Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 31-05-07, 19:36
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Ναι βέβαια στο τοποθετούν στο κουτί του εγκεφάλου δε πειράζουν τίποτα μηχανικό και δε το καταλαβαίνει κανείς παρα εσύ που το οδηγάς. Το πρόγραμμα αλλάζει τη χαρτογράφηση του κινητήρα και εκμεταλλεύεται καλύτερα τις δυνατότητες του. Μιλώντας για κατανάλωση άλλοι λένε πως αυξάνεται ελάχιστα άλλοι λένε καθόλου πάντως ψιλοπράγματα, το σίγουρο είναι ότι έχεις πιο πολύ νεύρο και καλύτερο ''άκουσμα'' στο γκάζι, ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-07, 20:03
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Ωπα , για κάτσε επειδη είμαι νεούδι σε όλα αυτά .

Μου λες πως με 600 άντε 650 να μου το βάλει κάποιος , θα έχω μία αισθητή
βελτίωση , στο γκάζι? ? ?(δεν με νοιάζει τελική έτσι και αλλιώς στα 150 αφήνω, και απο Ιούλη με τα πρόστιμα, μακριά) Όχι επειδή αυτό , είναι ότι θέλω πρακτικά ,αφού ούτε ο πατέρας θα το πάρει χαμπάρι . Το λέω αυτό επειδή , πιστέυει πως γενικά κάθε ευρώ που θα πάει πάνω του , είναι πέταμα και πως σε 4/5 χρόνια θα πάρουμε άλλο και τέτοια κουλά .

Λοιπόν , για να αρχίσω το ψάξιμο , δεν μειώνεται η ασφάλεια έτσι?
Μπορεί να έχει προβλήματα κάποιος ? Δυσλειτουργία και τέτοια?
Η κατανάλωση δεν με ενοχλεί , δεν λέω τσούζει , αλλά έτσι και αλλιώς δεν πηγαίνω οικονομικά στο δρόμο .

Όσο για το τελική που λες (εξάτμιση) δεν βρήκα τιμές στα links . Αυτή είναι και πάλι αυτόνομη αλλαγή , η χρειάζεται και άλλη πακέτο ; Εννοώ κολλάει στη μαμά όπως πρέπει απο κάτω ;; Ο ήχος της μηχανής μου αρκεί παρά την ηχομονομένη καμπίνα που έχει το αμάξι , δεν θέλω να γίνει κιτς , ωστόσο βοηθάει πουθενά ,η μόνο στην αίσθηση από το γκάζι.

PS - (παιδιά , κατανοώ, αν με σνομπάρει κάποιος για το τρόπο που γράφω και εκφράζομαι , αλλά δεν έχω μηχανικές γνώσεις ..)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-07, 20:20
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Φιλε καλως ηρθες
Η δικια μου συμβουλη μπορει να μην σου αρεσει για τα 20 σου χρονια μιας και το αιμα σου βραζει,αλλά δυστυχως ειναι η αληθεια και ειναι η εξης....θα στην πω λιγο χυμα και τσουβαλατα,να με συμπαθας γιαυτο.
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα για να πεις οτι εκανες οντως κατι,και θα ερθω μετα με το δικο μου "πληρες εργοστασιακο μηχανικα αλλά με 'individual' μοτερ" 316 Ε36 και αν δεν εισαι τουλαχιστον πισω,το πολυ πολυ να πηγαινουμε παρεα.
ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν ειμαι ψωνισμενος,αλλά επειδη τον εχω φαει με το κουταλι αυτον το κινητηρα και εχω ακουσει και δει οτι μπορεις να φανταστεις για αυτον,σου λεω οτι ολα ειναι μουφες.Αποδεδειγμενα.Η χάρη και η χαρά αυτου του μοτερ ειναι η εθνικη απτα 120-130 και πανω

Άρα,κρατα αυτα τα 1500 που σκεφτοσουνα,και μαζεψε λεφτα ειτε για να βαλεις ενα άλλο μεγαλυτερο μοτερ καποια στιγμη,ειτε για να παρεις πιο καινουργιο αμαξι.

Καλη περιηγηση στο forum!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-07, 20:22
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αρπάζεσαι!Σίγουρα και δεν μίλησα για ολόκληρη εξάτμιση σε αυτά τα λεφτά...τώρα δεν θα τα χαλάσουμε για 5 άλογα...!Απλά ήθελα να δώσω ενδεικτικά στο παιδί την εικόνα που θα έχει το αμάξι με αυτές τις βελτιώσεις....
Όχι, καμία σχέση με άρπαγμα! Ίσα ίσα ξεκίνησα το μήνυμα με "φιλικά"! κανένα πρόβλημα, δεν είπες και τίποτα κουφό εξάλλου.

Περισσότερο μίλησα γιατί τα 7-8 άλογα από τα 15 έχουν μεγάλη διαφορά σε ένα αμάξι 100αλόγων και μπορούν να επηρεάσουν την απόφαση για ΦΠΕ ή όχι.
Όλα καλά και συμφωνούμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-07, 20:27
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καλως ηρθες
Η δικια μου συμβουλη μπορει να μην σου αρεσει για τα 20 σου χρονια μιας και το αιμα σου βραζει,αλλά δυστυχως ειναι η αληθεια και ειναι η εξης....θα στην πω λιγο χυμα και τσουβαλατα,να με συμπαθας γιαυτο.
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Θα δωσεις ενα σκασμο λεφτα για να πεις οτι εκανες οντως κατι,και θα ερθω μετα με το δικο μου "πληρες εργοστασιακο μηχανικα αλλά με 'individual' μοτερ" 316 Ε36 και αν δεν εισαι τουλαχιστον πισω,το πολυ πολυ να πηγαινουμε παρεα.
ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν ειμαι ψωνισμενος,αλλά επειδη τον εχω φαει με το κουταλι αυτον το κινητηρα και εχω ακουσει και δει οτι μπορεις να φανταστεις για αυτον,σου λεω οτι ολα ειναι μουφες.Αποδεδειγμενα.Η χάρη και η χαρά αυτου του μοτερ ειναι η εθνικη απτα 120-130 και πανω

Άρα,κρατα αυτα τα 1500 που σκεφτοσουνα,και μαζεψε λεφτα ειτε για να βαλεις ενα άλλο μεγαλυτερο μοτερ καποια στιγμη,ειτε για να παρεις πιο καινουργιο αμαξι.

Καλη περιηγηση στο forum!!!

Θα συμφωνήσω και εγώ. Και πρόσεξε, στο λέει κάποιος που τα έκανε όλα αυτά και πολλά παραπάνω. Το συγκεκριμένο μοτέρ ΔΕΝ παίρνει πολλά και αυτά που παίρνει δεν συμφέρουν καθόλου για το αποτέλεσμα που δίνουν. Συγκρατήσου τώρα και πήγαινε για μοτέρ μια και καλή. Εγώ έχω ήδη πληρώσει 2
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-07, 20:28
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Και για να προλαβω τον φιλο μου Κωσταντινο (konc) η μονη περιπτωση βελτιωσης που δεν εχω δει σε σχεση με το δικο μου,ειναι αυτη που εχει στο δικο του αμαξι.Οποτε το προηγουμενο post μου ισχυει κατα 99%.Το 1% ειναι ο Κωσταντινος.
Ρε Κωστα μηπως να αρχισω να ξαναβγαζω σιγα σιγα τον τιγρη και να βρεθουμε για εκεινον τον καφε που λεγαμε????
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-07, 20:36
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να προλαβω τον φιλο μου Κωσταντινο (konc) η μονη περιπτωση βελτιωσης που δεν εχω δει σε σχεση με το δικο μου,ειναι αυτη που εχει στο δικο του αμαξι.Οποτε το προηγουμενο post μου ισχυει κατα 99%.Το 1% ειναι ο Κωσταντινος.
Ρε Κωστα μηπως να αρχισω να ξαναβγαζω σιγα σιγα τον τιγρη και να βρεθουμε για εκεινον τον καφε που λεγαμε????
Εύκολα... Το πολύ πολύ να κεράσω καφέ, δεν έγινε και τίποτα!
Να με προειδοποιήσεις μόνο να αρχίσω να ξηλώνω sub κλπ...

(Αν και δεν με πρόλαβες, μαζί postάραμε, απ'ότι βλέπεις συμφωνώ και με το παραπάνω μαζί σου.)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-05-07, 21:31
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akolov Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωπα , για κάτσε επειδη είμαι νεούδι σε όλα αυτά .

Μου λες πως με 600 άντε 650 να μου το βάλει κάποιος , θα έχω μία αισθητή
βελτίωση , στο γκάζι? ? ?(δεν με νοιάζει τελική έτσι και αλλιώς στα 150 αφήνω, και απο Ιούλη με τα πρόστιμα, μακριά) Όχι επειδή αυτό , είναι ότι θέλω πρακτικά ,αφού ούτε ο πατέρας θα το πάρει χαμπάρι . Το λέω αυτό επειδή , πιστέυει πως γενικά κάθε ευρώ που θα πάει πάνω του , είναι πέταμα και πως σε 4/5 χρόνια θα πάρουμε άλλο και τέτοια κουλά .

Λοιπόν , για να αρχίσω το ψάξιμο , δεν μειώνεται η ασφάλεια έτσι?
Μπορεί να έχει προβλήματα κάποιος ? Δυσλειτουργία και τέτοια?
Η κατανάλωση δεν με ενοχλεί , δεν λέω τσούζει , αλλά έτσι και αλλιώς δεν πηγαίνω οικονομικά στο δρόμο .

Όσο για το τελική που λες (εξάτμιση) δεν βρήκα τιμές στα links . Αυτή είναι και πάλι αυτόνομη αλλαγή , η χρειάζεται και άλλη πακέτο ; Εννοώ κολλάει στη μαμά όπως πρέπει απο κάτω ;; Ο ήχος της μηχανής μου αρκεί παρά την ηχομονομένη καμπίνα που έχει το αμάξι , δεν θέλω να γίνει κιτς , ωστόσο βοηθάει πουθενά ,η μόνο στην αίσθηση από το γκάζι.

PS - (παιδιά , κατανοώ, αν με σνομπάρει κάποιος για το τρόπο που γράφω και εκφράζομαι , αλλά δεν έχω μηχανικές γνώσεις ..)

Από τη στιγμή που η οικογένειά σου ετοιμάζει αγορά καινούριου αυτοκινήτου θα συμφωνήσω απόλυτα με τον geo-3d , μάζεψε τα λεφτά σου. Αν το κράταγες πολλά χρόνια άλλαζε. Πάντως μιας και θα το κρατήσεις 4 χρόνια καλύτερα να το χαρείς έτσι όπως είναι και μετά να πας στο καινούριο.

Φιλικά, Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-05-07, 22:38
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Καλωσήρθες φίλε μου στη παρέα μας...Γνώμη μου είναι τα αμάξια να μην τα πειράζουμε μηχανολογικά μιας και το εργοστάσιο δίνει προδιαγραφές για τα κρατήματα και για τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου για το πακέτο που σου προσφέρει π.χ 316,Μ3,Μ5,850 και ότι άλλο μοντέλο υπάρχει...Αν επέμβεις πας και για αλλαγή σε ένα σωρό άλλα πράγματα(όπως είπαν και οι προλαλήσαντες) που σίγουρα δεν σε συμφέρει μιας και 8α πληρώσεις το ένα αμάξι άλλα δυο και 8α είναι και μετατροπή,δηλαδή θα χάσεις σε αξία μεταπώλησης αν κάποια στιγμή το δώσεις...Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη...Είμαστε και συνομίλικοι και νομίζω σε καταλαβαίνω απόλυτα...
**Βέβαια εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς μιάς και αμα θέλω να ξεκ@υλώσω στο γκάζι "δανείζομαι" το 850 του μπαμπά...χιχιχι! Και πάλι καλή αρχή στο forum... Φιλικά Βασίλης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 31-05-07 στις 22:40
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-05-07, 23:08
ifrit21 Ο χρήστης ifrit21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Μηνύματα: 166
ifrit21 is on a distinguished road
Ic ...

Παιδιά , τι να πω σας ευχαριστώ όλους , δεν περίμενα τόσες απαντήσεις και μάλιστα τόσο κατατοπιστικές .

Λοιπόν , παρόλο που η μάνα μου αύριο θα παραγγείλει το mercedes a150 για εκείνη , το starlet θα περάσει στην 3 χρόνια μεγαλύτερη αδερφή , ο πατέρας θα μείνει με το 1000άρι Yaris να πηγαίνει πρωί στη δουλεια και εγώ να οδηγώ τη 3.16 , σκέφτομαι να μην τη πειράξω . Απλά επειδή έχω οδηγήσει τα τρία που έχουμε και της κοπέλας μου ένα c3 1.4 , απλά έμεινα άφωνος με την απόλαυση της bmw . Σε υπακούει , είναι βαρύ , πισοκίνητο , μουράτο , χαμηλό κλπ ....
Ωστόσο μόνο 1600 κυβικά..... και νομίζω σίγουρα με καταλαβαίνετε ποιος ο λόγος που ένας άσχετος ζήτησε βοήθεια για ελαφρύ tunning . Απλά διάβασα κάπου εδω μέσα , πως καλό θα ήταν να πειράζουμε αμάξια μετά τα 100.000 χιλιόμετρα ,που θα τα έχουμε ζήσει από την μάνα τους , και μετά από καιρό ξεκινά το πάρτυ . Ε κάπως έτσι ψήστηκα και εγώ , αλλά σωστά τα λέτε . Το αμάξι είναι παλιό , και δεν θα καταλάβω και καμιά βελτίωση της προκοπής .

Οπως και να έχει, παραμένω να οδηγώ μία ΜΠΕΜΠΑ , και να είμαι μέλος
στο community εδώ μέσα .
Ευχαριστώ για τις απόψεις , και να βρεθούμε καμιά μέρα (μένω νότια )να κάνετε παντιλίκια και να σας κρατάω τις πετσέτες και το παγουράκι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.