Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-09, 20:40
///m power Ο χρήστης ///m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 84
///m power is an unknown quantity at this point
Ε30 3.5 low buget drift project

Καλησπερα και καλο μηνα!ειμαι παλιο μελος στο forum αλλα χαθηκα γι ααρκετο καιρο!Λοιπον αποφασισα να ξεκινη σω ενα project!e30 με μοτερ 3500cc!!!!εχω ομως καποιες ερωτησεις τι οποιες θα θελα ν μ απαντησετε αν γνωριζετε!!ξεκιναω!βρεθηκε ολοκληρο 735li και θα αγοραστει επισης ψαχνω για καροτσα δυπορτη θα βρεθει!λοιπον με μοτερ σδασμαν εγκεφαλο πλεξουδα ολα καλα δεν εχω αποριες!ακει π εχω ειναι στ φρενα πρωτον αν μπαινουν μπροστα απο την 7αρα και δευτερον τι κανω με τ πισω φρενα και γενικα με τν πισω αξονα???μπαινει ολοκληροσ απο τ 735???η ειναι πολυ πιο μεγαλος?τ 7αρι εχει μπλοκε αλλα θελει χοντρα ημιαξονια αποτε δεν θα κανει ενασ αξονασ απο 316 η 318 που θα ναι λογικα τ 30αρι μ!επισης γι ααναρτηση σκεφτηκα χοντροκαλαμα bilstein με apex ελατηρια!τελος μια χειροποιητη εξατμηση και ενα υδραυλικο χειροφρενο!ευχαριστω εκ των πρωτερον!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-09, 22:20
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Τα φρένα και οι άξονες από την 7άρα δεν μπαίνουν φίλε μου. Αν κρατήσεις τα 4-μπούλωνα άκρα και δεν ψάξεις για από Μ3, τα μεγαλύτερα φρένα είναι του 320/325. Μπαίνει όμως το σεβρό της 735 που βρήκες. Με καλές δισκόπλακες και τακάκια πιστεύω θα είναι μία χαρά. Αν θέλεις για μεγαλύτερα πας σε aftermarker (brembo, willwood κτλ) που είναι ακριβές λύσεις.

Ο πίσω άξονας του Ε32 δεν μπαίνει, αλλά το διαφορικό πρέπει να μπαίνει σχετικά εύκολα αν βάλεις πίσω γέφυρα/ημιαξόνια από 6-κύλινδρο Ε30. Τα μεγάλα διαφορικά των Ε30 και Ε32/Ε34 είναι παρόμοια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-09, 22:35
///m power Ο χρήστης ///m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 84
///m power is an unknown quantity at this point
εννοεις δηλαδη οτι αξονας απο 6ακυλινδρο παιρνει τ διαφορικο απο την 7αρα?τα 6ακυλινδρα πισω δεν ειχαν δισκοφρενα?αν βγουν και μπουν απο την 7αρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///m power : 02-05-09 στις 22:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-09, 22:56
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///m power Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοεις δηλαδη οτι αξονας απο 6ακυλινδρο παιρνει τ διαφορικο απο την 7αρα?τα 6ακυλινδρα πισω δεν ειχαν δισκοφρενα?αν βγουν και μπουν απο την 7αρα?
Ναι, λέω ότι πιθανόν μπαίνει. Έχουν και τα Ε32 διαφορές μεταξύ τους, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Ίσως χρειαστεί custom κεντρικό άξονα ή πατέντα στην στερέωση. Κάποια πατέντα θα χρειαστεί.

Τα φρένα δεν μπαίνουν από την 7άρα ούτε μπροστά ούτε και πίσω. Ούτε στα άκρα μπαίνουν αλλά και οι δισκόπλακες που μπορούν να φορέσουν τα 2 αυτοκίνητα είναι εντελώς διαφορετικές. Απλώς δεν γίνεται. Τουλάχιστον όχι αν δεν κάνεις καμία τρελή πατέντα και παίζεις την ζωή σου στην ρουλέτα κάθε φορά που το βάζεις μπροστά.

Edit : Άκυρο, το διαφορικό από Ε32 δεν μπαίνει στην πίσω γέφυρα του Ε30 χωρίς πατέντες. Πολύ καλύτερα είναι αφού θα πάρεις τον πίσω άξονα από κάποιο 6-κύλινδρο, να βάλεις και το διαφορικό του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 02-05-09 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-09, 23:07
///m power Ο χρήστης ///m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 84
///m power is an unknown quantity at this point
βασικα μπροστα μ παν οτι μπαινουν!τεσπα σε αυχαριστω γι ατη βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-09, 23:19
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Πάντως εμένα δε μου ακούγεται και πολύ low buget project...
Οπως και να έχει καλή τύχη!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-05-09, 00:04
Το avatar του χρήστη patherhan
patherhan Ο χρήστης patherhan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 187
patherhan will become famous soon enough
Μήπως θα στοιχίσει λιγότερο να φτιάξεις την 735;;
__________________
Το κλειδί του "παραδείσου"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-09, 01:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///m power Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα μπροστα μ παν οτι μπαινουν!τεσπα σε αυχαριστω γι ατη βοηθεια!
Άμα καταφέρεις και βάλεις φρένα από αυτοκίνητο που έχει 5Χ120 καρέ σε αυτοκίνητο που έχει 4Χ100 χωρίς χοντρές πατέντες να μου τρυπήσεις την μύτη. Όποιος στο είπε απλώς δεν ξέρει τι του γίνεται. Μόνο από τις δισκόπλακες να το δεις, δεν βγαίνουν 302x28mm δισκόπλακες σε 4x100 καρέ. Οπότε άντε και βάζεις τις δαγκάνες, που δεν μπαίνουν, δισκόπλακες τι θα βάλεις;

Μόνο aftermarket δαγκάνες ή μαμά δαγκάνες από μεγαλύτερο Ε30 (πλήν του Μ3) μπορείς να βάλεις χωρίς να καννιβαλλίσεις το αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-05-09, 16:36
///m power Ο χρήστης ///m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 84
///m power is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εμένα δε μου ακούγεται και πολύ low buget project...
Οπως και να έχει καλή τύχη!
οταν βρισκεις αυτα π θες σε εξεφτελιστικες τιμες μια χαρα low buget ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-05-09, 16:37
///m power Ο χρήστης ///m power δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 84
///m power is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patherhan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως θα στοιχίσει λιγότερο να φτιάξεις την 735;;
η 735 δεν εχει πινακιδες ειναι απο γερμανια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.