Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-12, 21:06
Alzaf Ο χρήστης Alzaf δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-03-2012
Μηνύματα: 1
Alzaf is on a distinguished road
Θόρυβος στο πίσω δεξιό μέρος

Γεια σας,

Τον Ιανουάριο του 2012 παρέλαβα το καινούργιο μου F20-116i από την αντιπροσωπεία της bmw. Μετά από περίπου 900 km άρχισα να ακούω ένα θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, συγκεκριμένα όταν ο δρόμος έχει λακούβες ή ανωμαλίες. Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν μπορούν να εντοπίσουν από που έρχεται παρόλο που τον ακούσανε στην οδήγηση. Ο τεχνικός προσπάθησε να με καθησυχάσει, λέγοντας μου ότι ναι μεν τέτοιου είδους θόρυβοι είναι δύσκολοι επειδή δεν μπορούν να εντοπιστούν εύκολα, αλλά δεν επηρεάζουν την ασφάλεια της οδήγησης. Εμένα όμως αρχίζει και με ανησυχεί ο θόρυβος.
Σε γερμανικά forums σχετικά με την f20 είδα ότι υπάρχουν αρκετοί που αναφέρουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όπως διάβασα ούτε εκεί μπόρεσε ακόμα να εντοπιστεί από που προέρχεται.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;
Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-12, 21:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλωσηρθες κατ αρχην και καλοριζικο να ναι το νεο σου αποκτημα, πολυ ωραια η νεα σειρα 1. Τωρα για τριγμους και θορυβους...επισης καλωσηρθες στο κλαμπ αν και πολυ νωρις! Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα στην Ελλαδα και η πιο καλοφτιαγμενη κι ηχομονωμενη λιμουζινα τριζει να ναι καλα οι κατσικοδρομοι, ανεβασε λιγο την ενταση του ραδιοφωνου σου κι απολαυσε τις βολτες σου με το νεο σου καμαρι!

Συνηθως τετοιοι θορυβοι προερχονται απο τις επενδυσεις των κολωνων ή απ τις τσιμουχες στις πισω πορτες, ακομα και απο τις εταζερες εκει που ακουμπανε ή κι απ τα πισω καθισματα.
Θα σου προτεινα να ελεγξεις πρωτα απ ολα τις πισω ζωνες μη βρισκει καμια σε μεταλλο ή σκληρο πλαστικο, μετα προσπαθησε να κουνησεις λιγο την εταζερα, βγαλτην και ξαναβαλτην, ισως να ακουμπαει καπου και κανει θορυβο, μετα πιεσε ελαφρα με το χερι σου την επενδυση της πισω δεξιας κολωνας και του ουρανου σ εκεινο το σημειο, να δεις ισως να εχει φυγει, ξεκουμπωσει απ τη θεση της η επενδυση. Ανεβοκατεβασε και το τζαμι εκεινης της πορτας και δες μηπως εμποδιζει κατι την κινηση του και αν ολες οι τσιμουχες του ειναι οκ. Τελος φροντισε να ειναι πεντακαθαρες ολες οι τσιμουχες στις πορτες και στα παραθυρα. Μη χρησιμοποιησεις λαδια σιλικονης, μ ενα βρεγμενο πανακι με νερο να φυγουν οι σκονες. Αλλιως με λιγο σπρευ τεφλον ακομα καλυτερα. Το σπρευ τεφλον κανει και για ολους τους αρμους και τις ενωσεις να μη τριζουν σα λιπαντικο.
Το φανταζομαι οτι ειναι σουπερ σπαστικο να χεις δωσει τοσα λεφτα, τ αμαξι να ναι ουσιαστικα 'παρθενο' και ν αρχισανε οι τριγμοι απο τωρα. Δες αυτα που σου ειπα κι αν συνεχισουν πηγαινε το ξανα στην αντιπροσωπεια και πιεσε τους να βρουν μια λυση.

Ερωτηση: Μηπως σου βαλανε τιποτα εξτρα εδω στην Ελλαδα οπως φιμε τζαμια ή και συναγερμο?..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-12, 07:55
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,

Τον Ιανουάριο του 2012 παρέλαβα το καινούργιο μου F20-116i από την αντιπροσωπεία της bmw. Μετά από περίπου 900 km άρχισα να ακούω ένα θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, συγκεκριμένα όταν ο δρόμος έχει λακούβες ή ανωμαλίες. Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν μπορούν να εντοπίσουν από που έρχεται παρόλο που τον ακούσανε στην οδήγηση. Ο τεχνικός προσπάθησε να με καθησυχάσει, λέγοντας μου ότι ναι μεν τέτοιου είδους θόρυβοι είναι δύσκολοι επειδή δεν μπορούν να εντοπιστούν εύκολα, αλλά δεν επηρεάζουν την ασφάλεια της οδήγησης. Εμένα όμως αρχίζει και με ανησυχεί ο θόρυβος.
Σε γερμανικά forums σχετικά με την f20 είδα ότι υπάρχουν αρκετοί που αναφέρουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όπως διάβασα ούτε εκεί μπόρεσε ακόμα να εντοπιστεί από που προέρχεται.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;
Σας ευχαριστώ.
Αποκλείεται να υπάρχει θόρυβος που δεν μπορεί να εντοπιστεί..
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ..
Απλά δεν ασχολούνται όπως και όσο πρέπει..
Και αν δεν εντοπίζεις τον ήχο για να ξέρεις την προέλευση του (ακόμα και στο περίπου), σίγουρα δεν μπορείς να
διασφαλίσεις την ασφάλεια ή όχι του οχήματος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-12, 23:04
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποκλείεται να υπάρχει θόρυβος που δεν μπορεί να εντοπιστεί..
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ..
Απλά δεν ασχολούνται όπως και όσο πρέπει..
Και αν δεν εντοπίζεις τον ήχο για να ξέρεις την προέλευση του (ακόμα και στο περίπου), σίγουρα δεν μπορείς να
διασφαλίσεις την ασφάλεια ή όχι του οχήματος..
Αυτό θα έλεγα κι εγώ.. Προφανώς για να ακούγεται θόρυβος δεν πάει κάτι καλά.. Τα αμάξια δεν φτιάχνονται με θορύβους εργοστασιακούς..

Πίεση στην αντιπροσωπεία να το βρουν ειδικά για τόσο καινούριο αμάξι..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-12, 15:37
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
να θυμισω στον παλιο ασσο οτι υπηρχε θεμα με το φλοτερ και τους θορυβους που εκανε? καινουριο ηταν και δεν μπορουσαν να το εντοπισουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-12, 18:19
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
καταρχην ειναι μεταλλικος???? εγω ειχα ενα παρομοιο προβλημα σε ενα αλλης μαρκας αμαξι το οποιο θα ακουστει χαζο για το δικο σου που ειναι κουτα.εχωντας κλειστα παραθυρα ακουγα ενα θορυβο μεταλλικο σε λακουβες.ωπου κι αν πηγα δε το βρηκε κανεις αφου το αμαξι ηταν ακουνιτο πανω σε μια ραμπα.με αποτελεσμα εβαλα εναν αλλο να οδηγησει το αμαξι κ εγω απέξω προσπαθησα να καταλαβω απο που ερχεται ο θορυβος.με αποτελεσμα κ μετα απο πολυ σχολαστικο ελεγχο σε καθετι κομματι μεταλλικο τελικα ητανε τα λασκαρισμενα ελλατηρια απο τις σιαγονες που εχεουν οι πισω τροχοι για το χειροφρενο.πιθανολογο οτι ακουγεται χαζο για το αμαξι σου αυτο αλλα καμια φορα συμβαινουν τα πιο κουφα πραγματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-12, 23:19
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Οδήγα εσύ και βάλε κάποιον στο πορτ παγκαζ να εντοπίση τον θόρυβο ή μπες εσύ πίσω. Στο SIERRA που είχα άκουγα θόρυβο πίσω και τελικά είχε ξεκουμπώση το πίσω κάθισμα το κάτω και κτύπαγε στο μεταλικό που κούμπωνε. Πολλά κουφά συμβαίνουν στα αυτοκίνητα μην τρελένεσαι θα το βρείς...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-12, 08:02
Το avatar του χρήστη trifonas
trifonas Ο χρήστης trifonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 364
trifonas will become famous soon enough
πηγαινε το σε συνεργειο που εχουν τη ραμπα για ελεγχο αμορτισερ.ειναι πιο απλο.
Αυτο εκανα εγω και ανακαλυψα οτι οταν μου ειχαν βαλει τα καινουρια αμορτισερ δεν ειχαν βιδωσει καλα την βιδα του πισω αμορτισερ μεσα στο θολο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trifonas : 16-03-12 στις 08:07
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.