Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-05-13, 14:41
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Συμφωνω κι επαυξανω οτι τα VAG εχουν επισης σοβαρα θεματα αξιοπιστιας.

Φιλος με TSI εχει αλλαξει 2 φορες κιβωτιο, και φιλςο του πατερα μου παλι με TSI μια φορα. Περιοδικα παιζουν κι εκει κιτρινα λαμπακια.

Αλλα επειδη εχω οδηγησει και το 116 αρκετα και εχω πολυ καλη αποψη, παρολο που ειμαι φαν της πισω κινησης και της σπορ οδηγησης το 116 δε με διασκεδασε καθολου. Αντιθετως το tsi με το πιο ουδετερο τιμονι με εφτιαχνε πιο πολυ σε κλειστη διαδρομη και το χαιρομουν περισσοτερο. Κι ας ειναι μπροστινοκινητο. Γι αυτο λεω οτι στο 116 η πισω κινηση ειανι τυπικο προσον.

Περιμενουμε και την απαντηση του φιλου, αν και πιστευω πως τον ξενερωσαμε
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-13, 15:29
andrey_ Ο χρήστης andrey_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 13
andrey_ is on a distinguished road
Χαχα, όχι δε με ξενερώσατε!
Πέρασα ώρες διαβάζοντας για συγκρίσεις 116 με α3
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταρχάς όντως οι επιδόσεις δε με πολυενδιαφέρουν, θα είναι καλύτερο από το πολάκι μου (το οποίο στις επιταχύνσεις σε κίνηση είναι αρκετά αργό παρά τα 100 άλογα) και απ' ό,τι κατάλαβα έχει το συν της οδηγικής ευχαρίστησης.

Ως προς τον premium χαρακτήρα δεν έχω θέμα να οδηγώ κια ή bmw, απλά επειδή στα μεταχειρισμένα οι τιμές έχουν πέσει απίστευτα, είπα να ανέβω επίπεδο. Ο τρόπος που το ταμπλό σε αγκαλιάζει, ακουμπάς στο υποβραχιόνιο και πιάνεις στο τιμόνι με κέρδισε από την πρώτη στιγμή (του έκανα ένα πάρα πολύ σύντομο test drive).

Θέλω να κάνω δύο επιπλέον ερωτήσεις:
1)Ως προς τα σέρβις, μπορείτε οι γνώστες να με ενημερώσετε αν όντως είναι πιο φθηνό από της audi;
2) A3 1.8TFSI του 2010, με 3.000€ παραπάνω, αξίζει ως αγορά, δεδομένου ότι δεν περισσεύουν και ότι θα καίει αισθητά πιο πολύ (ή κάνω λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-13, 15:34
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Θα πέσουν όλοι να με φάνε έτσι όπως πάω
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα 116i προ facelift 115ps εξατάχυτο. Αλλά επειδή έχω οδηγήσει και το FL 116i, με τα 122ps και ED, ανάμεσα σε Α3 1.8TFSI και 116i 122ps επιλέγω Α3. Το 116 με τα 122 δεν μου άρεσε καθόλου, ένιωσα ότι οδηγούσα άλλο αμάξι σε σχέση με το 116i προ FL, πολύ πλαδαρό, κακό τιμόνι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-05-13, 15:47
andrey_ Ο χρήστης andrey_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 13
andrey_ is on a distinguished road
Να ξεκαθαρίσω κάτι..
Επειδή το οδήγησα έστω και για 3 τετράγωνα, η οδήγησή του μου αρέσει, ξεκινώντας από τη θέση και φτάνοντας μέχρι το στρίψιμο. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις (τιμόνι, πίσω κίνηση κτλ), με το πολο τόσο χρόνια νοιώθω ότι οδηγώ ταξί! Αλλωστε είναι και κάτι υποκειμενικό..
Αν όμως η διαφορά στην κατανάλωση είναι +2l/100km, τότε στα 12.000km που κάνω εγώ το χρόνο είναι 240l, δηλαδή με σημερινή τιμή βενζίνης γύρω στα 400€ το χρόνο. Βάλε και το τούρμπο που θα σε σπρώχνει να το πατάς και λίγο, φτάνει 500€.Βάλε και τα τέλη, και τη διαφορά στην τιμή, σε 3 χρόνια θα έχω βάλει κανα 5χίλιαρο παραπάνω, αξίζει η διαφορά με βάση το προφίλ μου όπως σας το έχω περιγράψει; (δεδομένου ότι δεν είμαι και πλούσιος)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-13, 16:05
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Βρες να οδηγήσεις ένα 116i προ FL πριν αγοράσεις, θα έχεις καλύτερη εικόνα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-05-13, 16:48
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ήμουν στην ίδια φάση με τον φίλο πριν 3 χρόνια. Τελικά προτίμησα το 116 προ-φλ με τα 115 άλογα και το 6τάχυτο με 32 χιλιάδες χιλιόμετρα επάνω του από Γερμανία και δε το μετάνιωσα ποτέ.
Βγήκε το γνωστό θέμα (κολώνα τιμονιού, κόστος με αλλαγή 320 ευρώ) και ένα απρόοπτο (σπασμένη δαγκάνα εν κινήσει, αφού ζώ για να το πώ όλα καλά) αλλά σε αξιοπιστία κινητήρα δεν έβγαλε ποτέ κάτι μέχρι τώρα 25 χιλιάδες χιλιόμετρα μετά. (φτού φτού)
Από εκεί και μετά είναι θέμα οδηγικού γούστου.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-05-13, 16:53
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andrey_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχα, όχι δε με ξενερώσατε!
Πέρασα ώρες διαβάζοντας για συγκρίσεις 116 με α3
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταρχάς όντως οι επιδόσεις δε με πολυενδιαφέρουν, θα είναι καλύτερο από το πολάκι μου (το οποίο στις επιταχύνσεις σε κίνηση είναι αρκετά αργό παρά τα 100 άλογα) και απ' ό,τι κατάλαβα έχει το συν της οδηγικής ευχαρίστησης.

Ως προς τον premium χαρακτήρα δεν έχω θέμα να οδηγώ κια ή bmw, απλά επειδή στα μεταχειρισμένα οι τιμές έχουν πέσει απίστευτα, είπα να ανέβω επίπεδο. Ο τρόπος που το ταμπλό σε αγκαλιάζει, ακουμπάς στο υποβραχιόνιο και πιάνεις στο τιμόνι με κέρδισε από την πρώτη στιγμή (του έκανα ένα πάρα πολύ σύντομο test drive).

Θέλω να κάνω δύο επιπλέον ερωτήσεις:
1)Ως προς τα σέρβις, μπορείτε οι γνώστες να με ενημερώσετε αν όντως είναι πιο φθηνό από της audi;
2) A3 1.8TFSI του 2010, με 3.000€ παραπάνω, αξίζει ως αγορά, δεδομένου ότι δεν περισσεύουν και ότι θα καίει αισθητά πιο πολύ (ή κάνω λάθος;


μην το λες.... το πόλο θα σου φανεί πολύ πιο μπάμ σε επιταχύνσεις... η BMW είναι και βαρύ αμάξι έχει και ηλεκτρονικά γκάζια κλπ που την κάνουν γενικά ήηηηηηηηηπιο αμάξι...
χαλαράαααααααααα..
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-05-13, 16:59
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
(Τωρα θε πεσουν πολλοι να φανε εμενα)


Εφοσον δεν εχεις προβλημα να οδηγας κια ή bmw και εχεις και το οικονομικο στη μεση τοτε κατευθυνσου σε καποιο ιαπωνεζικο ή κορεατικο τελευταιας γενιας.

Ακομα καλυτερα, στη θεση σου, θα επαιρνα καποιο ντιζελ. Το οφελος στα εξοδα κινησης ειναι προφανες. Καταναλωση 5λ πετρελαιο ή 7,5€/100χλμ εντος πολης και οχι 10λ βενζινης ή 16€/100χλμ . Στα 12.000χλμ η διαφορα ειναι 1020€. Εκτος πολης οι διαφορες ειναι μικροτερες αλλα ενα κερδος 800€ ειανι δεδομενο με το πετρελαιο. Ασφαλιστρα και τελη αναλογως το αυτοκινητο.

Αν δεν τρελαινεσαι για πισωκινητο δεν εχεις λογο να παρεις bmw.


Βασικα ομως δεν εχω καταλαβι γιατι θες να αλλαξεις το polo που εχεις. Σου βγαζει προβληματα? Εχει πολλα χλμ και φοβασαι μην σου βγαλει? Το βαρεθηκες? Δε σε ικανοποιει σε καποιο τομεα? Τι ακριβως αναζητας απο το επομενοσ ου αυτοκινητο? Οικονομια? Αξιοπιστια? Εμφανιση? Γοητρο? Ειανι πολλες οι ερωτησεις αλλα νομιζω ειναι σημαντικες για να μας δωσεις να καταλαβουμε τι ακριβως ψαχνεις


edit Οπως ειπε και ο peter απο πανω το polo ειναι μαλλον πιο γρηγορο απο την 116 . Εχε το υποψην σου. Η116 ομως κανει πολυ ωραιο ταξιδι σε υψηλες ταχυτητες χωρις να κουραζεται αν αυτο σε ενδιαφερει, και εχει καλες τελικες λογω καλης αεροδυναμικης και καλης κλιμακωσης κιβωτιου
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 13-05-13 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-05-13, 17:56
andrey_ Ο χρήστης andrey_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2013
Μηνύματα: 13
andrey_ is on a distinguished road
Ως προς την επιλογη, ειναι θεμα αισθητικης, δε μου αρεσουν ουτε τα γιαπωνεζικα ουτε τα κορεατικα.
Τα πετρελαιοκινητα ειναι μια επιλογη, το εξτρα κοστος ομως δεν αποσβεννυται αν δεν κανεις πανω απο 12.000, που εγω κανω λιγοτερα, ενω χανουν στις επιδοσεις.
Εχω ξεκαθαρισει μεσα μου οτι ψαχνω premium μεταχειρισμενο, το θεμα ειναι αν αξιζει τα παραπανω χρηματα το α3..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-05-13, 18:20
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Λες αντιφατικα πραγματα κατα τη γνωμη μου.


Θες οικονομια ή αποσβεση κεφαλαιου σε βαθος χρονου, θες και premium.

Αυτο δε γινεται, λυπαμαι.

Καλυτερα να σε απογοητευσω εγω τωρα (πιθανος τυχαιος που σου δωσε ενα ερεθισμα) παρα να απογοητευτεις ο ιδιος σε λιγους μηνες.

Βαλε προτεραιοτητα, οικονομια πρωτα? premium πρωτα χωρις οικονομια-αξιοπιστια? διαλεξε
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.