Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 08-03-08, 20:08
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
καποιος να μας ενημερωσει για το σταδιο της πλαστελινης???mr monsta τα φωτα σου.........
Με πλαστελινη παιζεις ακομη ρε???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-03-08, 09:19
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
2. Πλαστελίνη

Ας πούμε επιτέλους και δύο λογάκια για την πλαστελίνη.

Την πλαστελίνη τη χρησιμοποιούμε, για να αφαιρέσουμε κατάλοιπα και βρώμες από το χρώμα του αυτοκινήτου, αλλά μπορεί να γίνει το ίδιο και για τα τζάμια. Μετά από την εφαρμογή η επιφάνεια του αυτοκινήτου είναι πεντακάθαρη και το βερνίκι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ώστε να το περάσουμε με γυαλιστικά και κεριά. Η πλαστελίνη δουλεύει γλιστρώντας πάνω στην επιφάνεια του χρώματος και συλλέγοντας ότι προεξέχει από αυτό (κατάλοιπα από τα φρένα, πίσσες, ατμοσφαιρική ρύπανση, κατάλοιπα όξινης βροχής κλπ). Το μεγάλο μυστικό είναι ότι οφείλουμε πάντα να έχουμε λιπάνει την επιφάνεια που εφαρμόζουμε την πλαστελίνη με το λιπαντικό της, έτσι ώστε να μη γρατσουνίσουμε το χρώμα με τα κατάλοιπα που προσπαθούμε να απομακρύνουμε. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ ΧΩΡΙΣ ΑΦΘΟΝΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ!!!!

Χρειάζεται το αυτοκίνητό μου πλαστελίνη?

Σε γενικές γραμμές, με τον καιρό πάντα θα παρουσιαστεί η ανάγκη για πλαστελίνη στο αυτοκίνητο. Αν το χρώμα του αυτοκινήτου έχει πολλά κατάλοιπα, δεν θα γίνει καλή δουλειά στο γυάλισμα του. Πολλές φορές μπορούμε να κάνουμε και ζημιά, αφού θα γυαλίζουμε και θα τρίβουμε πάνω στο βερνίκι του αυτοκινήτου εκτός από τις αλοιφές και τα διάφορα κατάλοιπα. Υπάρχει ένα γρήγορο και εύκολο τεστ, για να δούμε αν το αυτοκίνητο χρειάζεται πλαστελίνη. Αφού το πλύνουμε και το στεγνώσουμε καλά, φοράμε στο χέρι μας ένα νάιλον σακουλάκι(από αυτά που βάζουμε τα σάντουιτς) και τρίβουμε το χρώμα πολύ ελαφριά με τις άκρες των δαχτύλων μας. Αν το αισθανόμαστε άγριο, με εξογκώματα, τότε χρειάζεται πλαστελίνη.

Πως εφαρμόζουμε την πλαστελίνη;
  1. Αρχικά πλένουμε και στεγνώνουμε καλά το αυτοκίνητο
  2. Ψεκάζουμε μια μικρή επιφάνεια (περίπου 40*40 εκατοστά με λιπαντικό πλαστελίνης
  3. Τρίβουμε απαλά την πλαστελίνη πάνω στην υγρή περιοχή. Στην αρχή θα αισθανόμαστε αντίσταση, που σημαίνει ότι η πλαστελίνη απομακρύνει τα κατάλοιπα. Όταν πια κυλάει χωρίς αντίσταση, τότε η περιοχή είναι πλέον καθαρή. Επίσης, σιγά σιγά θα βλέπουμε τις μαυρίλες και τα κατάλοιπα πάνω στην πλαστελίνη.
  4. Σκουπίζουμε την περιοχή με μια πετσέτα από μικροΐνες και την αισθανόμαστε με τα δάχτυλά μας. Αν είναι λεία και ομαλή, τότε έχουμε τελειώσει, αλλιώς επαναλαμβάνουμε.
  5. Μετά από κάθε περιοχή, πλάθουμε την πλαστελίνη μέχρι να αποκαλύψουμε ένα καθαρό σημείο. Συνεχίζουμε μέχρι να τελειώσουμε ολόκληρο το αυτοκίνητο. Η πλαστελίνη έχει άριστα αποτελέσματα και στα τζάμια
  6. Όταν τελειώσουμε αποθηκεύουμε την πλαστελίνη στη συσκευασία της, αφού την ψεκάσουμε με λίγο λιπαντικό για να παραμείνει μαλακή.
  7. Η πλαστελίνη αφαιρεί εκτός από τα κατάλοιπα και όλο το κερί ή τα sealant που έχουν περάσει το αυτοκίνητο. Έτσι, θα πρέπει να ακολουθείται οπωσδήποτε από εφαρμογή νέων χεριών κεριού και/ή sealant. Μην ξεκινήσετε τη διαδικασία, αν δεν είστε διατεθειμένος να την φτάσετε μέχρι το τέλος!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strax : 15-09-08 στις 08:47
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-03-08, 15:35
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες οδηγιες σου....κανενα καλο e-shop υπαρχει?Επισης υπαρχουν διαφοροι τυποι καλοι-καλυτεροι κτλ?
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-03-08, 22:21
Το avatar του χρήστη THANOS-520
THANOS-520 Ο χρήστης THANOS-520 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Μηνύματα: 9
THANOS-520 is on a distinguished road
ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.

ΤΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΣΥΧΝΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΟΥ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΝΤΙ ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ?
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΔΕΡΜΑ ?
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΪΝΕΣ ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ? ΓΙΑΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ?

ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΙ ΠΟΥ ΨΕΚΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΤΙ ΛΕΤΕ ?

ΙΣΩΣ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-03-08, 22:41
Το avatar του χρήστη THANOS-520
THANOS-520 Ο χρήστης THANOS-520 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-01-2008
Μηνύματα: 9
THANOS-520 is on a distinguished road
Αγαπητέ moderator

Sorry for the capitals.



Είχα στο μυαλό μου τον κανόνα του forum αλλά μπερδεύτηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-03-08, 08:56
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46 POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες οδηγιες σου....κανενα καλο e-shop υπαρχει?Επισης υπαρχουν διαφοροι τυποι καλοι-καλυτεροι κτλ?
Προτίμησε ένα κιτάκι πλαστελίνης για να είσαι 110% σίγουρος ότι λιπαντικό και πλαστελίνη συνοδεύονται σωστά. Εγώ έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος από τη Pinnacle Ultra Poly Clay. Ψώνισα από εδώ
Υπάρχουν και πάρα πολλές πληροφορίες στο συγκεκριμένο site.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THANOS-520 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.

ΤΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΣΥΧΝΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΤΟΥ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΝΤΙ ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ?
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΔΕΡΜΑ ?
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΪΝΕΣ ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ ? ΓΙΑΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ?

ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΙ ΠΟΥ ΨΕΚΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΤΙ ΛΕΤΕ ?

ΙΣΩΣ ΕΓΙΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Πάλι συνιστώ ανεπιφύλακτα γάντι με μικροΐνες, μαζί με τις πετσέτες με μικροΐνες.

Είδα τεράστια διαφορά στη δημιουργία αράχνης σε σχέση με απλό σφουγγάρι και δέρμα!!!

Εγώ ψωνίζω από ίντερνετ και έχω μείνει ευχαριστημένος από τις Cobra.

Σχετικά με το κερί, όλα τα προϊόντα κρίνονται από το αποτέλεσμα και τη διάρκειά τους. Με το υγρό κερί, θα έχεις ευκολία στο πέρασμα, αλλά δεν θα έχεις την ίδια διάρκεια, ούτε το ίδιο αποτέλεσμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-03-08, 10:08
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
To site που προανέφερε ο Στράτος (www.autogeek.net) θα σας λύσει πολλές απορίες για το ΓΙΑΤΙ υπάρχουν τόσες πολλές πετσέτες με μικροϊνες πχ. Θα δείτε επίσης πολλές τεχνικές πλυσίματος και γυαλίσματος που θα σας βοηθήσουν πολύ.
Τώρα για τις μάρκες θα σας πώ οτι η δική μου εμπειρία λέει οτι σε ακριβή πετσέτα μικροϊνών που είναι για την αφαίρεση του κεριού και το τελικό γυάλισμα η Meguiars για παράδειγμα που υπήρχε μέσα στο κιτάκι πλαστελίνης της ίδιας εταιρίας ήταν αρκετά καλύτερη απο της Cobra. Οι υπόλοιπες απλές πετσέτες μικροϊνών είναι ίδιες. Οι πετσέτες σκουπίσματος (αφαίρεσης νερού) είναι ακριβώς οι ίδιες ανάμεσα σε αυτές τις δύο εταιρίες, με μικρό ίσως προβάδισμα στην Cobra.
Tα γάντια τώρα θα σου πώ οτι με διαφορά είναι καλύτερα της Meguiars απο της Cobra. επίσης απο τα καλύτερα σαμπουάν που έχω δοκιμάσει (όχι στο κεφάλι ) είναι πάλι της Meguiars το "NXT Generation Car Wash".
Το κακό με την Autogeek είναι οτι δεν έχει πλέον αρκετά απο τα καλά προϊόντα της Meguiars όπως τα γάντια και οτι πρέπει να υπολογίζεις σχετικά ακριβά μεταφορικά και τελωνείο. Οπότε ώς εναλλακτική και μόνο αν θέλουμε συγκεκριμένα προϊόντα της Meguiars που είτε δεν υπάρχουν στο autogeek είτε θα μας βγούν πιο ακριβά, στρεφόμαστε στον Έλληνα αντιπρόσωπο που είναι στην Καλλιθέα και έχει τα πάντα. (και μας ξέρει σαν club οπότε έχουμε και ένα 10% έκπτωση)
Η αλήθεια είναι οτι σε γενικές γραμμές είμαι fan της Μeguiars
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-03-08, 14:55
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
EΠΙΤΕΛΟΥΣ...Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ....ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ Ε
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-03-08, 15:15
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
χεχεχεχεε....νο εντιτ?


εντιτ: απο την περιγραφη,μου φενετε οτι ειναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ σταδιο η πλαστελινη,ουσιαστικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ το γυαλισμα-κερωμα αλλα σχεδον ΚΑΙ το πλυσιμο σε οποια επιφανεια δεν εχει υποστη την διαδικασια αυτη............δεν μιλαω για τον ψυχακια που πλενει-γυαλιζει το οχημα του 2 φορες την εβδομαδα..............
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-03-08, 08:57
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
Καλημερα παιδια λοιπον ερωτηση για την πλαστελινη γιατι λιγο μπερδευτικα,εγω που εχω κανει το αυτοκινητο μου αλοιφη χοντρη και ψιλη και στο τελοσ κερι,θελω να το κανω και πλαστελινη γιατι κατι πολυ μικρα μπιμπικακια σε κανα 2-3 σημεια δεν εφυγαν,θ;α πρεπει μετα να ξανακανω γυαλισμα και μετα κερωμα η μονο κερι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.