Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 09-03-14, 07:58
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Καλημέρα,
για μένα καλή ανάρτηση είναι αυτή που μπορεί να συνδυάσει άνετη συμπερίφορά σε καρόδρομο και να μπορείς να στρίβεις το όχημα χωρίς να γέρνει σε στροφοδιαδρομή.
υπάρχουν πολλοί τρόποι να το πετύχεις και θέλει πολύ ψάξιμο, για αυτό πιστέυω πληρώνεις τους μάστορες αυτούς που με την εμπειρία τους να σου προσφέρουν το σετάπ που επιθυμείς.
εμπειρία με το ε46 330ci που είχα όταν είχα βάλει pss9 , ητάν πολύ χαμηλωενο και δεν δούλευαν σωστά τα αμορτισέρ και το είχα έτσι σχεδόν 1,5 χρόνο έξω (ιταλία ) και δεν ήταν εμφανες γιατί οι δρόμοι ήταν σούπερ.
Μόλις το έφερνα Ελλάδα άρχιζε και κοπάναγε.
το πήγα σε ένα μάστορα ευθυγραμμισά και μου το σήκωσε 5 mm νομίζω και έφυγα με άλλο αμάξι.
θέλει να ξέρει ο μάστορας και να μπορείς εσύ ο ίδιος ο οδηγός να καταλαβαίνεις το όχημα.
πλέον θέλω σούπερ άνετο όχημα δεν την παλέυω με κοπανιστά οχήματα.
του αδερφού μου το mr2 φοράει ohlins με πιο 10 κιλα μπροστα και 8 κιλα ελατήρια πίσω χωρίς αντιστρεπτικές γιατί με αυτό το σετάπ και σωστό corner weighing δεν χρειάζονται, αλλά κυρίως για πίστα. Βέβαια σε καλό ελληνικό παραλιακό δρόμο μπορείς να το βάλεις στην στροφή με πολλά και δεν κάνει κιχ το μπροστινό! ! εντάξει το όχημα βέβαια φοράει ημισλίκ πάντα.
Γενικά το θέμα ανάρτησης είναι πολλές φορές θέμα γούστου και πόσο χρόνο έχει ο καθένας να ασχοληθεί.
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-03-14, 12:56
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Καλημερα,
Τα τελευταια χρονια εχω ασχοληθει παρα πολλες ωρες με τη γεωμετρια του αυτοκινητου λόγο της ενασχολησης μου με τη πιστα.
Εχω φαει απειρες ωρες σε σεταπ, αλλαγες ελατηριων, corner weighting, αλλαξα δυο πολυ καλες αναρτησεις, helpers, tenders, κλπ.

Εγω διαφωνω με το θέμα revalving που γινεται στα εργοστασιακά αμορτισερ απο διαφορους μαστορες οπως εχουν αναφερει τα παιδια πιο πάνω.
Η καθε αναρτηση και το καθε αμορτισερ εχει μια λειτουργεια και καποιες δυνατότητες ουτως ωστε να δουλευει σωστα με συγκεκριμενες προδιαγραφες ελατηριων.
Για παραδειγμα η Nitron που εχω στο αμαξι τωρα εχει τη δυνατοτητα πισω να δουλευει σωστα με ελατηρια απο 4kg/mm μεχρι 7kg/mm. Απο εκει και περα, αν καποιος θελει να πάει σε πιο σκληρα ελατηρια η αναρτηση θα χρειαστει revalving απο την Nitron. Την ιδια ωρα που μια Aragosta για το CSL δουλευει με 12kg/mm ελατηριο και κανουν την ιδια δουλεια με την Nitron.

Τωρα, πως γινεται να κανουν μεσω της βαλβιδας διαφοροι τεχνικοι την λειτουργεια του εργοστασιακού αμορτισερ διαφορετική και τα ελατηρια να μενουν τα ιδια, εγω δε μπορω να το καταλάβω και το θεωρω λάθος.

Να πω ακόμη, οτι πιστευω οι εργοστασιακές αναρτησεις στα περισσοτερα αυτοκινητα και παντα με χρηση καθημερινων ελαστικών, ειναι καλυτερες απο τις περισσοτερες aftermarket ή coilover αναρτησεις και προσφερουν καλυτερο καρατημα.
Τα αυτοκινητα και οι εργοστασιακές αναρτησεις εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο τις δυνατότητες ακόμη και εξαιρετικών οδηγων.
Οι περισσοτεροι κανουν λάθος αγοραζοντας μια coilover αναρτηση και χρησημοποιουν το αυτοκινητο χωρις ημισλικ και πάντα σε δημοσιους δρομους.
Χανουν κρατημα και απορω πως δεν το καταλαμβαινουν.
__________________
http://www.timeattack.com.cy/
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-03-14, 16:59
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι ουτε και εγω καταλαβα....
Γιώργο εγώ του είχα στείλει τα bilstein - νομίζω εχεις - κράτησε τα πίσω και έβαλε pss τύπο μπροστά + ελατήρια. Τα έχει γράψει και ο insane παλιότερα. Την έφτιαξε και ανέβηκα να την τοποθετήσω. 500 ευρώ το κόστος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.