Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-02-07, 00:37
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή έχω ψάξει το θέμα σειρά 1 τα απολύτως βασικά έξτρα (κατά την γνώμη μου):
ηχοσύστημα cd-MP3 (δεν έχει στάνταρ ηχοσύστημα)
clima (το βασικό a/c με χαλάει, όσον αφορά την εμφάνιση του εσωτερικου)
σπορ δερμάτινο τιμόνι (το μαμά πλαστικό πάλι θα με χάλαγε)
ηλεκτρικά παράθυρα πισω (εαν πρόκειται να πάρεις την πεντάπορτη)
προβολείς ομίχλης.
Σαν πιο δευτερεύοντα:
πακέτο εσωτερικού φωτισμού
μεταλλικό χρώμα (δεν θα έπαιρνα μεταλλικό, θα την επαιρνα AlpinWeiss, της πάει τέλεια)
ζάντες αλουμινίου
υποβραχιόνιο
σπορ καθίσματα
+1 ΕΙΔΙΚΑ στο χρώμα,σειρα 1 κυκλοφορούν πολλά και άσπρο δεν έχω δει κανένα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε xenon φώτα κ είσαι εντάξει.
Το θεωρώ άσκοπο από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις από το ebay με σαφώς λιγότερα λεφτά (και όχι ίδιας ποιότητας εννοείται αλλά για δες και τις τιμές....)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το ξέχασα πολύ σημαντικό!
και να αναφέρω επίσης να περιμένεις γιατί μόλις έγινε facelift.

Επίσης άλλο πολύ καλό έξτρα είναι ότι να την πάρεις με xenon, μπορείς συμπληρωματικά να την εξοπλίσεις με πίσω φώτα LED. Ξέρει τι κάνει η bmw....(αυτά για το facelift παντα)
Και μην τυχον και πάρεις με 5αρι σασμάν!


Περίμενε το facelift, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΤΟ 6αρι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
-οι ζαντες τα προβολακια τα σπορ καθισματα αεροτομη πισω και κατι διακοσμητικα μεσα σπορ καθισματα περιλαμβανονται ηδη στην sport εκδοση.
- ευχαριστω που τονισατε to cd πρεπει να ρωτησω αν παιζει mp3 αν και νομιζω πως το απλο που βαζουν δεν παιζει.
-τιμονι δερματινο αυτο με τα κουμπια θα το βαλω σιγουρα το απλο το πλαστικο ειναι απαραδεκτο.
-υποβραχιονιο μου αρεσει πολυ οποτε θα βαλω
-για τα xenon ρωτησα θελει 1000€ θα το σκεφτω δειχνουν πολυ ωραια αλλα ειναι και ακριβα.(για μενα)
-nice γιατι ηλεκτρικα πισω παραθυρα δεν τα ειχα σκεφτει (5θυρο θα παρω)
ια το facelift ξερω γιαυτο περιμενω ασχετα αν ολοι οι αντιπροσωποι που πηγα κανουν πως δεν ξερουν τιποτα (κοινως κανουν την "παπια") 8 με 18 του μηνος μαρτιου θα την παρουσιασουν στην εκθεση γενεβης. αν το παραγγειλω αμεσως υπολογιζω κανα 3μηνο για να ερθει.
Μα και τα προ facelift θα ΤΟΥΣ μείνουν αμανάτι; Ξέρουν αλλά δε λένε να είσαι σίγουρος, οπότε περίμενε, ή στείλε κανα mail στην BMW Ηellas.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-07, 08:33
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Καλημέρα και από μένα.

Για το κιβώτιο θα πω ότι έχω οδηγήσει και με 5-άρι και με 6-άρι και η γνώμη μου είναι ότι το 6-άρι έχει βοηθήσει πολύ την συνολική οδική κατάσταση του αυτοκινήτου τόσο σε μικρές όσο και σε μεγάλες ταχύτητες. Ήμουν και εγώ σε μεγάλο δίλημα να το πάρω με 5άρι ή 6άρι αλλά τελικά δεν το μετάνοιωσα καθόλου και πιο συγκεκριμένα μετά την σύγκριση που έκανα και με τα 2 κιβώτια. Το θεωρώ απαραίτητο πλέον. (Έχω βάλει και ένα παλιότερο thread για αυτό το θέμα). Επίσης σκέψου ότι αυτό είναι κάτι που απλά δεν θα μπορείς να βάλεις αφού πάρεις το αυτοκίνητο ενώ κάποια από τα extra θα μπορείς.

Από τα extra που έβαλα τώρα είναι τα εξής (στην Sport έκδοση):
-Άλλαξα τις ζάντες και έβαλα τις 140 από αυτές που έιχε η συγκεκριμένη έκδοση γιατί απλά μου αρέσαν περισσότερο.
-Έβαλα ηλεκτρικά παράθυρα πίσω
-Τεμπέλη που είναι όλα τα λεφτά.
-To Professional cd που παίζει mp3 και κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ λειτουργικό και ως προς την αισθητκή (όπως φαίνεται στην κονσολά) και ως προς την λειτουργία του. Άσε που νομίζω ότι έχει και καλύτερο εσωτερικό ενισχυτή και παίζει καλύτερα το μαμα ηχοσύστημα.
-Δερμάτινο Τιμόνι πολλαπλών επιλογών. Πολύ καλό και αισθητικά και λειτουργικά.
-Συναγερμό

Αυτά που δεν έβαλα κυρίως λόγω κόστους αλλά ήμουν κοντά στο να τα βάλω:
- Δερμάτινο σαλόνι. Αποφάσισα να βάλω τα πολύ απλά καθίσματα αυτά με το σκέτο ύφασμα γιατί δεν μου αρέσανε οπτικά τα δέρμα-ύφασμα καθίσματα που μου προτείνανε και είχαν και 170 Ε παραπάνω αν θυμάμαι καλά. Σκέφτηκα λοιπόν να μην τα πληρώσω επιπλέον και να φτιάξω ένα δερμάτινο αργότερα έξω όπως το θέλω εγώ αλλά κυρίως όταν έχω τα λεφτά.
-Xenon φώτα. Απλά πάνε πολύ γιατί μαζί με αυτά πάνε και οι προσαρμογείς και τα πλυστικά και το κόστος ήταν αρκετά μεγάλο.
-Αυτόματος κλιματισμός. Δεν τον χρειάζομαι απο λειτουργικής άποψης για τις 20 μέρες που θα ανοίξω το ΑC. Βέβαια θα πρέπει να συμφωνήσω με τον Nick_Compact ότι αισθητικά στην κονσόλα είναι πολύ ωραίο αλλά και πολύ ακριβό θα συμπλήρωνα.

Για το facelift θα συμφωνήσω με τον paspas ότι ούτε εμένα δεν μου αρέσει και με χαλάει και λίγο η καινούργια μάσκα. Άσε που λόγω του facelift μπορεί να κυνηγήσεις μεγαλύτερη έκπτωση στο υπάρχον μοντέλο και να βάλεις κάποια extra ακόμα. Είσαι σε πολύ καλή χρονική περίοδο για κάτι τέτοιο.

Επίσης spaka θα ήθελα να σου πω ότι κάπου έγραψες ότι στην sport έκδοση περιλαμβάνονται τα sport καθίσματα. Αυτό τουλάχιστον τον Αύγουστο που ήρθε το δικό μου δεν ίσχυε και για αυτό θα πρότεινα να το ξαναρωτήσεις.

Ξέρω πολύ καλά σε τι φάση είσαι και είναι περίεργη, απλά θυμήσου ότι πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς αλλά θα πάρεις ένα υπέροχο αυτοκίνητο και κάθε μέρα που θα περνάς μαζί του θα το εκτιμάς ακόμα περισσότερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos33 : 12-02-07 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-07, 09:18
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Εγώ θα έβαζα δερμάτινο τιμόνι πολλαπλών επιλογών, τεμπέλη και cruise control,για ταξίδια είναι απαραίτητο πιστεύω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
,στην υποδοχη line in συνδεω το κινητο και με 1γιγα μνημη ακους μπολικα τραγουδακια+οτι εχεις και ωραιοτατη ανοιχτη ακροαση αν σε παρουν τηλεφωνο!
Στο line in συνδέω και έγω το usb mp3 player. Με το κίνητο όμως τι γίνεται? έχεις όντως ανοιχτή ακρόαση? Είναι καλό το αποτέλεσμα?
__________________
116 Sport

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pvalavan : 13-02-07 στις 08:21
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-07, 17:41
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
δεν περιμενα τοσες πολλες απαντησεις σε αυτο το thead και ειληκρινα ευχαριστω πολυ γιατι εχω πολλα διλημματα και με βοηθατε.

παιδια για να πω την αληθεια οχι πως με χαλαει το καινουργιο facelift αλλα το παλιο και γω το προτειμω.
1ον ομως το καινουργιο εχει 2 καινουργια συστηματα εξεικονομησης ενεργειας πανω.
2ον και σαν μεταπωλητικη αξια να το βαλουμε θα εχω κερδος απλα και μονο που ειναι το facelift σε σχεση με ενα παλιο και ας εχουν και μονο 1 μηνα διαφορα τα 2 αμαξια.οχι πως το περνω με σκοπο να το πουλησω αλλα ειναι κατι και αυτο.
3ον ας ειναι το δικο μου λιγο διαφορετικο απο ολα αυτα που κυκλοφορουν μεχρι τωρα.ε οχι και για πολυ αλλα λιγο στην αρχη!!(ψιλοεγωιστικο ε

για το 5αρι η 6αρι κιβωτιο δεν ειπαρχει νομιζω θεμα γιατι δεν νομιζω να κυκλοφορει με 5αρι πλεον ή τουλαχιστον δεν μου το προτεινε κανενας αντιπροσωπος.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-02-07, 19:03
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
το λοιπόν.
Οπωσδήποτε θα βάλεις
το σπορ τιμόνι πολλαπλών(όχι το απλό πολλαπλών)
πλαστικά μέρη στο χρώμα του αυτοκινήτου(προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου με μαύρα πλαστικά μέρη)
τον τεμπέλη που σου αρέσει και κόιτα για τις ποτηροθήκες αν χρειάζεσαι(από ότι θυμάμαι πάνε πακέτο για μετέποιτα αλλαγή)
Αυτά θεωρώ βασικά
Από κει και έπειτα αναλόγως των οικονομικών σου:
ηλιοροφή(για μένα αλλάζει όλο το αυτοκίνητο καθώς και η αίσθησή του μέσα)
Ενισχυτη ηχοσυστήματος?
Για το mp3 κοίτα αν το χρειάζεσαι(μπορείς να συνδέσεις ipod στο απλό, πλήρως συμβατό με το τιμόνι πολλαπλών)
Φώτα ξένον(αν και τα μαμά είναι μιά χαρά)
Αυτά.
Υ.Γ. Για το facelift μη κοιτάς για την τιμή μεταπώλησης. Δεν θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά. Ασε που μπορείς αυτήν την διαφορά να την κερδίσεις από τώρα με λίγο παζάρι. Κοίτα μόνο αν σου αρέσει ως εικόνα ή ως αίσθηση της διαφορετικότητας από αυτά που κυκλοφορούν.
καλως να έρθεις στο κλάμπ των τρελαμένων άσσων.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-07, 08:33
RandomBrain Ο χρήστης RandomBrain δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 57
RandomBrain is on a distinguished road
Guys δύο ερωτήσεις:

1) Ο τεμπέλης μπαίνει μετά?
2) Πήρα το Business - CD. Έχει είσοδο σε εύκολο σημείο για mp3 ή πρέπει να κάνω κάποια εγκατάσταση?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-07, 08:57
Το avatar του χρήστη kyriakos33
kyriakos33 Ο χρήστης kyriakos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Μηνύματα: 64
kyriakos33 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RandomBrain Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ο τεμπέλης μπαίνει μετά?
2) Πήρα το Business - CD. Έχει είσοδο σε εύκολο σημείο για mp3 ή πρέπει να κάνω κάποια εγκατάσταση?

Καλημέρα

1) Νομίζω ότι πρέπει να προσθέσεις και μια βάση για να μπει ή κάτι τέτοιο. Θυμάμαι ότι όταν παρείγγειλα το δικό μου ο πωλητής μου είχε πει ότι μετά για να βάλεις τον τεμπέλη σαν afermarket θα κοστίσει πολύ περισσότερο. Πάρε σε μια αντιπροσωπεία καλύτερα και ρώτα full τιμή + εγκατάσταση πόσο θα έρθει με ΦΠΑ.
2)Το AUX είναι πίσω από το χειρόφρενο (προς τα καθίσματα των πίσω επιβατών) σε πολύ καλή θέση. Έχει ακριβώς από κάτω και είσοδο για ρεύμα. Πρόσεξε όμως γιατί αν αποφασίσεις να βάλεις τεμπέλη ο τεμπέλης κάθεται ακριβώς από πάνω του. Οπότε αν σκέφτεσαι να φτιάξεις καμιά πατέντα (βάση στήριξης ή κάτι ανάλογο) για να βάλεις i-pod ή κάτι ανάλογο και αποφασίσεις να βάλεις τεμπέλη δεν θα παίζει πολύς χώρος ενδιάμεσα όταν ο τεμπέλης είναι σε οριζόντια θέση.

BTW καλορίζικο και καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-07, 09:01
RandomBrain Ο χρήστης RandomBrain δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-02-2007
Μηνύματα: 57
RandomBrain is on a distinguished road
Κυριάκο σε ευχαριστώ πολύ!

Θα περιμένω μάλλον να δω τι ακριβώς θα βάλω για mp3 και πως θα βολευτούν για να δω αν θα μπει ο τεμπέλης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-07, 14:55
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από RandomBrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Guys δύο ερωτήσεις:

1) Ο τεμπέλης μπαίνει μετά?
2) Πήρα το Business - CD. Έχει είσοδο σε εύκολο σημείο για mp3 ή πρέπει να κάνω κάποια εγκατάσταση?
από ότι θυμάμαι (γιατί το είχα ρωτήσει) ο τεμπέλης μπαίνει μετά αλλά ενω στην παραγγελία κάνει γύρω στα 170Ε θα κάνει 550Ε(μεγάλη διαφορά θυμάμαι-δεν είμαι σίγουρος γαι τις τιμές) και αυτό γιατί πάει μαζί με τις ποτηροθήκες και αλλάζεις όλη την κεντρική "κονσόλα".
έχει είσοδο (aux) πίσω από την θέση που κλειδώνεις τις ζώνες ασφαλείας, δίπλα στο κάθισμα. Σε πολύ καλό σημείο.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-07, 16:41
dimkyr Ο χρήστης dimkyr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Μηνύματα: 23
dimkyr is on a distinguished road
Γεια χαρα και απο μενα!

Ειμαι και εγω ενας χαρουμενος κατοχος 116 σπορτ απο τον περασμενο Ιουλιο.
Εφτασε τα 25000 ευρα με εξτρα μεταλλικο χρωμα, ηλιοροφη, βαμμενα τμηματα γυρω γυρω στο χρωμα του αυτοκινητου και συναγερμο. Οι εμποροι τοτε μου προτειναν καποια 5αρια που υπηρχαν στο στοκ αλλα δεν μου εκαναν τα χρωματα/εκδοσεις. Οποτε επελεξα Sydney Blue, με 6αρι κιβωτιο, το οποιο ηταν και ετοιμοπαραδοτο.

Τα εξτρα που εχει ετσι και αλλιως τα πληρωνεις στα αυτοκινητα που εχουν εισαχθει ηδη, απλα σου κανουν καποια εκπτωση για να σε καλοπιασουν. Εχω την εντυπωση οτι οι εμποροι εχουν μεγαλυτερα περιθωρια εκπτωσης στα αυτοκινητα στο στοκ παρα σε αυτα που παραγγελνεις εσυ. Ειναι βεβαια μονοδρομος η παραγγελια αν δεν σε ικανοποιουν τα ετοιμοπαραδοτα.

Η συμβουλη μου παντως ειναι να μην "φορτωσεις" την σπορτ εκδοση. Αν ειναι να ανεβεις αρκετα, πηγαινε κατυθειαν στην dynamic, που ειναι η πραγματικα σπορτ, με μπακετ καθισματα, σπορ αναρτηση, και ηλεκτρονικα καλουδια (αυτοματα φωτα/αισθητηρες βροχης και τιμονι πολλαπλων)- αν δεν κανω λαθος. Η σπορτ εκδοση νομιζω οτι δεν βγαινει με μπακετ καθισματα, τουλαχιστον μεχρι την δικη μου φουρνια.

Τα πισω ηλεκτρικα ειναι χρησιμα, εγω δεν τα εβαλα για λογους ασφαλειας, οπως και το σπορ τιμονι πολλαπλων. Ζω παντως και με αυτο με την πλαστικη στεφανη.

Ολα τα αλλα, φωτα xenon, χρωμα, ζαντες ειναι καθαρα θεμα γουστου και τσεπης.
Σου ευχομαι καλη αγορα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.