Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-11-09, 22:42
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Άμα σε ενδιαφέρει από αρκετά έως πολύ η αξιοπιστία, τότε κοιτάς με κλειστά μάτια προς ανατολή. Τί να λέμε τώρα ότι οι BMW δεν βγάζουν πρόβλημα και αυτό συνέβαινε στα προ fl μοντέλα μόνο και να ευλογούμε τα γένια μας? Ούτε υπερβολές είναι αυτά που διάβασες στο τοπικ σχετικά με τα προβλήματα στη σειρά 1 (υπάρχει και αντίστοιχο τοπικ για τη σειρά 3 όπου δυστυχώς είχα κι εγώ ορισμένες άσχημες εμπειρίες), ούτε μεμονωμένα περιστατικά, ούτε ψέματα! Οι BMW ασχέτως μοντέλου, υστερούν στην αξιοπιστία, όπως και οι έταιροι δύο "πολυτελείς" Γερμανοί. Εκτός αυτού, η toyota προσφέρει και εγγύηση ένα κάρο χρόνια (6 αν θυμάμαι καλά), σε αντίθεση με τους Γερμανούς που προσφέρουν μόλις δύο. Κατά συνέπεια, αν έχεις "καλομάθει" με το starlet σου (και καλά έκανες αφού έτσι θα έπρεπε να είναι όλα τα αυτοκίνητα ως προς την αξιοπιστία), μακριά από BMW.

Αν τώρα οι προτεραιότητες σου έχουν να κάνουν κυρίως με οδική συπεριφορά, κομψότητα και ποιότητα (πχ υλικά εσωτερικού), τότε η σειρά 1 είναι μια πολύ καλή περίπτωση, από τις κορυφαίες της κατηγορίας. Διαλέγεις και παίρνεις...
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 12-11-09 στις 22:46
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-09, 22:59
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
Φιλε εγω πηρα ενα πριν μια εβδομαδα 2006 116 με 60000 στα 14000ε ειναι αψογο μεχρι στιγμης...!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-09, 00:52
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου θα πω και εγώ τη γνώμη μου, αφού ήμουν αυτός που αντιμετώπισε τα περισσότερα προβλήματα με τον άσσο, και είχα στην κατοχή μου και το προ fl με 70.000 χλμ και το τωρινό με 35.000 χλμ.
δεν ξέρω αν θα το πάρεις μτχ ή καινούργιο.
αν πας για καινούργιο πάρτο με κλειστά μάτια. δεν έχει καμία παιδική ασθένεια, είναι βελτιωμένο σε σημεία που το προηγούμενο πονούσε, και είναι πιο ποιοτικό.
αν πας για μτχ προσπάθησε να μην είναι από τα πρώτα που βγήκαν. τα συγκεκριμένα δεν ήταν χρέπια, αλλά είχαν κάποια στάνταρ προβλήματα που αργά ή γρήγορα τα έβγαζαν.
Από εκεί και πέρα η απόφαση δική σου


Facelift μονο....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-09, 07:15
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Να μην αγχώνεσαι. Τα προβλήματα που υπήρχαν στην αρχή έχουν φτιαχτεί σχεδόν.

Προχώρα άφοβα.

Ούτως ή άλλως όλα τα καινούρια αυτοκίνητα όλο και κάτι βγάζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-09, 08:40
Aristidis Ο χρήστης Aristidis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 12
Aristidis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα σε ενδιαφέρει από αρκετά έως πολύ η αξιοπιστία, τότε κοιτάς με κλειστά μάτια προς ανατολή. Τί να λέμε τώρα ότι οι BMW δεν βγάζουν πρόβλημα και αυτό συνέβαινε στα προ fl μοντέλα μόνο και να ευλογούμε τα γένια μας? Ούτε υπερβολές είναι αυτά που διάβασες στο τοπικ σχετικά με τα προβλήματα στη σειρά 1 (υπάρχει και αντίστοιχο τοπικ για τη σειρά 3 όπου δυστυχώς είχα κι εγώ ορισμένες άσχημες εμπειρίες), ούτε μεμονωμένα περιστατικά, ούτε ψέματα! Οι BMW ασχέτως μοντέλου, υστερούν στην αξιοπιστία, όπως και οι έταιροι δύο "πολυτελείς" Γερμανοί. Εκτός αυτού, η toyota προσφέρει και εγγύηση ένα κάρο χρόνια (6 αν θυμάμαι καλά), σε αντίθεση με τους Γερμανούς που προσφέρουν μόλις δύο. Κατά συνέπεια, αν έχεις "καλομάθει" με το starlet σου (και καλά έκανες αφού έτσι θα έπρεπε να είναι όλα τα αυτοκίνητα ως προς την αξιοπιστία), μακριά από BMW.

Αν τώρα οι προτεραιότητες σου έχουν να κάνουν κυρίως με οδική συπεριφορά, κομψότητα και ποιότητα (πχ υλικά εσωτερικού), τότε η σειρά 1 είναι μια πολύ καλή περίπτωση, από τις κορυφαίες της κατηγορίας. Διαλέγεις και παίρνεις...
το θεμα ειναι οτι αγοραζοντας μια bmw (και πληρωνοντας τα διπλα σε σχεση με μια corolla αντιστοιχης ηλικιας) θα επρεπε να παιρνεις και αξιοπιστια και τα υπολοιπα (οδική συμπεριφορά, κομψότητα, ποιότητα κλπ)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaSt0RaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε εγω πηρα ενα πριν μια εβδομαδα 2006 116 με 60000 στα 14000ε ειναι αψογο μεχρι στιγμης...!
τωρα σε μια βδομαδα αν σου εβγαζε προβληματα θα ηταν και λιγο παραδοξο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην αγχώνεσαι. Τα προβλήματα που υπήρχαν στην αρχή έχουν φτιαχτεί σχεδόν.

Προχώρα άφοβα.

Ούτως ή άλλως όλα τα καινούρια αυτοκίνητα όλο και κάτι βγάζουν.
γινε λιγο πιο σαφης αν μπορεις
Παράθεση:
Τα προβλήματα που υπήρχαν στην αρχή
αναφερεσαι προ f/l και μετα ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-09, 09:08
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaSt0RaS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε εγω πηρα ενα πριν μια εβδομαδα 2006 116 με 60000 στα 14000ε ειναι αψογο μεχρι στιγμης...!
Αποτελεί τεστ αξιοπιστίας, η μιας εβδομάδας χρήση ? ? ? ? ? ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-09, 09:09
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Καλημέρα! Ως κάτοχος μιας τριάρας μεν αλλά BMW δε, θα σου πω την δική μου γνώμη και βάση των δικών μου εμπειριών! Και εγώ θα είχα το δίλημμα στα σίγουρα αν πριν το αγοράσω είχα διαβάσει όλα αυτά με τα προβλήματα! Το πιο πιθανό ήταν να την πάρω βέβαια γιατί από πάντα ήμουν κολλημένος με την συγκεκριμένη μάρκα αλλά πλέον όχι! Από θέματα ποιότητας και συμπεριφοράς του αυτοκινήτου στον δρόμο είναι κορυφή! Για θέμα ασφάλειας δεν ξέρω γιατί ευτυχώς δεν μου έχει τύχει ακόμα κάτι, αλλά έτσι όπως το νιώθω μου εμπνέει ασφάλεια στο full (ψυχολογικό είναι αυτό)! Στο θέμα τώρα της αξιοπιστίας λέω πολύ απλά μηδέν! Είναι και αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω……είναι να μην σου κάτσει….! Όσο για την εξυπηρέτηση από τις αντιπροσωπείες, για μένα και πάλι κάτω από το μηδέν! Το να μην ξέρουν κάτι, άντε να το δεχτώ (λέμε τώρα) αλλά και να με έχουν φλομώσει στο ψέμα πάει πολύ νομίζω! Ότι και να αποφασίσεις, καλοτάξιδο να είναι και να το χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-09, 09:18
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεος με αυτο το threat...τρομαζουν τον κοσμο...αν θες μια γνωμη ακου στην...αλλιως πετα την

1.θες αμαξι οικονομικο,φθηνο,service φθηνα,να μην σε νοιαζει αν στο χτυπησουν η οχι?!και δεν σε νοιαζει τπτ αλλο περα απο αυτο?! μην παρεις bmw

2.θες ασφαλή οδηγικη απολαυση με ένα μικρο κοστος παραπάνω και έχεις χωρο να το βαζεις και εκει που το πηγαινεις εισαι σιγουρος οτι δεν θα στο χτυπησουν παρτο(ειδικα αν μενεις επαρχια παρτο)

απο κει και περα...το αμαξι οπως το φερεσε σε φερετε...εγω εχω το facelift...για τα προηγουμενα δεν ξερω...2-3 ατομα να ειχαν προβλημα αλλοι 2-3 να υπερβαλαν και αλλοι 2-3 να ειπαν ψεματα...μην ακους πολλα...αμα εβγαινε προβληματικο κανεις δεν θα το επαιρνε...
σωστός, έτσι είναι +1
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-09, 09:21
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristidis Εμφάνιση μηνυμάτων
γινε λιγο πιο σαφης αν μπορεις
Μερικές φορές τα πρώτα μοτέρ που βγαίνουν έχουν κάποια θέματα. Το ίδιο συνέβη και στα 35άρια, το ίδιο συνέβη και στα 2λτ με τα 170. Κάποια μοτέρ είχαν θεματάκια.

Πλέον τα προβλήματα στα 2λτ απ'όσο γνωρίζω έχουν αντιμετωπιστεί.

Τέλος, δυστυχώς κάποια μικροπροβληματάκια εύκολα αντιμετωπίσιμα εμφανίζονται, αλλά να μην αγχώνεσαι. Το ίδιο ισχύει για όλα τα καινούρια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-09, 09:24
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristidis Εμφάνιση μηνυμάτων
για να προλαβω σχολια του στυλ αλλιως ηταν τα αυτοκινητα προ 15ετιας, να πω οτι εχω φιλους με civic 08 (40.000 km), corolla 07 (60.000 km), almera 04 (120000 km) και κανεις τους δεν εχει αντιμετωπισει το παραμικρο
Υπερβολές, όλα βγάζουν βλάβες και όλα δεν βγάζουν.

Φίλος έδωσε Κορόλλα με 35.000 χιλιόμετρα γιατί έβγαζε όλο βλάβες και πήρε Ε92 316. Αυτό του έβγαλε βλάβες απο τη πρώτη εβδομάδσ (έχω γράψει threads για το φίλο μου) ενώ το δικό μου Ε92 320 που είναι ίδιας χρονιάς δεν έχει παρουσιάσει τίποτα στα κοινά μηχανικά μέρη παρόλο που εγώ το σκίζω και αυτός όχι.

Με λίγα λόγια ποτέ δεν μπορείς να γενικεύεις. Ναι είναι λίγο μπροστά τα Ιαπωνικά σε αξιοπιστία αλλά ας ηρεμήσουμε (τα δικά μου BMW ποτέ δεν είχαν σοβαρά προβλήματα)
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.