Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-05-07, 15:26
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα προτεινα να εκμεταλλευτεις στο επακρον τις δυνατοτητες του αυτοκινητου στις στροφες (κατανομη βαρους, πισω κινηση κλπ κλπ), να βαλεις 4 καλα αμορτισερ και ελατηριακια να χαμηλωσει λιγο και θα εισαι μπαμ! (στις στροφες τουλαχιστον). Το is που αναφερθηκε ειναι 1800 cc, 143 bhp.

Καλωσόρισες!!

edit: Καλα, ολοι μαζι ποσταραμε?
Μπα...και για να στρίψεις δύναμη θες!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-07, 15:28
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα...και για να στρίψεις δύναμη θες!
Μην το λες φιλε, μην το λες....
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-07, 15:34
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην το λες φιλε, μην το λες....
Έχω κάνει όλες αυτές τις βελτιώσεις που λες γι'αυτό μιλαω...εντάξει πάτησε καλύτερα το αμάξι στο δρόμο και ειδικά η μούρη του...αλλά εντάξει άμα έχεις αξιο αντίπαλο στις στροφές δεν την παλεύεις...δεν μιλάω για hyundai και kia...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-07, 15:39
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Εεεε, καλα, σιγουρα θες το κατι παραπανω, αλλα περισσοτερο κατ΄εμε σε uphill διαδρομες... Σε downhills δεν θες πολυ... (να'ναι καλα το βαρος...)

Μη με ακους και πολυ, απλως παρηγορω τον εαυτο μου.......
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-07, 15:55
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ήρθες φίλε!Στο θέμα μας...Κατά τη γνώμη μου στο συγκεκριμένο μοτέρ δεν αξίζει να κάνεις τίποτα...Όχι ότι δεν μπορείς να βελτιώσεις την απόδοση του, αλλά το ποσό που θα ξοδέψεις για τη βελτίωση είναι δυσανάλογο του αποτελέσματος που θα πάρεις.Για να καταλάβεις με μια εξάτμιση, ένα πρόγραμμα και ένα φιλτράκι θα πάρεις γύρω στα 10-15 αλογάκια και θα έχεις ξοδέψει 1000+ ευρώ.Τώρα, είναι στην κρίση σου για το πόσα λεφτά εσύ θες να ξοδέψεις για μια τέτοια βελτίωση.
Φιλικά και μιάς και έχω φάει.. τη ζωή μου και τα χρήματά μου με αυτό το μοτέρ, με ΦΠΕ σκέτο θα πάρεις πολύυυ αισιόδοξα 10 άλογα και αν. Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, πάω πάσο, δεν είμαι και ο επίσημος βελτιωτής των Μ43 Επίσης αν μιλάς για ολόκληρη εξάτμιση (πολλαπλή, καταλύτη, μεσαίο & τελικό) και 1000κάτι ευρώ, ευχαρίστως να ακούσω που τις πουλάνε γιατί εγώ τόσο πλήρωσα μόνο την εξάτμιση και δεν ήταν καν επώνυμη!
Αποτέλεσμα ΜΕ αυξημένη συμπίεση ΚΑΙ ελαφρύ reprofiling γύρω στα 115hp. (χωρίς δυναμόμετρο, δικιά μου εκτίμηση βάση μετρήσεων με γνωστά BMW με παρόμοια μοτέρ)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλικά και μιάς και έχω φάει.. τη ζωή μου και τα χρήματά μου με αυτό το μοτέρ, με ΦΠΕ σκέτο θα πάρεις πολύυυ αισιόδοξα 10 άλογα και αν. Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, πάω πάσο, δεν είμαι και ο επίσημος βελτιωτής των Μ43 Επίσης αν μιλάς για ολόκληρη εξάτμιση (πολλαπλή, καταλύτη, μεσαίο & τελικό) και 1000κάτι ευρώ, ευχαρίστως να ακούσω που τις πουλάνε γιατί εγώ τόσο πλήρωσα μόνο την εξάτμιση και δεν ήταν καν επώνυμη!
Αποτέλεσμα ΜΕ αυξημένη συμπίεση ΚΑΙ ελαφρύ reprofiling γύρω στα 115hp. (χωρίς δυναμόμετρο, δικιά μου εκτίμηση βάση μετρήσεων με γνωστά BMW με παρόμοια μοτέρ)
Μην αρπάζεσαι!Σίγουρα και δεν μίλησα για ολόκληρη εξάτμιση σε αυτά τα λεφτά...τώρα δεν θα τα χαλάσουμε για 5 άλογα...!Απλά ήθελα να δώσω ενδεικτικά στο παιδί την εικόνα που θα έχει το αμάξι με αυτές τις βελτιώσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-07, 18:45
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Αν ο φίλος μας δεν είναι διατεθιμένος για αλλαγή μοτέρ πιστεύω πως καλύτερα να βάλει ένα πρόγραμμα στον εγκέφαλο, μία εξάτμιση (τελικό) για πιο μπάσο ήχο. Εγώ τουλάχιστον δε θα μπλεκόμουνα με αλλαγή μοτέρ μιας και δε ξέρω ο προηγούμενος πως το χρησιμοποιούσε. Οσον αφορά την ανάρτηση είναι καθαρά υποκειμενικό, παρ'όλα αυτά θα ήμουν και πάλι επιφυλακτικός με το χαμήλωμα γιατί χάνεις από άνεση οσο να'ναι καλά τα ελατήρια βρίσκεις και από κάτω και άμα φορτώσεις και τίποτα μπαγκάζια αστα να πάνε.... Τέλος πάντων θα διάλεγα με τα εργοστασιακά ελατήρια boge turbo gas αυθεντικά πράγματα, ή για πιο σπορ οδήγηση bilstein sport 15% σκληρότερα από τα original.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-07, 18:49
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Δημήτρη , θα ήθελα να μάθω το κόστος στην απλή μετατροπή που λες , και αν γνωρίζεις κάποιο "αξιόπιστο μέρος" για την αγορά τους καθώς και αν τα βαζουν οι ίδιοι στο αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-07, 19:02
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akolov Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη , θα ήθελα να μάθω το κόστος στην απλή μετατροπή που λες , και αν γνωρίζεις κάποιο "αξιόπιστο μέρος" για την αγορά τους καθώς και αν τα βαζουν οι ίδιοι στο αυτοκίνητο.

Για τα αμορτισέρ boge μπορείς να απευθυνθείς σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Συνήθως κοστίζουν από 180 ή και 200 ή 250 εξαρτάται από που ψωνίζεις. Τα bilstein τα πωλούν περίπου παντου και σε αυτά η τιμή ποικίλει απο 400 μέχρι 500 αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Μιλώντας για το τσιπάκι έχεις αρκετές επιλογές από επώνυμες εταιρείες.

Κοιτα http://www.superchips.co.uk/models.php

http://www.wetterauer.com/

Και τέλος για την εξάτμιση (τελικό καζανάκι)
http://www.supersprint.com/homeuk.htm
και ψάξε τη sebring. Αυτά ενδεικτικά. Δυστυχώς δε γνωρίζω πολλά για τις τιμές και τα μαγαζιά, συγγνώμη. Πιστεύω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-07, 19:31
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Δημήτρη , σε ευχαριστώ .

Λοιπόν , πιστεύω ότι το τσιπάκι/πρόγραμμα που κάνει 650 ε , είναι ότι πρέπει (για λίγο μεγαλύτερη ροπή ).
Αλήθεια , αυτό μπορείς να το βάλεις μόνο του , δηλαδή χωρίς να αλλάξεις τίποτα άλλο στο αμάξι?Εννοώ , χωρίς να βάλω τελικό και να φαίνεται από τον ήχο ότι έχω επέμβει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.