Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 25-05-11, 16:48
Το avatar του χρήστη Janus
Janus Ο χρήστης Janus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 25-05-2011
Μηνύματα: 25
Janus is on a distinguished road
Και εγώ θεωρώ τα Amsoil από τα κορυφαία μαζί με τα LE

http://www.amsoil.com/storefront/afl.aspx υπερκαλύπτει την προδιαγραφή BMW LL-04

http://www.lehellas.gr/default.asp?V_DOC_ID=2116
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-05-11, 17:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ στο Ν42 βάζω τα 0W-40 Castrol Edge Sport...Δεν έχει κάψει ''ίχνος'' λαδιού και αλλαγές πάντα ανα 10000χλμ.Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα Amsoil,αν ξέρει κανείς τπτ παραπάνω ας μας απαντήσει.
Ερώτηση:Μπουζί κάθε πότε αλλάζουμε?
Αν βάζεις τα απλά μονάκιδα μπουζί, σε κάθε 2ρη αλλαγή λαδιών είναι υπερ-ασφαλής η αλλαγή μπουζί.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-12, 21:02
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Έφτασε η ώρα για αλλαγή λαδιών στο Ε30 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το κόστος για 4 λίτρα λάδι και φίλτρου λαδιού χωρίς εργασία της BMW που αν δεν κάνω λάθος βάζω τα 10W-40 πρέπει να είναι Castrol ….. Νομίζω πως πρέπει να βγαίνουν κοντά στα 50 ευρώ αλλά αν κάποιος έχει κάνει αλλαγή πρόσφατα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Σκέπτομαι επίσης την περίπτωση να κάνω εγώ την αλλαγή με τα Castrol του εμπορίου πάντα σε 10W-40 για να μη με ξυρίσουν αν έχουν μεγάλη διαφορά ….. αρχίζουμε να υπολογίζουμε πλέον και τα 20 ευρώ …….

Στην αρχή προτού ενημερωθώ από το forum για θέματα σχετικά με τα λάδια , έλεγα να βάλω τα φουλ συνθετικά της Sell τα Raising 10W-60 μόνο και μόνο επειδή είμαι ευχαριστημένος από το άλλο αμάξι όταν τα αλλάζω στα 7500 ενώ είναι για 10000+ το λάδι είναι όπως το έβαλα …… Σκεπτόμουν για αυτό στο Ε30 για κάτι καλύτερο λόγο ‘’ φθοράς ‘’ – ταλαιπωρημένου μοτέρ με 250000+ χιλιόμετρα!

Να διευκρινίσω πως είναι μαμά το Ε30 και δεν κάνω μ@λ@κ@ες το σέβομαι!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτασε η ώρα για αλλαγή λαδιών στο Ε30 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το κόστος για 4 λίτρα λάδι και φίλτρου λαδιού χωρίς εργασία της BMW που αν δεν κάνω λάθος βάζω τα 10W-40 πρέπει να είναι Castrol ….. Νομίζω πως πρέπει να βγαίνουν κοντά στα 50 ευρώ αλλά αν κάποιος έχει κάνει αλλαγή πρόσφατα θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Σε αυτό το μαγαζί θα βρεις φτηνά castrol, είδα και εγώ για το δικό μου.
http://www.c-service.gr/

Το μόνο που δεν ξέρω είναι να ξεχωρίζω τα αυθεντικά γιατί όλοι οι μαγαζάτορες που ρώτησα ανεξαρτήτως τιμής παινεύονται οτι αυοί πουλάνε τα αυθεντικά και όλοι οι άλλοι μαιμούδες...

Υ.Γ. Αλήθεια αν κάποιος γνωρίζει να τα ξεχωρίζει ας μας πληροφορήσει και εμάς για τις διαφορές να ξέρουμε...
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-12, 21:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Έφτασε η ώρα για αλλαγή λαδιών στο Ε30 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος το κόστος για 4 λίτρα λάδι και φίλτρου λαδιού χωρίς εργασία της BMW που αν δεν κάνω λάθος βάζω τα 10W-40 πρέπει να είναι Castrol ….. Νομίζω πως πρέπει να βγαίνουν κοντά στα 50 ευρώ αλλά αν κάποιος έχει κάνει αλλαγή πρόσφατα θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Αν έχεις Μ40 κινητήρα, βάζεις λάθος λιπαντικό. 5W40 πρέπει να βάλεις μέγιστο. Τα BMW 5W40 είναι πάμφθηνα, 50€ δεν θα βγουν ούτε αν τα παραγγείλεις από Γερμανία μαζί με τα μεταφορικά.

Επίσης δεν παίρνεις 4 λίτρα, 4.5 μαζί με το φίλτρο παίρνεις.

Αν έχεις Μ10 κινητήρα, είσαι οκ με 10W40, αλλά και 5W40 μπορείς να βάλεις.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που δεν ξέρω είναι να ξεχωρίζω τα αυθεντικά γιατί όλοι οι μαγαζάτορες που ρώτησα ανεξαρτήτως τιμής παινεύονται οτι αυοί πουλάνε τα αυθεντικά και όλοι οι άλλοι μαιμούδες...
Όλα αυθεντικά είναι, εκτός και αν κάνει πολύ μπαμ (άκυρη συσκευασία κτλ) και μάλιστα όλοι αγοράζουν από τους ίδιους 2 προμηθευτές. Αν ήταν "μαϊμού" αργά ή γρήγορα κάποιος θα το καταλάβαινε και θα έμπαινε πολύς κόσμος σε λούκι. Απλά για να πουλήσει ο καθένας λέει ότι του κατέβει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 25-01-12 στις 21:58
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-12, 23:46
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό το μαγαζί θα βρεις φτηνά castrol, είδα και εγώ για το δικό μου.
http://www.c-service.gr/

Το μόνο που δεν ξέρω είναι να ξεχωρίζω τα αυθεντικά γιατί όλοι οι μαγαζάτορες που ρώτησα ανεξαρτήτως τιμής παινεύονται οτι αυοί πουλάνε τα αυθεντικά και όλοι οι άλλοι μαιμούδες...

Υ.Γ. Αλήθεια αν κάποιος γνωρίζει να τα ξεχωρίζει ας μας πληροφορήσει και εμάς για τις διαφορές να ξέρουμε...
Για εμένα έχει μόνο μπουζί ……

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις Μ40 κινητήρα, βάζεις λάθος λιπαντικό. 5W40 πρέπει να βάλεις μέγιστο. Τα BMW 5W40 είναι πάμφθηνα, 50€ δεν θα βγουν ούτε αν τα παραγγείλεις από Γερμανία μαζί με τα μεταφορικά.

Επίσης δεν παίρνεις 4 λίτρα, 4.5 μαζί με το φίλτρο παίρνεις.

Αν έχεις Μ10 κινητήρα, είσαι οκ με 10W40, αλλά και 5W40 μπορείς να βάλεις.
Μ10 L-Jetronic έχω 1766cc , για τα 10W60 είναι υπερβολικά τζάμπα τα λεφτά;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-12, 00:09
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ10 L-Jetronic έχω 1766cc , για τα 10W60 είναι υπερβολικά τζάμπα τα λεφτά;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
10W60 είναι απλώς λάθος. Στα 5W40 και 10W40 μείνε, δεν πάει να πει ότι όσο μεγαλώνει το νούμερο γίνονται καλύτερα, τα χαρακτηριστικά διαφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-12, 20:30
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αρχή προτού ενημερωθώ από το forum για θέματα σχετικά με τα λάδια , έλεγα να βάλω τα φουλ συνθετικά της Sell τα Raising 10W-60 μόνο και μόνο επειδή είμαι ευχαριστημένος από το άλλο αμάξι όταν τα αλλάζω στα 7500 ενώ είναι για 10000+ το λάδι είναι όπως το έβαλα …
ΟΚ οπότε μένω στα 10W40 αυτά που έβαζα από πάντα (γιαυτο άλλωστε έγραψα παραπάνω …… )

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
10W60 είναι απλώς λάθος. Στα 5W40 και 10W40 μείνε, δεν πάει να πει ότι όσο μεγαλώνει το νούμερο γίνονται καλύτερα, τα χαρακτηριστικά διαφέρουν.
Το θέμα τώρα είναι Castrol 10W40 από ένα βενζινάδικο – έμπορο ή BMW Castrol 10W40 (δηλαδή της αντιπροσωπείας ) ; Ποια η διαφορά στην τιμή γιατί φαντάζομαι πως κατά τα άλλα είναι το ίδιο ή όχι;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-12, 23:03
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα τώρα είναι Castrol 10W40 από ένα βενζινάδικο – έμπορο ή BMW Castrol 10W40 (δηλαδή της αντιπροσωπείας ) ; Ποια η διαφορά στην τιμή γιατί φαντάζομαι πως κατά τα άλλα είναι το ίδιο ή όχι;
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο (η Castrol δεν βγάζει 1 10W40 έτσι και αλλιώς).

Αλλά το 10W40 της BMW έχει περίπου 6€ το λίτρο στο internet και άντε να πάει 10€ το λίτρο στα καταστήματα. Δεν είναι ακριβό.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-12, 22:25
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο (η Castrol δεν βγάζει 1 10W40 έτσι και αλλιώς).

Αλλά το 10W40 της BMW έχει περίπου 6€ το λίτρο στο internet και άντε να πάει 10€ το λίτρο στα καταστήματα. Δεν είναι ακριβό.
Σε συνεργείο μόνο για BMW μου είπαν 70 ευρώ χωρίς εργασία (λάδια και φίλτρο λαδιού) δεν είναι κατά 20 ευρώ πάνω η τιμή;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.