Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-10-09, 11:34
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
γεια χαρα
γκουχου γκουχου

ας ξαναμιλησουμε για αυτο το θεμα αν και σας τα εχω πει απειρες φορες σε αλλα θρεντ

το πρωτο που θελω να ξαναπω ειναι για την προαναφλεξη..Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΔΕΝ ΠΡΟΑΝΑΦΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ Η ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ..τι εννοω καλης ποιοτητας??? πχ αν την αφησεις πολυ καιρο αναφλεγεται απο την θερμοκρασια απουσια του σπινθυρα δηλαδη σκαει σε λαθος χρονο(τα πολυσυζητημενα πειρακια)

το δευτερο που με πειραξε οταν το διαβασα ειναι για την καθαριοτητα των διαμερισματων των βυτιων..πραγματικα ειναι αστειο και μου φανηκε σαν να διαβαζω τις φυλαδες τιγκα στην φιλολογια μοιραζουν καποιες εταιριες..διοτι σαν πρατηριουχος και κατοχος βυτιου με θυγει να ακουσω οτι ειναι καθαρο μονο το διαμερισμα της κατοσταρας
εδω θελω να πω οτι και η απλη λιωνει πλαστικα μπουκαλια και ξεβαβει

το τριτο που εχω ξαναπει και ακουστηκε απο καποιον και ειναι και απολυτα σωστο ειναι οτι την κατοσταρα την νοθευουν με απλη..οποτε προκυπτει εδω και ενα αλλα που διαβασα και σχολιαζω..οτι με απλη χτυπαν πειρακια..οχι με τιποτα..σε αυτην την περιπτωση 2 πραγματα συμβαινουν: 1)οτι αντι για κατοσταρα βαζουν απλη (καθαρη και ωραια) και αντι για απλη βαζουν σκ@τ.... 2)το δευτερο δεν θα το πω

εν κατακλειδι σας ξαναλεω μην επαναπαυεστε στην κατα τα αλλα ασφαλεια της κατοσταρας
ψαξτε να βρειτε πρατηριουχους οχι πρατηρια και μαρκες..και εννοειτε καθαρα πρατηρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-10-09, 11:51
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια χαρα
γκουχου γκουχου

ας ξαναμιλησουμε για αυτο το θεμα αν και σας τα εχω πει απειρες φορες σε αλλα θρεντ

το πρωτο που θελω να ξαναπω ειναι για την προαναφλεξη..Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΔΕΝ ΠΡΟΑΝΑΦΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ Η ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ..τι εννοω καλης ποιοτητας??? πχ αν την αφησεις πολυ καιρο αναφλεγεται απο την θερμοκρασια απουσια του σπινθυρα δηλαδη σκαει σε λαθος χρονο(τα πολυσυζητημενα πειρακια)

το δευτερο που με πειραξε οταν το διαβασα ειναι για την καθαριοτητα των διαμερισματων των βυτιων..πραγματικα ειναι αστειο και μου φανηκε σαν να διαβαζω τις φυλαδες τιγκα στην φιλολογια μοιραζουν καποιες εταιριες..διοτι σαν πρατηριουχος και κατοχος βυτιου με θυγει να ακουσω οτι ειναι καθαρο μονο το διαμερισμα της κατοσταρας
εδω θελω να πω οτι και η απλη λιωνει πλαστικα μπουκαλια και ξεβαβει

το τριτο που εχω ξαναπει και ακουστηκε απο καποιον και ειναι και απολυτα σωστο ειναι οτι την κατοσταρα την νοθευουν με απλη..οποτε προκυπτει εδω και ενα αλλα που διαβασα και σχολιαζω..οτι με απλη χτυπαν πειρακια..οχι με τιποτα..σε αυτην την περιπτωση 2 πραγματα συμβαινουν: 1)οτι αντι για κατοσταρα βαζουν απλη (καθαρη και ωραια) και αντι για απλη βαζουν σκ@τ.... 2)το δευτερο δεν θα το πω

εν κατακλειδι σας ξαναλεω μην επαναπαυεστε στην κατα τα αλλα ασφαλεια της κατοσταρας
ψαξτε να βρειτε πρατηριουχους οχι πρατηρια και μαρκες..και εννοειτε καθαρα πρατηρια

Συγνώμη για να καταλάβω, εννοείς οτι η κατοστάρα με τις άλλες έχουν τα ίδια οκτάνια;
τα οκτάνια είναι αυτά που ρυθμίζουν την αντικρουστικότητα της βενζίνης απόσο ξέρω εγώ.
καθώς επίσης και η σχέση συμπίεσης (12:1 έχουν τα καινούργια, τρομερά μεγάλη για βενζινοκίνητο) που τα κάνει να έχουν πιο εύκολα προαναφλέξεις. Ο λόγος προανάφλεξης είναι η θερμοκρασία του αέρα εισαγωγής και του θαλάμου κάυσης και η σχέση συμπίεσης. τίποτα άλλο. όσο πιο πολλά οκτάνια λοιπόν έχει μια βενζίνη τόσο πιο μεγάλη αντικρουστικότητα έχει.

Τώρα αν οι 100αρες που μας βαζουν είναι καλυτερες ή χειρότερες σε ποιότητα απο την απλή αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ σας λέω τι γίνεται όταν βάζω καλοκαίρι απλή και 100αρα.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-10-09, 13:21
george chania x5 Ο χρήστης george chania x5 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 26
george chania x5 is on a distinguished road
Στην 100αρα βενζινη δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος να βρεθουν στοιχεια - ιχνη - συστατικα εστω και στην ελαχιστη ποσοτητα, απο αυτα που υπαρχουν στις υπολοιπες βενζινες απλη, V-POWER η super...ετσι γι αυτο και μονο τον λογο τα διαμερισματα των βυτιων τα επιλεγουν και τα ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ πριν βαλουν 100αρα. Ισως με αυτον τον τροπο και μονο διασφαλιζεται η καθαροτητα του προιοντος. Τωρα τι κανει καθε βυτιο, πρατηριο, εταιρεια και γενικα ο καθε εμπλεκομενος ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα και οχι αστειου η φιλολογιας....γι αυτο αλλωστε τονιζω η επιλογη να γινετε με βαση τον ΠΡΑΤΗΡΙΟΥΧΟ και την εμπιστοσυνη που εχετε προς αυτον....Καλημερα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-10-09, 14:13
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Να έχουμε μόνο ένα πρατήριο αλλά μόνο αν το ένα είναι σίγουρο ότι δεν κάνει μαϊμουδιές.... μπορούμε να είμαστε σίγουροι, όχι. Οπότε καλύτερα να παίζουν περισσότερα ώστε να έχουμε και μέτρο σύγκρισης. Αλλιώς αν βάζεις συνέχεια από το ίδιο δεν θα καταλάβεις αν το αυτοκίνητο χάνει λίγο.
Εμένα μου είπε ο ειδικευμένος μάστορας μακριά από τις 100άρες γιατί πετυχαίνουν τα οκτάνια με χημικά και όχι σωστά και δημιουργούν προβλήματα στις πιο νέες BMW.
Εμένα αν και ατμοσφαιρικό πάει πιο καλά με 100άρα. Το θέμα με το αβάνς ισχύει φυσικά και για τους ατμοσφαιρικούς, όσο πιο πολύ ανεβάζεις τόσο πιο καλά πάει κι όσο πιο πολλά οκτάνια τόσο πιο πολύ μπορεί να ανεβάσει (μέχρι να χτυπήσει πιράκια). Μπορεί η διαφορά να μην είναι τόσο στη μέγιστη ισχύ αλλά σε ενδιάμεσα σημεία που επειδή αυξάνεται η αντικροτική ικανότητα να μπορεί να βάλει πιο πολύ αβάνς. Βέβαια υπάρχει και το όριο του πόσο μεγάλο εύρος τιμών αβάνς περιέχεται στη χαρτογράφηση του εγκεφάλου, αν δεν είναι μεγάλο το εύρος το κέρδος μπορεί να μην είναι μεγάλο. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα μπορεί να υπάρχει και χασούρα γιατί το θέλει το παραπάνω αβάνς και άμα δεν του το δώσεις συμπεριφέρεται χειρότερα κι από 95άρα (αργεί να καεί οπότε χωρίς περισσότερο αβάνς κάνει το μπαμ κατόπιν εορτής).
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-10-09, 14:55
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
μηπως θελει μια φορα απλη και μια 100?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-10-09, 15:53
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως αν δεν βάλω 100αρα κυρίως στις ζέστες χτυπάει πειράκια...
Μια απο τα ιδια! Και επειδη νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου, πειραματίστηκα βάζοντας απλή όντας σχεδον άδειο το ρεζερβουάρ για αρκετές φορές, πάντα χτύπαγε πιρακια!!!
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-10-09, 15:55
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Απλα τα πραγματα...
ΑΝ στην Ελλαδα δε νοθευανε τη βενζινη τοτε θα καναμε αλλη ειδους συζητηση πχ. ποσο καλυτερο ειναι για τον κινητηρα μια ποιο ανεβασμενη σε οκτανια βενζινη...κτλ κτλ
Αλλα απ τη στιγμη που στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων νοθευεται (και δε θελω να παρεξηγηθω...αυτο μπορει να γινει σε πολλα σημεια της διανομης και οχι απαραιτητα απ τον πρατηριουχο...) ο καθενας πραττει οπως νομιζει καλυτερα για το αυτοκινητο του και για την τσεπη του...
Μπορει κανεις να πει με αφσαλεια οτι η ταδε 100αρα βενζινη ειναι καθαρη? Η αντιστοιχα μια 95αρα? Μονο αν παρει δειγμα και το εξετασει...(καλο εε...μετα θα πω κι αλλο καινουριο με τον Τοτο...).
Αρα θεωροντας οτι στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων ΘΑ με κοροιδεψουν, κοιταω την τσεπη μου και βαζω απλη 95αρα και ολα καλα τουλαχιστον στο κεφαλι μου...
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-10-09, 17:14
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για να καταλάβω, εννοείς οτι η κατοστάρα με τις άλλες έχουν τα ίδια οκτάνια;
τα οκτάνια είναι αυτά που ρυθμίζουν την αντικρουστικότητα της βενζίνης απόσο ξέρω εγώ.
καθώς επίσης και η σχέση συμπίεσης (12:1 έχουν τα καινούργια, τρομερά μεγάλη για βενζινοκίνητο) που τα κάνει να έχουν πιο εύκολα προαναφλέξεις. Ο λόγος προανάφλεξης είναι η θερμοκρασία του αέρα εισαγωγής και του θαλάμου κάυσης και η σχέση συμπίεσης. τίποτα άλλο. όσο πιο πολλά οκτάνια λοιπόν έχει μια βενζίνη τόσο πιο μεγάλη αντικρουστικότητα έχει.

Τώρα αν οι 100αρες που μας βαζουν είναι καλυτερες ή χειρότερες σε ποιότητα απο την απλή αυτό είναι άλλο θέμα. Εγώ σας λέω τι γίνεται όταν βάζω καλοκαίρι απλή και 100αρα.
οχι φιλε δεν λεω αυτο...λεω με απλα λογια οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται η απλη βενζινη..ισως να φταιει εκεινη η απλη βενζινη..ισως το καλοκαιρι ο αερας εισαγωγης ,οπως ειπες, να ειναι πολυ ζεστος και η βενζινη οχι καλη και αυτα τα δυο μαζι να φταινε..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-10-09, 17:18
xxxvagos Ο χρήστης xxxvagos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 327
xxxvagos is on a distinguished road
ααααααααααα και μη τα βαζουμε μονο με την πατριδα ελλαδα
γιατι και στο εξωτερικο τα ιδια και χειροτερα γινονται
μη ξαχασουμε οτι οι κλεφτες στις αντλιες απο αμερικη και ευρωπη ερχονται
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.