Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 14-11-07, 09:44
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Φιλε ειλικρινα περιμενα την δικη σου απαντηση.....Σε ευχαριστω παρα πολυ..... MOTUL 90PA εχω βρει και ......τρεχω να παρω.....

God εισαι απαιχτος.......
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 14-11-07, 13:32
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από str2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε ειλικρινα περιμενα την δικη σου απαντηση.....Σε ευχαριστω παρα πολυ..... MOTUL 90PA εχω βρει και ......τρεχω να παρω.....

God εισαι απαιχτος.......
αν θυμαμαι καλα ειναι ημισυνθετικες αυτε.ψαχνω για συνθετικη 100% για μπλοκε να βαλω.
στρατο ποσο τις βρηκες?20ευρω το διλητρο?
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 14-11-07, 16:54
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Τις πηρα 27€ τα 2Λιτρα απο τον Αυγεροπουλο...... και ειναι συνθετικες 100% ....τουλαχιστον ετσι αναγραφει και επανω στην ετικετα.

Προτεινομενη αλλαγη της μετα απο 20.000-25.000 Χλμ αναλογα τα "μπατιλικια"....χεχεχεχε . Φυσικα μπορεις να τις αλλαξεις και στα 40.000 Χλμ οπου αναφερετε σαν το μεγιστο (μη) επιτρεπτω οριο.

Εμενα παντως ΔΕΝ με "χαλανε" καθολου......χεχεχε
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη str2004 : 14-11-07 στις 16:59
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 14-11-07, 18:55
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
high performance mineral gear oil βρισκω σε σαητ οτι γραφει,πουθενα δε λεει 100%συνθετικο και νομιζω πως το mineral ...σημαινει ορυκτο(ορυκτελαιο).ας διαφωτισει οποιος ξερει γιατι σκεφτομαι και εγω να το βαλω.επισεις 90 ειναι το sae του.δηλαδη εχει σταθερο ηξωδες 90?
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 14-11-07, 21:03
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaros Εμφάνιση μηνυμάτων
high performance mineral gear oil βρισκω σε σαητ οτι γραφει,πουθενα δε λεει 100%συνθετικο και νομιζω πως το mineral ...σημαινει ορυκτο(ορυκτελαιο).ας διαφωτισει οποιος ξερει γιατι σκεφτομαι και εγω να το βαλω.επισεις 90 ειναι το sae του.δηλαδη εχει σταθερο ηξωδες 90?
To 90PA ειναι πληρως συνθετικο λαδι. Mineral σιγουρα σημαινει ορυκτελαιο αλλα με ορυκτελαιο σε μπλοκε θα πηγαινες στο πρωτο ντουβαρι (δεν λειτουργει καν). Οποτε καπου κανουν λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 14-11-07, 22:08
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
δε ξερω τι να πω.και εγω ελεγα να τα βαλω αλλα σε οσα σαητ κοιταξα αυτο λενε(μινεραλ).τελικα εχουν σταθερο ιξωδες 90?θα πρωτιμουσα κατι πολυτυπο,γιατι και το 85-90 μου μου εβαλαν σε ενα συνεργειο(havoline) δε με ικανοποιει
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-11-07, 23:21
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaros Εμφάνιση μηνυμάτων
δε ξερω τι να πω.και εγω ελεγα να τα βαλω αλλα σε οσα σαητ κοιταξα αυτο λενε(μινεραλ).τελικα εχουν σταθερο ιξωδες 90?θα πρωτιμουσα κατι πολυτυπο,γιατι και το 85-90 μου μου εβαλαν σε ενα συνεργειο(havoline) δε με ικανοποιει
Καλα κανει και δεν σε ικανοποιει, δεν εχω ακουσει ποτε 85W90 βαλβολινη Havoline και δεν νομιζω να την προτεινει η BMW. Δεν την ξηλωνεις μην γινει Havoc-line?

75W90 τυπου ειναι, και δεν υπαρχει τετοιο πραγμα οπως 'σταθερο ιξωδες'. Το ιξωδες μεταβαλλεται αναλογα με την θερμοκρασια. Τα πολυτυπα λιπαντικα απλως δεν εχουν γραμμικοτητα, ειναι πιο λεπτα οταν ειναι κρυα και πιο χοντρα οταν ζεσταθουν απο ενα SAE.

Γενικοτερα η BMW προτεινει αρκετες βαλβολινες για διαφορικα. Κυριως 75W140 για να αντεχουν τα αντερα τους αλλα και 75W90 ειναι πολλες καλες. Διαλεξε μια και παρε...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 19-12-07, 18:18
Το avatar του χρήστη propeller
propeller Ο χρήστης propeller δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 333
propeller is on a distinguished road
σημερα αλλαξαμε το λαδι στο σασμαν (κιτρινο αυτοκλολλητο) στο compact (E46) με Redline ATF D4.
Ειδα βελτιωση περιπου 20-30% στο κουμπωμα των ταχυτητων, μενει να δω κ οταν ειναι κρυο το σασμαν πως συμπεριφερεται.
Τωρα για το αν ειναι το καταλληλο ζουμι για το σασμαν...ειδωμεν....
Της bmw το λαδι σασμαν παντως το πουλανε στα 5 λιτρα κ δε συμφερει στα 110 ευρω περιπου. Αν καποιος με Ε46 θελει group buy αγορα απο τη bmw ας μου πει ωστε την επομενη φορα να μοιραστουμε το κοστος, καθως σε κανα 40.000χλμ θα τις ξαναλλαξω
__________________

ετσι ξεκινησαν ολα...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 25-12-07, 21:10
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από str2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πηρα 27€ τα 2Λιτρα απο τον Αυγεροπουλο...... και ειναι συνθετικες 100% ....τουλαχιστον ετσι αναγραφει και επανω στην ετικετα.

Προτεινομενη αλλαγη της μετα απο 20.000-25.000 Χλμ αναλογα τα "μπατιλικια"....χεχεχεχε . Φυσικα μπορεις να τις αλλαξεις και στα 40.000 Χλμ οπου αναφερετε σαν το μεγιστο (μη) επιτρεπτω οριο.

Εμενα παντως ΔΕΝ με "χαλανε" καθολου......χεχεχε

Διαβαζω, διαβάζω τόση ώρα και δεν είδα να λένε τιποτα για τα MOTUL.

Οπως έχω ξαναπεί έχει χαρακτηριστεί <<ΦΑΡΜΑΚΟ>> ο κουμπάρος μου την έχει βάλει εδώ και 100.000 χλμ και δεν λεει να τις βγάλει.

ΚΑι το σασμαν ρολοι παντώς καιρού.
Μαλλον πάω για MOTUL γιατι με τα κρύα δεν θέλει να το πειράζω και είμαι με 60.000 χλμ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 09-01-08, 13:14
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Stefos, έβαλα το ATF της AMSOIL. Το Universal. Και έπαθα πλάκα.

Με το D4, μετά από λίγο καιρό, έσφιξε αρκετά ο λεβιές.

Άλλαξα κιβώτιο (αφού το παλιό είχε χαλάζει κάποιο γρανάζι). Με το ATF που έβαλα, κυριολεκτικά, το κιβώτιο έγινε "βούτυρο".

Δοκίμασέ το.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.