το κουμπί, τότε κλειδώνει και την πόρτα αυτή (ακούγεται φυσιολογικός ήχος κλειδώματος).

Τέλος το καλύτερο, όταν το αυτοκίνητο είναι κλειδωμένο με εμένα μέσα και ανοίξω με την πετούγια, τότε ξεκλειδώνει μόνο η πόρτα του οδηγού. Αντίθετα, καμία άλλη πόρτα δεν ανοίγει με την πετούγια...

Το φαινόμενο αν και δεν συμβαίνει πάντα, έχει αρχίσει να συμβαίνει όλο και συχνότερα ενώ μου δημιουργεί και μία ψιλοανασφάλεια να κυκλοφορώ με κλειδωμένες πόρτες χωρίς να μπορώ να τις ανοίξω ούτε από έξω, ούτε από μέσα (μιλάω για του συνοδηγού και τις πίσω)...

Έχει κανείς ανάλογο πρόβλημα???? Επίσης υπάρχει τρόπος προσωρινά τουλάχιστο να ανοίγουν οι πόρτες από μέσα????

ΥΓ: Κουρυφαία σκηνή σουρεαλιστικού κινηματογράφου, να προσπαθώ να ξεκλειδώσω το ρημάδι επί 15' στις 730πμ με την γυναίκα μου να περιμένει απ' έξω... τελικά την έστειλα με το λεωφορείο... ... μόλις δε έφυγε ξεκλείδωσε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-14, 00:47
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Μια χαρα σε βρισκω. Η μπουμπου για παρτη σου. Ετσι δε σε φορτωνεται κανενας.... Αν ειναι εκτακτη αναγκη τον πετας μεσα απο το παραθυρο....
περα περα απο την πλακα εμενα μου μυριζει πλακετα κλειδωματος... Περαστικα σου !!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-14, 03:39
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
τυχερε εμενα ακομα θα περίμενε

μηπως καπιος διακοπτης στο κανει αυτο η ειναι προγραμματισμενος ετση?

δοκιμασες να πατησεις 2 φορες το ξεκλειδωμα?

γενικως αν παρουν εντολη απο κλειδει να μην ανοιξη τοτε δεν ανοιγη απο μεσα

και καλα μπορεις να κλειδωσεις τα παιδια σου χωρις να φοβασε οτι θα σου φυγουν

δοκιμασε επισεις να ξεκλειδωσεις μηχανηκα με το κλειδει και οχι με το κουμπι

και τελος τσεκαρε και με αλλο διακοπτη αν εχεις

και εκτος οτι κατι μπορει να τρεχει με της λειτουργιες key memory μπορει για καπιο λογο να εχουν χαθει εντολες απο το car memory

οποτε τσεκαρεις απο τα πιο απλα και καλη λυση


(και τελος δεν ειναι καθολου απιθανω να παρεμβαλονται οι εντολες απο κανενα εξωτερικο παραγοντα που εχει ραδιοκυματα κινητο κτλ)

εμενα η τηλεωραση ειχε τρελαθει μεχρι που χαλασε ενα κιν μου και μετα ως δια μαγειας εφτιαξε μονη της
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 18-04-14 στις 03:41
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-14, 13:42
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μα ειπε ο φιλος οτι δοκιμασε κ με το κλειδι κ εχει τα ιδια αποτελεσματα...
ειχα κ εγω θεμα κ ξεκλειδωνε μονο η πορτα οδηγου (παλι καλα να λεμε που μας αφηνουν να τις οδηγουμε...χαχα) ειτε με το χειριστηριο ειτε με το δευτερο ειτε με τα κλειδια τους..(συγγνωμη αλλα ΔΕΝ θυμαμαι αν μπορουσα να ανοιξω τις πορτες απο μεσα ομως)
τελικα ηταν καμμενη ασφαλεια στην ασφαλειοθηκη πισω απο το ντουλαπακι του συνοδηγου. εκει εχει κ ενα χαρτινο διαγραμμα για να δεις ποια πρεπει να ελεγξεις. διαφερουν απο μοντελο σε μοντελο κ απο εκδοση σε εκδοση..παντως θα βρεις κατι τετοιο οπως στις φωτος μου που παραθετω εδω (ειναι απο Ε90 2007 320ι με το Ν46)
για το κλειδωμα ξεκλειδωμα ειναι στη 2η στηλη 33-56-57-63 δεν θα τις εχεις ολες οσες βλεπεις στο πινακα-διαγραμμα.
ελπιζω να ειναι κατι τετοιο δλδ απλο.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg bmw fuses (1).jpg (242,1 KB, 24 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg bmw fuses (2).jpg (219,5 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg bmw fuses (3).jpg (225,1 KB, 19 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg e90 fuses.jpg (110,9 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 18-04-14 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-14, 21:57
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Χρόνια Πολλά σε όλους!!!

Σε ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις! Λοιπόν, παρατήρησα ότι κλειδώνοντας με το κλειδί (και όχι με το πλήκτρο) χωρίς να διπλοκλειδώσω -δηλαδή γυρίζοντας το κλειδί ελάχιστα στην πρώτη σκάλα- τότε στο 90% των περιπτώσεων κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά. Οπότε σκέφτομαι μήπως κάτι παίζει με τους μαγνήτες όταν κλειδώνει μέχρι τέλους...

Τώρα βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι μια παράκρουση της 3άρας μου... τι να πω... Πάντως θα κοιτάξω και την ασφάλεια, μήπως και παίζει κάτι από εκεί... Για πλακέτα δεν θέλω να το σκέφτομαι... Αλήθεια ξέρει κανείς κόστος???

Χρόνια Πολλά και πάλι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-14, 13:06
pilot2014 Ο χρήστης pilot2014 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-05-2014
Μηνύματα: 2
pilot2014 is on a distinguished road
φιλε εχω ακριβως το ιδιο προβλημα !τελικα τι εκανες & με τι κοστος?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-14, 00:30
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Επανέρχομαι με το πρόβλημα...

Λοιπόν, τελικά με άφησε εντελώς η κλειδαριά του οδηγού -διέλυσε ο αφαλός- κάτι που σήμαινε ότι δεν μπορούσα να ανοίξω το αυτοκίνητο. Το άνοιξε κλείσε από το κλειδί συνέτεινε να τα παίξει η κλειδαριά και να σπάσει εντελώς...

Τελικά με τα πολλά άνοιξε με τον τηλεχειρισμό, οπότε το αυτοκίνητο πήγε συνεργείο αμέσως για την κλειδαριά. Ο αφαλός επισκευάστηκε, και εκεί που έλεγα ότι όλα λύθηκαν, ξανάεμφανίστηκε το πρόβλημα του ξεκλειδώματος με τον τηλεχειρισμό. Πιά μπορώ να μπω από τον οδηγό με το κλειδί, όμως δεν μπορώ να ανοίξω καμία πόρτα ούτε από μέσα...

Επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στο ξεκλείδωμα, είτε από τον τηλεχειρισμό του κλειδιού είτε με το κουμπί, ακόμα και με το κλειδί (οπότε ανοίγει μόνο η πόρτα του οδηγού) σκέφτομαι τι μπορεί να είναι και έχω καταλήξει στα εξής:
α. Ίσως κάποιο ρελέ? (όμως τότε γιατί το κάνει μόνο στο ξεκλείδωμα?)
β. Η μονάδα ελέγχου? (όμως τότε γιατί το κάνει περιοδικά και όχι πάντα?)

ΥΓ: Έχω παρατηρήσει ότι το φαινόμενο είναι πιό έντονο αν το αυτοκίνητο μείνει στον ήλιο... αλλά πάλι μπορεί να είναι και η ιδέα μου...

Κάθε επικοδομητική ιδέα είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτη...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-14, 12:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μέσα στον αφαλό καρφώνεται μια ντίζα που καταλήγει στον ηλεκτρομαγνήτη.
Και ο αρχηγός ηλεκτρομαγήτης πρέπει να είναι στο Ε46 του οδηγού.
Αν όντως ισχύει οτι σε ζέστη έχεις πιο έντονο το πρόβλημα, το μυαλό πηγαίνει σε
διαστολή της ντίζας, σε συνδυασμό με την λάθος θέση της..
Μάλλον πρέπει να ανοίξεις το πάνελ της πόρτας και να ρίξεις ένα μάτι εκεί, πρίν ψαχτείς παρακάτω..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-14, 12:23
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα στον αφαλό καρφώνεται μια ντίζα που καταλήγει στον ηλεκτρομαγνήτη.
Και ο αρχηγός ηλεκτρομαγήτης πρέπει να είναι στο Ε46 του οδηγού.
Αν όντως ισχύει οτι σε ζέστη έχεις πιο έντονο το πρόβλημα, το μυαλό πηγαίνει σε
διαστολή της ντίζας, σε συνδυασμό με την λάθος θέση της..
Μάλλον πρέπει να ανοίξεις το πάνελ της πόρτας και να ρίξεις ένα μάτι εκεί, πρίν ψαχτείς παρακάτω..
ΟΚ, οπότε λέω να παρακαλουθήσω την κατάσταση. Αυτοκίνητο στη σκιά, αυτοκίνητο στον ήλιο... Πάντως επειδή όταν προσπαθεί να ξεκλειδώσει ακούγεται σαν "να" προσπαθεί, έχω την αίσθηση ότι η μονάδα είναι εντάξει... Οπότε πάνελ και βλέπουμε... Πολλά ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-14, 18:30
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Τελικά ήταν πιό απλό... Βγάζεις τον πόλο της μπαταρίας... το αφήνεις λιγάκι (ίσα να πάρει μία βράση...), τον ξαναβάζεις... Βουαλά, λειτουργεί κανονικά (για δύο εβδομάδες τουλάχιστον... μετά βλέπουμε)!!!

Συμπέρασμα: Άβυσσος η ψυχή του E46...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.