Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-01-11, 20:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
ΤΑΖ πως νομιζω πως το δικο μου μοτερακι εχει μονο διπλο VANOS αλλα οχι και Valvetronic. Μιλαμε για Ν45Β16Α του 2004. Ισως μονο τα διλιτρα ειχαν και Valvetronic αλλα το λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δε ξερω καλα. Αν καποιος ειναι σιγουρος ας μας δωσει μια απαντηση να φυγει η απορια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-01-11, 20:09
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
εγώ πάλι είμαι σίγουρος πως ο ν-43 δίλιτρος δεν έχει valvetronic. μόνο διπλό βάνος. για το ν-45 δεν ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-01-11, 20:09
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΑΖ πως νομιζω πως το δικο μου μοτερακι εχει μονο διπλο VANOS αλλα οχι και Valvetronic. Μιλαμε για Ν45Β16Α του 2004. Ισως μονο τα διλιτρα ειχαν και Valvetronic αλλα το λεω με καθε επιφυλαξη γιατι δε ξερω καλα. Αν καποιος ειναι σιγουρος ας μας δωσει μια απαντηση να φυγει η απορια.
Και ομως μαγκα εχεις δικιο...Δεν εχεις Βλαβητρονικ....
Συγνωμη για την παραπληροφορηση...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-01-11, 21:11
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πάλι είμαι σίγουρος πως ο ν-43 δίλιτρος δεν έχει valvetronic. μόνο διπλό βάνος. για το ν-45 δεν ξέρω
Oι Ν43 δεν εχουν Valvetronic γιατι την εποχη που σχεδιαστηκαν οι μηχανικοι δεν μπορουσαν
να χωρεσουν στην κεφαλη και το Valvetronic και τον αμεσο ψεκασμο...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-01-11, 21:35
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
αλλά και πάλι, όση σχέση έχει το ρουλεμάν του εναλλάκτη με το valvetronik άλλη τόση έχει και με το βάνος εξαγωγής....( λειτουργικά μιλάω. αν κολλάει, τι συνέπειες θα έχει....)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-01-11, 21:41
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanblan Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά και πάλι, όση σχέση έχει το ρουλεμάν του εναλλάκτη με το valvetronik άλλη τόση έχει και με το βάνος εξαγωγής....( λειτουργικά μιλάω. αν κολλάει, τι συνέπειες θα έχει....)
ισως δεν δινει σωστη και σταθερη ταση,την στιγμη δηλαδη που κολλαει το ρουλεμαν κανει βυθισμα τασης
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-01-11, 00:16
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
ισως δεν δινει σωστη και σταθερη ταση,την στιγμη δηλαδη που κολλαει το ρουλεμαν κανει βυθισμα τασης

Ακριβώς, όπως τα είπε ο παναγιώτης, και με την πτώση της τάσης δεν δουλεύει σωστά το βλαβητρονικ. Το ρουλεμάν είχε κολλήσει και γύριζε με πολύ δυσκολία με πάρα πολύ δύναμη.
Διάγνωση: (πως το βρήκαν σε γενικές γραμμές)
Οι τεχνικοί είδαν κάποια δυσκολία στο ανέβασμα στροφών πάνω από το ρελαντί (την ώρα του test drive και μετά το update). Το ρελαντί όμως ήταν τέλειο. βρήκαν πτώση τάσης, μέτρησαν μπαταρία και έβγαλαν το ρουλεμάν που είχε πρόβλημα (το βρήκαν ενώ το διαγνωστικό έδειχνε ότι όλα ήταν οκ!!). Το ρουλεμάν το έχω κρατήσει (είναι αργά τώρα που γράφω και αύριο θα τρέχω λίγο με δουλειές, αν με ρωτήσετε κάτι μπορεί να απαντήσω την πέμπτη- συγνώμη για αυτό).


Κατανάλωση κατά την επιστροφή:
Χαλκίδα-Αθήνα χωρίς κίνηση με μέσο όρο ταχύτητας 131.8 χλμ/ώρα, 8.1λίτρα/100χλμ
Η μέγιστη ταχύτητα για λίγο ίσως να ήταν πάνω από το επιτρεπτό όριο.

@halkida116mpack : την επόμενη φορά κερνάω καφέ, φαγητό κλπ (δεν βγαίνει έτσι απλά η υποχρέωση!------ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ --------)

Δεν πίστευα ότι θα πήγαινα σε τέτοιο συνεργείο.... προσοχή στον πελάτη και γνώση του αυτοκινήτου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 12-01-11 στις 00:31
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-01-11, 09:43
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς, όπως τα είπε ο παναγιώτης, και με την πτώση της τάσης δεν δουλεύει σωστά το βλαβητρονικ. Το ρουλεμάν είχε κολλήσει και γύριζε με πολύ δυσκολία με πάρα πολύ δύναμη.
Διάγνωση: (πως το βρήκαν σε γενικές γραμμές)
Οι τεχνικοί είδαν κάποια δυσκολία στο ανέβασμα στροφών πάνω από το ρελαντί (την ώρα του test drive και μετά το update). Το ρελαντί όμως ήταν τέλειο. βρήκαν πτώση τάσης, μέτρησαν μπαταρία και έβγαλαν το ρουλεμάν που είχε πρόβλημα (το βρήκαν ενώ το διαγνωστικό έδειχνε ότι όλα ήταν οκ!!). Το ρουλεμάν το έχω κρατήσει (είναι αργά τώρα που γράφω και αύριο θα τρέχω λίγο με δουλειές, αν με ρωτήσετε κάτι μπορεί να απαντήσω την πέμπτη- συγνώμη για αυτό).


Κατανάλωση κατά την επιστροφή:
Χαλκίδα-Αθήνα χωρίς κίνηση με μέσο όρο ταχύτητας 131.8 χλμ/ώρα, 8.1λίτρα/100χλμ
Η μέγιστη ταχύτητα για λίγο ίσως να ήταν πάνω από το επιτρεπτό όριο.

@halkida116mpack : την επόμενη φορά κερνάω καφέ, φαγητό κλπ (δεν βγαίνει έτσι απλά η υποχρέωση!------ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ --------)

Δεν πίστευα ότι θα πήγαινα σε τέτοιο συνεργείο.... προσοχή στον πελάτη και γνώση του αυτοκινήτου.


ρε ΗΛΙΑ δεν εχεις καμια υποχρεωση απεναντι μου ...ΠΟΣΕΣ φορες θα στο πω ...το μπραβο παει στους καλους τεχνικους που κανουν σοβαρα την δουλεια τους...
αν ερθεις ξανα εδω να ξερεις οτι ΕΓΩ θα κερασω το καλυτερο φρεντο της πολης ....ακους εκει ....
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-01-11, 12:42
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων

ρε ΗΛΙΑ δεν εχεις καμια υποχρεωση απεναντι μου ...ΠΟΣΕΣ φορες θα στο πω ...το μπραβο παει στους καλους τεχνικους που κανουν σοβαρα την δουλεια τους...
αν ερθεις ξανα εδω να ξερεις οτι ΕΓΩ θα κερασω το καλυτερο φρεντο της πολης ....ακους εκει ....

Παναγιώτη, τι να κάνω? προσπαθώ να μην γράψω ότι σε ευχαριστώ αλλά δεν γίνεται

.
.


...σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις φαίνεται η αξία του BMW-MOTORSPORT.GR , αυτός είναι νομίζω και ο κυριότερος σκοπός της ύπαρξής του και πιστεύω ότι γι αυτό φτιάχτηκε: για να βοηθά το ένα μέλος το άλλο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 12-01-11 στις 12:50
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-01-11, 17:19
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη, τι να κάνω? προσπαθώ να μην γράψω ότι σε ευχαριστώ αλλά δεν γίνεται

.
.


...σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις φαίνεται η αξία του BMW-MOTORSPORT.GR , αυτός είναι νομίζω και ο κυριότερος σκοπός της ύπαρξής του και πιστεύω ότι γι αυτό φτιάχτηκε: για να βοηθά το ένα μέλος το άλλο....
Χαιρομαι Ηλια που βρηκες λυση στο προβλημα σου!!!
Ο Ν43 οντως δεν εχει βαλβετρονικ!!!
Επομενως εγγυηση ειναι τα παιδια στο συνεργειο οπου απευθυνθηκες και ο Παναγιωτης μεσεγγυηση,χεχεχε(πρεπει να τον γνωρισεις καλυτερα)...
Υ.Γ*Ηλια αμα πας πες μου κ εμενα να ερθω,η να κανονισουμε καφεδακι ΑΡΚΕΤΟΙ ασσοι στη Χαλκιδα!!!
Αντε Παναγιωτη,παλι σε εφτιαξα ρε,ετοιμασου για υπερωριες πιο πριν...χαχαχαχαχαχα!!!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.