Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-10-07, 19:07
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Μιχαλη πριν ξεκινησεις τα χωσεις χοντρα σε καποια πολυπιστονη λυση,δοκιμασε την πιο απλη ολοκληρωμενη για αρχη.Σιγουρα θα μεινεις πολυ πιο ευχαριστημενος απ'οτι εισαι τωρα.Σκεψου οτι εγω το ειχω κανει στο 36αρι που εχει "απλη" aftermarket λυση και μεχρι και αυτη τη στιγμη λεω οτι εχω καλυτερα φρενα εκει παρα στο compact που ειναι ακομα τα μαμα.

Αυτη η "απλη" λοιπον λυση ειναι να βγαλεις τους μαμα 286χ22 δισκους και να βαλεις δισκοπλακες απο 325 Ε46 300χ22 αλλάζοντας μονο τις βασεις δαγκανων.Αντι για τις μαμα ομως,παρε καποιες αλλες aftermarket τρυπητες ή χαρακτες (οτι τραβαει η ορεξη σου!!!) σε αυτη την διασταση,παρε και ενα καλο τακακι με ημιαγωνιστικη παστα (πχ Ferodo racing ds2500 -απτα καλυτερα-) βαλε και σωληνακια υψηλης και καθαρισες

Φτηνη μεν (αν μπορουν να θεωρηθει φτηνη μια λυση των 500 κοντα ευρω) αλλά πολλες κλάσεις ανωτερη απτην ηδη υπαρχουσα κατασταση
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-07, 19:24
Το avatar του χρήστη pablo
pablo Ο χρήστης pablo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-05-2006
Μηνύματα: 181
pablo is on a distinguished road
Συμφωνώ με τα παραπάνω και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η τιμή των 1700€ για οκταπίστονη δαγκάνα μαζί με δίσκους μου φαίνεται πααααρα πολύ φτηνή λύση,εγώ έχω 318is και σκέφτομαι να βάλω μέσα στο νοέμβριο δίσκους 300Χ22 της Galfer διαιρούμενο χαρακτό με κέντρο αλουμινίου μαζί με σωληνάκια και ημιαγωνιστικά τακάκια και θα δω πολύ μεγάλη διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-07, 20:44
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pablo Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με τα παραπάνω και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η τιμή των 1700€ για οκταπίστονη δαγκάνα μαζί με δίσκους μου φαίνεται πααααρα πολύ φτηνή λύση,εγώ έχω 318is και σκέφτομαι να βάλω μέσα στο νοέμβριο δίσκους 300Χ22 της Galfer διαιρούμενο χαρακτό με κέντρο αλουμινίου μαζί με σωληνάκια και ημιαγωνιστικά τακάκια και θα δω πολύ μεγάλη διαφορά.
Καλό!!!! και πίσω; Πές μας και κόστος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-07, 20:47
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
αν μπαινουν απο ε46 330 (325χιλ) πιστευω θα σε καλυψουν και δεν θα ξεπερασεις τα 500 ευρο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-07, 20:49
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχαλη πριν ξεκινησεις τα χωσεις χοντρα σε καποια πολυπιστονη λυση,δοκιμασε την πιο απλη ολοκληρωμενη για αρχη.Σιγουρα θα μεινεις πολυ πιο ευχαριστημενος απ'οτι εισαι τωρα.Σκεψου οτι εγω το ειχω κανει στο 36αρι που εχει "απλη" aftermarket λυση και μεχρι και αυτη τη στιγμη λεω οτι εχω καλυτερα φρενα εκει παρα στο compact που ειναι ακομα τα μαμα.

Αυτη η "απλη" λοιπον λυση ειναι να βγαλεις τους μαμα 286χ22 δισκους και να βαλεις δισκοπλακες απο 325 Ε46 300χ22 αλλάζοντας μονο τις βασεις δαγκανων.Αντι για τις μαμα ομως,παρε καποιες αλλες aftermarket τρυπητες ή χαρακτες (οτι τραβαει η ορεξη σου!!!) σε αυτη την διασταση,παρε και ενα καλο τακακι με ημιαγωνιστικη παστα (πχ Ferodo racing ds2500 -απτα καλυτερα-) βαλε και σωληνακια υψηλης και καθαρισες

Φτηνη μεν (αν μπορουν να θεωρηθει φτηνη μια λυση των 500 κοντα ευρω) αλλά πολλες κλάσεις ανωτερη απτην ηδη υπαρχουσα κατασταση
ισως το καλύτερο value for money.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-10-07, 21:23
Το avatar του χρήστη pablo
pablo Ο χρήστης pablo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-05-2006
Μηνύματα: 181
pablo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό!!!! και πίσω; Πές μας και κόστος
Πίσω θα βάλω απλούς χαρακτού με ημιαγωνιστκά τακάκια
Όσο για το κόστος δεν είναι και πολύ φθηνά μιας και μιλάμε για δισκο διαιρούμενο μπροστά με ελάχιστο ψάξιμο που έχω κάνει θα μου βγεί περίπου 1000€ μπρός πίσω κομπλέ.

Και μιλάμε για αυτόν τον δίσκο για εμπρός νομίζω ότι τα σπάει και από εμφάνιση καμία σχέση με τους κοινούς χαρακτούς http://www.galfer.es/ANG/p_auto_dfx.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-10-07, 22:06
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Nα ρωτησω και γω κατι γιατι με ενδιαφερει το θεμα επειδη πασχω απο στραβες δισκοπλακες...και με την πρωτη ευκαιρια θα παρουν ποδι...

Εχω διαβασει αρκετα θεματα σχετικα με φρενα αλλα εχω ολιγον μπερδευτει...

Το αμαξι ειναι Ε46 318ci (2lt valvetronic).
Ποιες δισκοπλακες ειναι καλυτερες οι τρυπητες ή οι χαρακτες?
Σε συνδιασμο με τι τακακια?
Καπου διαβασα οτι καποιες κανουν θορυβο.
Τι πρεπει να προσεξω?
Εκτος απο του Optostyle τη λυση, εχει βαλει καποιος αλλος κατι διαφορετικο-αξιοπιστο να πει εντυπωσεις?

Θελω απλα κατι λιγο καλυτερο απο τα εργοστασιακα,(1 κλικ ας πουμε πιο πανω) χωρις να χρειαζεται αλλαγη η δαγκανα, μονο δισκους-τακακια. (δεν το βαζω σε πιστες κτλ)

Επισης αν συμφερει δεν ξερω οικονομικα, ή μηπως τελικα η λυση του Geo ειναι η καλυτερη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-10-07, 22:16
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα ρωτησω και γω κατι γιατι με ενδιαφερει το θεμα επειδη πασχω απο στραβες δισκοπλακες...και με την πρωτη ευκαιρια θα παρουν ποδι...

Εχω διαβασει αρκετα θεματα σχετικα με φρενα αλλα εχω ολιγον μπερδευτει...

Το αμαξι ειναι Ε46 318ci (2lt valvetronic).
Ποιες δισκοπλακες ειναι καλυτερες οι τρυπητες ή οι χαρακτες?
Σε συνδιασμο με τι τακακια?
Καπου διαβασα οτι καποιες κανουν θορυβο.
Τι πρεπει να προσεξω?
Εκτος απο του Optostyle τη λυση, εχει βαλει καποιος αλλος κατι διαφορετικο-αξιοπιστο να πει εντυπωσεις?

Θελω απλα κατι λιγο καλυτερο απο τα εργοστασιακα,(1 κλικ ας πουμε πιο πανω) χωρις να χρειαζεται αλλαγη η δαγκανα, μονο δισκους-τακακια. (δεν το βαζω σε πιστες κτλ)

Επισης αν συμφερει δεν ξερω οικονομικα, ή μηπως τελικα η λυση του Geo ειναι η καλυτερη...
ξεκίνα με σωληνάκια. ΜΟΝΟ σωληνάκια... και τα ξαναλέμε... (για 1 κλικ που έλεγες)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-07, 23:33
s42performance Ο χρήστης s42performance δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Μηνύματα: 73
s42performance is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaros Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω και εγω μια ερωτηση που χρειαζεται απαντηση?εχω διαβασει οτι με τορναρισμα 5mm μπαινουν τα φρενα του Μ3 Ε46.επειδη περισευουν κατι φρενα εμπρος απο Μ3 Ε36(και τα δυο Μ3 εχουν αλλα ακρα με τα υπολοιπα της σειρας 3) μηπως γνωριζει κανεις καποιον εναλακτικο τροπο να μπουν?
αν η ερωτηση μου θεωρειται οτι χαλαει το θρεντ να σβηστει παρακαλω
Δεν ξερω τι διαφορα παιζει στα ακρα των Μ3 αλλα για τα 5mm τορνο το ξερω γιατι εχω ενα σετ ε46 μ3 και συντομα θα τα φορεσω στο 36αρι μου για τα 5 χιλιοστα δεν το διαβασα πουθενα απλα το μετρισα και νομιζω οτι εκει που το διαβασες εσυ εχουν δικαιο το σημαντικο προβλημα ειναι οι ζαντες ολα καλα στα μεγαλα φρενα αλλα απο ζαντες ολες αυτες οι λυσεις μολις και μετα βιας χορανε σε 17" και αν ακομα χορανε δεν ψυχοντε εγω θα εβαζα απο Ε46 330 μπρος πισω φρενα με σωλινακια υψηλης και τρομπα 25χιλιοστων

Για τα Μ3 Ε46 Φρενα εμπρος μπορεις ακομα να προσθεσεις εναν αποστατι αναμεσα στο ακρο και τον δισκο 5χιλιοστων και να μην κοψεις τιποτα απλα θα αποκτισεις +5 offset

οσο για της αντιστρεπτικες εχω και εγω θεμα και ψαχνω απαντισεις
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-07, 23:53
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s42performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω τι διαφορα παιζει στα ακρα των Μ3 αλλα για τα 5mm τορνο το ξερω γιατι εχω ενα σετ ε46 μ3 και συντομα θα τα φορεσω στο 36αρι μου για τα 5 χιλιοστα δεν το διαβασα πουθενα απλα το μετρισα και νομιζω οτι εκει που το διαβασες εσυ εχουν δικαιο το σημαντικο προβλημα ειναι οι ζαντες ολα καλα στα μεγαλα φρενα αλλα απο ζαντες ολες αυτες οι λυσεις μολις και μετα βιας χορανε σε 17" και αν ακομα χορανε δεν ψυχοντε εγω θα εβαζα απο Ε46 330 μπρος πισω φρενα με σωλινακια υψηλης και τρομπα 25χιλιοστων

Για τα Μ3 Ε46 Φρενα εμπρος μπορεις ακομα να προσθεσεις εναν αποστατι αναμεσα στο ακρο και τον δισκο 5χιλιοστων και να μην κοψεις τιποτα απλα θα αποκτισεις +5 offset

οσο για της αντιστρεπτικες εχω και εγω θεμα και ψαχνω απαντισεις
περιοδικο performance bmw 3/07 το εχουν κανει και εχει βαλει 18αρες ζαντες ο τυπος
οι πισινες του 330 νομιζω δε ταιριαζουν.το προσπαθουσε και καποιος εδω μεσα νομιζω απο ηγουμενιτσα σε Ε46 αλλα δεν...
το καλυτερο για Ε36 νομιζω ειναι του Ε46 328
του Ε36 Μ3 που εχει ενας φιλος παιρνει 315 δισκους οποτε θα ειναι πιο ανετα εκει μεσα το συνολο
τρομπα 25 χιλ απο πιο μοντελο δηλαδη?
με αντιστρεπτικη και εγω ψαχνομαι γιατι εχω πισω eibach χοντρη,μπροστα τη μαμα Μ-πακ και γερνει εμπρος αρκετα
εχω ηδη οφσετ 35 και αμα το ανοιξω και αλλο θα εχω θεματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.