Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-16, 21:14
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Αναβάθμιση Φρένων

Καλησπέρα παιδιά,

ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση εμπρός φρένων στο αμάξι της υπογραφής μου και θα ήθελα οι γνώστες του αντικειμένου να μου πουν τη γνώμη τους για τα παρακάτω....

Επειδή η εργοστασιακή BWM Performance εμπρός είναι ακριβή, στράφηκα σε μεταχειρισμένη λύση από 335i. Δεν ξέρω όμως εάν ταιριάζει να μπει χωρίς μετατροπές και εάν χωράει σε 17" ζάντες.

Η εργοστασιακή που έχω τώρα είναι 312Χ24 και μπαίνει σε 16" ζάντες και άνω. Την διάσταση αυτή δίσκων χρησιμοποιεί η σειρά Ε90 (και όχι μόνο) με μοτέρ έως και 328i, οπότε θεωρείται επαρκής για το αμάξι μου (άσχετο που εγώ θέλω κάτι δυνατότερο).

Η BWM Performance είναι 338Χ26 (6πίστονα όμως) και μπαίνει σε 17" ζάντες και άνω.

Τα φρένα που θέλω να βάλω (με δαγκάνες), είναι από 335i διαστάσεων 348Χ30. Στο Realoem, ψάχνοντας, δείχνει ότι τα 335i φοράνε ζάντες από 17" και άνω, οπότε να υποθέσω ότι χωράει ως προς το μέγεθος της ζάντας στο δικό μου με τις 17άρες?

Σε γενικές γραμμές, θα υπάρξει εμφανής αίσθηση στη δύναμη φρεναρίσματος? Ρωτάω διότι έχω οδηγήσει ολόϊδιο με το δικό μου Ε90 με BWM Performance φρένα και πραγματικά είναι πολύ δυνατότερα από τα δικά μου, χαίρεσαι να τα πατάς!!! Υπάρχει περίπτωση να πλησιάσει στην αίσθηση αυτών (BWM Performance) με τα φρένα από 335i? Η διαφορά τους είναι ότι δεν θα είναι 6πίστονα αυτά (335i) αλλά θα είναι σαφώς μεγαλύτερα (348Χ30 αντί 338Χ26........και φυσικά όχι 312Χ24 όπως τα εργοστασιακά μου τώρα!).

Ακούω γνώμες.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-16, 21:50
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Εάν έχεις χειμωνιατικα 16αρια δεν θα χωράνε όμως.Με 17αρες κανένα πρόβλημα. Τα φρένα του 335 είναι πολύ καλά.Εχω οδηγήσει αρκετές φορές του φίλου μου το 335 Coupe και παρόλο που είναι ανεβασμένο σε άλογα με τα μανησια φρένα το αυτοκίνητο φρενάρει πολύ καλά.Διαφορα θα δεις πολύ μεγάλη από αυτά που φοράς.αυτο είναι στάνταρ. Αλλά γιατί θες να αλλάξεις τα φρένα? Δεν σε ικανοποιούν αυτά που έχεις? Τώρα κατά πόσο θα πλησιάζει τα performance αυτά του 335 δεν γνωρίζω. Άποψη έχω μόνο από τα φρένα του 335
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-16, 22:34
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν έχεις χειμωνιατικα 16αρια δεν θα χωράνε όμως.Με 17αρες κανένα πρόβλημα. Τα φρένα του 335 είναι πολύ καλά.Εχω οδηγήσει αρκετές φορές του φίλου μου το 335 Coupe και παρόλο που είναι ανεβασμένο σε άλογα με τα μανησια φρένα το αυτοκίνητο φρενάρει πολύ καλά.Διαφορα θα δεις πολύ μεγάλη από αυτά που φοράς.αυτο είναι στάνταρ. Αλλά γιατί θες να αλλάξεις τα φρένα? Δεν σε ικανοποιούν αυτά που έχεις? Τώρα κατά πόσο θα πλησιάζει τα performance αυτά του 335 δεν γνωρίζω. Άποψη έχω μόνο από τα φρένα του 335
Ευχαριστώ για την απάντηση.......

Τα χειμερινά 16άρια θα πουληθούν, αυτό είναι σίγουρο......Εν όψει αλλαγής στα εμπρός τακάκια, σκέφτομαι αυτή την αναβάθμιση μιας και βρήκα μια ευκαιρία για φρένα από 335i. Όπως είπα και στο αρχικό post μου, τα φρένα μου τα φοράνε μέχρι και τα 328i οπότε σίγουρα είναι υπερ-αρκετά για το 320d, όμως θα ήθελα κάτι καλύτερο σε επίπεδο Performance Brakes, χωρίς να χρειαστεί μια περιουσία να δώσω.....

Αλήθεια, η μετατροπή αυτή μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε συνεργείο ή απαραίτητα πρέπει σε αντιπροσωπεία BMW? Από την έννοια των παρελκομένων που ίσως χρειαστούν, καθόσον τα φρένα που βρήκα είναι δίσκοι+δαγκάνες+τακάκια (π.χ, μήπως χρειαστούν τίποτα βίδες, αντάπτορες, λαμάκια κλπ.).
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-16, 22:47
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Χμμ αν χρειαστούν βίδες,ανταπτορες όπως λες δεν ξέρω. Πριν λίγο καιρό κάποιος είχε κάνει μετατροπή σε φρένα 535d lci (είχε Ε60 525D προ face-lift) και δεν είχε αναφέρει πουθενά για ανταπτορες. Βέβαια νομίζω εάν ρίξεις μια ματιά στο BMW teilekatalog εκεί βγάζει αναλυτικά και βίδες και όλα τα εξαρτήματα από τα φρένα πχ. (βέβαια ανάλογα τι θες να αλλάξεις). Εάν έχουν ίδιο κωδικό τότε δεν θα χρειαστεί τίποτα. Εάν θες μπορώ να σου απαντήσω αύριο αν χρειαστεί κάτι παραπάνω μιας και θα πάω συνεργείο το δικό μου για αλλαγή φίλτρα


Αυτό θα αλλαχτει σίγουρα όμως.δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gogos523 : 07-02-16 στις 22:55
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-16, 22:55
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ αν χρειαστούν βίδες,ανταπτορες όπως λες δεν ξέρω. Πριν λίγο καιρό κάποιος είχε κάνει μετατροπή σε φρένα 535d lci (είχε Ε60 525D προ face-lift) και δεν είχε αναφέρει πουθενά για ανταπτορες. Βέβαια νομίζω εάν ρίξεις μια ματιά στο BMW teilekatalog εκεί βγάζει αναλυτικά και βίδες και όλα τα εξαρτήματα από τα φρένα πχ. (βέβαια ανάλογα τι θες να αλλάξεις). Εάν έχουν ίδιο κωδικό τότε δεν θα χρειαστεί τίποτα. Εάν θες μπορώ να σου απαντήσω αύριο αν χρειαστεί κάτι παραπάνω μιας και θα πάω συνεργείο το δικό μου για αλλαγή φίλτρα
Για κάνε μια ερώτηση για να δούμε τι παίζει και πες μου.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-16, 23:39
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό θα αλλαχτει σίγουρα όμως.δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά
Λαμαρινένιο προστατευτικό ....κωδικοί 34106780216 και 34106780217.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-16, 04:01
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Επισης για να εχεις επαναληψιμοτητα στο φρεναρισμα να βαλεις και σωληνακια υψηλης πιεσης . Το λαμαρινενιο προστατευτικο να μη το βαλεις καθολου , θα εχεις καλυτερη αποδοση καθως περναει περισσοτερος αερας και κρυωνουν γρηγοροτερα . ( Αν δεις σε αγωνιστικες κατασκευες δεν εχουν τετοια , μονο στην f1 αλλα εκει ειναι αλλο πραγμα )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-16, 15:16
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κάνε μια ερώτηση για να δούμε τι παίζει και πες μου.....
Όλα είναι ίδια.Μονο οι διαστάσεις από τους δίσκους αλλάζουν. http://de.bmwfans.info/parts-catalog...ke_pipe_front/ (320D N47. Αυτό νομίζω φοράς)

http://de.bmwfans.info/parts-catalog...ke_pipe_front/ (335i N54)

Τα κοίταξα από εδώ γιατί τελικά δεν θα περάσω από το συνεργείο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-16, 15:44
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης για να εχεις επαναληψιμοτητα στο φρεναρισμα να βαλεις και σωληνακια υψηλης πιεσης . Το λαμαρινενιο προστατευτικο να μη το βαλεις καθολου , θα εχεις καλυτερη αποδοση καθως περναει περισσοτερος αερας και κρυωνουν γρηγοροτερα . ( Αν δεις σε αγωνιστικες κατασκευες δεν εχουν τετοια , μονο στην f1 αλλα εκει ειναι αλλο πραγμα )
Αν όμως έχεις πυρώσει τους δίσκους και πέσεις σε καμια λακκούβα με νερά...χωρις αυτό ,μάλλον θα τους κλαις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-16, 16:19
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα είναι ίδια.Μονο οι διαστάσεις από τους δίσκους αλλάζουν. http://de.bmwfans.info/parts-catalog...ke_pipe_front/ (320D N47. Αυτό νομίζω φοράς)

http://de.bmwfans.info/parts-catalog...ke_pipe_front/ (335i N54)

Τα κοίταξα από εδώ γιατί τελικά δεν θα περάσω από το συνεργείο
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, και εμένα έτσι μου είχαν πει, ότι όλα ταιριάζουν τα υπόλοιπα. .....

Μένει να μετρήσω το εσωτερικό της ζάντας να δω εάν θα χωρέσουν οι δίσκοι. ......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.