Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 25-02-10, 19:54
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Μπράβο Κωνσταντίνε... Καλόστριφτο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 25-02-10, 22:05
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Kαλοδούλευτο!!! Αντε και στα δικά μας οι ανύπαντρες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων

Περί ντρίφτ:

Εδώ ξενέρωσα ελαφρός γιατί περίμενα ότι η κατάσταση θα γινόταν πιο εύκολη απ ότι είναι! Το διαφορικό επειδή εκμεταλλεύεται όλη την πρόσφυση δεν σου επιτρέπει να γλιστράς άσκοπα, θα πρέπει να την υπερβείς! Για εμάς που δεν έχουμε 200 άλογα(ακόμα) θα πρέπει να αρκεστούμε στην μεταφορά βάρους! Γενικά σου δίνει την αίσθηση μια συνολικής πρόσφυσης στο πίσω μέρος. Σε σημεία που δεν έχει καλή πρόσφυση και μπορείς πιο εύκολα να σπας την πρόσφυση, η πλαγιολίσθηση γίνεται ένα παιχνίδι!

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μάθω πώς να πλασάρω το αυτοκίνητο αν θέλω να μπω με το πλάι, θέλει μελέτη. Επειδή οι δοκιμές έγιναν σε δρόμο και όχι σε πίστα και μάλιστα με συνοδηγό δεν μπορούσα να κάνω πολλές δοκιμές, έπρεπε να μένω οπωσδήποτε στη γραμμή μου χωρίς περιθώρια ρίσκου! Επίσης είχα πρόβλημα με τους θόλους(εμπρος) καθώς όταν έπαιρνα γωνία έβρισκαν, άρα ήμουν περιορισμένος στο θέμα μεγάλης μεταφοράς βάρους και για αυτόν τον λόγο. Εν τέλει δεν το βρήκα! Θα βάλω όμως 205/55/16 μπροστά και θα το βρω!

Με τη μέθοδο του Simpleksu Dorifto (στα Γερμανικα Simplekten Drift) τι αποτελεσματα εχει τωρα?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 25-02-10, 22:25
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Mακάρι rules και στα δικά σου!!

Να σου πω προσπαθώ όσο μπορώ να την αποφεύγω αυτή την μέθοδο γιατί πιστεύω πως καταπονεί πολύ το σύστημα μετάδοσης! Είναι καλή στην αρχή για να μάθεις τα βασικά, αλλά από κει και πέρα την χρησιμοποιώ μόνο σε έκτακτες ανάγκες για διορθώσεις κλπ!

Όσο είδα πάντως δουλεύει πιο χαλαρά απ ότι πριν, δλδ σε συνδυασμό με μια μικρή μεταφορά βάρους δεν θέλει πολλές στροφές στην απομόνωση.

Το θετικό είναι ότι μπορείς να διαγράφεις πιο εύκολα την τροχιά που θέλεις πατώντας και αφήνοντας το γκάζι, σε αντίθεση με πριν που δεν είχες επιλογή να αφήσεις το γκάζι(γιατί θα μάγκωνε). Το χειρόφρενο επίσης δουλεύει τέλεια, έκανα μια αναστροφή και μετά την συνέχισα η οποία ήταν για σεμινάριο!
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 25-02-10, 22:27
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν σχετικά με τις πρώτες εντυπώσεις(δεν θα είμαι υπερβολικός)…..

Περί στριφτινγκ:

Α Π Λ Α Τ Ε Λ Ε Ι Ο!! Είμαι πιπισμένος ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο!!
Η αλλαγή ήταν χαοτική!! Πραγματικά αυτός που το έφτιαξε αυτό το μικρού κυλινδρικού σχήματος κουτάκι πρέπει να πάρει νόμπελ!! Το αυτοκίνητο έμπαινε ΠΟΛΥ καλύτερα στις στροφές, καμία σχέση!! Ο ποπός ήταν πατημένος κάτω μέχρι αηδίας!! Ένιωθα σαν να έχω σλίκ!!

Όταν οδηγείς δεν καταλαβαίνεις τι κάνει το quaife, δεν το ακούς, δεν το νιώθεις! Απλά νιώθεις όλη την πρόσφυση!

Ο τρόπος με το οποίο έχει φτιαχτεί είναι τέτοιος που δεν αφήνει να πάει χαμένο ούτε 1 άλογο! Αν οι δύο τροχοί έχουν άθροισμα συνολικής πρόσφυσης Χ τότε εκμεταλλεύεσαι το 100% του Χ, όχι το 99%!

Δεν κάνει κανένα απότομο κλείδωμα ή κάτι που θα σε αιφνιδιάσει. Λόγο της απίστευτης συμπεριφοράς της ουράς θέλει λίγο προσοχή στην μεταφορά του βάρους για να είσαι σίγουρος ότι θα αποφύγεις την υποστροφή. Με 195/55/15 η ουρά κρατούσε τρομακτικά καλύτερα από τα 225/45/17!! Εκεί που τρελάθηκα ήταν στις εξόδους της στροφής, μου επέτρεπε να πατάω τέρμα από την μέση της στροφής και στην έξοδο να μην αρχίζει να ξεκολλήσει ο ποπός αν δεν ανοίξω το τιμόνι μου, απλά μάζευε χλμ και η σκέψη του χαζοσπιναρίσματος ήταν κάτι που δεν πλέον δεν σε απασχολεί! Πραγματικά ότι και να πω είναι λίγο, μόνο αν έχεις οδηγήσει το αυτοκίνητο πριν και μετά και μάλιστα στην ίδια διαδρομή μπορείς καταλάβεις το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά! Κόντεψα να πάθω αυχενικό!

Περί ντρίφτ:

Εδώ ξενέρωσα ελαφρός γιατί περίμενα ότι η κατάσταση θα γινόταν πιο εύκολη απ ότι είναι! Το διαφορικό επειδή εκμεταλλεύεται όλη την πρόσφυση δεν σου επιτρέπει να γλιστράς άσκοπα, θα πρέπει να την υπερβείς! Για εμάς που δεν έχουμε 200 άλογα(ακόμα) θα πρέπει να αρκεστούμε στην μεταφορά βάρους! Γενικά σου δίνει την αίσθηση μια συνολικής πρόσφυσης στο πίσω μέρος. Σε σημεία που δεν έχει καλή πρόσφυση και μπορείς πιο εύκολα να σπας την πρόσφυση, η πλαγιολίσθηση γίνεται ένα παιχνίδι!

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μάθω πώς να πλασάρω το αυτοκίνητο αν θέλω να μπω με το πλάι, θέλει μελέτη. Επειδή οι δοκιμές έγιναν σε δρόμο και όχι σε πίστα και μάλιστα με συνοδηγό δεν μπορούσα να κάνω πολλές δοκιμές, έπρεπε να μένω οπωσδήποτε στη γραμμή μου χωρίς περιθώρια ρίσκου! Επίσης είχα πρόβλημα με τους θόλους(εμπρος) καθώς όταν έπαιρνα γωνία έβρισκαν, άρα ήμουν περιορισμένος στο θέμα μεγάλης μεταφοράς βάρους και για αυτόν τον λόγο. Εν τέλει δεν το βρήκα! Θα βάλω όμως 205/55/16 μπροστά και θα το βρω!

Γενικά:

Από πρώτη σε Δευτέρα απλά κλοτσάει! Ακόμα σε χάλια δρόμο το πολύ πολύ να ακούσεις ένα στιγμιαίο στριγκλισματάκι, μέχρι εκεί όμως!

Σε ανηφόρες με όπισθεν εκεί που ζοριζόμουν τώρα απλά ανεβαίνω!

Το διαφορικό λειτουργεί μόνιμα και δεν ‘αρχίζει’ να δουλεύει

Κανένας θόρυβος

Όταν στην στροφή κάνεις επίτηδες κάποια τιμονιά τότε το πίσω μέρος φεύγει απίστευτα προοδευτικά και ελεγχόμενα, ενώ δεν μαγκώνει απότομα!
Ξεκινάω αποταμίευση !!!
Ελπίζω να υπάρχει ακόμα στην Quaife το πολυπόθητο όταν συγκεντρωθεί το ποσό
Γιατί μέχρι τότε, μ΄αυτά που διαβάζω ότι προσφερει θα παίρνω LSD. Οχι όμως Limited Slip Diferential. Αλλά Lysergic acid diethylamide.........................
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 25-02-10, 22:39
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάω αποταμίευση !!!
Ελπίζω να υπάρχει ακόμα στην Quaife το πολυπόθητο όταν συγκεντρωθεί το ποσό
Γιατί μέχρι τότε, μ΄αυτά που διαβάζω ότι προσφερει θα παίρνω LSD. Οχι όμως Limited Slip Diferential. Αλλά Lysergic acid diethylamide.........................
Έγραψες!!!
Είναι πάντως μια αρχή.....
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 25-02-10, 22:47
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Συντομα θα σου κανω παρεα...δινε info εσυ!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 26-02-10, 01:14
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Χαχα σε κάρφωσαν!

Εγώ λέω γενικά τις εντυπώσεις μου, αλλά ρωτάτε και εσείς πιο συγκεκριμένα πράγματα σε ότι θέλετε για να μπορώ να δώσω πιο συγκεκριμένες απαντήσεις!

Λοιπόν πριν λίγο έκανα μια επανάληψη των χτεσινών, χωρίς τον παλιοβαλάντη! Δυστυχώς στην προσπάθειά μου αν βάλω μπροστά της 16άρες μου έσπασε το παξιμαδάκι για το μπουλόνι ασφαλείας και πάλι είχα πρόβλημα με τους θόλους. Ήμουν όμως 70 κιλά πιο ελαφρύς (χωρίς συνοδηγό) και η βελτίωση από προσπάθεια σε προσπάθεια ήταν αισθητή.

Έχοντας σταθερή πρόσφυση στο πίσω μέρος μπορούσα να ντριφτάρω ελεγχόμενα με μικροδιορθώσεις στο τιμόνι και γκάζι άσε-πάτα, αν και πολλές φορές μπήκα με σταθερό γκάζι. Επειδή μετά απο κάποια μέτρα υπό γωνία άρχιζαν να βρίσκουν οι θόλοι δεν μπορούσα να πάρω όλο το κομμάτι πλαγιαστός. Πάντως έμεινε κάτω μπόλικο λάστιχο, χεχε!

Για τους κορτάκηδες θα αναφέρω ότι το διαφορικό βάζει κάτω και το τελευταίο ίχνος πρόσφυσης! Το θέμα γίνεται καθαρά θέμα ελαστικών!

Γενικά προκειμένου να μπεις σε μια στροφή πιο γρήγορα λόγο του quaife πρέπει να οδηγείς με τρόπο που να μπορείς να το εκμεταλλευτείς! Δλδ αν οδηγείς λίγο γρήγορα με και χωρίς quaife δεν θα δεις τραγικά μεγάλες διαφορές, απλά θα έχεις ένα πιο σταθερό και αξιόπιστο πίσω μέρος πού σου δίνει την αίσθηση ότι φοράς αρκετά πιο φαρδιά ελαστικά! Σε πιο γρήγορη οδήγηση θα δεις μεγάλες διαφορές. Σε οριακή οδήγηση μιλάμε για την μέρα με τη νύχτα, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, απλά θα πρέπει να προσαρμοστείς για να μπορείς να το εκμεταλλευτείς! Προσπαθώντας να κρατήσεις την μούρη πατημένη και να μεταφέρεις όσο μπορείς το βάρος πίσω βλέπεις πολύ θετικά αποτελέσματα. Γενικά εγώ φρενάρω και ανοίγομαι πριν την στροφή και μετά πιέζω προοδευτικά την μούρη και το γκάζι όσο αντέχει το κάθε ένα!

Αναφέρω ότι φοράω bilstein-eibach pro kit μπροστά και bilstein-Schnitzer (λευκά) πίσω
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 26-02-10, 01:39
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
[QUOTE=kloukakis;368749]

Περί ντρίφτ:

Εδώ ξενέρωσα ελαφρός γιατί περίμενα ότι η κατάσταση θα γινόταν πιο εύκολη απ ότι είναι! Το διαφορικό επειδή εκμεταλλεύεται όλη την πρόσφυση δεν σου επιτρέπει να γλιστράς άσκοπα, θα πρέπει να την υπερβείς! Για εμάς που δεν έχουμε 200 άλογα(ακόμα) θα πρέπει να αρκεστούμε στην μεταφορά βάρους! Γενικά σου δίνει την αίσθηση μια συνολικής πρόσφυσης στο πίσω μέρος. Σε σημεία που δεν έχει καλή πρόσφυση και μπορείς πιο εύκολα να σπας την πρόσφυση, η πλαγιολίσθηση γίνεται ένα παιχνίδι!

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μάθω πώς να πλασάρω το αυτοκίνητο αν θέλω να μπω με το πλάι, θέλει μελέτη. Επειδή οι δοκιμές έγιναν σε δρόμο και όχι σε πίστα και μάλιστα με συνοδηγό δεν μπορούσα να κάνω πολλές δοκιμές, έπρεπε να μένω οπωσδήποτε στη γραμμή μου χωρίς περιθώρια ρίσκου! Επίσης είχα πρόβλημα με τους θόλους(εμπρος) καθώς όταν έπαιρνα γωνία έβρισκαν, άρα ήμουν περιορισμένος στο θέμα μεγάλης μεταφοράς βάρους και για αυτόν τον λόγο. Εν τέλει δεν το βρήκα! Θα βάλω όμως 205/55/16 μπροστά και θα το βρω!

καπου ακουσα συμπλεξια....αν πηδηξει κανα δοντι ο εκκεντροφορος....τοτε θα καρφωσουν οι βαλβιδες...
πρωτα power drifting....να καταλαβεις που σπαει την προσφυση....επειτα τις μεταφορες (καλυτερα σε πιστα..αν θες να το παρακανεις)....και τελος χειροφρενο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 26-02-10, 08:27
Το avatar του χρήστη trifonas
trifonas Ο χρήστης trifonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 364
trifonas will become famous soon enough
Ειναι σαν να παιρνεις αλλο αμαξι.
αλλαζει κατα πολυ η οδικη του συμπεριφορα(προσφυση).Γινεται λιγο πιο αποτομο στα ξεκωλληματα αλλα δεν σε τρομαζει, σου δινει την αισθηση οτι το ελεγχεις 100%.Αρκει να μην εχεις 150+ γιατι μετα θελει χερια.
Σε χαμηλες ταχυτητες με λιγη προσφυση το αυτοκινητο ειναι πολυ παιχνιδιαρικο και απολυτα ελεγχομενο.
μπορεις να ντριφταρεις σε εσακια η πεταλα μεχρι και τη δευτερα στο κοφτη.
αν χρειαστει τριτη μετα χρειαζεσαι αλογα.Μιλαω για το 318is.

παιδια υπαρχει προς πωληση το δικο μου S3,45 γιατι το αμαξι το εδωσα.
οσοι πιστοι προσελθετε.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 26-02-10, 09:14
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά προκειμένου να μπεις σε μια στροφή πιο γρήγορα λόγο του quaife πρέπει να οδηγείς με τρόπο που να μπορείς να το εκμεταλλευτείς! Δλδ αν οδηγείς λίγο γρήγορα με και χωρίς quaife δεν θα δεις τραγικά μεγάλες διαφορές, απλά θα έχεις ένα πιο σταθερό και αξιόπιστο πίσω μέρος πού σου δίνει την αίσθηση ότι φοράς αρκετά πιο φαρδιά ελαστικά! Σε πιο γρήγορη οδήγηση θα δεις μεγάλες διαφορές. Σε οριακή οδήγηση μιλάμε για την μέρα με τη νύχτα, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, απλά θα πρέπει να προσαρμοστείς για να μπορείς να το εκμεταλλευτείς! (λευκά) πίσω
Ναι. Αυτό το post με προσγείωσε λιγάκι ομολογώ.
Ο τρόπος οδήγησης μου είναι απο νορμάλ κατά συντριπτική πλεοψηφία, μέχρι λίγο γρήγορα τις ελαχιστότατες φορές που είμαι μόνος στο αυτοκίνητο.
Οπότε τίθεται θέμα κατά πόσο είναι λογική μια τέτοια αγορά που φτάνει πλέον στο 1/4 της τιμής του αυτοκινήτου, σε σχέση με τα οφέλη (?) που θα έχω στις συνθήκες που οδηγώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.