Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 07-04-09, 11:16
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Οτι πειτε.. Σας φέρνω αντιρρηση??? Απο την μεριά μου, μακαρι ο φιλος να βγει οσο το δυνατον κερδισμένος.. Καλη σας συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 08-04-09, 15:47
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Μολις γυρισα απο το δικηγορικο γραφειο, και παρεπιπτωντως παραλιγο να τρακαρουμε με το ταξι (αρχιζω να πιστευω οτι κατι τρεχει με μενα....)και τα πραγματα εχουν ως εξης:
1) Στο συμβαν εφοσον εχει γινει θετικη δηλωση στην τροχαια η οποια βγαζει φταιχτη τον αλλον δεν υπαρχει καν θεμα. Σε οποιαδηποτε περιπτωση θα υπαρξει αποζημιωση η στην χειροτερη προσωποκρατηση εαν δεν υπαρχει τπτ στο ονομα του η δεν βρεθει καποιος να του τα δωσει για να μην παει φυλακη.
2)Παιζει πολυ μεγαλο ρολο η ασφαλεια του, η οποια ειναι καλη σαν εταιρια και οτι ειναι μεικτη. Η ασφαλεια δεν ριψοκινδυνευει το κυρος της στα δικαστηρια για τετοιες περιπτωσεις. Συνηθως στα δικαστηρια πηγαινουν υποθεσεις που μπορει να καλυψει τον πελατη της και πολυ σπανια μεθυσμενους. Γιατι η ασφαλεια δεν μπορει να υποστηριξει κατι βασιμο εφοσον υπαρχει η δηλωση, ουτε μοτερ, ουτε χρωμα, ουτε τριγωνο. Θα προτιμησει να μου κανει προσφορα η οποια θα με στειλει ικανοποιημενο σπιτι μου.
3)Αν η υποθεση εν τελει φτασει μεχρι εκει τοτε θα κοιταξω να ειμαι καλυμμενος και φυσικα μπορω να διεκδικησω τα παντα, μαζι και το μοτερ και οτι αλλο θελω αρκει να μην ειμαι υπερβολικος και να εχω τα απαραιτητα τιμολογια και αποδειξεις. Επι λεξη δικηγορου "και ο δικαστης δεν ειναι μαλακας θα καταλαβει αν πας να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι".
4)Πριν απο ολα αυτα βεβαια μου ειπε οτι θα πρεπει να μαζεψω καποια εγγραφα οπως: Αναλυση ζημιας αυτοκινητου απο μηχανικο και φανοποιο και φωτογρφιες, φωτοτυπια αδειας κυκλοφοριας με τα καινουργια δεδομενα (τουλαχιστον χρωμα), αγγελιες του αυτοκινητου με ψηλες τιμες (η αντιπαλη μερια θα εχει τις φθηνες), υπευθυνη δηλωση μεταβιβασεως εναπομειναντος αυτοκινητου για καποιο ποσο (το οποιο θα αφαιρεθει απο τα διεκδικησημα), τιμολογια και αποδειξεις για το καθετι που εβαλα στο αμαξι μαζι και μοτερ, εργατικα, βαφες κ.α., και φωτογραφιες απο πραγματα που σπασανε κατα την συγκρουση μαζι με αντικειμενικη εκτημηση αξιας και βεβαιωση απο ειδικους οτι δεν φτιαχνονται. Με ολα αυτα θα κανω μια επισκεψη στη ασφαλιστικη και θα τους θεσω μια προσφορα και αυτοι με την σειρα τους αντιπροτεινουν. Αυτη ειναι η τριτη ευκαιρια να αποζημιωθω και η καλυτερη. Η πρωτη ειναι τα 2500 και η δευτερη ειναι ο εμπειρογνωμονας, και η τεταρτη και τελευταια το δικαστηριο. Και συγνωμη για την εκφραση αλλα ...ΤΟΥ ΠΟΥΣΤΗ...

Γενικοτερα ο δικηγορος μου τα ειπε καλυτερα απο οτι τα περιμενα και ξυνισε λιγο μονο οταν ειπα οτι ο αλλος ηταν μεθυσμενος. (και επειδη δεν ειχα το δελτιο συμβαντος μαζι μου...) Και τελος ειναι στην ευχερεια της ασφαλιστικης να καλυψει τον πελατη της στο δικαστηριο ακομα και αν ειναι μεθυσμενος γι'αυτο παιδες παιζει τεραστιο ρολο η ασφαλιστικη του καθενα, το ποσο καλη ειναι δηλαδη. Συνηθως οι φτηνιαρικες την κανουν στα δυσκολα.......Καλο θα ηταν να την ψαχνουμε λιγο περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 08-04-09, 16:31
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Άντε με το καλό, και καλό κουράγιο στο να μαζεψεις τα έγγραφα!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 13-04-09, 18:52
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για την ενημέρωση..Μακάρι να σου πάνε όλα καλα..Και θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, καλό κουράγιο με την χαρτούρα...
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 05-01-18, 20:58
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Δικαιωση

Χα χα μετα απο 10 χρονια σχεδον το βρηκα το thread και επειδη μπορει καποιος να εχει αποριες με το τι εγινε τελικα τα λεφτα που πηρα απο αυτον και οχι απο την ασφαλιστικη ειναι 3500ε, κρατησα τα παντα απο το αμαξι, πεταξα σκεφτειτε 600κιλα σιδερου και τα περασα σε ενα 1600 (το οποιο πουλησα πριν χρονια τωρα βεβαια). Η ασφαλιστικη μου ειχε κανει κι αλλη προσφορα στα 3000 που αρνηθηκα ΦΥΣΙΚΑ γτ ηθελα να κρατησω τα πραγματα. Κατι που σημαινει οτι αντικειμενικα ηρθα στα λεφτα μου.

Επισης πολλα πραγματα που ειπωθηκαν δεν ισχυουν και καλο ειναι να ξεκαθαριζονται για να μη λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του τα διαβαζει καποιος που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα και την φαει την πατατα. Οπως:
Tο αδηλωτο μοτερ και το χρωμα (ημουν ρητα εντος προθεσμιας και μπορουσα καρανομιμα να κυκλοφορω)
Η μη τοποθετηση τριγωνου στην ΛΕΑ επιφερει απλα προστιμο και ειναι ασχετο με καθε ατυχημα ποσο μαλλον οταν δεν αποδυκνυεται οτι δεν υπηρχε (τριγωνο)...
Το αμαξι την στιγμη του τρακαρισματος δεν κυκλοφορουσε αρα ηταν νομιμα ακινητοποιημενο σε σημειο που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κυκλοφορια. δλδ αν ειχα παρκαρει κοτερο στην ΛΕΑ θα μου αποζημιωνανε το κοτερο (αρκει να ηταν ασφαλισμενο).
Τελος το γεγονος οτι εγω ειμαι παρανομος δεν εχει καμια σχεση με την εκδικαση της υποθεσης. Για τις δικες μου παρανομιες γινεται αλλο, διαφορετικο ,ασχετο δικαστηριο. Δλδ αν εχω σκοτωσει καποιον 10 λεπτα πιο πριν τα λεφτα μου θα τα παρω.
Αγαπητε old car επειδη θυμαμαι οτι εκεινη την εποχη που γινοντουσαν ολα αυτα παρεθετες νομους ως απολυτους να ξερεις οτι πρεπει να εισαι πιο διαλλακτικος με αυτα γιατι δεν υπαρχει νομος που να μην ερχεται σε αντιδιαστολη με αλλον νομο. Απλα ειναι στην διαθεση αυτων που τους ξερουν καλα και οχι σε σενα και σε μενα. Να μην τρομαζουμε κοσμο με ανακριβεις. Φιλικα σε σενα και σε οποιον με εβγαζε παρανομο απ την γκλαβα του.

Το δικηγορακι που βρηκα μου τα εξηγησε ολα αυτα καθως επισης μου ειπε οτι και εν κινησει να γινοταν το ατυχημα θα ηταν ακριβως το ιδιο. Με συμβουλεψε να μην παρω τα 2500 και εκανε προσφορα στην ασφαλιστικη για 7300ε!!! Φυσικα δεν δεχτηκε μου καναν στα 3000, αρνηθηκα και με τον φοβο της 3ης μηνυσης απο τις κοπελες ο τυπος μου εδωσε 3500 χερατα με μια προφορικη ατυπη συμφωνια για 1000ε ακομα τα οποια φυσικα δν ασχοληθηκα περεταιρω γτ καπου λυπηθηκα και τον τυπο που πληρωσε κι αλλα 10000 στο δικο του και εληξα εκει το θεμα.

Συνοψιζοντας ισως να σταθηκα τυχερος 10 μερες αργοτερα να γινοντουσαν ολα οντως θα ειχα προβλημα και θα εμενα μετα 2500 και χωρις αμαξι...

Και παλι συγνωμη για την 10ετη καθυστερηση αλλα δεν ειχα bmw για πολυ καιρο και καπου τα ειχα παρατησει ολα αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 06-01-18, 04:13
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Το επιχειρημα "το αυτοκινητο σου ηταν παρανομο ΑΡΑ δεν επρεπε να κυκλοφορει ΑΡΑ δεν επρεπε να ειναι εκει και ΑΡΑ ΑΝ δεν ηταν εκει δεν θα ειχε πεσει πανω του αυτος που επεσε σε σταματημενο οχημα στη ΛΕΑ που εκεινος κινουνταν παρανομα, και ηταν και μεθυσμενος κ για αυτο δεν πηρε χαμπαρι" δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο. Καλο ειναι να μη λεμε πραγματα που βγαζουμε απο τη λογικη μας, οταν μιλαμε για δικαστηρια.

Οπως προσπαθησα να εξηγησω και στο τοπικ με τις αγγελιες, τα διαφορα διαδικαστικα/διοικητικα κλπ θεματα που μπορει να εχει ενα αμαξι ΔΕΝ επηρεαζουν την εκδικαση ενος ατυχηματος, αν ΔΕΝ παιζουν αμεσο ρολο στο ατυχημα αυτο. Και αυτο προκυπτει απο αποφαση(-εις) του Αρειου Παγου καθως και απο οδηγιες εισαγγελεα του ΑΠ προς τα δικαστηρια.

Αν ισχυε το παραπανω επιχειρημα, τοτε πχ καποιος που παει και σκαει σε ενα παρκαρισμενο οχημα σε μια ευθεια, το οποιο δεν εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας και "ΑΡΑ δεν θα επρεπε να ειναι εκει", δεν θα τον αποζημιωνε...

ΕΠΙΣΗΣ:

σε περιπτωση μεθυσμενου οδηγου, ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ να βγει μεθυσμενος (να τον μετρησουν). Ο νομος ειναι ρητος: η ασφαλιστικη του σας πληρωνει χωρις μα μου σου του (εφ'οσον φταιει βεβαια), και μετα ΑΝ θελει τα ζηταει απο εκεινον. ΜΗΝ φοβαστε απο παπαριες τυπου "αν βγω μεθυσμενος δεν θα παρεις τιποτα".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 06-01-18 στις 04:16
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 06-01-18, 07:20
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Τα λεγαμε αποτην αρχη.Οι οποιες δικες σου παρατυπιες δεν συμβαλανε καθολου στο ατυχημα.Ημουν σιγουρος οτι θα αποζημιωθεις,για το ποσον δεν ημουν.Αντε και καλη χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 06-01-18, 07:54
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
οι κοπελες τσιμπισαν κατι;ή οι επιβατες ειναι οι χαμενοι;
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 06-01-18, 11:32
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Οχι οι κοπελες δεν πηραν κατι αφου το θεμα εληξε εκει και δεν παθανε κατι περα απο το σοκ. Δεν αρνουμαι παντως τις παρατυπιες μου με μεγαλυτερη βεβαια κατι που οντως περασε και δεν ακουμπησε σχεδον κανεναν, ειναι οχι το χρωμα και το μοτερ, αυτα ειναι αστεια πραγματα αλλα το γεγονος οτι εγω δεν εβγαλα τον κοσμο απο το αυτοκινητο. ΠΟΤΕ κανεις να μην αφηνει κοσμο μεσα οταν το αμαξι ειναι ακινητοποιημενο και ειδικα σε μεγαλα οδικα δικτυα. Αυτο ειναι καταστροφικο και κατι που θα με εβγαζε σιγουρα τον μεγαλυτερο υπαιτιο, πιο πολυ και απο τον μεθυσμενο. Ηθικα παντα μιλωντας εαν ειχαν παθει κατι οσο και να αθωωνομουν στο δικαστηριο ΕΓΩ η ο εκαστοτε οδηγος ειναι υπαιτιος για τις ψυχες που κουβαλαει μαζι του. Αρα η αποζημιωση των κοριτσιων θα επρεπε να γινει απο μενα και την δικια μου ασφαλιστικη. Γιατι πιο πανω απο τους νομους ειναι η ευθυνη και το ηθος. Να θυμισω και το περιστατικο με την porsche στην Αττικη οδο? Κατα την γνωμη μου σιγουρα το μεγαλυτερο μερος της ευθυνης το εχει ο οδηγος της porsche αλλα ηθικα ο ανθρωπος που εχασε την οικογενεια του και ξερω ειναι σκληρο να το πω αλλα εχει μεριδιο ευθυνης και αυτος οσον αφορα τους θανατους. Και δεν λεω κρεμαστε τον. Σιγουρα κανεις ασυναισθητα δεν μπορει να σκεφτει εκεινη την ωρα την επικινδυνοτητα της καταστασης αλλα πρεπει να βαλουμε στο κεφαλι μας οτι πρεπει να προστατευουμε τις ζωες μας και τις ζωες των αλλων ασχετα με το ποιος η τι φταιει. Μπορει οι νομοι μας να πασχουν αλλα σιγουρα πασχουμε και οι περισσοτεροι απο μας σε συνειδηση...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 06-01-18, 13:19
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Αρχικά, χάρηκα που δικαιώθηκες. (αν και είχα τις αμφιβολίες μου για κάποια θέματα, ακόμα πιο κερδισμένος βγήκες και μπράβο σου και μαγκιά σου).

/offtopic
Τώρα, για τα σχόλια σου περί κόσμου στο αυτοκίνητο. έχοντας αλλάξει επαγγελματικό πεδίο μιας και πλέον εργάζομαι στην διαχείριση κυκλοφορίας Ιονίας οδού, αυτό με τον κόσμο είναι κάτι που ισχύει. Σε όλους όσους μας παίρνουν οτι έχουν ακινητοποιηθεί στη ΛΕΑ, προσωπικά, τους λέω το ίδιο. Βγάλτε τον κόσμο εκτός των στηθαίων ασφαλείας. Στους 9 μήνες που είμαι εκεί, ανάθεμα αν 5 με άκουσαν.
Και μία συμβουλή, που το έχω μαράζι από την δουλειά οπότε θα τον πω τον πόνο μου... Αν βλεπετε ηλεκτρονική σήμανση, καλό είναι να την ακολουθείτε. Συνήθως, για κάποιο λόγο μπήκε εκεί...
/offtopic

καλά και ασφαλή χιλιόμετρα από εδώ και πέρα.
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.