Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-09-05, 15:06
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Αξιαγάπητοι φίλοι BMWδακιδες στο αίμα μας τρέχει η ίδια ομάδα σας αγαπώ γιατί αγαπάτε αυτό που αγαπώ αν λέω και καμία κακία κουβέντα το λέω αναμεταξύ μας και κάνουμε μεταξύ σοβαρού να πούμε και το αστείο.
Φίλε mpikounis οι τόνοι είναι σε μένα πάντα χαλαροί και το αγαπώ αυτό που κάνω να ερευνώ κάτι πριν το βάλω στο αυτοκίνητο μου αυτό πιστεύω να κάνεις και εσύ ,1) δεν υπάρχει διαφορικό 100% σε γελάνε αν στο λένε μπορείς να ρωτήσεις κάποιο πιο ειδικό αυτό που έβαλα το γράφω πιο πάνω διάβασε και λίγο ρε γαμώτο είναι της (HIOP LSD's ) Μάξιμο εμπλοκή 75% με γρανάζια www.hiop-racetec.com όσο για την αξιοπιστία και εγώ θα σας πω αν παρουσίαση κάποιο πρόβλημα να είσαι σίγουρος δεν χαρίζω κανενός.
Το κόστος είναι (1200) ευροπουλα στο χέρι μου και (350) να το βάλω στη εταιρία ΣΠΑΝΟΣ Α.Ε. και εγώ από πάνω τους"" I LOVE YOU BMW !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη santo : 27-12-06 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-05, 09:05
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Ανδρέα πριν γράψω είχα δει φυσικά το site ("διάβασα λίγο ρε γαμώτο"). Αν διαβάσεις προσεχτικότερα θα δεις οτι εκεί που γράφει για το 75% λέει:

Παράθεση:
The locking action therefore smoothly increases from a preset 10% to a maximum possible limited slip of 75%. The latter figure is predetermined by the pitch angle of the worm-gear during manufacture.
και παρακάτω που γράφει για αυτό που αγόρασες:

Παράθεση:
Part No.: Vehicle Types: Description:
236425310 BMW E36 325i/328i/E34/E32/Z3 45% maximum locking
246428310 BMW E46 323i/328i 45% maximum locking
Όπου γράφει οτι είναι maximum 45%.

Τώρα απο τη περιγραφή εγω δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν το συγκεκριμένο διαφορικό είναι με γρανάζια ή με δίσκους. Νομίζω οτι είναι με δίσκους. Εσύ πως συμπεραίνεις οτι είναι με γρανάζια;

Τέλος να σου πω οτι όταν λέω 100% εννοώ διαφορικό τύπου torsen.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-05, 16:54
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Πριν σου απαντήσω αγαπητέ mpikoynis να ενημερώσω του φίλους και αδέρφια συμπολεμιστές της BMWδοχωρας μας ότι το γκρουπ το προμηθεύτηκα από τον αγαπητό και πολλή καλό BMWδακια της πόλης μας Νίκο Αλωνισιοτη που έχει μαγαζί το (SPEED&STYLE) με τηλέφωνο 2109850450 και μου έφερε στο χέρι μου το μαγικό κουτί από Γερμανία ολόφρεσκο και σπαρταριστό ,δεν σας κρύβω ότι θα τα χάσει τα μυαλά του ο κάθε BMWδακιας με αυτά που θα δει στο μαγαζί του !!!!!!Κ@ΒΛ@...!!!!! ( σσσ μη μας δείρει ο Μιχαλακης)!!!!!!.
Γιατί είναι πολλή ψαγμένος γύρο από το BMW και φορτωμένος με όλων των ειδών τα εξαρτήματα για μας με τα ταπεινά 3αρια από (ΜΜΜΜΜ3 ) και πάνω
σε ευχαριστώ Νίκο τη άλλο να πω ,γιατί για μένα που έχω πάνω και από 250+ αλογαταρεςςζζζσσσ όλα τα λεφτά ήταν το ΜΠΛΟΚΕ .
Που λες ρε φιλαράκο mpikoynis εγώ που το κρατούσα σαν μωρό στα χέρια μου τα δυνατά τα μάτια μου πέφτανε στης τρύπες μικρή η μεγάλη από το πλάι και έβλεπα το καμάρι του πολεμικού BMW φορτωμένο στο γρανάζι σε βεβαιώνω σίγουρα
Τώρα για το maximum 45% η για το maximum possible limited slip of 75% δεν με ενδιαφέρει ψιλά γράμματα το θέμα μπήκε σε 5 ώρες εργασίας χαλαρά χωρίς ρυθμίσεις, ροδέλες, μηχανουργία , προσθήκες 7 μέρες, + δοκιμές για το αν βουίζει μου έλεγε ο κρυφό MERCEDEδακιας!!!!! ήταν έτοιμο για Ε46 και κάθισε μαμά βγάλε βαλε αυτό πρέπει να λέει από μόνο του πολλά για θέμα αξιοπιστίας.
Και να σου πω και κάτι αν δεν το βάλω στη πίστα να δω τη διάφορα από της άλλες φορές που μουριαζε σαν εμπρόσθιο κινητό σε συμπεριφορά με τη καλή τη άσφαλτο τη να κάνω να λέει 45% τη 75% τη 1000% ,εσένα πόσο λέει το QUAIFE άραγε% τη κάνει σε πίστα σε συμπεριφορά για πες μας να έχουμε και άλλη άποψη ,η το έχεις για να λες ότι έχει και καλά μπλοκαδουρα και να πηγαίνεις μόνο για καφέ.!!!!!!
Όποτε με θέλεις στη διάθεση σου να πάμε για καφεδάκι σε πλατεία η και πίστα αν θες να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά ...!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-09-05, 17:37
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Ανδρέα ο λόγος της συζήτησης αυτής είναι για να δούμε κατά πόσο η εναλλακτική λύση που βρήκες είναι μια σωστή λύση τόσο οικονομικά όσο και τεχνικά. Το αν εγώ έχω το μπλοκέ για να πηγαίνω για καφέ νομίζω είναι ανευ σημασίας.

Αυτό που έχει σημασία είναι οτι με ένα κόστος περίπου 1800 ευρώ μπορεί κανεις να βάλει quaife διαφορικό (μακράν τα πιο γνωστά LSD στο κόσμο) το οποίο είναι με γρανάζια (χωρίς δίσκους στη μέση), δεν χρειάζεται ποτέ συντήρηση και είναι τύπου torsen (δηλαδή με μεταβλητή εμπλοκή). Στο κόστος αυτό περιλαμβάνεται και η εγκατάσταση από κάποιον που εμένα με εντυπωσίασε με τη σχολαστικότητα του και με έκανε να αισθάνομαι ασφαλής όταν ζορίζω το διαφορικό μου. Ο συγκεκριμένος δε τεχνικός έχει ΠΟΛΛΑ χρονια εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα.

Από την άλλη εσυ έβαλες ένα διαφορικό από μια εταιρεία που εγω δεν εχω ακούσει μέχρι που την ανάφερες εσύ, που δεν είναι κανεις σίγουρος αν είναι με δίσκους ή με γρανάζια, που δεν είσαι σίγουρος τι ποσοστό εμπλοκής σου δίνει, που στην εγκατάσταση χρειάστηκε να πειραχτεί η κορώνα του διαφορικού σου και που τελικά κοστίζει τουλάχιστον το ίδιο με το quaife.

Μπράβο σου που είχες τη διάθεση να το δοκιμάσεις, και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Είναι πάντα καλό να υπάρχουν περισσότερες απο μια εναλλακτικές ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορείς να επιλέξει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-05, 11:25
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Γεια σας και χαρά σας θέλω να πω 1) είμαι ένας απλός ιδιώτης δεν πουλάω και ούτε υποστηρίζω κανέναν, εύρο έδωσα όχι τίποτα άλλο, είμαι πρόβατο λιπών και όχι λύκος γι αυτό πρέπει να γράφουμε τα πάντα εδώ για να ξέρουν οι φίλοι μας BMWδακιδες τη να κάνουν 2) το γκρουπ είναι Γερμανικό και λέει αυτό πολλά όχι βέβαια τόσο γνωστό όσο της QUAIFE αλλά η εταιρία υποστηρίζει τα αυτοκίνητα της και άλλων σε αγώνες δεν σου λέει τίποτα αυτό θα γίνει ρόμπα στη χώρα της Γερμανίας πρώτον μετά στη Ελλάδα μας.
3) Έχω σπουδάσει μηχανικός αυτοκινήτων και Έχω κάτι μάτια να για να ξεχωρίσω ότι δεν έχει δισκάκια φαίνεται και στης φωτογραφίες άλλωστε και για να λέμε κάτι τα Μ3 οι θεοί που έχουν δισκάκια είναι μάπα δηλαδή ??
4) Η λύση που βρήκα δεν είναι λύση αν δεν το βάλω σε πίστα να δω τη κάνει δεν λέω πολλά για το δρόμο τώρα που το χρησιμοποιώ είναι τέλειο !!!!!
τέλεια!!!! τέλεια !!!! που λέει και το τραγούδι το αυτοκίνητο μου με της 250+ αλογαταρεςςςζζςς έρχεται κάθετα στο δρόμο το αφήνεις το γκάζι και επανέρχεται σαν το KART μου έτσι το φανταζόμουν και έτσι είναι που να πάω με το ένα πόδι εκατοστάρι το ίδιο είναι με τα δυο.!!!
Τη εννοείς για το πείραγμα της κορόνας στο δικό σου δεν τη έβγαλαν από το ένα να πάει στο άλλο η άλλαξες βήμα ???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ : 22-06-06 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-09-05, 14:12
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis
Ανδρέα ο λόγος της συζήτησης αυτής είναι για να δούμε κατά πόσο η εναλλακτική λύση που βρήκες είναι μια σωστή λύση τόσο οικονομικά όσο και τεχνικά. Το αν εγώ έχω το μπλοκέ για να πηγαίνω για καφέ νομίζω είναι ανευ σημασίας.

Αυτό που έχει σημασία είναι οτι με ένα κόστος περίπου 1800 ευρώ μπορεί κανεις να βάλει quaife διαφορικό (μακράν τα πιο γνωστά LSD στο κόσμο) το οποίο είναι με γρανάζια (χωρίς δίσκους στη μέση), δεν χρειάζεται ποτέ συντήρηση και είναι τύπου torsen (δηλαδή με μεταβλητή εμπλοκή). Στο κόστος αυτό περιλαμβάνεται και η εγκατάσταση από κάποιον που εμένα με εντυπωσίασε με τη σχολαστικότητα του και με έκανε να αισθάνομαι ασφαλής όταν ζορίζω το διαφορικό μου. Ο συγκεκριμένος δε τεχνικός έχει ΠΟΛΛΑ χρονια εμπειρία στο συγκεκριμένο τομέα.

Από την άλλη εσυ έβαλες ένα διαφορικό από μια εταιρεία που εγω δεν εχω ακούσει μέχρι που την ανάφερες εσύ, που δεν είναι κανεις σίγουρος αν είναι με δίσκους ή με γρανάζια, που δεν είσαι σίγουρος τι ποσοστό εμπλοκής σου δίνει, που στην εγκατάσταση χρειάστηκε να πειραχτεί η κορώνα του διαφορικού σου και που τελικά κοστίζει τουλάχιστον το ίδιο με το quaife.

Μπράβο σου που είχες τη διάθεση να το δοκιμάσεις, και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Είναι πάντα καλό να υπάρχουν περισσότερες απο μια εναλλακτικές ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορείς να επιλέξει.
Και οι δυο σας υποτιμάτε λίγο τα δισκάτα διαφορικά λόγω συντήρησης όμως τα δισκάτα είναι κορυφαία σε απόδοση,και ρυθμίζονται κιόλας.
Για το ποσοστό εμπλοκής θα διαφωνίσω μαζί σου αφού έχω την εντύπωση οτί είναι 25% και μάλιστα όχι μεταβαλόμενο σε μεγαλύτερο ποσοστό και απότι ξέρω είναι και One-way.Ακόμα και η ίδια η Quaife στο site της αφήνει να εννοηθεί οτι είναι πιο κατάλληλο για προσθιοκίνητα αυτοκίνητα και λιγότερο για πισωκούνες.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-09-05, 14:28
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Και οι δυο σας υποτιμάτε λίγο τα δισκάτα διαφορικά λόγω συντήρησης όμως τα δισκάτα είναι κορυφαία σε απόδοση,και ρυθμίζονται κιόλας.
Για το ποσοστό εμπλοκής θα διαφωνίσω μαζί σου αφού έχω την εντύπωση οτί είναι 25% και μάλιστα όχι μεταβαλόμενο σε μεγαλύτερο ποσοστό και απότι ξέρω είναι και One-way.Ακόμα και η ίδια η Quaife στο site της αφήνει να εννοηθεί οτι είναι πιο κατάλληλο για προσθιοκίνητα αυτοκίνητα και λιγότερο για πισωκούνες.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Τα δισκάτα έχουν απλά το πρόβλημα τη συντήρησης. Ένα δισκάτο με κάποια χιλιόμετρα στη πλάτη του απλά δεν έχει την ίδια εμπλοκή με ένα δισκάτο καινούργιο. Όσο περνάει ο καιρός η απόδοση του μειώνεται. Κατά τα άλλα δεν λέει κανεις οτι είναι χειρότερα.

Σχετικά με το ποσοστό εμπλοκής στο quaife δεν μπορείς να το προσδιορίσεις γιατι δεν λειτουργεί έτσι. Δεν υπάρχει δηλαδή κανόνας που να λέει πως για κάθε 4 στροφες που θα πάρει η αριστερή ρόδα η δεξιά θα πάρει μια (25%). Αυτό που κάνει είναι όταν "δει" οτι η μια ρόδα έχει λιγότερη πρόσφυση να μεταφέρει τη δύναμη στην άλλη. Η μεταφορά αυτή συνεχίζεται όσο "βλέπει" διαφορά. Ουσιαστικά το αποτέλεσμα είναι σαν ένα απλό διαφορικό από 0% (δεν επηρεάζει αν δεν υπάρχει διαφορά στις ρόδες) μέχρι σχεδόν 100% (μεταφέρει σχεδόν όλη τη δύναμη στο τροχό με τη πρόσφυση). Το power νομίζω είχαι ένα άρθρο για torsen διαφορικά και πώς λειτουργούν, θα το κοιτάξω να δω αν τα θυμάμαι καλα!

Τέλος για το μπροσθοκίνητο, απλά τονίζει οτι είναι βολικό διότι σε κανονικές συνθήκες δεν το καταλαβαίνεις (δεν επεμβαίνει) οπότε είναι πολύ καλό γιατί δεν σου "κουνάει" το τιμόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-09-05, 21:36
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Δεν τα υποτιμώ καθόλου φίλε μου καλέ αλλά μόνο αυτό βρήκα να είχα και άλλη επιλογή αλλά βλέπεις κάποιοι το κρατάνε μυστικό πιο κωδικό βαλαν από πιο άλλο μοντέλο ήταν κλπ γιατί η quaife για Ε46 330ci δεν βγάζει το λέει και το φωνάζει για πισωκινητα πάντως βγάζουν όπως και το δικό μου της hiop.
Πάντως θα το δω και σε πίστα πως πάει έτσι για το γαμώτο που λένε αρκεί να ανταξη και να μη σπάσει με το γ@μηση που του κάνω και τα ξανάλεμε τότες.
Στη εκδρομή που πήγαμε να είμαι και να κυνηγώ τα Μ3 και το Μ5 στης στροφές δούλευε υπέροχα το καμάρι μου ούτε τσικ ούτε τσακ.!!!
__________________
Τα μυστικά τις οδήγησης είναι πολλά και τα ανακαλύπτω ένα ένα ……με το σωστό τρόπο...... και το σωστό το όχημα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ : 22-06-06 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-08-13, 21:33
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Καλησπερα αγαπητοι.
Ψάχνομαι και εγω για μπλοκε..
Εχει κανεις αποψη - εμπειρια απο το ΜFactory ?

http://www.ebay.co.uk/itm/1709412135...84.m1423.l2649
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DUKE : 22-08-13 στις 21:36
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-08-13, 22:35
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Δούκα.. λοιπόν εγώ θα έβαζα ένα πίσω άξονα από Μ3 Ε46 με το θεϊκό μπλοκέ Μ differential !! Θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά το αμάξι θα κάνει παπάδες, από την άλλη θα κοντύνει πάρα πολύ,3.62 τελική σχέση με μαμά (330) 2.93 αλλά...
Δες το και αυτό.
Για το παραπάνω διαφορικό που λές δεν το ξέρω καθόλου, και εγώ στο 330 είχα HIOP (http://www.hiop-racetec.com/index.php?section=lsds όπως ο Αντρέας παραπάνω και έπαιζε μια χαρά, βέβαια προς το τέλος έκανε διάφορους θορύβους από το πολύ σκίσιμο.
Κοίτα και Drexler
__________________
Ε39 Μ5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη santo : 22-08-13 στις 22:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.