Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-14, 13:07
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Εντονο τρεμουλο σε κρυα εκκινηση

Γεια χαρα, ειμαι κατοχος ενος 320i Ε92 μοντελο 2007. Το αυτοκινητο εχει 113000 χλμ και το τελευταιο διαστημα (περιπου 3 μηνες) μου εμφανιζει το εξης συμπτωμα. Σε κρυα εκκινηση (μετα απο πολλες ωρες ακινησιας ασχετα με την εξωτερικη θερμοκρασια) και ενω το ρελαντι πλησιαζει στις 1000 στροφες (ξεκιναει περιπου στις 1100-1200) παρατηρω εντονο τρεμουλο στο αυτοκινητο. Οταν ξεκινησω και μετα απο λιγη ωρα λειτουργειας οπου το ρελαντι πεφτει το φαινομενο εξαφανιζεται. Ρωτησα ενα μηχανικο σε BMW και μου ειπε οτι πιθανον να οφειλεται σε ελλατωματικο μπεκ και το οποιο θα χειροτερεψει με τον καιρο οποτε θα βγαλει και καποια ενδειξη βλαβης (η μνημη βλαβων ειναι καθαρη προς το παρον). Σημειωτεον εχω αλλαξει μπουζι πριν περιπου 20000 χλμ και οι πολλαπλασιαστες εχουν αλλαχτει μετα απο ανακληση που ειχε κανει η BMW το 2012. Εχει κανεις καποια σχετικη εμπειρια ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-14, 23:14
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
χωρις να γνωριζω σχετικα, εκτιμω οτι εαν ειχες θεμα με μπεκ κ καυση γενικα αυτο θα ηταν ειτε ο κινητηρας ειναι κρυος ειτε ζεστος. να πας σε εξειδικευμενο να το πριζωσεις να δεις τι θα βγαλει κ μας ενημερωνεις.
ας μιλησει κ καποιος που γνωριζει περαιτερω για τον Ν43.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-14, 10:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα, ειμαι κατοχος ενος 320i Ε92 μοντελο 2007. Το αυτοκινητο εχει 113000 χλμ και το τελευταιο διαστημα (περιπου 3 μηνες) μου εμφανιζει το εξης συμπτωμα. Σε κρυα εκκινηση (μετα απο πολλες ωρες ακινησιας ασχετα με την εξωτερικη θερμοκρασια) και ενω το ρελαντι πλησιαζει στις 1000 στροφες (ξεκιναει περιπου στις 1100-1200) παρατηρω εντονο τρεμουλο στο αυτοκινητο. Οταν ξεκινησω και μετα απο λιγη ωρα λειτουργειας οπου το ρελαντι πεφτει το φαινομενο εξαφανιζεται. Ρωτησα ενα μηχανικο σε BMW και μου ειπε οτι πιθανον να οφειλεται σε ελλατωματικο μπεκ και το οποιο θα χειροτερεψει με τον καιρο οποτε θα βγαλει και καποια ενδειξη βλαβης (η μνημη βλαβων ειναι καθαρη προς το παρον). Σημειωτεον εχω αλλαξει μπουζι πριν περιπου 20000 χλμ και οι πολλαπλασιαστες εχουν αλλαχτει μετα απο ανακληση που ειχε κανει η BMW το 2012. Εχει κανεις καποια σχετικη εμπειρια ?
Αυτό που είπε ο μηχανικός είναι εν μέρη σωστό.
Στην πραγματικότητα, πρέπει να καθαρίζεις τα μπέκ στα 100.000 χλμ για να έχεις απολύτως σωστή λειτουργία.
Βλάβη στο μπέκ καταγράφει ο εγκέφαλος μόνο εάν βραχυκυκλώσει το μπέκ.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-14, 12:35
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
παναγιωτη οταν εγω ρωτησα εξειδικευμενο για καθαρισμο μπεκ τι παιζει καθε ποσα χλμ ειναι καλο να γινεται κλπ μου ειπαν τα δικα μου (Ν46) να μην τα ακουμπησω καν γτ λεει ειναι ευαισθητα κ ζημια θα τους κανω αντι καλο...
τι γνωμη εχεις;
ευχαριστω

υγ: δεν ξερω αν φοραμε τα ιδια μπεκ ν42 με ν46
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-14, 12:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ν46 μοτέρ έχω..
Και εσύ Ν46 δεν έχεις??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-14, 12:51
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ναι σωστα, νομιζα η Ε46 ειχε μονο το Ν42...
αρα ατυπος κανονας ειναι ο καθαρισμος των μπεκ μας καθε 100κ ?
ευχαριστω

edit: εδω βλεπω οτι κυκλοφορησε ο Ν46 κ με 115 kW (156ιππους) στην Ε9χ απο το '07 κ μετα. εχει ερθει αυτος ο κινητηρας ελλαδα; (ίσως ειναι η τελευταια εκδοση του δηλαδη η N46B20C )
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N46
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 11-11-14 στις 12:59
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-14, 22:52
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Η ιστορια εξελιχτηκε ως εξης: πριν λιγες μερες και ενω ξεκινουσα σε ενα φαναρι ενιωσα ξαφνικα απωλεια ισχυος και αναψε το check engine. Επισης το αυτοκινητο οταν το εσβησα επαιρνε δυσκολα εμπρος. Επιδη εχω και ενα OBDII reader στη μνημη βλαβων ειχε καταγραψει 29f1, fuel pressure plausibility. Αυτο σημαινει οτι κατι παει στραβα με την μετρηση της πιεσης καυσιμου. Την επομενη με δυσκολια το πηγα στο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο) οπου με βαση τη διαδικασια που υποδεικνειει το διαγνωστικο συστημα της BMW αλλαχτηκαν πρωτα τα μπεκ και στη συνεχεια η αντλια υψηλης. Ουσιαστικα το σοβαρο προβλημα που παρουσιαστηκε ξαφνικα υπηρχε στην αντλια αλλα αν δεν αλλαζονταν τα μπεκ θα εξακολουθουσα να εχω το τρεμουλο μεχρι που καποιο μπεκ θα παρεδιδε το πνευμα και θα ξαναετρεχα. Παντως σε συζητηση με το μηχανικο για το θεμα του καθαρισμου των μπεκ μου ειπε οτι αυτα τα μπεκ του αμεσου ψεκασμου λογω υψηλης πιεσης και κατασκευης παθαινουν ζημια με τη χρηση που δεν διορθωνεται με καθαρισμο και θελουν αλλαγη. Δυστυχως ο N43 θελει για συντηρηση γερο πορτοφολι (μπεκ, αντλιες υψηλης, πολλαπλασιαστες, αισθητηρας NOx ειναι στην ημερησια διαταξη στα συνεργεια)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-14, 09:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ptzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως σε συζητηση με το μηχανικο για το θεμα του καθαρισμου των μπεκ μου ειπε οτι αυτα τα μπεκ του αμεσου ψεκασμου λογω υψηλης πιεσης και κατασκευης παθαινουν ζημια με τη χρηση που δεν διορθωνεται με καθαρισμο και θελουν αλλαγη. Δυστυχως ο N43 θελει για συντηρηση γερο πορτοφολι (μπεκ, αντλιες υψηλης, πολλαπλασιαστες, αισθητηρας NOx ειναι στην ημερησια διαταξη στα συνεργεια)
Να πείς στον μηχανικό, οτι ο rapid_fast ασχολείται με άμεσο ψεκασμό σε βενζίνη απο το
1994 (τόσο πρέπει να ήταν, μπορεί να ήταν και 1995) είπε οτι είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Και αν θες επαλήθευση του πόσο άσχετος είναι ψάξε ας πούμε αυτό..
Carbon Zapp GS2
(καλύπτουμε την καθαριότητα..)
Ψάξε και αυτό απο την BOSCH
2 707 010 033
Ω !!! ακροφύσιο ψεκασμού για μπέκ βενζίνης άμεσου ψεκασμού!!!

Ο τύπος είναι απολύτως άσχετος..
Τα μπέκ αλλάζονται ΜΟΝΟ εάν βραχυκυκλώσει ο ηλεκτρομαγνήτης τους..
Σε όλες σχεδόν τις υπόλοιπες περιπτώσεις επισκευάζονται...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-14, 20:59
ptzi Ο χρήστης ptzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Μηνύματα: 29
ptzi is on a distinguished road
Αρα το ερωτημα ειναι οτι κακως αλλαχτηκαν τα μπεκ; Παντως εχει αλλαξει ο χαρακτηριστικος ηχος που κανουν τα μπεκ τωρα, ειναι πιο ησυχο. Απο οτι διαβαζω παντως και στα ξενα forum τα μπεκ αλλαζονται κατα κορον απο τους dealers της BMW εστω και προληπτικα. Το συγκεκριμενο εξαρτημα παντως εχει αλλαξει κωδικο απο την εναρξη της παραγωγης του το 2007.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-14, 13:32
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τύπος είναι απολύτως άσχετος..
Τα μπέκ αλλάζονται ΜΟΝΟ εάν βραχυκυκλώσει ο ηλεκτρομαγνήτης τους..
Σε όλες σχεδόν τις υπόλοιπες περιπτώσεις επισκευάζονται...
Ενώ ήθελα κι εγώ να καθαρίσω μπέκ (σε συνεργείο που κάνει διαγνώσεις καθαρισμό ,ρύθμιση καρμπιρατέρ κτλ εμπιστοσύνη τον έχω άλλωστε αυτός μου βρήκε το πρόβλημα με τον διανομέα ενώ η γ@μ@τ@ BMW με ταλαιπωρούσε 1 χρόνο! ) ο μηχανικός μου (εξειδικευμένο συνεργείο) με απέτρεψε λέγοντας μου ότι εάν βγουν από την θέση τους παίζει να μου μείνουν στο χέρι και είπε καλύτερα να μην τα σκαλίζω …..
Οπότε με τρόμαξε …και το άφησα …έχω την υποψία ότι τουλάχιστον 1 μπέκ κατουράει
Rapid τα φώτα σου σε παρακαλώ για ακόμη μια φορά και όποιος άλλος το κατέχει …..
Υ.Γ. Ε30 318ι Μ10
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.