Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-09, 20:13
Το avatar του χρήστη m_sak
m_sak Ο χρήστης m_sak δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Μηνύματα: 267
m_sak is on a distinguished road
Πρόβλημα ταχύτητες σε ε36

Λοιπόν καλησπέρα. διαβάστε και βοηθήστε όσοι ξέρετε γιατί το θέμα είναι δύσκολο και πολύπλοκο....

Πριν καιρό άλλαξα δίσκο-πλατό-ρουλεμάν στο αμαξάκι μου....

Όλα καλά λοιπόν προσοχή όχι ζόρισμα πολύ χαλαρά...

Μετά από 10000 χιλιόμετρα και ένα ταξίδι που έκανα στην κέρκυρα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα.....

Πάω να κάνω μια μανούβρα σε ένα πάρκιν ξενοδοχείου (πέτρο ακούς) στενό πάρκινκ θα έλεγα και βάζω την μούρη του αυτοκινήτου σε μια κατηφόρα για να γυρίσω και να φύγω με τον κώλο.

Μέχρι εκείνο το σημείο έπαιξε συμπλεκτάρισμα για να βγω γιατί ήταν στενά και είχε παρακαρισμένα δεξιά και αριστερά....

Βάζω την μούρι στην κατηφόρα βάζω όπισθεν πάω πίσω σταματάω πάω να βάλω πρώτη δεν έμπενε με τίποτα...... Πάω να βάλω όπισθεν με τίποτα..Δεν έπερνε καμία ταχύτητα....

Με τα πολλά σβήνω το αμάξι, μπαίνουν όλες οι ταχύτητες......Βάζω μπρός πάλι τίποτα...

Τέλος πάντων βγαίνω από το ξενοδοχείο βάζοντας με σβηστο αμάξι ταχύτητα και βγαίνω έξω.....με από 5 λεπτά μπαίναν όλες οι ταχύτητες κανονικά...........

Το ίδιο έπαθα όταν έμπαινα και στο πλοίο όπου και εκεί έπαιξε συμπλεκτάρισμα.

Να το τονίσω οτι μέχρι τότε δεν είχε ξανατύχει να ζορίσω το αμάξι έστω και στο ελάχιστο όπως έγινε τώρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα σε αυτά τα 10000 χιλιόμετρα.

Το αμάξι είναι ε36 328 του 95....

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά έπρεπε να τα πω όλα για να καταλάβετε τι ακριβώς είναι αυτό.....

Τι λέτε να έχει συμβεί και πως να προσδιοριστεί.?

Να είναι το πλατό ελατωματικό? να φταίει κάτι στο σασμάν? να είναι το βολάν?

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει μπει κάτι καλά κατά την αλλαγή?

Αυτά τα ρωτάω πριν κατεβάσω σασμάν και λύσω το αμάξι για να δούμε τι γίνεται.Έτσι να έχουμε μια ιδέα....Γιατί άμα ξεκινήσουμε άλλαξε το ένα άλλαξε το άλλο το χάσαμε το παιχνίδι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-09, 20:46
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Φίλε μου μην ανησυχείς τόσο πολύ! Πιστεύω πως είναι συμπτωματικό. Μου έχει συμβεί και σε 'μένα - πάνε πολλά χρόνια όμως και δεν θυμάμαι κάτω από ποιές προϋποθέσεις. Μπορώ να σου πω σίγουρα πως ήταν πριν αλλάξω συμπλέκτη στα ~200.000 χλμ. Μου έχει συμβεί 2 - 3 φορές συνολικά στη ζωή του αυτοκινήτου. Κάθε φορά συνέβαιναν ακριβώς αυτά που περιγράφεις. Το αυτοκίνητο το ξεκίνησα κάθε φορά με τον ίδιο τρόπο μ' εσένα. Κάτι κολλάει στον συμπλέκτη, το οποίο μπορείς να το ξεκολλήσεις αν, αφού με την πρώτη στο κιβώτιο ανάψεις τη μηχανή, αφήσεις το πεντάλ του συμπλέκτη μέχρι να "κλωτσήσει" και ο κινητήρας να σβήσει.
Στο συνεργείο μου είχαν δώσει την εξήγηση, την οποία δεν την θυμάμαι πλέον... Overdose πληροφοριών, βλέπεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-09, 20:51
Το avatar του χρήστη m_sak
m_sak Ο χρήστης m_sak δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Μηνύματα: 267
m_sak is on a distinguished road
Δεν ξέρω φίλε αντώνη και μένα 2 φορές το έκανε και τις όταν ήμουν στο νησί....

Τι να πω.Πρίν που ήταν 316 με 208000 χιλιόμετρα και καμμένο συμπλέκτη δεν μου το είχε κάνει ποτέ.

Απλά οταν ζεσταινόταν είχα τρεμούλιασμα στην πρώτη σχέση στο κιβώτιο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-09, 21:08
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Δεν έχει να κάνει ούτε με την παλαιότητα, ούτε με τα χιλιόμετρα, ούτε, φυσκά, με τον τόπο που βρέθηκες!
Από την εμπειρία μου σου λέω πως είναι συμπτωματικό. Ρώτα όμως και τον μηχανικό σου για επιβεβαίωση και, κυρίως, να σου εξηγήσει τι ακριβώς συνέβη!

Σίγουρα να μην προθυμοποιηθείς να ρίξεις χρήμα σε οποιονδήποτε ενδεχομένως σπεύσει να επιχειρήσει να σου κατεβάσει το κιβώτιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-09, 21:13
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παρακολούθησέ το, ούτως ή άλλως... Αν στο κάνει συνέχεια ή, έστω, πολύ συχνά, θα χρειάζεται κάποια "θεραπεία"...
Πόσα χιλιόμετρα έκανες από τότε που παρουσιάστηκε στην Κέρκυρα και πόσος χρόνος πέρασε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-09, 21:19
Το avatar του χρήστη m_sak
m_sak Ο χρήστης m_sak δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Μηνύματα: 267
m_sak is on a distinguished road
Δεν ξέρω και μακάρι να μην το ξανακάνει.Για την ώρα ψάχνομαι και ρωτάω μηχανικούς να δούμε τι γίνεται..

Άλλος λέει είναι σίγουρα ο δίσκος και δνε μπορεί να είναι το βολάν..

Άλλος λέει άλλα....Και λογικό είναι γιατί εκεί μέσα δεν μπορείς να ξέρεις τι γίνεται...Και για να βρεις τι φταίει πρέπει να δοκιμάζεις να αλλάζεις πράγματα πράγμα δύσκολο ασύμφωρο και τα σχετικά...

Δεν ξέρω τι να κάνω.....Θα δω πως θα πάει και βλέπουμε.....Η μαλακία είναι οτι είναι καινούργιο δίσκο πλατό και πως να του πεις του αλλου νου οτι φταίει αυτό??αστοχία υλικού? αντε και το αλλάζεις και δεν είναι αυτό τι κάνεις? 280 ευρό έχει..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-09, 21:23
Το avatar του χρήστη m_sak
m_sak Ο χρήστης m_sak δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Μηνύματα: 267
m_sak is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολούθησέ το, ούτως ή άλλως... Αν στο κάνει συνέχεια ή, έστω, πολύ συχνά, θα χρειάζεται κάποια "θεραπεία"...
Πόσα χιλιόμετρα έκανες από τότε που παρουσιάστηκε στην Κέρκυρα και πόσος χρόνος πέρασε;
Το έπαθα την προηγούμενη εβδομάδα πέμπτη.έκανα από τότε καμια 600 χιλιόμετρα μέχρι να γυρίσω και πίσω.και μια ακόμα την κυριακη το πρωί που έμπαινα στο πλοίο.

Μετά στο ταξίδι επιστροφής στην θεσσαλονίκη και εδώ μέσα που κινήθηκα δεν είχα πρόβλημα.

Μόνο όταν το ζόριζα επίτηδες σε κάτι ανηφόρες( σταμάτησα και ξεκίνησα χωρίς να αφήσω τελείως συμπλέκτη) για να μου το ξανακάνει άρχισε πάλι να μην παίρνει τις ταχύτητες για ελάχιστα αλλά το άφησα γιατί είναι κρίμα να το ζορίζο χωρίς λόγο για να βγάλει το πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-09, 21:35
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Xmmmmm Μαλιστα ...... Μαλλον ο μαστορας δεν εβαλε ΜΠΟΛΙΚΟ λιπαντικο-γρασσο στο ρουλεμαν του συμπλεκτη και ιδου τα αποτελεσματα.......
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-09, 21:42
Το avatar του χρήστη m_sak
m_sak Ο χρήστης m_sak δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Μηνύματα: 267
m_sak is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από str2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Xmmmmm Μαλιστα ...... Μαλλον ο μαστορας δεν εβαλε ΜΠΟΛΙΚΟ λιπαντικο-γρασσο στο ρουλεμαν του συμπλεκτη και ιδου τα αποτελεσματα.......
Το οποίο φίλε μου διορθώνεται ανοίγοντας το και βάζοντας λιπαντικό και γράσσο θα στρώσει??

Η θα έχει γίνει ζημιά που δεν διορθώνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-09, 21:47
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_sak Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οποίο φίλε μου διορθώνεται ανοίγοντας το και βάζοντας λιπαντικό και γράσσο θα στρώσει??

Η θα έχει γίνει ζημιά που δεν διορθώνεται?
Ανοιγει , βαζει αρκετο γρασσο ωστε το ρουλεμαν να ειναι "ανετο" χωρις φρακαρισματα.....και κλεινει....... that is only
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.