Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 04-07-09, 12:51
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Καλημέρα σε όλους, πριν μια εβδομαδα εκανα σε αντιπροσωπια update στο ηδη υπάρχον firmware (τουλάχιστον έτσι μου είπαν)σε αντιπορωπία BMW . Μετά από αυτό το αυτοκίνητο βαράει πυράκια ακομα και με 5 και στις 3000 στροφές.Αποφάσισα να βάλω κατοστάρα και δεν το κάνει. Το ξέρω οτι λύση δεν προκειτε να βρώ στο πρόβλημα μου...αλλά είμε πολύ απογοητευμένος πλέον και μου ρχετε να το πετάξω.....
  #212  
Παλιά 06-07-09, 09:27
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Τα πυράκια είναι πιο πθανά να συμβούν στα μεγάλα φορτία, άρα με μεγάλη ταχύτητα στο σασμάν και λίγες σχετικά στροφές. Δεν είναι απίθανο ότι τα ακούς με 5η και 3000 σαλ.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικά. Δοκίμασε να βρεις κάποιο εταιρικό βενζινάδικο για αρχή να δοκιμάσεις άλλη 95αρα από αυτή που σου κάνει τα προβλήματα. Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό διαγνωστικό έλεγχο. Πιθανότατα να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο όλο κύκλωμα της τροφοδοσίας. Σε κάθε περίπτωση, μην αφήσεις το αυτοκίνητο να βαράει πυράκια, κάνουν μεγάλη ζημιά.
__________________
  #213  
Παλιά 06-07-09, 10:23
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
knox sensor?????????
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
  #214  
Παλιά 06-07-09, 20:46
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πυράκια είναι πιο πθανά να συμβούν στα μεγάλα φορτία, άρα με μεγάλη ταχύτητα στο σασμάν και λίγες σχετικά στροφές. Δεν είναι απίθανο ότι τα ακούς με 5η και 3000 σαλ.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικά. Δοκίμασε να βρεις κάποιο εταιρικό βενζινάδικο για αρχή να δοκιμάσεις άλλη 95αρα από αυτή που σου κάνει τα προβλήματα. Στη συνέχεια πρέπει να κάνεις ένα πολύ καλό διαγνωστικό έλεγχο. Πιθανότατα να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στο όλο κύκλωμα της τροφοδοσίας. Σε κάθε περίπτωση, μην αφήσεις το αυτοκίνητο να βαράει πυράκια, κάνουν μεγάλη ζημιά.
thanks για τις απαντήσεις. δοκίμασα και αλλες δύο 95αρες και εχω το ίδιο αποτέλεσμα. όταν λέμε διαγνωστικό έλεγχο τι εννοούμε? μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα? Μιλάμε για τον κλασικό έλεγχο που κάνει ο μάστρορας οδηγώντας το αυτοκίνητο ή μέσω ειδικού μηχανήματος μετριετε η απόδοση του αυτοκινήτου?
Φυσικά έαν στην αντιπροσωπεία πώ ότι με 100 λειτουργεί κανονικά θα μου πούν πως φταίνε οι βενζίνες κτλ στην Ελλάδα αλλά θεωρώ απαράδεχτο το γεγονός να βάζω 100 σε αμαξι 1600 cc ατμοσφαιρικό όπως επίσης θεωρώ απαράδεχτο κάθε 3000 χιλίομετρα να προσθέτο λάδι γιατι μου χτύπαει να προσθέσω. Όταν είπα το τελευταίο στο Σπανο μου έβγαλε μια φωτοτυπία που έλεγε οτι αυτός ο κινητήρας καίει (έχω κανει ήδη μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου και εχω προσθέσει 3 φορές) 2-3 λίτρα λάδια ανα 8-10 χιλ χιλιομετρα. Επίσης όταν το πήγα η στάθμη του λαδίου ήταν στο ναδίρ και μετά το update στο λογισμικό έλεγξα τα λάδια και ήταν στα 3/4 πράγμα που με εβαλέ σε υποψίες ότι προσθέσανε λαδάκι χωρίς να μου το πούνε.

Υ.Γ Συγνωμη για τα ορθογραφικά αλλα τελευταια γράφω όλο αγγλικα και ξεσυνήθησα

Κλείνοντας γιατί γίνομαι κουραστικός θέλω να καταλήξω ότι η εγγήση λήγει σε κανα 6 μηνο και φοβάμε ότι τα προβλήματα που έχει το αμαξί είναι επικτιτα.Τώρα θέλει τρέξιμο, διαφωνίες κτλ με μάστορες στην αντιπροσωπεια για να αποδείξω οτι δεν είμαι ελεφάντας και ειλικρινα τα βαρεθεί όλα αυτά και απογοητεύομαι από την εταιρεία BMW που για πρώτη φορά την προτίμησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis7_10 : 06-07-09 στις 20:50
  #215  
Παλιά 27-07-09, 18:19
george116 Ο χρήστης george116 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2009
Μηνύματα: 26
george116 is on a distinguished road
εχω το 116 με τα 122ps και 32000χλμ μου αναψε η ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα 2 φορες.

η πρωτη ηταν σε μετρια ανηφορα εντος πολης με τριτη σχεση στο σασμαν εκεινο το διαστημα εβαζα μονο 100αρα βενζινη και ηταν η πρωτη φορα που εβαλα την απλη οποτε και το συνδυασα οτι το αυτοκινητο ειχε "συνηθισει" την 100αρα στην αντιπροσωπεια δε μου ειπαν τπτ. να σημειωσω οτι επι τοπου το εσβησα το ξαναναψα και δεν ειχε τπτ

τη δευτερη φορα (που νευριασα κιολας) ηταν εχθες οταν με 110 χλμ/ωρα απο 6η κατεβασα 3η για προσπερασμα και κατα τη διαρκεια του προσπερασματος μου αναψε παλι αυτη η κιτρινη ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα εκανα στην ακρη το εσβησα το ξαναναψα και συνεχισα το ταξιδι μου σαν να μην εγινε τπτ

οταν σε δρομο διπλης κατευθυνσης πας να κανεις προσπεραση με BMW και σου βγαζει μειωμενη αποδοση κινητηρα τι να πω ρε παιδια ειμαι πολυ fan BMW αλλα μετα απο αυτο που επαθα καθισα και διαβασα ολο το forum για το τι προβληματα εχει ο καθενας μας στον ασσο του εχω κλωνιστει

επισης οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο με το που το ξεκιναω (τα πρωτα 500 μετρα)η αποκριση του γκαζιου ειναι λες και ειναι 1000cc αλλα με το που ζεσταθει λιγο ο κινητηρας ολα καλα δε το θεωρω προβλημα απλα το θετω μηπως το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος
  #216  
Παλιά 27-07-09, 18:32
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Κατα αρχας ψυχραιμία.
Η BMW άργησε να βγάλει κινητήρες άμεσου ψεκασμού γιατί τα καύσιμα στην Ευρώπη δεν ήταν τόσο καθαρά όπως έλεγε. Εδώ στο Γιουνανιστάν βέβαια πάντα θα έχουμε τέτοια προβλήματα με direct injection. Αυτό που έπαθες δεν είναι τίποτα μπροστά σε ότι παθαίνουν VAG κτλ ειλικρινά στο λέω.

Για το κρύο έχω ακουσει εδώ ότι δεν είναι πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς μη ζορίζεις κρύο το μοτέρ
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
  #217  
Παλιά 27-07-09, 18:48
george116 Ο χρήστης george116 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2009
Μηνύματα: 26
george116 is on a distinguished road
οχι το μοτερ δε το ζοριζω καθολου ισα ισα το αυτοκινητο το προσεχω παρα πολυ ειδικα οταν ειναι κρυο.

γενικα στα 110 χλμ/ωρα να κατεβασεις 3η θεωρεις οτι το ζορισα?
  #218  
Παλιά 27-07-09, 19:11
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george116 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω το 116 με τα 122ps και 32000χλμ μου αναψε η ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα 2 φορες.

η πρωτη ηταν σε μετρια ανηφορα εντος πολης με τριτη σχεση στο σασμαν εκεινο το διαστημα εβαζα μονο 100αρα βενζινη και ηταν η πρωτη φορα που εβαλα την απλη οποτε και το συνδυασα οτι το αυτοκινητο ειχε "συνηθισει" την 100αρα στην αντιπροσωπεια δε μου ειπαν τπτ. να σημειωσω οτι επι τοπου το εσβησα το ξαναναψα και δεν ειχε τπτ

τη δευτερη φορα (που νευριασα κιολας) ηταν εχθες οταν με 110 χλμ/ωρα απο 6η κατεβασα 3η για προσπερασμα και κατα τη διαρκεια του προσπερασματος μου αναψε παλι αυτη η κιτρινη ενδειξη για μειωμενη αποδοση κινητηρα εκανα στην ακρη το εσβησα το ξαναναψα και συνεχισα το ταξιδι μου σαν να μην εγινε τπτ

οταν σε δρομο διπλης κατευθυνσης πας να κανεις προσπεραση με BMW και σου βγαζει μειωμενη αποδοση κινητηρα τι να πω ρε παιδια ειμαι πολυ fan BMW αλλα μετα απο αυτο που επαθα καθισα και διαβασα ολο το forum για το τι προβληματα εχει ο καθενας μας στον ασσο του εχω κλωνιστει

επισης οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο με το που το ξεκιναω (τα πρωτα 500 μετρα)η αποκριση του γκαζιου ειναι λες και ειναι 1000cc αλλα με το που ζεσταθει λιγο ο κινητηρας ολα καλα δε το θεωρω προβλημα απλα το θετω μηπως το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος
δεν ειναι τπτ, καλως ηρθες στο club που λενε....
4 φορες μου εχει συμβει , και τις 4 ηταν πολλαπλασιαστης , την μια δε ηταν 2 ταυτοχρονα και δεν επερνε καν μπροστα... και ολα αυτα κοντα σε αργιες που ηταν να παω ταξιδια , ευτυχως οι 3 ηταν μεσα στο σπιτι και η μια δυστιχος στο γηπεδο που ημουν για προπονηση...
αιτια οπως μου ειπαν? η γνωστη καραμελα. κακη βενζινη και ακινησια , που βενζινη βαζω παντα σε συγκεκριμενο βενζιναδικο... τι να σου πω φιλε ... και παλι καλως ηρθες στο club... αλλα ρε συ , απο 6η 3η για προσπεραση? τσι τσι τσι
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
  #219  
Παλιά 29-07-09, 18:42
nocarder Ο χρήστης nocarder δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Μηνύματα: 78
nocarder is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αυτό που έπαθες δεν είναι τίποτα μπροστά σε ότι παθαίνουν VAG κτλ ειλικρινά στο λέω...
"Δικηγόρος του διαβόλου mode ON"

Α, εντάξει τότε...αφού χαλάνε τα άλλα δεν πειράζει που χαλάει και το δικό μας...αφού είναι BMW χαλάλι του...

"Δικηγόρος του διαβόλου mode OFF"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nocarder : 29-07-09 στις 18:45
  #220  
Παλιά 29-07-09, 18:44
nocarder Ο χρήστης nocarder δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Μηνύματα: 78
nocarder is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW S1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι τπτ, καλως ηρθες στο club που λενε....
4 φορες μου εχει συμβει , και τις 4 ηταν πολλαπλασιαστης , την μια δε ηταν 2 ταυτοχρονα και δεν επερνε καν μπροστα...

"Δικηγόρος του διαβόλου mode ON"

Αν αυτό δεν είναι τπτ...τότε τί είναι σοβαρό???

"Δικηγόρος του διαβόλου mode OFF"
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.