Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-01-08, 08:29
geo Ο χρήστης geo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-05-2005
Μηνύματα: 39
geo is on a distinguished road
Μπορει αμεσα να μην εχει σχεση η ζημια με τους πολλαπλασιαστες,αλλα εμμεσα τι γινεται οταν λογω προβληματικης καυσης δε λειτουργουν σωστα τα μπουζι?Επισης δεν ειναι παραξενο που τους εκαψε και τους 4?
Πηγαινε στο βουλκανιζατερ που ειναι απεναντι απο κει που λες στη γωνια να σου πει την εμπειρια του απο το εν λογω βενζιναδικο στο ολοκαινουργιο passat 1.8t παλαιοτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-08, 08:40
Το avatar του χρήστη teothekid
teothekid Ο χρήστης teothekid δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2006
Μηνύματα: 701
teothekid is on a distinguished road
Aρα τι συμπέρασμα βγαινει απο ολα οσα λετε? (και εχετε δικιο φυσικα) οτι οι μηχνικοι της BMW ειναι για τον *******, γιατι και εμενα κατι τετοια μου ειχαν πει
__________________
Εμεις οι Ελληνες εεεεεεεεεχουμε λεφτα.......¥€$
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-08, 09:04
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει αμεσα να μην εχει σχεση η ζημια με τους πολλαπλασιαστες,αλλα εμμεσα τι γινεται οταν λογω προβληματικης καυσης δε λειτουργουν σωστα τα μπουζι?Επισης δεν ειναι παραξενο που τους εκαψε και τους 4?
Καμια σχεση, αμεσα η εμμεσα.

Ο πολλαπλασιαστης το μονο που κανει ειναι να ανυψωνει την ταση απο 12V σε αρκετες χιλιαδες Volt (50-100 χιλιαδες Volt για την ιστορια αναλογως το αυτοκινητο) ωστε να μπορει να πηδησει απο τον πυρηνα του μπουζι στην ακιδα προκαλωντας σπιθα. Για την ιστορια παλι αυτο γινεται επειδη για καθε χιλιοστο αερα χρειαζονται 1000V για να 'πηδησει' το ρευμα οταν μιλαμε για καθαρο αερα σε πυκνοτητα και πιεση επιπεδου θαλασσης, οποτε μεσα στον κινητηρα απαιτειται ακομα μεγαλυτερη ταση.

Οτιδηποτε και να παθει το μπουζι, απλως δεν θα υπαρξει σπιθα οποτε δεν θα περασει και ρευμα. Δεν υπαρχει κανεις απολυτως τροπος να χαλασει ο πολλαπλασιαστης απο το μπουζι. Ποσο μαλλον απο την βενζινη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-08, 10:38
Το avatar του χρήστη 325ixE30
325ixE30 Ο χρήστης 325ixE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Μηνύματα: 182
325ixE30 is on a distinguished road
παιδιά και εγώ είχα βάλει παλιότερα από το συγκεκριμένο βενζινάδικο, και μετά δεν έκλεινε καλά το παράθυρο του συνοδηγού. . .
Και μου έχουν πει και άλλα παιδιά για παρόμοιες ζημιές μετά από φουλάρισμα στον συγκεκριμένο. Ένας από αυτούς μάλιστα τον ξέρει καλά, διότι ο βενζινάς του είχε φάει παλιότερα την γκόμενα.

Άσε που και τα παγάκια που πουλάει, τα φέρνει από τουρκία και είναι δηλητηριασμένα.
Του κουνιάδου ενός γνωστού του γείτονα μου, του κάηκαν οι μπριζόλες σε ένα μπαρμπεκιου που είχε πάρει παγάκια από τον συγκεκριμένο για να κρατάει τις μπύρες του παγωμένες.


Συμπέρασμα : έχουμε τους βενζινάδες που μας αξίζουν
__________________
BMW's All Wheel Drive System
Every other option is accessible to anyone
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-08, 21:39
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
σήμερα οπως γύριζα απο δουλειά αρχισε να μπερδευει χωρις ενδειξη σφάλματος, σταδιακά και μετα απο 10 χλμ σε κίνηση αρχισαν τα όργανα! το ρελαντί αρχισε να χάνει έσβηνε και με το ζόρι ξεκίναγε. Φωνάζω τη BMW έρχεται ο ανθρωπος και μου λέει ότι δουλευε εναμιση κύλινδρος και ότι φταίει η βενζίνη και όταν τον ρωταω αν μπορεί να μου το βεβαιωσει το συνεργείο οτι οφείλεται στη βενζίνη μου λεει οτι μπορεί ναι μπορεί και όχι! Επισης μου είπε οτι είναι συχνό φαινόμενο και ότι πολλοί προσπάθησαν να βρούν την ακρη με τους βενζινάδες αλλά τίποτα δεν πετυχε κανείς! Μόνο ίσως αν παω στο χημείο του κράτους το τεπόζιτο μου λεει μπορει να βρεθεί η ακρη
Είναι δυνατόν; δηλαδή είμαστε έρμαια του κάθε απατεώνα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα;;;
Τέλος το αυτοκίνητο ειναι Ε92 2λτρ 6 μήνες το εχω και να με αφήνει με εκνευρίζει αφάνταστα. Το προηγούμενο μου ενα Α3 του 1 (όχι fsi) δεν είχε ποτε πρόβλημα
Δε ξέρω ρε παιδιά αλλα με προβλημάτισε αυτη η ιστορία, όλοι λένε να βάζεις απο γνωστό βενζινά, παλιότερα εβγαινα εθνική και έβαζα εκεί τώρα πια όχι και αν δεν εχεις καποιον απο που να βάζεις;
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-01-08, 21:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
και μου λέει ότι δουλευε εναμιση κύλινδρος και ότι φταίει η βενζίνη
Ναι, ο ενας δουλευε ολοκληρος και ο αλλος που δουλευε μισος κατεβαινε αλλα δεν ανεβαινε. Οι υπολοιποι καθοντουσαν ακινητοι.

Μαλλον φιλε μου η βενζινη ηταν μια χαρα. Μονο το οτι σου ειπε οτι δουλευει ο εναμισης κυλινδρος ειναι η ανοησια στο μεγαλειο της.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-08, 22:03
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
God μου είπε ότι δουλευε με μιση ισχύ ό ένας, ότι είχε πρόβλημα καύσης και στην αντλία βενζίνης αλλά το θέμα είναι τι θα πεί το συνεργείο αυτος ήταν της BMW autoservice
και ελπιζω οτι θα το καλύψει η εγγύηση

του είπα ότι τελευταία φορά έβαλα 20 ευρω και έκαψα παραπάνω απο το μισό πριν αρχίσει το ρετάρισμα και η απάντηση ήταν ότι το νερό μενει στο πάτο το οποιο μου ακούγεται σωστό αλλα πάλι δε καταλαβαίνω αν όντως έχει νερό γιατι να μη μπορούν να το βρούν στο συνεργείο.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-08, 22:08
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
God μου είπε ότι δουλευε με μιση ισχύ ό ένας, ότι είχε πρόβλημα καύσης και στην αντλία βενζίνης αλλά το θέμα είναι τι θα πεί το συνεργείο αυτος ήταν της BMW autoservice
και ελπιζω οτι θα το καλύψει η εγγύηση

του είπα ότι τελευταία φορά έβαλα 20 ευρω και έκαψα παραπάνω απο το μισό πριν αρχίσει το ρετάρισμα και η απάντηση ήταν ότι το νερό μενει στο πάτο το οποιο μου ακούγεται σωστό αλλα πάλι δε καταλαβαίνω αν όντως έχει νερό γιατι να μη μπορούν να το βρούν στο συνεργείο.
Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι αφου ειχε νερο η βενζινη ο ενας κυλινδρος δουλευε, ο αλλος δουλεψε μισος και οι αλλοι καθολου. Εχεις ξεχωριστη αντλια βενζινης για καθε κυλινδρο; Οπως επισης δεν καταλαβαινω το πως διαλυουν το νερο μεσα στην βενζινη οι βενζιναδες και στο βαζουν εσενα σαν μιγμα, αλλα στο ρεζερβουαρ σου καθεται στον πατο. Δεν μπορει, καποια πατεντα θα υπαρχει.

Με το συμπαθειο αλλα αυτα ειναι μπουρδες...προβλημα αναφλεξης μπορει να εχεις, αλλα αν εφταιγε η βενζινη θα το εκαναν ολοι και με ιδιο τροπο. Οχι ο ενας κανονικα, ο αλλος "με μιση ισχυ" και οι αλλοι να μην χτυπουν καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-08, 22:14
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το συμπαθειο αλλα αυτα ειναι μπουρδες...προβλημα αναφλεξης μπορει να εχεις, αλλα αν εφταιγε η βενζινη θα το εκαναν ολοι και με ιδιο τροπο. Οχι ο ενας κανονικα, ο αλλος "με μιση ισχυ" και οι αλλοι να μην χτυπουν καθολου.
δε ξέρω ρε συ God οι μηχανολογικές μου γνώσεις είναι ελαχιστες για να βγάλω άκρη, τον ρώτησα πάντως αυτο που λες και μου είπε ότι μάλλον τα μπέκ θα εχουν μπλοκάρει και ότι μπορεί εκτός απο νερό να είχε και αλλες ουσίες μέαα κτλ κτλ
περιμένω να δω τι θα πεί το συνεργείο
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-08, 00:22
Το avatar του χρήστη 325ixE30
325ixE30 Ο χρήστης 325ixE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Μηνύματα: 182
325ixE30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
δε ξέρω ρε συ God οι μηχανολογικές μου γνώσεις είναι ελαχιστες για να βγάλω άκρη, τον ρώτησα πάντως αυτο που λες και μου είπε ότι μάλλον τα μπέκ θα εχουν μπλοκάρει και ότι μπορεί εκτός απο νερό να είχε και αλλες ουσίες μέαα κτλ κτλ
περιμένω να δω τι θα πεί το συνεργείο
καινούργιο κουίζ λοιπόν για μηχανικούς αντιπροσωπείας και όχι μόνο . . .

ποια ουσία, διαλύεται στη βενζίνη (προφανώς για παραπλάνηση) αλλά μόλις περάσει το φίλτρο ξαναδιαχωρίζεται και στερεοποιείται (πολυμερίζεται ίσως ?) με αποτέλεσμα να βουλώνει τα μπεκ ?
και για να σας βοηθήσω, ποιες ουσίες μπορούν να πραγματοποιήσουν σύνδεση bluetooth μεταξύ φίλτρου και μπεκ ώστε να πάρουν το μήνυμα για στερεοποίηση ?

όποιος το βρει, κερδίζει δικαιώματα στην πατέντα για τη διάλυση του νερού σε βενζίνη . . .
__________________
BMW's All Wheel Drive System
Every other option is accessible to anyone
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.