Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 12-08-09, 00:10
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
[QUOTE=stelmaniac;311564]επειδη νυσταζω, λιγο στα γρηγορα...οι αποριες σας αυριο....
σε φωτα μπαι-ξενον τη στιγμη που κανουμε σινιαλο ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΑΜΠΑ αλλα μετακινειται η ηδη αναμμενη της μεσαιας σκαλας προβαλλοντας απο αλλο κατοπτρο....

συνεχιζεται....[/QUOT
αυτο που λεει το παληκαρι γινεται στην λαμπα Η4 για οσους εχουν 2 λαμπες απλα θελει και αλλο ενα κιτ (Η7+ΗΒ3)
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 12-08-09, 00:53
ΣΤΑΘΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΘΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Μηνύματα: 24
ΣΤΑΘΗΣ is on a distinguished road
BALTE TA SWSTA NA MIN TIFLWNETE TOYS ALLOUS ODIGOUS
__________________
BMW ROCKS
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 12-08-09, 01:54
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Θα συμφωνήσω για την μετακίνηση και χρήση διαφορετικού κατόπτρου στην μεγάλη σκάλα στα bi-xenon. Και συμφωνώ οτι η λάμπα ειναι μόνο μία.

ΑΛΛΑ: στα αυτοκίνητα χωρίς εργοστασιακό xenon για να έχεις και στην μεγάλη σκάλα πρέπει να μπεί και δεύτερο κιτάκι. Και ναι, κάνει για σινιάλο. O ενισχητής της λάμπας έχει ενσωματομένο ένα πυκνωτή που σκάει απότομα τάση στην λάμπα με αποτέλεσμα στο άναμα της να βγάζει πολύ φώς, η ένταση του να πέφτει μετά απο λίγο και σε 1-2 δευτερόλεπτα να έρχεται στην φωτεινότητα που πρέπει.

Αλλά πλέον δυστηχώς μερικοί βάζουν xenon ακόμα και στα προβολάκια ομίχλης. Εκεί, ναι, στραβώνεσαι εντελώς...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 12-08-09, 11:09
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
λοιπον να αναλυσουμε λιγο το θεμα για τα bi xenon μιας και το εχω ψαξει μεχρι χαζομαρας θα ελεγα!!!!! τα bi xenon ειδικα στα bmw λειτουργουν ως εξης: η λαμπα του ξενον αναβει κανονικα εχοντας τα μεσαια,αναβοντας την μεγαλη σκαλα αυτο που συμβαινει ειναι να αναψει κανονικα η μεγαλη σκαλα δλδ η αλλη λαμπα που εχει μεσα το φαναρι και το μονο που συμβαινει στην μεσαια σκαλα ειναι να ανοιξει ενα κλαπε που εχει μεσα ο προτζεκτορας με αοτελεσμα να μετατοπιστει η δεσμη του ξενον λιγο προς τα πανω!!!!!!!!!ΔΕΝ μετακινηται το κατοπτρο οπως αναφερθηκε δεν αναβει περισσοτερο η λαμπα!!!! τωρα για το σινιαλο!!1στο σινιαλο ΔΕΝ αναβει το bi xenon αναβει ΜΟΝΟ η μεγαλη σκαλα!!!!(αυτο συμβαινει για να προστατευθει και ο μετασχηματιστης του xenox ''balast''kαι το ηλεκτρομαγνητικο του κλαπε και η ιδια η λαμπα) στο σινιαλο(μεγαλη σκαλα) υπαρχει σε ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα αυτοκινητα ΚΑΝΟΝΙΚΗ λαμπα το bi xenon λειτουργει μονο οταν αναψουμε την μεγαλη σκαλα σταθερα!!!!!! ακομα και στα αυτοκινητα που εχουν ΗΒ4 λαμπες που ειναι μικρη μεγαλη σκαλα σε μια και μονο λαμπα η αντισταση της μεγαλης σκαλας ειναι κανονικη αλογονου και οχι xenon!!!!!!!!!! στην ουσια ειναι 2 διαφορετικες λαμπες μεσα σε ενα κοινο γλοπμπο
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gyiama : 12-08-09 στις 11:16
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 12-08-09, 11:13
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
yeap...π'ηγε στον ηλεκτρολόγο και πείραξε τους ρεγουλατόρους...η τσιπιά πάει στο όλο πακέτο: ξένον μόνο στη μεσαία,όλα τα άλλα φώτα (θέσεως μεγάλη σκάλα κλπ)συμβατικά....το αποτέλεσμα είναι σα να τα έχεις βάλει μόνος σου... καλύτερα να είχε κανονικά φώτα..θα ήταν πιο ομοιογενές το αποτέλεσμα...και σίγουρα αν θέλαν θα μπορύσαν να κάνουν ξένον και τη μεγάλη σκάλα ((bi-xenon) αλλα και τα γύρω φώτα...και να ήταν ένα πακέτο πολύ δυνατό και όμορφο...
μα αυτο συμβαινει σε ολα τα αυτοκινητα κανενα δεν εχει πουθενα αλλου xenon τουλαχιστον εργοστασιακα δλδ τι θα ειχε xenon ψειρες??? τωρα εφοσων εχει μαμα ξενον και πηγε και τα πειραξε τι να πω απλα χαζομαρα του γιατι τα εργοστασιακα ειναι ρυθμισμενα οσο το δυνατον καλυτερα !!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 12-08-09, 15:29
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
1)είπα κατά 99% ίδιο υλικό, δλδ ίδια σύσταση δλδ ίδια θερμοχωρητικότητα, αλλά και διαφορετική να έχουν το πάχος του υλικού είναι τόσο ελάχιστο οπότε μπορείς να ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ότι είναι από το ίδιο βασικό υλικό (γυαλί). Οπότε ΑΝ έχεις την ίδια ΘΕΡΜΙΚΗ ακτινοβολία οι λάμπες θα έχουν κατά 99% ίδια θερμοκρασία.

ΔΕΝ έχεις όμως την ίδια θερμική ακτινοβολία. Και αυτό γιατί οι λαμπτήρες πυράκτωσης περίπου το 90% της ενέργειας που τους δίνεται την μετατρέπουν σε ΘΕΡΜΙΚΗ, άρα ανεβάζουν μια θερμοκρασία Χ βαθμών. Οι λαμπτήρες αερίου Ζήνον ΔΕΝ έχουν τις ίδιες απώλειες σε ΘΕΡΜΙΚΗ ενέργεια (άρα έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, ως προς την φωτεινότητα, δλδ μετατρέπουν ηλεκτρική ενέργεια σε φωτεινή ενέργεια και μάλιστα στο ορατό φάσμα κατά μεγαλύτερο ποσοστό από ότι οι αντίστοιχης κατανάλωσης λάμπες πυρακτώσεως, κατά συνέπεια παράγουν ΛΙΓΟΤΕΡΗ θερμότητα ΑΡΑ και λιγότερη ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ. 1+1=2.Βάλε και το γεγονός ότι οι λαμπτήρες αλογόνου στα Ι.Χ. καταναλώνουν 55W ενώ το 90% των ξένον κιτ καταναλώνουν 35W, οπότε οι θερμότητα που παράγεται από ένα λαμπτήρα ζήνον είναι αρκετές φορές λιγότερη από αυτή του αλογόνου.

2)το θάμπωμα δεν οφείλεται ΜΟΝΟ στη θερμότητα, ΑΛΛΑκαι στην ιώδη και υπέρ ιώδη ακτινοβολία και αμφιβάλλω (βασικά είμαι σίγουρος αλλά βαριέμαι να ψάχνω για να βρω λινκ να το δεις) αν το ποσό της ακτινοβολίας αυτής είναι ικανό να προκαλέσει θάμπωμα του οποιοδήποτε φαναριού.-

Εσύ είπες ότι ζαρώνουν τα φανάρια που έχουν αφτερμάρκετ ξένον, όχι εγώ, άρα εσύ πρέπει αν θες να είσαι συνεπής να το αποδείξεις, όπως εγώ σου απέδειξα με επαγωγικό μαθηματικό τρόπο ότι αυτό που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ γίνεται, ή ΑΝ γίνεται ΔΕΝ οφείλεται στη θερμότητα που εκλύεται από τα κιτ ξένον.

Και στην τελική δε με πιστεύεις ή δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω (μπορεί να φταίει και ο τρόπος μου), οκ, πάσο. Κάνε το άλλο για να δεις αν έχω δίκιο ή όχι.

Άναψε ένα φανάρι με συμβατική λάμπα για 5λεπτά.

Άναψε και ένα φανάρι (κατά προτίμηση το άλλο φανάρι από το ΙΔΙΟ αυτοκίνητο) που έχει κιτ ξένον και πιάσε τα να δεις ποιο είναι πιο ζεστό και ποιο είναι πιο κρύο.



Απαντάμε όταν το θυμηθούμε!Ή αν μας το θυμήσουν επανειλημένα!!


Μα δεν τσακώθηκα ούτε σήκωσα ένταση.

Ίσα ίσα που σου είπα ότι θα σου εξηγήσω πιο απλά για να το καταλάβεις.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι υπονοώ ότι είσαι χαζός ή οτιδήποτε άλλο, απλά ΠΟΛΥ απλά μπορεί να μην κατάλαβες αυτό που έγραφα ως απάντηση σε εσένα, και σκέφτηκα ένα τρόπο να το πω αλλιώς. Το ξεκαθάρισα τουλάχιστον ότι δεν ειρωνεύομαι, ούτε υπονόησα ότι το κάνεις εσύ.

Συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βρούμε ποιο πράγμα στέκει και ποιο ΔΕΝ στέκει, όχι με βάση δοξασίες και εμπειρίες άλλων αλλά με αποδείξεις. Γιατί και εμένα πχ (και ξαναλέω ότι δεν ειρωνεύομαι) μπορεί αύριο να έρθει ένα με ζαβλακωμένο φακό και να μου πει ότι το έπαθα από τα ξένον. Οκ το έπαθες από τα ξένον ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το έπαθες από τη θερμοκρασία του λαμπτήρα.

Ξαναλέω ότι δεν σε ειρωνεύομαι, δε συνηθίζω να ασχολούμε με άτομα που αξίζουν την ειρωνεία μου.
προκαλειται απο πολυμερισμο του πλαστικου φαναριου λογω τις ακτινοβολιας.δεν εχω κανενα μα κανενα σκοπο να τσακωθω με κανεναν απο το φορουμ για οποιοδηποτε θεμα ποσο μαλλον για τα xenon..δεν το διατυπωσα σωστα λοιπον... η θερμοκρασια που παραγουν σε συνδιασμο με την ακτινοβολια των φωτων xenon πολυμεριζουν το πλαστικο φαναρι με αποτελεσμα να θαμπωσει και να καει..αν μιλησα σε καποιον με νευρα η τον προσβαλλα καπου η φανηκε να ειρωνευομαι ζητω συγγνωμη.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΟΙ ΛΟΓΙΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΖΗΤΑΜΕ...
Υ.γ. τα κεφαλαια ειναι για να δωσω εμφαση και το τονιζω γιατι σε παρεμφερει περιπτωση βρεθηκε εξυπνος που μου εριξε κοκκινη οτι γραφω με κεφαλαια..
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 14-08-09, 10:52
eNeRGy Ο χρήστης eNeRGy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Μηνύματα: 279
eNeRGy will become famous soon enougheNeRGy will become famous soon enough
Εχω βαλει aftermarket xenon στην μηχανη μου... η θερμοκρασια ειναι σαφως χαμηλοτερη, η οραση μου ειναι σαφως υψηλοτερη, γνωριζω οτι λιγο ενοχλω τους απεναντη (λογω διασπορας) ή τους εμπρος απο πισω (αν και την εχω πιο χαμηλα απ'οτι την αλογονου) αλλα εχω σταματησει να ακουω το "συγνωμη δεν σε ειδα"...
και πιστεψτε με... προτιμω μια ζωη να κουραζουν τα φωτα μου για μερικα δευτερολεπτα (γιατι δεν ειναι παραπανω), παρα μια ζωη να κουραζω καποιον με οποιαδηποτε αναπηρια που θα μου προκαλεσει αυτος που θα μου πει στο νοσοκομειο "συγνωμη δεν σε ειδα"...
Για τον ιδιο λογο εχω βαλει aftermarket εξατμηση που εχω φυσικα τοποθετημενο τον σιγαστηρα αλλα ακουγομαι απο μακρυα και ετσι με προσεχουν λιγο παραπανω και το πρωι...

Η κατασταση ειναι τοσο απελπιστικη που και κατι ακομη πιο ενοχλητικο να εβρισκα για να με προσεχουν λιγο παραπανω... θα το εκανα... και ειμαι πολυ αμυντικος οδηγος με την μοτο... οχι παπακιας...
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 14-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βαλει aftermarket xenon στην μηχανη μου... η θερμοκρασια ειναι σαφως χαμηλοτερη, η οραση μου ειναι σαφως υψηλοτερη, γνωριζω οτι λιγο ενοχλω τους απεναντη (λογω διασπορας) ή τους εμπρος απο πισω (αν και την εχω πιο χαμηλα απ'οτι την αλογονου) αλλα εχω σταματησει να ακουω το "συγνωμη δεν σε ειδα"...
και πιστεψτε με... προτιμω μια ζωη να κουραζουν τα φωτα μου για μερικα δευτερολεπτα (γιατι δεν ειναι παραπανω), παρα μια ζωη να κουραζω καποιον με οποιαδηποτε αναπηρια που θα μου προκαλεσει αυτος που θα μου πει στο νοσοκομειο "συγνωμη δεν σε ειδα"...
Για τον ιδιο λογο εχω βαλει aftermarket εξατμηση που εχω φυσικα τοποθετημενο τον σιγαστηρα αλλα ακουγομαι απο μακρυα και ετσι με προσεχουν λιγο παραπανω και το πρωι...

Η κατασταση ειναι τοσο απελπιστικη που και κατι ακομη πιο ενοχλητικο να εβρισκα για να με προσεχουν λιγο παραπανω... θα το εκανα... και ειμαι πολυ αμυντικος οδηγος με την μοτο... οχι παπακιας...
στη μηχανή ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΦΩΤΑ! είνε με ξένον ή με απλά...δυστυχώς δε μας βλέπουν...άλλωστε το τύφλωμα είναι σχετικό απλά αλλάζεις θέση στο δρόμο μερικά εκατοστά και δεν τυφλώνεις κανέναν...όλοι όμως (σχετικά) σε βλέπουν!όσο περισσότερο αμύνεσαι τόσο περισσότερο επιβιώνεις!
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 17-08-09, 20:30
ts_dimitris Ο χρήστης ts_dimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-07-2008
Μηνύματα: 49
ts_dimitris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
στη μηχανή ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΦΩΤΑ! είνε με ξένον ή με απλά...δυστυχώς δε μας βλέπουν...άλλωστε το τύφλωμα είναι σχετικό απλά αλλάζεις θέση στο δρόμο μερικά εκατοστά και δεν τυφλώνεις κανέναν...όλοι όμως (σχετικά) σε βλέπουν!όσο περισσότερο αμύνεσαι τόσο περισσότερο επιβιώνεις!
οποτε συμφωνα με τα λεγομενα σας και καποιος με ενα αυτοκινητο μπορει να αναψει τους προβολεις επειδη καποιος ανοητος του ειπε συγνωμη δεν σε ειδα αρα οποιν παρει ο χαρος....και για να μη παρεξηγηθω και το αμαξι τους προβολεις θα τους αναψει για αυτοαμυνα
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 18-08-09, 16:22
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Θα σας δωσω λιγες πληροφοριες για τα bi-xenon μια που τα εχω τοποθετηση και πιστευω πως εχω γνωση.
Τa bi-xenon χρησιμοποιουνται σε αμαξια οπου τα φωτα κανονικη-μεγαλη σκαλα τα κανει μίας τοποθετησης διπλη λαμπα στο ιδιο φαναρι στο ιδιο σημειο.Στο bmw σαν το δικο μου, ε36 χωρις projector η μεσαια σκαλα ενεργοποιει τις αντιστοιχες λαμπες ή xenon που βρισκονται εκατερωθεν των νεφρων του σηματος της bmw οπως κοιταμε τη μουρη του αυτοκινητου, ενω η δυνατη σκαλα ειναι οι διπλανες λαμπες (στα ακρα των φαναριων διπλα στα πλαινα φλας) οπου στεγαζονται εσωτερικα σε διαφορετικο χωρο.Οι λαμπες σε αυτη τη περιπτωση (δυνατη σκαλα-μεσαια σκαλα ) ειναι συνηθως των ιδιων watt με μονη διαφορα οτι στο εσωτερικο κουφωμα που περιεχονται οι λαμπες για την μεσαια σκαλα ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑλΛΟ που εμποδιζει την απευθειας διαπορα του φωτος πραγμα που επιτρεπεται στις διπλανες για να παιζουν το ρολο της δυνατης σκαλας για αυτο αλλωστε και τυφλωνουν.Οταν βαζουμε xenon αλλαζουμε τις λαμπες τις εσωτερικες οποτε το ολο setup παραμενει το ιδιο και φυσικό, το βλεπω , να μην τυφλωνουμε τους απεναντι (αφου το μεταλο παραμενει στη θεση του) .Τωρα αν βαλουμε τις xenon λαμπες στις διπλανες θεσεις λογικα θα κανουν τη νυχτα μερα αν ειναι συνεχεια αναμμενες ελειψει εμπροσθιου μεταλλου στο εσωτερικο του φανου, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε σινιαλο γιατι θα ειναι σαν να σβηνουμε και ενεργοποιουμε ταχυτατα τα balast πραγμα αδυνατο .Δεν εχω δοκιμασει με πυκωτες οπως ειπε αλλο μελος.
Ti γινεται στη περιπωση που σε ενα φαναρι , στον ιδιο χωρο , υπαρχει η μεσαια και μεγαλη σκαλα?
Αυτο συναντησα σε ενα honda civic.
Εκει ειδα οτι οι λαμπες που φοραει ειναι ουσιαστικα διπλες.Δηλαδη σε μια βαση περιεχονται δυο λαμπες μεσαια-μεγαλη σκαλα που ενεργοποιουνται ανεξαρτητα για μεσαι μεγαλη σκαλα και σινιαλα.
Εδω οταν θελουμε να βαλουμε xenon βαζουμε τα λεγομενα bi-xenon.
H υλοποιηση γινεται με δυο τροπους.
Ο ενας και φθηνοτερος κατασκευαστικα ειναι η ενσωματωση σε μια καθαυτη βαση λαμπτηρα,δυο λαμπτηρων.Ο ενας ειναι xenon που οδηγηται απο το balast για χρηση μεσαιας σκαλας και ο αλλος σχεδον εφαπτομενος προς το xenon λαμπτηρα ειναι μια τυπου αλογονου θνητη λαμπα που ενεργοποιειται στη χρηση μεγαλης σκαλας οποτε εχει την απαιτουμενη ταχυτητα για σινιαλα.
Η αλλη κατασκευαστικη υλοποιηση,ΣΑΦΩς ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ, bi-xenon, ειναι η χρηση ΕΝΟς ΜΟΝΟ ΛΑΜΠΤΗΡΑ XENON που οδηγηται απο το αναλογο balast και ενα μεταλικο στελεχος που ειναι περιμετρικα του λαμπτηρα και μετακινηται ταχυτατα μπρος πισω με τη βοηθεια ενος ηλεκτρομαγνητη καθε φορα που ενeργοποιουμε την μεγαλη σκαλα.Ετσι με αυτον τον τροπο εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε σινιαλο με xenon lampa αλλα και μεσαια-μεγαλα φωτα ολα xenon.ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ μειωνεται-αυξανεται ο φωτισμος σε μια μονιμα αναμμενη λαμπα απο την κινηση ενος μεταλικου περιβληματος.
Oλα αυτα τα εχω δει στη πραξη σε συγκεκριμενα αμαξια που τα τοποθετησα εγω οποτε να μην λαμβανονται απο αλλα μελη σαν απολυτος οδηγος.
Πιστευω να βοηθησα να κατανοηθουν ορισμενα πραγμα
Φιλικα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.