Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 05-05-08, 20:21
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
έχω παρατηρήσει οτι όταν η μηχανη είναι στο ρελαντί και ζεστή παρουσιαζει κάποια τρεμοπαίγματα σαν να πάει να σβήσει, γενικά νίωθω να κουνιέται το αυτοκίνητο ολοκληρο μερικές φορές.Κοιτάζοντας όμως το στροφόμετρο δεν παρατηρώ σημαντικές αυζομειώσεις στις στροφές που να δικαιολογούν αυτό που συμβάνει.
Ερώτηση:Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο στα δικά σας?
  #92  
Παλιά 07-05-08, 18:34
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
φίλε Αντώνη βλέπω έχεις το face lift με τα 122 άλογα.
έχω το ίδιο αυτοκίνητο, και μέχρι τώρα αυτό που περιγράφεις ότι το αυτοκίνητο πάει να σβήσει δεν το έχω.
το άλλο όμως που είπες ότι νίωθεις να τρέμει ο κινητήρας χωρίς να υπάρχει αυξομείωση στις στροφές το έχω και εγώ αυτό. δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα, απλά πιστεύω πως έτσι λειτουργεί ο συγκεκριμένος κινητήρας.
  #93  
Παλιά 07-05-08, 21:00
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Ετσι ειναι ολα facelift,και εγω αυτο εχω,δεν ειναι τπτ αυτο το κουνημα που λετε,συμφωνω με veliopou,ετσι αναπνεει αυτο το μοτερ,τωρα οσον αφορα το οτι παει να σβησει δεν εχω κατι σχετικο,μηπως εισαι επηρεασμενος απο το ψιλοκουνημα και απο το οτι σου φαινεται λιγο περιεργος ο τροπος λειτουργιας του κινητηρα?!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
  #94  
Παλιά 11-05-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Vasse
Vasse Ο χρήστης Vasse δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 4
Vasse is on a distinguished road
Παιδιά Καλησπέρα,

Είμαι και εγώ κάτοχος μιας 116 facelift και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Έχω κάνει 1300χλμ κυρίως Α.Ο και εθνική οδό με μέση κατανάλωση 7.9, και προς το παρόν δεν χορταίνω να το οδηγώ...Περιμένω πως και πως να το στρώσω για να το πατήσω όλο και περισσότερο.

Η μόνη ανησυχία που έχω είναι ο ήχος (μεταλλικός) από μπροστά,κυρίως στον αριστερό τροχό, που προκαλείται σε εγκάρσιες λακούβες.Ακόμα περιμένω να δώ πως θα πάει και ανάλογα θα πράξω.

Ο κινητήρας στο ρελαντί δεν παρουσιάζει αυξομειώσεις στις στροφές, αλλά ομολογουμένως νιώθεις τον κινητήρα να τρέμει...
bmw 116!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vasse : 11-05-08 στις 19:48
  #95  
Παλιά 12-05-08, 11:02
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasse Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά Καλησπέρα,

Είμαι και εγώ κάτοχος μιας 116 facelift και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Έχω κάνει 1300χλμ κυρίως Α.Ο και εθνική οδό με μέση κατανάλωση 7.9, και προς το παρόν δεν χορταίνω να το οδηγώ...Περιμένω πως και πως να το στρώσω για να το πατήσω όλο και περισσότερο.

Η μόνη ανησυχία που έχω είναι ο ήχος (μεταλλικός) από μπροστά,κυρίως στον αριστερό τροχό, που προκαλείται σε εγκάρσιες λακούβες.Ακόμα περιμένω να δώ πως θα πάει και ανάλογα θα πράξω.

Ο κινητήρας στο ρελαντί δεν παρουσιάζει αυξομειώσεις στις στροφές, αλλά ομολογουμένως νιώθεις τον κινητήρα να τρέμει...
bmw 116!!!

Φίλε μου καλημέρα,
καταρχήν καλορίζικο και καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σου.
Τον μεταλλικό ήχο που περιγράφεις τον είχα και εγώ από την πρώτη μέρα. Το πήγα την πρώτη φορά και γράσαραν το λαμάκι από τα φρένα και μου είπαν ότι θα στρωθεί με τον καιρό και ενώ ηρέμησε για λίγες μέρες ξανάρχισε πάλι. Είπα λοιπόν θα περιμένω να στρωθεί. Μετά από 7000 Km δεν είδα καμία διαφορά και το ξαναπήγα οπότε και το έφτιαξαν. Στράβωσαν λίγο το λαμάκι από το φρένο και δεν ακόυστηκε πάλι ο ελεινός αυτός θόρυβος.
Επειδή τώρα καλοκαιριάζει και ανοίγουν τα παράθυρα και επειδή είναι πολύ δύσκολο να μην βρεις ανωμαλίες σε ελληνικό δρόμο θα το ακούς συνέχεια και θα ξενερώνεις (έτσι ήμουν εγώ) , θα πρότεινα λοιπόν να το πας στην αντιπροσωπεία σου και να τους ζητήσεις να το φτιάξουν.
Όλα τα παρπάνω ισχύουν από την στιγμή που είναι το ίδιο πρόβλημα, αν και από αυτό που περιγράφεις το θυμίζει πάρα πολύ.

Ελπίζω να βοήθησα.
  #96  
Παλιά 15-05-08, 10:42
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Smile

ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡ'ΟΛΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 13 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΑ.
  #97  
Παλιά 16-05-08, 16:33
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosdov116i Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡ'ΟΛΟΥ ΕΙΧΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ 13 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΚΑΛΑ.
Μπορεις να δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες φιλε μου? Τι αναβαθμιση ειναι αυτη. Τι διαφορες ειδες στο αμαξι. Κοστος? Τι εννοεις 13 εγκεφαλους σου εβγαλε? Υπαρχει πιθανοτητα
παρενεργειων?

Πλησιαζει το σερβις οποτε να ξερω τι να ζητησω...
__________________

www.snowclub.gr
  #98  
Παλιά 22-05-08, 19:37
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Wink

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SOFTWARE ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ.ΣΤΑ ΠΤΩΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 116i ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΤΟ ΑΥΤ/ΤΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΚΡΥΟ ΚΟΜΠΙΑΖΕ,Η ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ ΗΤΑΝ ΝΩΧΕΛΙΚΗ,ΓΕΝΙΚΑ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕ.Η BMW ΟΜΩΣ ΕΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SOFTWARE v29.1.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΓΙΝΕ ΣΕ 9 ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ,ΣΕ'ΜΕΝΑ ΣΕ 13.ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ SOFTWARE ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ.ΕΜΕΝΕ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 68ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΞΙΖΕΙ.
  #99  
Παλιά 13-06-08, 13:26
grimbmwripper Ο χρήστης grimbmwripper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Μηνύματα: 13
grimbmwripper is on a distinguished road
Exclamation βλαβη

μοντελο 11/05 πριν ενα μηνα αρχισε ο κινητηρας να δουλευει ''περιεργα'' διαβασα λιγο τα forum και καταλαβα γιατι μπηκε σε safe mod με μειωμενη ισχυ (πολλαπλασιαστης) πηγα κουλουρη ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι συνηθισμενο στην σειρα 1 αλλα και σε ολα τα γερμανικα ( ενας φιλος με golf και ενας γνωστος με seat τα ιδια παθανε) τελος παντων αν ηθελα golf θα επερνα αλλα ελεος αφου υπαρχει προβλημα καντε μια ανακληση να τελειωνουμε. δηλαδη τωρα που τελειωσα με τον πολλαπλασιαστη στον πρωτο κυλινδρο ποσους ακομα ειπαμε οτι εχει
  #100  
Παλιά 03-07-08, 20:48
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Αυτο που αναφερεται τοση ωρα,συμφωνα με τους περισσοττερους ξαναλεω δεν ειναι προβλημα!!!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.