Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-05, 21:29
Το avatar του χρήστη simgr
simgr Ο χρήστης simgr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 111
simgr is on a distinguished road
Exclamation Ε46 Σβήσιμο κινητήρα

Καλησπέρα,
Πέρυσι είχε παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα, με το που έβαζα μπρος έπαιρνε αλλά δεν κρατούσε ρελαντί και έσβηνε. Καμιά φορά με την δεύτερη ή την τρίτη έπαιρνε και άλλες φορές με παίδευαι. Να σημειώσω εδώ ότι στην προσπάθεια μου να βάλω μπρος πατούσα και το γκάζι για να μην πέφτουν οι στροφές, και όταν έπαιρνε μύριζε έντονα βενζίνη. Στην αντιπροσωπεία την πρώτη φορά μου καθάρισαν τα μπεκ. Το πρόβλημα παρέμεινε και την δεύτερη φορά μου άλλαξαν ένα πλαστικό ανταλλακτικό που είναι πάνω και μπροστά στην μηχανή (δεν θυμάμαι πώς λέγεται ) και περνά βενζίνη. Από τότε τίποτα και το ξαναπαρουσίασε χθες ξανά. Άλλαξα κινητήρα πριν κανά μήνα, πώς είναι δυνατόν να ξαναέχω τα ίδια πάλι
__________________

Έχω μια μπέμπα ασημί, κουκλίτσα αληθινή, την λένε 318i την αγαπώ πολύ!
Δύναμη δεν έχει και ούτε τελική, αλλά γράφουμε χιλιόμετρα με στυλ στην εθνική!!!
Τής άλλαξα εκκεντροφόρο και πρόγραμμα μαζί και τώρα την ζηλεύουνε ακόμη πιο πολύ!
Μωρό μου θα είμαστε για πάντοτε μαζί και άσε τις υπόλοιπες να ψάχνουν... αγοραστή!!!


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-05, 22:10
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Unhappy

Κι εμενα μου το εχει κανει μερικες φορες τα τελευταια 2 χρονια (εχω ενα 316ι ε46 του 2001).Στη BMW μου ειπαν οτι δειχνει σαν να υπαρχει μια ανωμαλια στον εκκεντροφορο,αλλα δεν εκαναν τιποτα.Απλως εκαναν reset τη μνημη,για να δουν αν θα ξαναπαρουσιαστει.Απο τοτε το εκανε κανα 2 φορες ακομα,αλλα δεν βρηκαμε τιποτα.Το μονο που παρατηρησα,ειναι οτι απο τοτε που ανεβασα το αμαξι στη Ρωμη,δεν εχει παρουσιαστει ποτε το προβλημα...δεν ξερω αν εχει να κανει με την υποτιθεμενη καλυτερη ποιοτητα βενζινης.
επισης παρατηρησα οτι το κανει οταν βαζω μπροστα ενω ειναι κρυο (κυριως τα πρωινα).Ποτε οταν το εχω ηδη κινησει και ποτε οταν ειναι στο ρελαντι (πχ. σε φαναρι).
Αμα μαθω κατι καινουριο θα σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-05, 22:30
Το avatar του χρήστη simgr
simgr Ο χρήστης simgr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 111
simgr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papajim
Κι εμενα μου το εχει κανει μερικες φορες τα τελευταια 2 χρονια (εχω ενα 316ι ε46 του 2001).Στη BMW μου ειπαν οτι δειχνει σαν να υπαρχει μια ανωμαλια στον εκκεντροφορο,αλλα δεν εκαναν τιποτα.Απλως εκαναν reset τη μνημη,για να δουν αν θα ξαναπαρουσιαστει.Απο τοτε το εκανε κανα 2 φορες ακομα,αλλα δεν βρηκαμε τιποτα.Το μονο που παρατηρησα,ειναι οτι απο τοτε που ανεβασα το αμαξι στη Ρωμη,δεν εχει παρουσιαστει ποτε το προβλημα...δεν ξερω αν εχει να κανει με την υποτιθεμενη καλυτερη ποιοτητα βενζινης.
επισης παρατηρησα οτι το κανει οταν βαζω μπροστα ενω ειναι κρυο (κυριως τα πρωινα).Ποτε οταν το εχω ηδη κινησει και ποτε οταν ειναι στο ρελαντι (πχ. σε φαναρι).
Αμα μαθω κατι καινουριο θα σου πω.
Κι εμένα όταν είναι κρύο το κάνει. Μάλιστα έβαλα 100 βενζίνη τελευταία και ξανάρχισε να το κάνει, αφού κανά μήνα τώρα που το κυκλοφορώ μετά την αλλαγή κινητήρα, το γέμισα δυο φορές με αμόλυβδη και δεν είχα πρόβλημα.
Μάλλον και οι κατοστάρες δεν είναι και εγγυημένα οι καλύτερες, και αυτές μπορεί να νοθεύονται.
Ρε τους π@ύστ#δες τι βενζίνες μας βάζουν...
__________________

Έχω μια μπέμπα ασημί, κουκλίτσα αληθινή, την λένε 318i την αγαπώ πολύ!
Δύναμη δεν έχει και ούτε τελική, αλλά γράφουμε χιλιόμετρα με στυλ στην εθνική!!!
Τής άλλαξα εκκεντροφόρο και πρόγραμμα μαζί και τώρα την ζηλεύουνε ακόμη πιο πολύ!
Μωρό μου θα είμαστε για πάντοτε μαζί και άσε τις υπόλοιπες να ψάχνουν... αγοραστή!!!


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-05, 22:52
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από simgr
Κι εμένα όταν είναι κρύο το κάνει. Μάλιστα έβαλα 100 βενζίνη τελευταία και ξανάρχισε να το κάνει, αφού κανά μήνα τώρα που το κυκλοφορώ μετά την αλλαγή κινητήρα, το γέμισα δυο φορές με αμόλυβδη και δεν είχα πρόβλημα.
Μάλλον και οι κατοστάρες δεν είναι και εγγυημένα οι καλύτερες, και αυτές μπορεί να νοθεύονται.
Ρε τους π@ύστ#δες τι βενζίνες μας βάζουν...
Περι νοθειας ειμαι σιγουρος..Οταν πηραμε το αμαξι,απο τη BMW μας προτειναν να βαζουμε μονο super αμολυβδη,ωστε και σε περιπτωση νοθειας,να μη πεφτουν τα οκτανια κατω απο 95.Παντως εδω (Ρωμη) που εχω κανει πια 4-5 γεμισματα και εχει φυγει η ελληνικη αηδια , το νοιωθω πολυ διαφορετικο το αυτοκινητο...αντιδρα καλυτερα...Τελικα μαλλον παιζει διαφορα στα καυσιμα...
Χεχε,σκεψου τι θα γινοταν αν επετρεπαν τα diesel τελικα στην Αθηνα.Καταστραμενοι ολοι οι κινητηρες θα ταν και θα βγαινε η ιδια μαυριλα που βγαζει και ο ταριφας που χεις μπροστα σου και σε στελνει κατευθειαν για πλυσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-07-05, 08:47
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Angry δεν νομίζω ότι φταίει η βενζίνη

Παιδιά και εμένα μου παρουσίασε τα ιδια συμπτώματα... Πήγα 2-3 φορές στον Κεμίδη και μου είπαν ότι φταίει η υγρασία.... και να σκεφτείτε ότι το τουτού μου είναι μέσα σε κλειστό γκαράζ.....
Τι να σας πω.... Είναι σαν να δουλεύει 5 κύλινδρο!!!!

Εάν εσεις έχετε άλλη ενημέρωση από την αντιπροσωπεία plz πέστε μου και εμένα.....
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-07-05, 13:24
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hamann
Εάν είναι valvetronic δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το κάνει κάποιες φορές όταν είναι κρύο, χωρίς να σημαίνει τίποτα το ανησυχητικό.
Εμενα ειναι ε46 του 2001,με τα 102hp.Νομιζω πως δεν εχει valvetronic (μπορει να λεω κ χαζομαρα βεβαια,δε ξερω).Δεν ειναι αυτο που βαλανε στον 1.6 με τα 115 μετα το facelift και στη compact?
Αν ειπα βλακεια,μη με παρετε με τις ντοματες,οκ?
Ακομα μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-07-05, 22:45
wolfman Ο χρήστης wolfman δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2005
Μηνύματα: 94
wolfman is on a distinguished road
Εμένα είναι Valvetronic 2.0 και μου το κάνει συχνά πυκνά. Στην BMW δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να πούν κάτι. Ετσι λοιπόν σβήνω τον κινητήρα κι επανεκκινώ χωρίς πρόβλημα. Εχω δοκιμάσει πολλές βενζίνες κι είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι μόνο πρόβλημα καυσίμου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-05, 08:53
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Είναι αρκετά γνωστό πρόβλημα και είναι ο αισθητήρας του εκκεντροφόρου εισαγωγής....(συνήθως)
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-07-05, 09:39
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
Είναι αρκετά γνωστό πρόβλημα και είναι ο αισθητήρας του εκκεντροφόρου εισαγωγής....(συνήθως)
και τι πρέπει να κάνουμε Πρόεδρε;
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-05, 13:56
Το avatar του χρήστη thanos_1
thanos_1 Ο χρήστης thanos_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 119
thanos_1 is on a distinguished road
Παιδιά κ εγώ τα ίδια συμπτώματα έχω με την Ε46 316 και μου είπαν πως φταίει ο μετρητής αέρος (AFM) ο οποίος από ότι βλέπω κ με άλλα μέλη ,χαλάει συχνά στις bmw. Την άλλη τετάρτη πάω για αλλαγή, οπότε θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
__________________
http://www.ecosvilla.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.