Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-07, 00:17
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Question Αλλαγή τιμονιού σε Ε46

Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε, καθώς σήμερα παρέλαβα το νέο Μ τιμονάκι με αερόσακο κομπλέ και θέλω να το βάλω στη θέση του παλιού τετράκτινου στην Ε46 μου.
Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι μήπως μπορώ να το κάνω μόνος μου, πριν το πάω σε κανένα εξουσιοδοτημένο και πληρώσω.
Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω ? Έχω διαβάσει διάφορα, αλλά όχι για το συγκεκριμένο MOD.

Το τιμόνι που έχω και αυτό που πρόκειται να βάλω, όπως στις φωτογραφίες παρακάτω.

Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg tetraktino timoni.JPG (19,9 KB, 21 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg SFPLImage62526.jpg (58,1 KB, 35 εμφανίσεις)
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-07, 00:39
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Καπως πρεπει να ξεκουμπονη ο αεροσακος, δεν ξερω πως, για το καινουριο που πηρες γνωριζο. Αν βρεθει καπιος να σου πει και επιλεξης να το κανεις μονος σου μην ξεχασης να αποσηνδεσης την μπαταρια για να μην σου αναψη το λαμπακι αεροσακου και χρειαστη μετα να τρεχεις για να το σβησεις ...στα εξουσιοδοτημενα η μη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-07, 01:38
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Δίκιο έχεις ΜΖ3, πρώτη δουλειά είναι να αποσυνδέσω τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας πριν κάνω οτιδήποτε. Το τετράκτινο τιμονάκι-αερόσακος πως βγαίνει όμως ?
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-07, 13:26
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Τι χρονολογίας είναι το E46 σου. Αν μπορείς δώσε και μήνα κατασκευής.
Σε περίπτωση που δεν τα ξέρεις δώσε αριθμό πλαισίου ή βάλτο στο: http://www.realoem.com/bmw/

και πες μου σε παρακαλώ

Ο λόγος είναι ότι έχω το ίδιο Ε46 4/2000 κατασκευή και μου είπαν ότι όσα είναι πριν τον 6ο μήνα του 2000 δεν έχουν την ίδια καλωδίωση. Θέλω να βάλω και εγώ το ίδιο τιμόνι αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι μπαίνει.

Αλήθεια πόσο το πήρες και απο πού αν επιτρέπεται;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-07, 20:24
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Φίλε percis, το δικό μου είναι 1/2000 κατασκευή, και απ' ότι μου είπαν μπαίνει σε όλα τα Ε46.
Εγώ έχω κανονίσει ραντεβού να μου το εγκαταστήσουν την άλλη εβδομάδα σε γνωστό εξουσιοδοτημένο στην Αθήνα. Θα επανέλθω τότε με νέα από το μπάξιμο.

Το Μ τιμονάκι με τον αερόσακο το παράγγειλα από Αγγλία, μου πήγε £385.00 GBP (λίρες Αγγλίας) Μ ΤΙΜΟΝΙ+ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ και το πλήρωσα μέσω Paypal. Πριν το παραγγείλω, είχα επί 10 ημέρες σχεδόν καθημερινή επικοινωνία μαζί του, τον ρώταγα διάφορα για το τιμόνι-αερόσακο. Ο τύπος το έστειλε με Fedex και το παρέλαβα σε 4 ημέρες σε πολύ καλή συσκευασία (έκανα 10' να την ανοίξω). Το δε Μ τιμόνι-αερόσακος σε άριστη κατάσταση, σχεδόν καινούργιο!

Ο σύνδεσμος είναι ο παρακάτω :

Κώδικας:
http://www.essential-b-mparts.co.uk/catalog.html
Και η περιγραφή του Άγγλου για το τιμόνι που πήρα =>

Παράθεση:
BMW E46/M3 E39/M5 X5 X3 Z3 M SPORT Steering Wheel - Genuine Sport Steering wheel for 2000 onward models, multifunctional buttons, excellent condition, comes without airbag (if you have the round shape airbag then this will fit straight into the steering wheel)
... comes without airbag==> εγώ φυσικά του είπα να μου το στείλει με τον αερόσακο.
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demis_330 : 14-08-07 στις 20:33
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-07, 22:30
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
είναι κοινός ο τρόπος που ξεκουμπώνει ο αερόσακος.....
ψάχνεις στα πλάγια από την πίσω πλευρά του τιμονιού κάτι σχισμές στην οποίες βάζεις ένα κατσαβίδι κ το πιέζεις κ ξεκουμπώνει... δεν τ έχω κάνει αλλά έχω δει τη διαδικασία.. αποσυνδέεις τη μπαταρία όπως αναφέρεται παραπάνω αποσυνδέεις τα φισάκια και ξεβιδώνεις με 17άρι αν θυμαμαι καλά το τιμόνι....
αυτό είναι κ το πιο σοβαρό, αν δεν μπορέσεις να στερεώσεις το καινούριο τιμόνι ακινητοποιείς το αυτοκίνητο σ γιατί πολύ απλα δεν θα εχει τιμονι!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-07, 22:44
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Σε ευχαριστώ φιλε thanassis για τις πληροφορίες σου, τελικα δεν θα το κάνω μόνος μου αν και τεχνικός , θα το πάω σε συνεργείο για καλό και για κακό. Στο Honda που δεν είχα τέτοια με αερόσακους, το είχα κάνει βίδες εσωτερικά, με την μπέμπα άσε καλύτερα !
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-08-07, 16:24
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
το υπάρχον τιμόνι έχει χειριστήρια??? αν ναι δεν είναι τίποτα, δηλαδή ξεκουμπώνεις τα φισάκια και τα κουμπώνεις στο άλλο, αν δεν έχει από κάπου περνούν το καλώδιο.... αλλά αυτά όσον αφορά την καλωδίωση, αυτό που πρέπει να σε ανησυχεί αν το κάνεις μόνος είναι να σφίξει σωστά μην το πάρεις στο χέρι σε καμιά στροφή το τιμόνι.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-08-07, 16:48
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Το υπάρχων δεν έχει χειριστήρια (βλέπε γκαράζ), και το είχα καημό από όταν πήρα το αμάξι να βάλω τριάκτινο. Πιστεύω εκεί που θα το πάω, να με φτιάξουν.
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-07, 12:09
Thronos Ο χρήστης Thronos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 673
Thronos will become famous soon enoughThronos will become famous soon enough
Ρε φιλε πας καλα? πας να βαλεις μονος σου τιμονι τι ειναι κανα φλασακι.Εγω εβαλα το Μ3 στο δικο μου το ε46 και το παληκαρι στο συνεργειο πηρε ενα εργαλειο και εκανε ενα τρομακτικο θορυβο απο το ξεκουμπωμα τοσο γερα ητανε βιδωμενο.Ουτε 5 λεπτα δεν εκανε να το βαλει και επειδη ειμαι πελατης δε μου πηρε τιποτα.Αντε βαλτο ομως μονος και να πας ακλαυτος σε καμια στροφη,δεν παιζουνε με αυτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.