Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 13-11-09, 16:00
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Τεσπα διαφωνουμε αλλα καθενας εχει την αποψη του....

Για τον κουνιαδο ειπα εν ολιγοις οτι 1 περιπτωση δεν ειναι δειγμα. Αν μου βρεις 10 με το ιδιο προβλημα ομως τοτε ναι ειναι στατιστικο. Σαν την κολωνα τιμονιου στα καινουρια bmw. Το πε ενας στην αρχη, ειπαμε θα δειξει, και ο χρονος εδειξε οτι εχουν εμφανιστει πολλα εμ ιδιο προβλημα. Καποιοι ισως θυμουνται και ενα 116 που εσπασε ο κινητηρας. Ηταν ομως ενα (που καλυφθηκε κι ολας) και ηταν η αξαιρεση στην στατιστικη που λεει οτι δε σπανε χωρις λογο. Τωρα μαλλον εγινα πιο κατανοητος πως εννοω την εννοια στατιστικη.

Ναι τα φορουμ ειναι στατιστικη καλυτερη απο αυτα που ακους στο δρομο. Η καλυτερη στατιστικη ειναι να δουλευεις σε συνεργεια.. Τοτε παω πασο...



Στο θεμα σου τωρα, η αποψη μου ειναι πως εαν εχεις απο πριν ενα budget 1000 ευρω που να μη σε πειραξει αν θα σου χρειαστει να τα δωσεις τοτε μπορεις να παρεις το αμαξι. Δεν βγαζει τραγικα προβληματα το 116 και ειδικα το facelift ειναι ακομα καλυτερο. Αν σου αρεσει παρτο, αλλα κατα τη γνωμη μου μην μενεις στην εμφανιση. Οδηγησε το οπως θα το οδηγεις σαν καθημερινο αμαξι και αν σε καλυψει (που θα σε καλυψει) παρτο.


Edit. ΕΙπες για αξιπιστια των φορουμς. Οσο μεγαλυτερο ειναι ενα φορουμ τοσο πιο αξιοπιστο ειναι. Και δεν ειναι κλαμπ εδω μεσα ωστε να μπλεκουν χορηγοι κλπ η να υπαρχει κατι πιο καθοδηγουμενο. Μπες πχ στο φορουμ για τα mx5 να δεις τι καλυψη πεφτει..
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 13-11-09 στις 16:03
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-11-09, 17:56
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα διαφωνουμε αλλα καθενας εχει την αποψη του....

Για τον κουνιαδο ειπα εν ολιγοις οτι 1 περιπτωση δεν ειναι δειγμα. Αν μου βρεις 10 με το ιδιο προβλημα ομως τοτε ναι ειναι στατιστικο. Σαν την κολωνα τιμονιου στα καινουρια bmw. Το πε ενας στην αρχη, ειπαμε θα δειξει, και ο χρονος εδειξε οτι εχουν εμφανιστει πολλα εμ ιδιο προβλημα. Καποιοι ισως θυμουνται και ενα 116 που εσπασε ο κινητηρας. Ηταν ομως ενα (που καλυφθηκε κι ολας) και ηταν η αξαιρεση στην στατιστικη που λεει οτι δε σπανε χωρις λογο. Τωρα μαλλον εγινα πιο κατανοητος πως εννοω την εννοια στατιστικη.

Ναι τα φορουμ ειναι στατιστικη καλυτερη απο αυτα που ακους στο δρομο. Η καλυτερη στατιστικη ειναι να δουλευεις σε συνεργεια.. Τοτε παω πασο...



Στο θεμα σου τωρα, η αποψη μου ειναι πως εαν εχεις απο πριν ενα budget 1000 ευρω που να μη σε πειραξει αν θα σου χρειαστει να τα δωσεις τοτε μπορεις να παρεις το αμαξι. Δεν βγαζει τραγικα προβληματα το 116 και ειδικα το facelift ειναι ακομα καλυτερο. Αν σου αρεσει παρτο, αλλα κατα τη γνωμη μου μην μενεις στην εμφανιση. Οδηγησε το οπως θα το οδηγεις σαν καθημερινο αμαξι και αν σε καλυψει (που θα σε καλυψει) παρτο.


Edit. ΕΙπες για αξιπιστια των φορουμς. Οσο μεγαλυτερο ειναι ενα φορουμ τοσο πιο αξιοπιστο ειναι. Και δεν ειναι κλαμπ εδω μεσα ωστε να μπλεκουν χορηγοι κλπ η να υπαρχει κατι πιο καθοδηγουμενο. Μπες πχ στο φορουμ για τα mx5 να δεις τι καλυψη πεφτει..
καταλαβαινεις οτι οποιοσδηποτε σοφρων ανθρωπος εχει να διαθεσει 15000€, εχει και αλλα 1000€ αν χρειαστει κατι
οποτε με καλυψες εν ολιγοις

δεν ειπα οτι αυτα που γραφονται στα φορουμ δεν ειναι αξιοπιστα, ειπα οτι οποιος ειναι σουπερ ευχαριστημενος απο ενα αμαξι δε θα μπει καν στη διαδικασια να αρχισει να γραφει καπου για αυτο. Θα το πει σε 5 φιλους and that's all. Αν του εμφαντιστουν ομως τα μυρια οσα, θα αρχισει να το λεει μεχρι και στο facebook
ελπιζω να το εκανα πιο κατανοητο
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-11-09, 22:48
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristidis Εμφάνιση μηνυμάτων
sorry αλλα ποιος αλλαζει δηλαδη τακακια και λαστιχα ανα 5ετια ?
τελικα απο οτι καταλαβαινω ειναι θεμα τυχης...



μα εδω λενε οτι και καινουρια τους βγαζουν προβληματα
οσο για το αλλο που λες, δε ξερω αν ειναι ακριβως ετσι...
σε απολυτο νουμερο, αν δωσω για ενα bmw 3ετιας σημερα 15000 €, και για ενα corsa του κουτιου σημερα παλι 15000 €, δε ξερω σε 5 χρονια ποιο θα πουλησω πιο ακριβα...
ενα θα πω...δλδ προτιμας να παρεισ μτχ...2 φορες χειροτερο...ρε φιλε...ειναι δυνατον το καινουργιο να βγαλει προβλημα?!και αν βγαλει εγγυηση εχεις...τι λεμε τωρα...σε 5 χρονια στο μτχ bmw θα χεις... 150.000...γιατι στην ουσια ηταν 3ετιας +5 δικα σου...στο αλλο θα εχεις πολυ λιγοτερα...δεν ειναι το ιδιο τι λεμε τωρα...
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-11-09, 22:57
Το avatar του χρήστη kapetanios
kapetanios Ο χρήστης kapetanios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Μηνύματα: 111
kapetanios is on a distinguished road
Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι....



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-12-09, 11:03
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Μηνύματα: 18
giorgosg is on a distinguished road
Προσωπική μου άποψη είναι ότι καλύτερα είναι να αγοράζεις καινούριο αυτοκίνητο αυτό που προτιμάς καλύτερα ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις. Εγώ αγόρασα τον άσσο με τα λεφτά που θα έδινα για ένα μεταχειρισμένο 520d όμως είχα εγγύηση 5 χρόνια και service inclusive για 5 χρόνια. Το μεταχειρισμένο θα εχει προβλήματα και θα τα πληρώσεις γιατί δεν ξέρεις τι του έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Το καινούριο όταν το προσέχεις δεν έχει να πάθει τίποτα. Ο άσσος μου πριν το ατύχημα ήταν σαν καινούριος (ενός χρονού με 14κ χλμ) ούτε τρίξιματάκι δεν ακουγόταν. Τώρα ένα χρόνο μετά δεν μετάνιωσα καθόλου για την αγορά μου και πάω πάλι στο ίδιο αυτοκίνητο. Να προσθέσω και θέμα ασφάλειας γιατί είχα μια μεγάλη σύγκρουση και πραγματικά δεν κινήθηκα από τη θέση μου - άνοιξαν όλοι οι αερόσακκοι και η οδηγός στο άλλο αυτοκίνητο έμεινε 2 μέρες στο νοσοκομείο. (κάηκα λίγο στο χέρι από τον αερόσακκο)
Εγώ σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το 116 όμως για μεταχειρισμένο όμως έχω τις επιφυλάξεις μου.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-12-09, 13:10
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Ξαναλέω πως όσα μτχ έχω αγοράσει, δε ζήτησαν ποτέ τίποτα... Θέλει καλό έλεγχο πριν την αγορά και κατά 90% θα είσαι απροβλημάτιστος...
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-12-09, 21:19
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
γνωμη μου στην εποχη μας και λογω κρισης δεν αγοραζεις ποτε καινουργιο βρισκεις αμαξι μηνων βια χρονου με κερδος 5000 -6000 πιο κατω απο το καινουργιο μην σου πω και πιο χαμηλα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.