Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-07, 14:47
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
E36 απορίες - βελτίωση

Παιδιά γεια σας.

Είμαι νέο μέλος εδώ, 20 χρονών , φρέσκος αλλά προσεκτικός στην οδήγηση , και με χαρά ανακάλυψα στο site αυτό. Υπέροχα.

Είμαι κάτοχος.... χμμμμ.... μάλλον οδηγάω μία bmw e36 3.16i απείραχτο(95 μοντέλο) .
Είναι του πατέρα μου , αλλά αφού οικογενειακά έχουμε καιρό να πάμε ταξίδι,
το οδηγάω εγώ . Οι γονείς οδηγούν δύο μικρά και αφού αυτό μένει στο γκαραζ, καταλαβαίνετε . Οι εμπειρίες μου , από την απόδοση του αμαξιού είναι καταπληκτικές . Η αλήθεια είναι ότι είναι προσεγμένο μέχρι τρίχα , και με μόνο 110.000 και αυτά σε ταξίδια πάει τρέλλα.

Ωστόσο , αυτό που ζητάω είναι να με βοηθήσετε , να μου πείτε ποια είναι τα πρώτα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω ώστε να βελτιώσω λίγο την ροπή/επιτάχυνση του αμαξιού, ξέρετε 2α και 3η .

Δεν γνωρίζω ούτε από κόστος ούτε από μηχανολογικά ούτε από τίποτα, δεν ασχολούμε με tunning απλά ενδιαφέρομαι να αλλάξουν κάποια πράγματα και ζητώ απόψεις και προτάσεις , ειδικά από φίλους που έχουν ε36.

Απλά ευχαριστώ ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-07, 15:01
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akolov Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά γεια σας.

Είμαι νέο μέλος εδώ, 20 χρονών , φρέσκος αλλά προσεκτικός στην οδήγηση , και με χαρά ανακάλυψα στο site αυτό. Υπέροχα.

Είμαι κάτοχος.... χμμμμ.... μάλλον οδηγάω μία bmw e36 3.16i απείραχτο(95 μοντέλο) .
Είναι του πατέρα μου , αλλά αφού οικογενειακά έχουμε καιρό να πάμε ταξίδι,
το οδηγάω εγώ . Οι γονείς οδηγούν δύο μικρά και αφού αυτό μένει στο γκαραζ, καταλαβαίνετε . Οι εμπειρίες μου , από την απόδοση του αμαξιού είναι καταπληκτικές . Η αλήθεια είναι ότι είναι προσεγμένο μέχρι τρίχα , και με μόνο 110.000 και αυτά σε ταξίδια πάει τρέλλα.

Ωστόσο , αυτό που ζητάω είναι να με βοηθήσετε , να μου πείτε ποια είναι τα πρώτα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω ώστε να βελτιώσω λίγο την ροπή/επιτάχυνση του αμαξιού, ξέρετε 2α και 3η .

Δεν γνωρίζω ούτε από κόστος ούτε από μηχανολογικά ούτε από τίποτα, δεν ασχολούμε με tunning απλά ενδιαφέρομαι να αλλάξουν κάποια πράγματα και ζητώ απόψεις και προτάσεις , ειδικά από φίλους που έχουν ε36.

Απλά ευχαριστώ ;-)
Καλως ήρθες φίλε!Στο θέμα μας...Κατά τη γνώμη μου στο συγκεκριμένο μοτέρ δεν αξίζει να κάνεις τίποτα...Όχι ότι δεν μπορείς να βελτιώσεις την απόδοση του, αλλά το ποσό που θα ξοδέψεις για τη βελτίωση είναι δυσανάλογο του αποτελέσματος που θα πάρεις.Για να καταλάβεις με μια εξάτμιση, ένα πρόγραμμα και ένα φιλτράκι θα πάρεις γύρω στα 10-15 αλογάκια και θα έχεις ξοδέψει 1000+ ευρώ.Τώρα, είναι στην κρίση σου για το πόσα λεφτά εσύ θες να ξοδέψεις για μια τέτοια βελτίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-07, 15:11
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
πετα ενα Is πανω μ42 η μ44 για να δεις κατα καποιο τροπο επιδοσεις
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-07, 15:16
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Ναι , κάτι τέτοιο μου είπαν σήμερα σε ένα μαγαζί που πήγα και μάλιστα ότι το πολύ 5 με 6 άλογα + (δεν πολυ πείστηκα βέβαια..)

Άρα αλλάζεις μηχανή λες ? Πάντως (μη βαρέσετε) η μηχανή κάνει πολύ όμορφο θόρυβο ,και δίνει όσο θέλεις τουλάχιστον για τους ελλήνικούς δρόμους και σε αναλογία με την πείρα μου , αλλά ξέρεις το μικρόβιο τώρα.

Θα βάλω ζαντες και θα αλλάξω λάστιχα σίγουρα , αλλά αφού καίω που καίω βενζίνη που το οδηγάω , λίγο πιο όμορφο και δυνατό θα ήταν μούρλια .

Anyway , περιμένω και άλλες απόψεις . :-)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-07, 15:17
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B(3)M(1)W(8)is Εμφάνιση μηνυμάτων
πετα ενα Is πανω μ42 η μ44 για να δεις κατα καποιο τροπο επιδοσεις
Συγνώμη , ένα τι??και πόσο κάνει? μοτεράκι να φανταστώ?Με τι κόστος ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-07, 15:18
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Φίλε καλώς ήρθες. πριν ξεκινήσεις αλλαγές, διάβασε πολύ εδώ μεσα θέματα και καταστασεις από πικραμένους και μη.

Θέλει πολύ γνώση το πράγμα και η παρέα εδώ έχει γράψει τις εμπειρίες της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-07, 15:19
Billism3 Ο χρήστης Billism3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Μηνύματα: 35
Billism3 is on a distinguished road
Γεια σου φιλε
οπως ειπε ο φιλος τζον ολα ειναι θεμα χρηματων,πες ποσα διαθετεις να σου πουμε την καλυτερη λυση.παντως γυρω στα 2000 με 2500 θα χρειαστεις το λιγοτερο , προς τα πανω ειναι ανοιχτο το οριο,λεφτα να εχεις και ολα γινονται!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-05-07, 15:21
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
μοτερακι εννοω που φοραγανε το οχηματα με κωδικο 318is 1800 η 1900 με 140 αλογα. τωρα για κοστος πιστευω 3000-4000 θα εισαι κομπλε γιατι θελεις και φρενα να αλλαξεις
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-05-07, 15:24
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Οκ . Μάλλον , περπατάω σε λάθος μονοπάτι . Κάπου στα 1500 πίστευα , αλλά
από ότι βλέπω , θα πάνε για πέταμα.

ΠΑΝΤΩΣ , το forum και η προσπάθεια των admin είναι πολύ καλή.
Θα σας βρω εδώ γύρω , αφού την αγαπάω την κοκκινομάλα μου !
(βυσινάκι είναι!) και θα μάθω όσα δεν ξέρει και δεν μου έμαθε ο
πατέρας μου , για τις μπέμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-05-07, 15:25
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Εγώ θα προτεινα να εκμεταλλευτεις στο επακρον τις δυνατοτητες του αυτοκινητου στις στροφες (κατανομη βαρους, πισω κινηση κλπ κλπ), να βαλεις 4 καλα αμορτισερ και ελατηριακια να χαμηλωσει λιγο και θα εισαι μπαμ! (στις στροφες τουλαχιστον). Το is που αναφερθηκε ειναι 1800 cc, 143 bhp.

Καλωσόρισες!!

edit: Καλα, ολοι μαζι ποσταραμε?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.